Poveži se s nama

Vijesti

MojPosao proglasio najbolje poslodavce u Hrvatskoj za 2023. godinu

Objavljeno

/

Na slici je grafički prikaz s tirkiznom pozadinom. Na lijevoj strani slike je prikazana osoba u odijelu i kravati. Riječ “JOB” velikim slovima, stilizirana i bijela, pojavljuje se blizu središta slike. Tri ruke se protežu prema riječi “JOB” s desne strane slike - pripadaju osobama koje nisu u potpunosti vidljive.
Foto: Pixabay

Više od sedam tisuća zaposlenika reklo je svoje  – najbolji poslodavci u 2023. su Infinum, The Productive Company i Kodilion

Na koncu još jedne kalendarske godine doznali smo tko su najbolji poslodavci u Hrvatskoj te u kojim tvrtkama rade angažirani i zadovoljni radnici, putem alata Pulser za istraživanje zadovoljstva zaposlenika.

Cilj istraživanja je utvrditi u kojim tvrtkama trenutno vlada najbolje radno okruženje u Hrvatskoj, a kompanije koje ostvare najbolje rezultate proglašavaju se Najboljim poslodavcima za tekuću godinu.

Na svečanosti održanoj u Hotelu Zonar u Zagrebu, MojPosao, vodeći portal za oglašavanje radnih mjesta u Hrvatskoj i član Alma Career grupacije, proglasio je Najbolje poslodavce u Hrvatskoj, temeljem rezultata Pulser – Istraživanja zadovoljstva zaposlenika.

Najbolji od najboljih su Infinum, The Productive Company i Kodilion

Tvrtke su svrstane u 3 kategorije ovisno o veličini prema broju zaposlenika: male (20 do 50 zaposlenika), srednje (51 do 250 zaposlenika) te velike (251 ili više zaposlenika). Tvrtke s manje od 20 zaposlenika mogu provesti istraživanje, ali ne ulaze u izbor najboljih.

Najbolji poslodavci u 2023. u kategoriji velikih tvrtki su:

  1. Infinum d.o.o.
  2. ZUBAK GRUPA d.o.o.
  3. Rimac Technology d.o.o.

U kategoriji srednjih tvrtki najbolji poslodavci su:

  1. The Productive Company d.o.o.
  2. Ars Futura d.o.o.
  3. Porsche Digital Croatia d.o.o.

Najbolji poslodavci u kategoriji malih tvrtki za 2023. godinu su:

  1. Kodilion d.o.o.
  2. Netgen d.o.o.
  3. Pontis Technology d.o.o.

Također, sve tvrtke koje prvi put sudjeluju u istraživanju ulaze u konkurenciju za priznanje Best new entry, a ovogodišnji dobitnik je tvrtka Pontis Technology d.o.o.

Osim po veličini tvrtke se promatraju i unutar djelatnosti u kojoj posluju. U djelatnosti Informacijskih tehnologija najiznimniji rezultat ostvarila je tvrtka The Productive Company d.o.o., u proizvodnji MICRO-LINK d.o.o., dok je u djelatnosti trgovine najbolji rezultat postigla tvrtka ZUBAK GRUPA d.o.o.

Ove godine po prvi put su dodijeljena priznanja i tvrtkama koje posluju u djelatnosti financija, gdje je najbolji rezultat ostvarila Kentbank d.d., odnosno u turističko-uslužnoj djelatnosti, gdje je najbolje ocjene zaposlenika zaslužila tvrtka NOVA GRATIA d.o.o.

Posvećenost poslu i izazovnost radnih zadataka posebno su na cijeni

Ove godine je u istraživanju sudjelovalo 39% srednjih, 35% malih, 21% velikih i 5% mikro tvrtki te više od 7100 zaposlenika, što predstavlja značajan udio od ukupno 10.000 radnika koliko zapošljavaju tvrtke sudionice istraživanja.

Prosječna ocjena svih tvrtki koje su sudjelovale u istraživanju iznosi 3,29 (od mogućih 4), što predstavlja blagi pad u odnosu na prošlu godinu kada je prosječna ocjena bila 3,35.

Zaposlenici su i ove godine najvišim ocjenama ‘nagradili’ Radne uvjete i Izazovnost radnih zadataka, dok najviše prostora za napredak poslodavci imaju u području Osobnog rasta i razvoja zaposlenika te Organizacije rada.

S druge strane, upravo su kategorije Organizacija rada i Osobni rast i razvoj te Uključenost u donošenje odluka ono što najbolje poslodavce čini iznimnim, odvajajući ih od konkurencije.

Koliko radnika je angažirano?

Dio upitnika obuhvaća i mjerenje angažiranosti zaposlenika, odnosno njihove motivacije da dodatno doprinose razvoju i rastu tvrtke u kojoj rade.

Sveukupno gledano, 39% zaposlenih je angažirano, dok 58% radnika ne pokazuje izražen interes za davanje dodatnog doprinosa razvoju tvrtke. Dozu prijeko potrebnog optimizma pronalazimo u podatku kako je svega 2% radnika nemotivirano.

S druge strane, postotak angažiranih radnika kod Najboljih poslodavaca, odnosno u tvrtkama dobitnicama nagrada, je kudikamo veći te iznosi visokih 73%.

Jesmo li lojalni i skloni preporučiti našeg poslodavca drugima?

Istražili smo i lojalnost radnika u Hrvatskoj, provjeravajući jesu li spremni preporučiti svoje radno mjesto ili tvrtku obitelji i prijateljima.

Osobe koje su entuzijastične u preporuci svog poslodavca smatramo ‘promotorima’, one koje su neodlučne označavamo kao ‘pasivne’, dok su radnici s izraženim neprijateljskim stavom prema preporuci svog poslodavca klasificirani kao ‘kritičari tvrtke’.

Među sudionicima istraživanja, otkrivena su 52% promotora i 34% pasivnih radnika, dok 14% zaposlenih izražava kritički stav prema svom poslodavcu.

Kao i ranije, Najbolji poslodavci zapošljavaju veći broj promotora u odnosu na prosjek istraživanja.

Usporedno s ovim istraživanjem, tijekom godine provedeno je nacionalno istraživanje s istim pitanjem, na oko 2000 ispitanika, a rezultati su gotovo dijametralno suprotni – na nacionalnoj razini imamo samo 12% promotora, 23% pasivnih radnika te čak 65% kritičara.

O Istraživanju zadovoljstva zaposlenika

Prije 16 godina, točnije 2007. godine, Istraživanje zadovoljstva zaposlenika – sadašnji PULSER, lansiran je kao projekt koji je među poslodavcima trebao proširiti svijest o važnosti osluškivanja stavova, mišljenja i potreba njihovih zaposlenika. Istovremeno koristan za poslodavce, ali i za zaposlenike.

Tijekom godina alat se mijenjao sukladno promjenama u načinu poslovanja tvrtki, razvojem odnosa tvrtki prema zaposlenicima, stanju na tržištu rada i trendovima koje pokreće HR zajednica u Hrvatskoj i svijetu.

Danas se upitnik sastoji od 74 osnovna pitanja u 9 kategorija te dodatna 4 pitanja za eNPS (employee Net Promoter Score) te ESI (Employee Satisfaction Index).

Izvor: MojPosao

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Vijesti

Grad Karlovac sufinancirat će prilagodbu stambenih zgrada

Objavljeno

/

Na fotografiji su prikazana dva zatvorena dizala (lifta) u zgradi. Dizala su smještena u središnjem dijelu zida obloženog sivim pločicama. Iznad svakog dizala nalazi se mali ekran koji vjerojatno prikazuje trenutni kat na kojem se dizalo nalazi. Između dizala, na sredini zida, nalazi se broj "5" koji označava kat na kojem se nalaze dizala. Također, ispod broja "5" nalazi se mali znak s tekstom koji nije čitljiv na ovoj fotografiji. Na desnoj strani svakog dizala nalazi se tipka sa strelicom prema dolje, koja se koristi za pozivanje dizala.
Foto: Pixabay

Novi je to projekt koji u Karlovcu do sad nije provođen, a cilj mu je prilagoditi višestambene zgrade i olakšati pristup osobama s invaliditetom

U Proračunu Grada Karlovca za 2025. godinu osigurano je 65.000 eura za sufinanciranje projekta pristupačnosti osoba s invaliditetom u višestambenim zgradama.

Novi je to projekt koji u Karlovcu do sad nije provođen, a cilj mu je prilagoditi višestambene zgrade i olakšati pristup osobama s invaliditetom.

Da bi postale prilagođene i pristupačne osobama s invaliditetom, višestambene zgrade ili njihov dio moći će to ostvariti ugradnjom rampe, podizne platforme, prilagodbe ulaza, stubišta, taktilne oznake za kretanje i drugog, a što će sufinancirati Grad Karlovac.

U Karlovcu ima dosta zgrada u kojima ulaz nije pogodan za sobe smanjene pokretljivosti ili osobe s invaliditetom, mame i tate s dječjim kolicima.

Svi suvlasnici mogu se javiti na javni poziv koji bi trebao biti objavljen polovicom veljače, ali napominjemo kako će dio sredstava morati osigurati sami. Svim zainteresiranim suvlasnicima stambenih zgrada oko prijave na natječaj može pomoći tvrtka Inkasator koja će im dati sve potrebne informacije.

Uz sufinanciranje energetske obnove po novom Zakonu, Vlada Republike Hrvatske je također donijela program za ugradnju dizala u zgrade gdje je to moguće jer prilagodba višestambenih zgrada nije samo pitanje udobnosti, već i nužnost za stvaranje inkluzivnog, sigurnog i održivog urbanog okruženja.

Nastavi čitati

Vijesti

Proteklu godinu obilježio je rast plaća

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje novčanik narančaste boje s gumbom za zatvaranje, koji sadrži zelene novčanice. Novčanik i novac prikazani su na svijetloplavoj pozadini. Novčanice izgledaju kao da vire iz novčanika. Ovo je jednostavna, crtana ilustracija.
Foto: Pixabay

Plaće su na godišnjoj razini ‘skočile’ 12 posto, no rast je usporen u posljednjem kvartalu

Prema podacima servisa MojaPlaća, kojim upravlja tvrtka Alma Career Croatia koja je najpoznatija po svom brendu MojPosao, u 2024. godini je prosječna mjesečna neto plaća (s uključenim dodacima na plaću) u Hrvatskoj iznosila 1346 eura, što je čak 12% više nego prethodne godine.

Medijan plaće je nešto niži i iznosi 1242 eura, što znači da većina radnika ima manju plaću od navedenog prosjeka. U odnosu na prošlu godinu medijalna plaća narasla je 15%, što nam ukazuje na činjenicu da su niže plaće rasle više nego visoke.

U odnosu na 2022. godinu prosječna mjesečna neto plaća je rasla 35%, a u odnosu na pandemijsku 2020. čak 48%.

Prosječna plaća u 2020. godini iznosila je 999 eura, dok je medijalna iznosila 929 eura.

Svakako je zanimljivo pogledati raspodjelu po platnim razredima.

Najviše građana, njih gotovo polovica (44%), nalazi se u rangu 1000 do 1500 eura. Usporedbe radi, prošle godine u tom je platnom razredu bilo svega 35% građana.

Primjetan je i porast broja građana u višim platnim razredima. U kategoriji s primanjima od 1500 do 2000 eura nalazi se 18% građana, što predstavlja značajan rast u odnosu na prošlogodišnjih 11%. U najvišem platnom razredu, s primanjima iznad 2000 eura mjesečno, ove godine je 10% građana, dok je prošle godine taj udio iznosio svega 6%.

S druge strane, zabilježen je pad udjela građana s nižim prihodima. Mjesečna primanja manja od 1000 eura u 2024. ostvaruje 27% građana, što je znatan pad u odnosu na 2023. godinu kada je gotovo polovica građana (48%) pripadala ovom platnom razredu.

Država je najviše dizala plaće

Unatoč padu potražnje za radnom snagom i valovima otpuštanja u IT industriji tijekom prošle godine, ovaj sektor i dalje prednjači po visini plaća, koje su u prosjeku 18% više od nacionalnog prosjeka (1590 eura). Ipak, rast plaća u IT industriji bio je skroman u odnosu na druge sektore, iznosivši tek 5%.

Iznadprosječne plaće bilježe i sektori Financija i osiguranja (1417 eura, +5%), Proizvodnje, prijenosa i distribucije energije, nafte, vode i otpada (1403 eura, +4%), kao i Građevinarstva, arhitekture i nekretnina (1403 eura, +4%).

Što se pojedinačnih zanimanja tiče, najpotplaćeniji radnicu u Hrvatskoj su frizeri, spremačice, šivači, krojači te zaštitari.

S druge strane, najviše plaćena zanimanja su ona iz područjaa: lead developer, android developer te IT manager.

Najveći rast plaća zabilježen je u javnom sektoru, gdje su plaće u javnoj upravi i državnim službama porasle za impresivnih 21%. Prosječna plaća radnika u ovom sektoru u 2024. godini iznosila je 1319 eura. Značajan rast od 16% također je zabilježen u sektorima obrazovanja i znanosti te zdravstva i socijalne skrbi. U zdravstvu, prosječna plaća u 2024. godini iznosila je 1301 euro, dok je u obrazovanju prosječna plaća bila 1217 eura.

Sličan trend vidljiv je i prema tipu vlasništva poduzeća.

Najveći rast plaća ostvaren je u javnoj i lokalnoj samoupravi (+15%) te državnim tvrtkama (+14%). U privatnim poduzećima zabilježen je nešto skromniji rast: 10% u domaćim i 9% u stranim kompanijama.

Analiza rasta plaća prema veličini poduzeća otkriva da su najniže plaće rasle najdinamičnije. U mikro poduzećima do 10 zaposlenika te u malim poduzećima do 50 zaposlenika plaće su porasle za 14%. Prosječna mjesečna neto plaća u tvrtkama do 10 zaposlenika u 2024. godini iznosila je 1210 eura.

Nasuprot tome, najmanji rast zabilježen je u velikim poduzećima s više od 1000 zaposlenika, gdje su plaće porasle za 12%. Prosječna plaća u tim tvrtkama u 2024. godini iznosila je 1384 eura.

Plaća je i dalje najviša u Gradu Zagrebu

Najniže plaće su i dalje na istoku zemlje, u Virovitičko-podravskoj (1142 eura, -15%), Požeško-slavonskoj (1136 eura, -16%) te Vukovarsko-srijemskoj (1110 eura, -18%) županiji.

Najviša prosječna plaća u 2024. godini zabilježena je u Gradu Zagrebu (9% iznad prosjeka) te iznosi 1464 eura (medijan 1133 eura). U odnosu na prošlu godinu prosječna neto plaća u Zagrebu narasla je za 12%.

Najveći rast u odnosu na prošlu godinu zabilježila je Ličko-senjska županija (+21%, 1229 eura,) te Bjelovarsko-bilogorska županija (+15%, 1227 eura) i Sisačko-moslavačka županija (+15%, 1177 eura).

Obrazovanje i iskustvo donose višu plaću

U 2024. godini razlika u primanjima između muškaraca i žena i dalje je izražena, pri čemu su muškarci u prosjeku zarađivali 17% više.

Prosječna neto plaća muškaraca iznosila je 1464 eura, što predstavlja rast od 11% u odnosu na 2023. godinu. S druge strane, prosječna plaća žena iznosila je 1256 eura, uz nešto dinamičniji rast od 13% na godišnjoj razini.

Očekivano, mlađi ispitanici bilježe niže prosječne plaće. Radnici do 24 godine zarađuju 15% manje od prosjeka, no njihove su plaće porasle za značajnih 12% u odnosu na prethodnu godinu. Stariji ispitanici ostvaruju viša primanja, s prosječnom plaćom od 1391 euro, iako je njihov rast plaća bio skromniji, iznosivši 8%.

Analiza prema radnom iskustvu potvrđuje da su početnici u karijeri najniže plaćeni. Radnici bez iskustva u prosjeku zarađuju 1092 eura, što je 19% manje od prosjeka, dok oni s jednom do dvije godine iskustva primaju 1169 eura (-13%). Do razine prosječne plaće dolazi se s tri do pet godina radnog iskustva, nakon čega primanja postaju iznadprosječna. Tako zaposlenici s deset godina radnog staža zarađuju u prosjeku 1476 eura, što je 10% više od nacionalnog prosjeka.

Predvidivo, zaposlenici s bogatim radnim iskustvom i višim stupnjem obrazovanja ostvaruju značajno viša primanja u odnosu na one s kraćim stažem i nižom razinom obrazovanja. Zaposlenici sa završenim postdiplomskim studijem ili poslovnom školom (MBA) zarađuju u prosjeku čak 52% više od prosječne plaće (2048 eura). Da se ulaganje u obrazovanje isplati, potvrđuju i podaci prema kojima osobe s visokom stručnom spremom prosječno zarađuju 1512 eura, što je 12% iznad prosjeka i čak 29% više od radnika sa srednjom stručnom spremom, čija su prosječna primanja 1173 eura.

Izvor: MojPosao

Nastavi čitati

Vijesti

Hrvatski zavod za zapošljavanje uveo nove mjere za zapošljavanje OSI

Objavljeno

/

Na slici je osoba u invalidskim kolicima koja koristi prijenosno računalo postavljeno na stolu. Osoba je okrenuta prema prozoru s panoramskim pogledom na grad. Lice osobe nije vidljivo, a prostorija je dobro osvijetljena.
Foto: Pexels

Cilj aktivne mjere zapošljavanja je poticanje zapošljavanja osoba u nepovoljnom ili izrazito nepovoljnom položaju na tržištu rada te zapošljavanja osobe s invaliditetom

Poslušaj članak

Početak 2025. godine donio je puno noviteta, a jedan od tih noviteta također je i onaj oko zapošljavanja. Danas smo svjedoci da se tržište rada sve više okreće zapošljavanju teško zaposlivih osoba.

Jedan od razloga zašto je tome tako, leži i u tome što Hrvatski zavod za zapošljavanje poslodavcima nudi potpore za zapošljavanje teže zaposlivih osoba te osoba koje su korisnici programa posao+.

Cilj aktivne mjere zapošljavanja je poticanje zapošljavanja osoba u nepovoljnom ili izrazito nepovoljnom položaju na tržištu rada te zapošljavanja osoba s invaliditetom tako što će se poslodavcima kroz mjere sufinancirati iznos od bruto 1 plaće.

Zavod dodjeljuje mjesečni paušalni iznos potpore, neovisno o stvarnom trošku poslodavca, sukladno razini obrazovanja i mogućnosti korištenja porezne olakšice za sufinanciranu osobu. Iznosi potpora mogu se povećati ili smanjiti i tijekom trajanja razdoblja sufinanciranja, a da se pritom ne treba pribaviti suglasnost podnositelja zahtjeva izmjene li se ili dopune propisi na temelju kojih su predmetni iznosi određeni, odnosno izračunati.

Što se tiče osoba s invaliditetom (skpina lll), zavod poslodavcu daje potporu u tajanju od dvije godine. To se odnosi na osobe s invaliditetom koje su izvan sustava srednjoškolskog ili visokog obrazovanja više od šest mjeseci od dana podnošenja zahtjeva. Također, odnosi se i na osobe s invaliditetom uključene u program posao+ koje su izvan sustava osnovnoškolskog, srednjoškolskog ili visokog obrazovanja više od 12 ili 24 mjeseca od dana podnošenja zahtjeva.    

Ukoliko poslodavac na osobu s invaliditetom ima poreznu olakšicu, a zaposlena osoba s invaliditetom nema stečene kvalifikacije, poslodavcu će se subvencionirati iznos od 630 eura mjesečno od ukupno 970 eura plaće. Ako poslodavac ima poreznu olakšicu na osobu s invaliditetom subvencija će iznositi 750 eura mjesečno. Ako pak osoba s invaliditetom ima završenu srednju školu subvencija će iznositi 700 eura bez te 850 eura sa poreznom olakšicom od ukupno 1078,80 eura mjesečne place.

Za osobu s invaliditetom koja ima završen fakultet, a na nju poslodavac nema poreznu olakšicu subvencionirat će se iznos od 870, dok će se za zaposlenu osobu s invaliditetom na koju poslodavac ima poreznu olakšicu subvencionirati iznos od 1020 eura mjesečno od ukupnih 1348,50 eura mjesečno.

Spomenutu potporu između ostalih mogu dobiti poslodavci koji su osnovani barem 12 mjeseci prije dana podnošenja zahtjeva. Nadalje potporu za zapošljavanje može dobiti samo poslodavac koji ima jednog zaposlenog radnika barem tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva za potporu.

Također, potopora se može udijeliti poslodavcima koji imaju smanjeni broj radnika ukoliko je do smanjena došlo zbog opravdanog razloga kao što su izvanredni otkaz, nesposobnost za rad ili smrt radnika koji je radio kod poslodavca.

Više informacija možete saznati ovdje.

Nastavi čitati

U trendu