Kutak za stručnjake

Evo kako možete sačuvati mentalno zdravlje

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Ako ste usamljeni i teško se nosite s nekom situacijom, potražite pomoć i podršku obitelji ili prijatelja. Ništa nema tako dobar terapijski učinak kao razgovor s osobom u koju imate povjerenja

Svjetska zdravstvena organizacija definira mentalno zdravlje kao stanje dobrobiti u kojem pojedinac ostvaruje svoje potencijale, može se nositi sa životnim stresovima, može raditi produktivno te je sposoban pridonositi svojoj zajednici. Iz navedene definicije vidljivo je da nema zdravlja bez mentalnog zdravlja te da se o njemu trebamo brinuti kao i o tjelesnom zdravlju.

Mnogi čimbenici mogu utjecati na naše mentalno zdravlje, uključujući biološke (npr. spol, geni, tjelesno zdravlje, hormoni), psihološke (npr. osobine ličnosti, emocionalna regulacija, stavovi i vjerovanja) i društvene čimbenike (socioekonomski status, društveni odnosi).

Pojava problema i poremećaja mentalnog zdravlja najčešće nastaje interakcijom navedenih čimbenika, koji zajedno utječu na razinu funkcioniranja pojedinca.

Potrebna vam je stručna pomoć onda kad primijetite da imate teškoća u svakodnevnom funkcioniranju, ne nalazite nikakvu radost u stvarima koje su vam prije donosile zadovoljstvo, kada primjećujete promjene u obrascima prehrane i spavanja, razmišljate o samoubojstvu imate narušen osjećaj vlastite vrijednosti, pojačano ste razdražljivi, sitnice vas izbace iz takta imate česte promjene raspoloženja, povećana je uporaba alkohola ili droga, povlačite se u sebe, izbjegavate osobne kontakte, imate neobične misli (uvjerenja koja nisu racionalna).

Za početak, ne morate baš stalno i o svemu brinuti i često predviđati neke crne scenarije koji se zapravo u konačnici i neće dogoditi, a ako se i dogode, preživjet ćete, baš kao što ste preživjeli i sve ranije nedaće za koje ste tada mislili da predstavljaju smak svijeta.

Ako vam je teško i tjeskobni ste, povjerite se nekoj bliskoj osobi i održavajte dobre socijalne odnose. Budite tjelesno aktivni i zdravo se hranite. Učite neke nove stvari, boravite u prirodi, pronađite neki hobi, nađite neku tehniku opuštanja koja vam najbolje odgovara, vježbajte zahvalnost, činite mala dobra djela, ne zaboravite se smijati svaki dan, a u tome vam može pomoći dobra komedija. Napravite rezime svakog dana kako biste u sljedećem danu bili uspješniji.

Na kraju krajeva, ako si ne možete sami pomoći da se vratite na pravu stazu, potražite pomoć liječnika jednako kao što to radite kad vas boli zub i budite sigurni da će i taj loš period proći.

U trendu

Exit mobile version