Connect with us

Zdravlje i ljepota

Naučite mozak da svijet percipira pozitivno

Objavljeno

/

Na fotografiji je osoba koja stoji okrenuta leđima prema kameri i ima podignute ruke s palčevima usmjerenim prema gore. Osoba nosi crnu jaknu s crvenim detaljima. U pozadini se vidi priroda, uključujući planine i polje sa žutim cvjetovima. Fotografija odaje osjećaj radosti i postignuća u prirodnom okruženju.
Foto: Pixabay

Jedan od najučinkovitijih načina za treniranje mozga da bude pozitivniji je vođenje dnevnika zahvalnosti. Svake večeri zapišite tri stvari na kojima ste zahvalni tog dana. Ova praksa poboljšava raspoloženje i dugoročno mijenja način razmišljanja

Način na koji doživljavamo svijet uvelike ovisi o našem mozgu i navikama razmišljanja koje smo usvojili tijekom života. Ako primjećujete da često gledate na stvari s negativne strane, dobra vijest je da mozak možete istrenirati da postane pozitivniji. To ne znači ignoriranje problema, već fokusiranje na rješenja, prilike i lijepe aspekte života.

Mozak prirodno daje prednost negativnim informacijama – to je evolucijski mehanizam preživljavanja. Međutim, možemo ga uvježbati da se više fokusira na pozitivno. Kada primijetite negativne misli, zaustavite se i zapitajte: ‘Postoji li neki drugi, pozitivniji način da sagledam ovu situaciju?’

Jedan od najučinkovitijih načina za treniranje mozga da bude pozitivniji je vođenje dnevnika zahvalnosti. Svake večeri zapišite tri stvari na kojima ste zahvalni tog dana. Ova praksa poboljšava raspoloženje i dugoročno mijenja način razmišljanja.

Okružite se ljudima koji vas inspiriraju i unose pozitivnu energiju u vaš život. Ponekad je teško zadržati optimizam ako smo stalno u društvu pesimista. Pored toga, slušajte glazbu koja vas podiže, čitajte inspirativne knjige i konzumirajte sadržaj koji vas motivira.

Meditacija pomaže mozgu da se oslobodi stalnog toka negativnih misli i poveća prisutnost u trenutku. Vježbanjem svjesnosti učimo kako da ne reagiramo automatski na negativne misli, već da ih promatramo bez prosuđivanja i preusmjeravamo fokus na sadašnji trenutak.

Mozak uči kroz ponavljanje. Ako često govorite sebi stvari poput ‘Nisam dovoljno dobar’ ili ‘Nikada neću uspjeti’, te riječi postaju vaša realnost. Zamijenite ih afirmacijama poput: ‘Sposoban sam i mogu postići svoje ciljeve’ ili ‘Svijet je pun prilika i dobrih stvari.

Kretanje direktno utiče na naše raspoloženje. Redovna tjelovježba povećava nivo endorfina i serotonina – hormona sreće. Čak i kratka šetnja može vam pomoći da promijenite perspektivu i osjećate se bolje.

Negativne situacije su dio života, ali način na koji ih interpretiramo čini razliku. Umjesto da ih doživljavate kao neuspjeh, promatrajte ih kao priliku da naučite nešto novo i ojačate.

Istraživanja pokazuju da čak i kada se nasmijemo bez razloga, mozak oslobađa hormone sreće. Humor isto pomaže da lakše sagledamo izazove i smanjimo stres.

Treniranje mozga da vidi pozitivno nije nešto što se događa preko noći, ali s praksom postaje prirodnije. Kao i svaka druga vještina, optimizam se može razviti. Što više primjenjujete ove tehnike, to će vaš mozak postajati skloniji pozitivnom pogledu na svijet – a s njim i vaš život.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Zdravlje i ljepota

Namirnice koje podižu energiju na prirodan način

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji se nalaze dva drvena pladnja s hranom. Na svakom pladnju su dva sendviča s prženim jajima, šunkom, sirom i začinima. Pored sendviča su kriške rajčice i listovi zelene salate. Na desnoj strani fotografije nalazi se mala bijela zdjelica s kiselim krastavcima. Na pladnjevima su također postavljeni noževi i vilice s crnim drškama. Fotografija prikazuje ukusno pripremljene sendviče koji mogu biti zanimljivi zbog svoje prezentacije i kombinacije sastojaka.
Foto: Pixabay

Pokušajte kombinirati nekoliko od ovih namirnica tijekom dana – na primjer, zobene pahuljice s bananom za doručak, šaku badema za međuobrok, jaja i špinat za ručak. Tako ćete tijelu osigurati stalni dotok energije i poboljšati koncentraciju, produktivnost i opće blagostanje

Osjećaj umora i iscrpljenosti može biti posljedica užurbanog načina života, stresa, neredovite prehrane ili nedostatka sna.

No, umjesto da posegnemo za kofeinom ili šećerima koji pružaju kratkotrajan ‘boost’, dugoročno rješenje leži u kvalitetnim i nutritivno bogatim namirnicama koje tijelu daju stabilnu i održivu energiju.

Evo nekoliko namirnica koje prirodno podižu razinu energije.

Prva na popisu neka bude zob jer je izvrstan izvor složenih ugljikohidrata koji se polako razgrađuju, pružajući tijelu dugotrajnu energiju. Osim toga, bogata je vlaknima, magnezijem i vitaminima B skupine koji dodatno podržavaju metabolizam energije.

Nemojte zanemariti ni banane koje su prirodni izvor šećera, vlakana i kalija. Idealne su za brzi ‘snack’ prije ili nakon fizičke aktivnosti jer brzo vraćaju energiju i sprečavaju pad šećera u krvi.

Pri ruci vam trebaju biti bademi, orasi, lješnjaci te sjemenke poput chia, lana i suncokreta zbog zdravih masti, proteina i minerala poput magnezija i željeza. Daju osjećaj sitosti i postepeno otpuštaju energiju kroz dan.

Jaja su bogata proteinima i esencijalnim aminokiselinama, a uz to sadrže kolin – nutrijent važan za rad mozga i živčanog sustava. Odličan su izbor za doručak ili međuobrok.

U umjerenim količinama, tamna čokolada (s visokim udjelom kakaa) može poboljšati raspoloženje i razinu energije. Kakao sadrži teobromin, prirodni stimulans sličan kofeinu, ali blažeg djelovanja.

Grahorice (leća, slanutak, grah) sadrže kombinaciju proteina, složenih ugljikohidrata i željeza – ključnih za izgradnju mišića i održavanje razine energije. Zbog visokog udjela vlakana, energiju otpuštaju polagano i ravnomjerno.

Špinat i lisnato povrće odličan su izvor željeza, kalcija i vitamina C. Željezo pomaže u prijenosu kisika kroz tijelo, a njegov manjak često uzrokuje umor i slabost.

Hidratacija je ključna za energiju. Dehidracija može dovesti do osjećaja tromosti. Osim vode, zeleni čaj sadrži kofein i antioksidanse koji potiču budnost bez naglog ‘pada’ kao kod kave.

Pokušajte kombinirati nekoliko od ovih namirnica tijekom dana – na primjer, zobene pahuljice s bananom za doručak, šaku badema za međuobrok, jaja i špinat za ručak. Tako ćete tijelu osigurati stalni dotok energije i poboljšati koncentraciju, produktivnost i opće blagostanje.

Nastavite čitati

Zdravlje i ljepota

Mali rituali koji za žene čine veliku razliku

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji je prikazana žena koja se opušta u kadi punoj bijele, mliječne vode. Gledano odozgo, ona je djelomično uronjena u vodu, s rukama prekriženim preko prsa i blago nagnutom glavom prema naprijed, stvarajući dojam mira i introspektivnosti. Njezina kosa je mokra i raširena po površini vode, a oko nje plutaju kolutići naranče, što dodaje osjećaj svježine i njege. Slavina iznad kade je u fokusu gornjeg dijela kadra, a ambijent djeluje vrlo čist, elegantan i smirujući – kao scena iz rituala samonjege ili wellness tretmana.
Foto: Pixabay

Samonjega nije sebičnost. To je hrabrost da kažete ‘vrijedna sam pažnje – i to svoje vlastite’. I zato, bez obzira jeste li danas u haljini ili pidžami, našminkane ili prirodne – zapamtite da ste najbolje. Baš takve kakve jeste

U svakodnevnom vrtlogu obaveza, lako zaboravimo na onu najvažniju osobu – sebe. Samonjega (self-care) nije luksuz, već potreba, a svaka žena zaslužuje svoj mali ritual opuštanja, njege i mira. Nije riječ samo o maskama za lice i mirišljavim kupkama – iako ni to nećemo odbiti – već o stvaranju trenutaka koji nas pune iznutra.

Zaboravite ‘snooze’ opciju. Buđenje 15 minuta ranije kako bi popile kavu u tišini, prolistale omiljenu knjigu ili samo gledale kroz prozor, može promijeniti ton cijelog dana. Dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja lavande ili citrusa u difuzor – i vaše jutro postaje mini spa doživljaj.

Umjesto da skincare doživljavate kao obavezu, pretvorite ga u mali večernji ritual. Neka to bude trenutak kad govorite sebi: ‘Hvala ti za danas.’ Uključite masažu lica, svijeće, mirisni serum – i promatrajte kako koža (i duh) reagiraju.

Niste obavezne uvijek izgledati tip-top, ali znamo koliko jedan dobar outfit ili omiljeni parfem može podići raspoloženje. Ne oblačite se za druge – obucite se za onaj osjećaj kad same sebi kažete ‘wow’.

Scrollanje zna biti zabavno, ali i iscrpljujuće. Pokušajte barem sat vremena dnevno provesti bez mobitela. Pustite si glazbu, pišite dnevnik, šetajte, vježbaje, plešite same u stanu – sve to vraća fokus na vas.

Bilo da se radi o biljkama, kristalima, knjigama, glazbi, kućnim ljubimcima ili najboljim frendicama – njegujte ono što vam daje osjećaj sigurnosti i radosti. Ne zaboravite: vaše okruženje oblikuje vašu energiju.

Ako se osjećate da ste pod stresom, tuširanje toplom vodom. Toplina pozitivno djeluje na poboljšanje raspoloženja i opuštanje. Voda se smatra važnim elementom opuštanja pa stres doslovno možete isprati sa sebe pod tušem.

Masturbacija također igra važnu ulogu u iskazivanju ljubavi prema sebi i poboljšanju svijesti o svom tijelu. Svjesno provedite kvalitetno vrijeme sami sa sobom i uz pomoć raznih savjeta otkrijte što vas čini sretnima.

Samonjega nije sebičnost. To je hrabrost da kažete ‘vrijedna sam pažnje – i to svoje vlastite’. I zato, bez obzira jeste li danas u haljini ili pidžami, našminkane ili prirodne – zapamtite da ste najbolje. Baš takve kakve jeste.

Nastavite čitati

Zdravlje i ljepota

Po jutru se dan poznaje ili moć jutarnje rutine

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na slici se nalazi osoba koja sjedi na krevetu, odjevena u crnu pidžamu. Drži zdjelu s pahuljicama i žlicu, dok je na drvenom pladnju ispred nje bijela šalica s napitkom, možda kavom ili čajem. Krevet je prekriven bijelom posteljinom, a u pozadini se nalazi zid s crno-ljubičastim uzorkom. Na noćnom ormariću, s desne strane, nalaze se razni predmeti, uključujući svijeću, uokvirenu fotografiju.
Foto: Pixabay

Ključ je u malim, dosljednim navikama koje vam pomažu da započnete dan svježi, fokusirani i bez stresa. Probajte uvesti barem jednu od ovih promjena i vidjeti kako utječe na vašu produktivnost i raspoloženje

Jutro postavlja ton za cijeli dan. Ako započnete dan u žurbi, vjerojatno ćete se cijeli dan osjećati stresno. Ali, ako uvedete smirenu i produktivnu jutarnju rutinu, možete poboljšati fokus, energiju i opće raspoloženje.

I ne treba vam savršena jutarnja rutina iz časopisa – samo nekoliko jednostavnih navika može učiniti veliku razliku.

Nije potrebno ustajati u pet ujutro kao uspješni poduzetnici iz motivacijskih videa. Važno je samo imati dovoljno vremena za sebe prije nego što krenete s obavezama. Ako se uvijek budite u zadnji trenutak, pokušajte postaviti alarm 15-30 minuta ranije i iskoristiti to vrijeme za smireniji početak dana.

Prva stvar koju mnogi rade ujutro je provjeravanje mobitela – emailova, poruka, društvenih mreža. To nas odmah ubacuje u reaktivan način razmišljanja i stvara stres. Umjesto toga, pokušajte prvo protegnuti tijelo, popiti čašu vode ili samo nekoliko minuta mirno sjediti.

Ne morate odmah trčati maraton, ali malo pokreta pomaže da se tijelo razbudi. Kratko istezanje, joga ili čak nekoliko sklekova i čučnjeva mogu poboljšati cirkulaciju i dati vam više energije za ostatak dana.

Nakon nekoliko sati sna, tijelo je dehidrirano. Popijte čašu tople vode s limunom ili obične vode prije nego što posegnete za kavom – osjetit ćete razliku u energiji.

Prije nego što krenete s poslom ili obavezama, uzmite nekoliko minuta da napišete tri najvažnija zadatka za taj dan. To pomaže da ostanete organizirani i fokusirani na ono što je stvarno važno.

Nemojte preskakati doručak jer vam on ne mora oduzeti puno vremena. Nešto hranjivo ujutro može poboljšati koncentraciju i stabilizirati energiju. Ako nemate vremena za veliki obrok, uzmite smoothie, jogurt s voćem ili orašaste plodove.

Jutarnja rutina ne mora biti komplicirana. Ključ je u malim, dosljednim navikama koje vam pomažu da započnete dan svježi, fokusirani i bez stresa. Probajte uvesti barem jednu od ovih promjena i vidjeti kako utječe na vašu produktivnost i raspoloženje.

Nastavite čitati

U trendu