Kada govori o suradnji s lokalnom zajednicom, predsjednica udruge Mihaela Jović ne krije zadovoljstvo, a kao primjer dobre prakse navodi Centar za održivi razvoj lokalne zajednice općine Lovas
Poslušaj ovaj članak
Udruga Visoki jablani prije pet je godina s projektom RePlast 3D ušla u polufinale Europskog natjecanja za društvenu inovaciju. Značajan je to uspjeh za udrugu koja okuplja osobe s invaliditetom s kojima stvara društvo jednakih mogućnosti.
– Projekt RePlast 3D dobio je 2021. svoj nastavak kroz novi ESF projekt Centar za održivi razvoj lokalne zajednice, uspostavljen u općini Lovas, u Srijemu, s ciljem demografske, gospodarske, društvene i kulturne revitalizacije općine – kaže predsjednica udruge Mihaela Jović.
– U različite edukativne i kreativne radionice ovog društvenog centra uključilo se više od 200 stanovnika Lovasa i Vukovarsko-srijemske županije, svih dobnih skupina. Brojni domaći i međunarodni stručnjaci angažirani su na provedbi više od 16 programa za unaprjeđenje kvalitete lokalnog života; od programa digitalnih kompetencija, 3D printa i građanskog aktivizma preko programa revitalizacije kulturne baštine, oživljavanja starih zanata, održivog gospodarenja lokalnim resursima, marketinga i promocije lokalnih proizvođača do organiziranja slobodnog vremena i društvenih aktivnosti za male i velike.
Dio cijele priče je i edukativni ECO LAB za oporabu plastičnog otpada koji je uspostavljen u Vatrogasnom domu u Lovasu. Centar djeluje kao akcelerator lokalnog i regionalnog razvoja, ali i profesionalnog i osobnog razvoja stanovništva.
Iz Centra su proizašli brojni drugi projekti koje trenutno provodimo s Općinom Lovas, osnovnom školom Lovas, Udrugom ‘Poseban prijatelj’ iz Dubrovnika, Centrom UP2Date iz Zagreba i Udrugom Alternativa iz Pule – navodi Jović.
Kada govori o suradnji s lokalnom zajednicom, ali i s državnim institucijama, predsjednica Visokih jablana ne krije zadovoljstvo.
Kao primjer dobre prakse navodi Centar za održivi razvoj lokalne zajednice općine Lovas jer, kaže Jović, potvrđuje tezu koju udruga godinama zagovara kroz sve svoje projekte, a to je da je ozbiljan gospodarski, kulturni i društveni razvoj lokalnih zajednica, zajednica iz kojih ljudi neće odlaziti u inozemstvo u potrazi za boljim životom, moguć kroz sinergijsko djelovanje različitih dionika iz različitih sektora.
– Na samom početku tog projekta, još 2020. godine, naišli smo na ogromnu prepreku zbog koje nam je gotovo propalo dva milijuna kuna osiguranih iz EU fondova – priča Mihaela.
– Projekt smo prvobitno trebali provoditi u općini Biskupija, kod Knina. Međutim, unatoč potpisanom partnerstvu, godinu dana nismo mogli ostvariti adekvatnu suradnju s načelnikom Općine. Srećom smo nakon godinu dana uspjeli preseliti cijeli projekt iz općine Biskupija u općinu Lovas gdje smo s općinskom načelnicom, gospođom Tanjom Cirba, ostvarili suradnju kakvu smo doslovno mogli samo sanjati.
Nedavno smo načelnica Općine Lovas i ja pozvane od strane UNDP-a da predstavimo tu suradnju, kao primjer dobre prakse, predstavnicima lokalnih vlasti u susjednoj Bosni i Hercegovini, u okviru UNDP-ovog projekta Unaprjeđenje društvene kohezije kroz suradnju u oblasti pružanja lokalnih usluga u BiH. Mi smo u Lovasu zaista imali zavidnu potporu. Temeljem Ugovora o korištenju javnog prostora, Općina Lovas je ustupila prostore u tri općinska objekta na korištenje i upravljanje partnerskim udrugama. Ovaj model upravljanja kroz javno-civilno partnerstvo povećava odgovornost javne uprave za sustavno i učinkovito upravljanje javnim resursima. Projekt smo proveli i u partnerstvu s KUD-om ‘Ivan Goran Kovačić’, Športsko ribolovnom udrugom Lovas, Udrugom vinogradara i vinara ‘Srijem’, istarskim partnerima Udrugom INFORMO i Udrugom ISTARSKO-Ekomuzej iz Vodnjana te Klasterom proizvođača orašastih plodova i Klasterom proizvođača voća i voćnih proizvoda Vukovarsko-srijemske županije. Grad Dubrovnik, Dubrovačko-neretvanska županija i Grad Rovinj su već godinama partneri na našim projektima.
Projekte, nastavlja Mihaela, provode u partnerstvu s brojnim odgojno-obrazovnim ustanovama. Na novom projektu Sustavna potpora u lokalnoj zajednici za kvalitetan put k punoj integraciji partneri su im brojne relevantne institucije. Njihov rad sufinanciraju Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Središnji državni ured za demografiju i mlade, a posebice projekte prepoznaju kroz ESF natječaje. Do nedavno su se, kaže Mihaela, predominantno financirali iz EU fondova.
– Prikupljanje sredstava za projekte je uvijek veliki izazov, no tu se dosta dobro snalazimo. Najveći izazov s kojim se srećemo u zadnje vrijeme, vjerojatno kao i velika većina privatnog i civilnog sektora, je nedostatak radne snage – veli Mihaela.
I za kraj, pitamo je na kojim projektima udruga trenutno radi i što planiraju u skorijoj budućnosti?
– Projekt Baš smo cool tako jednaki, a tako različiti, provodimo kontinuirano od 2015. godine. Cilj projekta je širenje kulture tolerancije i razumijevanje ‘drugog i drugačijeg’ među osnovnoškolcima, a osnovna ideja je prevenirati i suzbijati diskriminaciju i vršnjačko nasilje među djecom i mladima kroz senzibiliziranje djece za potrebe, ali prvenstveno za sposobnosti i kapacitete njihovih vršnjaka s teškoćama u razvoju. Projektom je do sada obuhvaćeno preko 3500 učenika i učenica te oko 300 prosvjetnih djelatnika i djelatnica u 16 partnerskih osnovnih škola diljem Hrvatske.
Provedba projekta nastavlja se najmanje iduće dvije godine zahvaljujući potpori Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike kroz natječaj ‘Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje 2023. do 2025’. Provodimo ga u partnerstvu sa sedam osnovnih škola. Postigli smo željeni kontinuitet te svake godine uključujemo u projekt nove škole i nove razrede osnovnoškolaca s područja cijele Republike Hrvatske.
U Lovasu i Dubrovniku provodimo i novi projekt Sustavna potpora u lokalnoj zajednici za kvalitetan put k punoj integraciji, u partnerstvu s Udrugom Poseban prijatelj iz Dubrovnika koja je nositelj. Projekt unapređuje učinkovitost sustavnih usluga rane intervencije i osnovnoškolske integracije djece s teškoćama u razvoju dostupnih u lokalnoj zajednici te jača kapacitete obitelji za uspostavljanje ravnoteže poslovnog i obiteljskog života.
Jačamo ljudske i tehničke kapacitete odgojno-obrazovnih ustanova te unapređujemo program rada s djecom s teškoćama u razvoju u vrtićima i školama u suradnji sa stručnjakinjama Centra EDUS iz Sarajeva. Projekt također sufinancira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike kroz natječaj ‘Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje 2023. do 2025’.
U partnerstvu s TREND consulenza e formazione (Italija), EU Centar Adriatic (Hrvatska) i Općinom Spoltore (Italija), od kolovoza 2023. na području Istarske županije i talijanskih regija Molise i Abruzzo provodimo prekogranični projekt ‘Brand New Adriatic – BNA, europske vještine upravljanja za nove korisnike’. Projekt sufinanciraju Europska unija kroz Program Interreg Italija-Hrvatska te Ured Vlade Republike Hrvatske za udruge. Cilj projekta je unapređenje vještina upravljanja europskim projektima u javnoj upravi kroz edukacije kreirane na temelju potreba korisnika, te povezivanje jedinica lokalne samouprave, javnih ustanova i poduzeća u prekogranični BNA klaster za pružanje institucionalne podrške, obuke i umrežavanja, kroz koji će partnerske regije Hrvatske i Italije poboljšati svoje društvene, kulturne i gospodarske ponude.
Udruga VISOKI JABLANI je, uz četiri predškolske i osnovnoškolske ustanove s područja Dubrovnika, članica Erasmus+ konzorcija 6 organizacija i institucija koje provode strukturirane programe rane intervencije i podizanja spremnosti djece s teškoćama u razvoju za učenje, a koji predvodi Udruga ‘Poseban prijatelj. Spremamo se uskoro provoditi Erasmus+ projekt mobilnosti stručnjaka radi dodatnog osposobljavanja za rad s djecom s teškoćama u vrtićima i školama.
I ono što nas najviše veseli zadnjih mjeseci, krajem prošle godine smo s Udrugom Poseban prijatelj i dvije članice Građanske inicijative Pomozimo djeci s invaliditetom, također članice naše Skupštine, Dženitom Lazarević i Andrijanom Žderić, osnovali Zakladu Pomozimo djeci s invaliditetom. Zaklada će se baviti humanitarnim radom na području cijele Republike Hrvatske, pomagat će obiteljima djece s teškoćama i OSI u prilagodbi stanovanja.
U skorijoj budućnosti planiramo sve naše aktivnosti proširiti na područje Primorsko-goranske županije budući da smo nedavno preselili sjedište udruge iz Rovinja u Rijeku. I nastavljamo istim tempom – zaključila je Mihaela.