In Metropola

Na Europskom trgu u Zagrebu edukacija građana o udomljavanju ljubimaca

Objavljeno

/

Foto: Klaudija Klanjčić

Zagreb je 5. listopada 2024. obilježio Međunarodni dan zaštite životinja, a na Europskom trgu organizirana je edukacija građana o udomljavanju ljubimaca uz predstavljanje Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba i udruga za zaštitu životinja, dok je u Dumovcu bio Dan otvorenih vrata Oporavilišta za divlje životinje Zoološkog vrta Grada Zagreba

Oporavilište za divlje životinje u Dumovcu za posjetitelje bilo je otvoreno od 10 do 14 sati, a građani su u vođene obilaske krenuli na puni sat – u 10, 11, 12 i 13 sati, prilikom čega su mogli saznati što sve zaposlenici ZOO-a čine u skrbi za razna stvorenja. Objekt obuhvaća prostore za smještaj pasa i divljih životinja te rad veterinarske službe, a specijalizirani prostori imaju površinu od 1300 metara četvornih.

Kako saznajemo, zahvaljujući njima divlje su životinje dobile odgovarajuće prostore za liječenje i oporavak, zaplijenjene životinje smještaj, projekti zaštite životinja mjesto gdje se mogu raditi istraživanja te uzgajati ugrožene vrste životinja, a Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba, čiji se objekti nalaze u blizini, dodatne kapacitete za smještaj pasa.

Inače, novi objekt oporavilišta izgrađen je u sklopu projekta ‘Oporavilište za divlje životinje – Modernizacija Zoološkog vrta u Zagrebu III faza’, vrijednog više od tri milijuna eura. Pedeset i pet posto sredstava je iz proračuna Grada Zagreba, a ostala sredstva su nacionalna te iz fondova Europske unije.

Po Europskom trgu obišli smo sve štandove i naišli na vrlo ljubazne predstavnike udruga, odnosno na sve koji se bore svakodnevno za veći boljitak životinja. Djelatnici skloništa iz Dumovca te volonteri mnogobrojnih udruga za zaštitu životinja građane su dočekivali od 10 do 18 sati, govoreći im o važnosti odgovornog odnosa ljudi prema životinjama. Poseban naglasak stavili su na brigu o kućnim ljubimcima te vrijednost udomljavanja kao načina za nabavljanje ljubimca.

Sklonište za nezbrinute životinje Grada Zagreba na Europskom je trgu imalo edukativni kutak s aktivnostima za djecu. Djeca su tamo mogla naučiti kako se dobro brinuti o psu i mački te zašto neke njuškice novi dom čekaju u Skloništu. Kraj štanda skloništa bio je vrtić sa štencima, a volonteri su šetali odrasle pse spremne za udomljenje, a koji su na maramama imali obilježja skloništa u Dumovcu. U 13 sati nastupili su Kikići i Genijalci, a koncert je bio namijenjen obiteljima s djecom.

– Izuzetno smo sretni što konačno dobivamo sklonište za mačke. Građevinska dokumentacija je spremna i uskoro se pokreću postupci nabave. Vrijednost tog objekta s opremom je oko tri milijuna eura. Sklonište za mačke trebalo bi biti izgrađeno i opremljeno u roku od dvije godine. U Skloništu za nezbrinute životinje Grada Zagreba, naime, trenutačno nemamo odgovarajuće smještajne kapacitete za mačke. Neke su prostorije prilagođene za njihov smještaj. Kada se izgradi sklonište za mačke, te ćemo prostore moći prenamijeniti za smještaj drugih kućnih ljubimaca poput kunića, zamoraca i hrčaka – kazala je Tatjana Zajec, voditeljica Skloništa za nezbrinute životinje Grada Zagreba u Dumovcu.

Prijatelji životinja za posjetioce su pripremili vege kutak, radi okrepe hranom i pićima  biljnog podrijetla.

Hrvatska udruga za školovanje pasa vodiča i mobilitet predstavila se brošurom, financiranom sredstvima Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske. Kao nevladina i neprofitna organizacija provodi niz programa, kao što su školovanje i dodjela pasa pomagača, edukacija stručnjaka različitih profila u svrhu uključivanja terapijskih pasa u rad s djecom s teškoćama u razvoju, terapijske aktivnosti grupnog ili individualnog oblika uz uključivanje terapijskog psa, orijentacija i mobilitet slijepih, zagovaranje temeljnih ljudskih rprava korisnika pasa pomagača, senzibiliziranje društva te savjetodavna individualna i grupna podriška obiteljima korisnika pasa pomagača. Naglasak je posebno stavljen na izazove u tami, odnosno na komunikaciju i pristup slijepim osobama, kao i na humanu ulogu pasa pomagača.

Udruga Prava šapa ističe problematiku velikog broja mačaka u gradovima i daje prijedloge kako to riješiti.

Udruga Prijatelji životinja i Mreža za zaštitu životinja bore se za provedbu Zakona o zaštiti životinja za jedinice lokalne samouprave.

Udruga Biom kao organizacija civilnog društva postoji od 2006. godine i bavi se očuvanjem prirode, njezinim promicanjem i popularizacijom. Njihov cilj je očuvanje bioraznolikosti zbog dobrobiti prirode i društva, zaštita divljih vrsta i staništa. Osim što skupljaju podatke o pticama, nastoje očuvati prirodu i podići svijest javnosti o važnosti zaštite prirode i ptica. Njihova redovita aktivnost kroz siječanj je zimsko prebrojavanje ptica vodarica, od veljače do ožujka monitoring gnijezdećih ušara, od ožujka do travnja proljetno prebrojavanje gnijezda gačaca i sivih vrana, od kolovoza do rujna ornitološki kamp i praćenje krivolova na ptice, od rujna do listopada praćenje stradavanja ptica na dalekovodima, a od prosinca do veljače potraga za malim ušarama. Zanimljivo je da se brinu i za ptice naših gradova, s time da su najizraženije razlike u sastavu ptica između gradova s mediteranskom i kontinentalnom klimom. U raznolikosti ptičjeg svijeta dobro je podsjetiti da živimo u okruženju lastavica, velike sjenice, zebe, čvorka, mrke crvenrepke, goluba grivnjaša, sive vrane, rusog svračka, češljugara, palčića, crnokape grmuše, galeba klaukavca, crne čiope, svrake, gugutke, vjetruše, brgljeza, kosa, crvendaća, plavetne sjenice, vrapca.

Obilježavanje Međunarodnog dana zaštite životinja u Zagrebu organizirali su Grad Zagreb, Gradski ured za gospodarstvo, ekološku održivost i strategijsko planiranje i Ustanova Zoološki vrt.

Tijekom višesatnog obilaska, naposljetku smo se našli na pravom mjestu u pravom trenutku – kod zajedničkog fotografiranja svih koji su doprinijeli organizaciji Međunarodnog dana zaštite životinja na Europskom trgu u Zagrebu.

U trendu

Exit mobile version