Poveži se s nama

in MREŽA

Nove pogodnosti sustava e-MOSI za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Foto: MOSI

Za pristup sustavu e-MOSI potrebno je koristiti vjerodajnicu visoke ili značajne razine sigurnosti putem sustava e-Građani

Poslušaj članak

Agencija za komercijalnu djelatnost sustavno radi na olakšavanju života osobama s invaliditetom pa su tako ovaj put unaprijedili svoj Elektronski sustav (e-mosi) još jednostavnijim načinom izdavanja isprava i iskaznica za osobe s invaliditetom.

Osim što sada putem interneta možete podnijeti zahtjev za izdavanje Europske i nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom te Europske parkirališne karte, dostupne su i usluge podnošenja zahtjeva za novu ispravu zbog promjene podataka u Registru osoba s invaliditetom ili zahtjev zbog promjene osobnih podataka (ime/prezime).

Isto tako, putem interneta se može zahtjev za novi dokument u slučaju gubitka, krađe ili oštećenja iskaznice ili Europske parkirališne karte te preuzimanje Rješenja izdanih uz vaše isprave.

Za pristup sustavu e-MOSI potrebno je koristiti vjerodajnicu visoke ili značajne razine sigurnosti putem sustava e-Građani, a sve zahtjeve možete podnijeti putem sljedećeg linka: https://mosi.akd.hr/hr/emosi.

Inače, Europska i nacionalna iskaznica za osobe s invaliditetom uvedena je prošle godine u Hrvatsku, u skladu s inicijativom Europske unije za standardizaciju prava osoba s invaliditetom u zemljama članicama.

Ove iskaznice omogućuju osobama s invaliditetom veće pogodnosti, poput pristupa različitim pravima i uslugama, olakšavanja korištenja javnog prijevoza, kao i drugih povlastica koje su osigurane zakonodavstvom Europske unije i nacionalnim zakonima.

Europska parkirališna karta temelji se na jedinstvenom standardu koji je prepoznat u svim zemljama članicama EU  s ciljem poboljšanja mobilnosti i neometanog pristupa potrebnim uslugama, a osobama s invaliditetom omogućava lakše kretanje i pristup javnim površinama i uslugama.

Parkirališna karta omogućuje besplatan ili povoljniji pristup parkiralištima, kao i parkiranje na mjestima koja su posebno označena za osobe s invaliditetom, bez obzira na to u kojoj zemlji EU osoba boravi. Može se  koristiti u svim državama članicama EU, svaka zemlja kartu priznaje kao dokaz da osoba ima pravo koristiti povlastice koje se odnose na parkiranje.

Europske parkirališne karte samo su jedna u nizu pozitivnih praksi koje je AKD napravio kako bi olakšao život osobama s invaliditetom u Hrvatskoj.

in MREŽA

USKORO Parasportski kamp ‘move now’ u Zagrebu

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje curicu koja igra stolni tenis. Iza nje stoji trener koji joj pomaže. Curici na majici piše 'move now camp'. Iza nje se nalazi još djece.
Foto: HPO

Mužinić Vincetić i Šandor zajedno s trenerima pokazivat će vježbe malim sportašima. Uz njih će sudionici iz prve ruke moći čuti iskustva svojih sportskih heroja

Poslušaj članak

Nakon što su HPO i Allianz zajedno organizirali i uspješno realizirali parasportski kamp ‘move now’ u Splitu i Rijeci, na kojem su se djeca kroz dva dana kampa odlično zabavila i upoznala s parasportom, na red je došao i treći, onaj u Zagrebu. Paraspotski kamp u glavnom gradu Hrvatske održat će se 25. i 26. siječnja 2025. godine. Sportske aktivnosti održat će se u sportskoj dvorani KK Cedevita.

Parasportski kamp ‘move now’ dio je globalne Allianzove inicijative koja za cilj ima poticanje mentalne i fizičke aktivnosti među mladima s invaliditetom. Ova manifestacija plod je suradnje između HPO-a, HOO i Allianza te Paraolimpijskog pokreta u Hrvatskoj.

Kamp je koncipiran tako da privuče što više djece da se aktivno bave sportom što bi im pomoglo pri očuvanju fizičkog i psihičkog zdravlja.

Na zadnjem ovosezonskom parasportskom kampu u Zagrebu, svi sudionici moći će se okušati u raznim sportovima kao što su stolni tenis, atletika, košarka u kolicima, badminton, sjedeća odbojka, boćanje i goalball. Isprobavanje različitih sportova trebalo bi im pomoći da odaberu sport koji im najviše odgovara i s kojim će se potencijalno baviti u životu.

Djecu će kroz cijelo vrijeme boravka na kampu pratiti i s njima trenirati stručni treneri. Nakon prvog dijela sportskog programa mladim sportašima podjelit će se medalje.

Da se zainteresiraju za sport pomoći će im i hrvatski paraolimpijci Anđela Mužinić Vincetić i Velimir Šandor koji će također biti dio zagrebačkog parasportskog kampa ‘move now’ te će se na početku obratiti okupljenima.

Mužinić Vincetić i Šandor zajedno s trenerima pokazivat će vježbe malim sportašima. Uz njih će sudionici iz prve ruke moći čuti iskustva svojih sportskih heroja.

Osim sportskog dijela kampa, biti će organizirane i radionice financijske pismenosti koje će voditi Allianzovi volonteri. Biti će organizirane tri radionice za tri dobne skupine, i roditelje. Prva radionica bit će za roditelje, druga za djecu mlađeg uzrasta i djecu s teškoćama u učenju, te treća za djecu iznad 12 godina koja nemaju nikakve prepreke i usvajaju znanja.

U drugom djelu sportskog programa djeca će proći više poligona s elementima različitih sportova kao testiranje sposobnosti sudionika na poligonu sposobnosti, ali i brojne druge zabavne aktivnosti. Isto tako, roditelji će imati mogućnost konzultacije s trenerima oko odabira sporta za svoje dijete.

Nakon večere planirano je druženje sudionika kampa s Allianzovim volonterima kroz slikanje, izrade figura glinom, ples i razne drušvene igre.

Drugi dan kampa rezerviran je za aktivnosti na bazenima Novi Jelkovec (ul. Vladimira Stahuljaka 5, Sesvete) gdje će se djeca moći okušati u vodenim sportovima.

Cijelo vrijeme tijekom trajanja kampa sudionicima će na raspolaganju biti Allianzovi volonteri koji će se brinuti za organizaciju prijevoza, obroka i društvenih aktivnosti.

Ovakva su druženja i aktivnosti prilika djeci i mladima da se povežu, upoznaju različite sportove te steknu smjernice za odabir aktivnosti koja najbolje odgovara njihovim potrebama i sposobnostima. Poseban naglasak stavljen je na važnost sporta kao sredstva za inkluziju djece s teškoćama u razvoju, jer im omogućuje da aktivno sudjeluju u društvu i suoče se s raznim izazovima na konstruktivan način.

Svi roditelji i djeca koja su imala priliku sudjelovati u kampovima održanim u Splitu i Rijeci, imaju samo riječi hvale.

Šesnaestogodišnja Jovana Obradović iz Pule, koja je bila među sudionicima na kampovima u Splitu i Rijeci, kazala je kako je parasportski kamp ‘move now’ odlična prilika da se djeca upoznaju sa sportom.

– Lijepo sam se provela, upoznala paraolimpijce i bilo mi je jako dobro, jedva čekam opet! Ovo je sjajna prilika da bolje upoznamo sport, da vidimo kako je baviti se onime što smo mislili da ne možemo, a zapravo možemo. Pozvala bih i drugu djecu da dođu jer je stvarno sjajno.

Ivan Bartulović iz Zagreba također je pohvalio kamp, istaknuvši kako mu je pomogao u odabiru budućeg sporta za sina.

– Čim smo čuli za kamp, odmah smo se prijavili. Ovo je izvanredna prilika da moje dijete upozna drugu djecu, vidi trenere i dobije prvi stručni savjet o tome koji je sport najbolji za njega.

Vjerujemo kako će se na parasportskom kampu ‘move now’ u Zagrebu djeca odlično zabaviti i ‘zaraziti’ se sportom. Tko zna, možda baš netko od sudionika kampa u budućnosti postane novi hrvatski paraolimpijac.

Nastavi čitati

in MREŽA

Međimurska županija već desetljeće provodi pionirski projekt

Objavljeno

/

Na fotografiji je grupa od jedanaest osoba koje stoje ispred plavog zida s natpisom "MEĐIMURSKA ŽUPANIJA" i grbom Međimurske županije. Dvije osobe u sredini drže plave mape s logom Međimurske županije. Zajedno poziraju za službenu fotografiju.
Foto: Međimurska županija

Ovaj program dokaz je kako ulaganje u inkluziju djece s razvojnim teškoćama donosi dugoročne koristi za cijelu zajednicu. Kontinuirana podrška Međimurske županije i suradnja s udrugama i institucijama omogućuje stvaranje poticajnog i uključivog okruženja za djecu i njihove obitelji, a istovremeno predstavlja model koji bi trebao biti implementiran na nacionalnoj razini

Poslušaj članak

Međimurska županija već deset godina provodi program financiranja pomoćnika u vrtićima za djecu s razvojnim teškoćama, čime se osigurava integracija i inkluzija u predškolske ustanove.

Ovaj pionirski projekt, prvi takve vrste u Hrvatskoj, nastavljen je 21. siječnja 2025. godine potpisivanjem ugovora između župana Međimurske županije Matije Posavca i predsjednice Saveza udruga Prvi korak Petre Kovačić, u vrijednosti od 210.000 eura.

Predsjednica Saveza udruga Prvi korak, Petra Kovačić, istaknula je važnost ovog programa, koji obuhvaća suradnju članica Saveza, uključujući Centar za ranu intervenciju u djetinjstvu MURID, Udrugu za autizam Pogled, Udrugu slijepih te Društvo osoba s tjelesnim invaliditetom.

U proteklom desetljeću u program je bilo uključeno više od 170 djece, a zaposleno je preko 190 pomoćnika. Zahvaljujući kontinuiranoj financijskoj podršci Županije, kao i većine općina i gradova, ovaj model postao je primjer dobre prakse u cijeloj zemlji.

– Istraživanja pokazuju da ulaganja u psihosocijalne intervencije u ranoj dobi značajno doprinose ekonomskoj i društvenoj dobrobiti zajednice – naglasila je Kovačić, dodajući kako se nadaju da će ovakvi projekti potaknuti Ministarstvo na donošenje pravilnika koji će osigurati jednaka prava za svu djecu u Hrvatskoj.

Župan Matija Posavec izrazio je zadovoljstvo nastavkom programa, koji u ovoj godini obuhvaća 65 djece i 54 pomoćnika u 20 vrtića. Naglasio je tri ključna razloga za nastavak programa: inkluziju i jednakost, omogućavanje dječjeg razvoja u punom potencijalu te podršku roditeljima.

– Put podrške je jedini ispravan put – zaključio je Posavec, zahvalivši svim udrugama, odgojiteljima i pomoćnicima na predanom radu.

Ravnatelji dječjih vrtića također su istaknuli dobrobiti programa. Nenad Novak, ravnatelj Dječjeg vrtića Belica, naglasio je kako pomoćnici pozitivno utječu na svu djecu, a ne samo na one s teškoćama u razvoju. Eleonora Glavina, ravnateljica Dječjeg vrtića Cipelica Čakovec, pohvalila je dugotrajnost i učinkovitost modela zahvaljujući kontinuiranoj podršci Županije, koja ove godine dodatno povećava izdvajanja za 32.600 eura, dok je ukupno uloženo 663.840 eura.

Na svečanom potpisivanju ugovora sudjelovali su i predstavnici udruga, voditelji projekta te stručnjaci iz područja skrbi za djecu s razvojnim teškoćama.

Ovaj program dokaz je kako ulaganje u inkluziju djece s razvojnim teškoćama donosi dugoročne koristi za cijelu zajednicu. Kontinuirana podrška Međimurske županije i suradnja s udrugama i institucijama omogućuje stvaranje poticajnog i uključivog okruženja za djecu i njihove obitelji, a istovremeno predstavlja model koji bi trebao biti implementiran na nacionalnoj razini.

Nastavi čitati

Civilno društvo

Kreću upisi u Univerzalnu sportsku školu

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje žensku osobu koja vježba s curicom koja leži na rozoj strunjači. Curica između nogu drži rozu loptu za pilates.
Foto: Univerzalna sportska škola Mali prvaci

Treninzi za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom održavaju se u Dugom Selu, Vrbovcu, Ivanić Gradu i Sesvetskom Kraljevcu

Poslušaj članak

U Hrvatskoj se u zadnjih par godina ozbiljno počelo raditi na uključivanju djece s teškoćama u razvoju u sport. Znajući koliko je bavljenje sportom važno za djecu predškolske, rane školske dobi i djecu s teškoćama u razvoju i koje im benefite bavljenje njime donosi, ekipa Univerzalne sportske škole ‘Mali prvaci’ odlučila se posvetiti upravo tome.

Lijepa sportska priča, zvana Univerzalna sportska škola, nudi program za djecu predškolske i rane školske dobi (od 4 do 7 godina) te program za osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju.

Ideja Univerzalne sportske škola ‘Mali prvaci’ nastala 2023. godine kao čežnja da se mlađoj i djeci predškolske dobi osigura bavljenje sportom koje je izrazito važno za psihofizički i motorički razvoj kod male djece.

Projekt Univerzalne sportske škole ‘Mali prvaci’ zajedno je pokrenulo nekoliko profesora velikog srca, a to su Kristina Svetec, Josipa Bebek, Vedran Belošević i Josip Perić.

Cijela ova priča ima i zakonski okvir, odnosno, plan i program Univerzalne sportske škole ‘Mali prvaci’ verificiran je na Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih.

Baza svih treninga je na motoričkim sposobnostima djece, a treninzi se provode dva puta tjedno po 45 minuta na više lokacija. Osim treninga, organiziraju se sportska natjecanja i izleti za djecu koja treniraju u klubu.

Djeca u sklopu Univerzalne sporske škole treniraju atletiku, gimnastiku, nogomet, rukomet, košarku, odbojku, sportove s reketom, borilačke sportove i sportove preciznosti.

Uz djecu od tri do sedam godina, u Univerzalnoj sportskoj školi treniraju i djeca s teškoćama u razvoju.

Program treninga za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom pokrenut je uz pomoć Centra za edukaciju i savjetovanje Sunce. U grupu za trening sa spomenutom skupinom djece mogu se prijaviti osobe do 14 godina starosti.

Treninzi za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom održavaju se u Dugom Selu, Vrbovcu, Ivanić Gradu i Sesvetskom Kraljevcu.

Programu treninga za djecu s teškoćama u razvoju i osobe s invaliditetom mogu se priključiti djeca s ADHD-om, cerebralnom paralizom, intelektualnim teškoćama i rijetkim bolestima.

Tim kineziologa Univerzalne sportske škole educiran je i spreman pomoći djeci s teškoćama u razvoju te osobama s invaliditetom da se počnu baviti sportom.

Od početka mjeseca siječnja otvorene su prijave za upis novih članova u tim Univerzalne sportske škole, a više informacija o upisu možete saznati na broj: 091/646-9623 ili putem Facebooka ovdje ili Instagrama ovdje.

Nastavi čitati

U trendu