Poveži se s nama

in MREŽA

MOJA PRIČA Marina Mustapić, direktorica Prijateljice plus

Objavljeno

/

Na fotografiji je osoba koja stoji na pločniku pored zelenog grma. Osoba nosi cvjetnu haljinu i svijetli kaput. Pločnik je izrađen od sivog betona, a u prvom planu su vidljive pločice. U pozadini se nalazi grafit na zidu i dio parkiranog automobila.
Foto: Marina Mustapić, privatna arhiva

Prijateljica plus d.o.o. Metković trenutno ima 10 zaposlenih od čega je 6 osoba s invaliditetom, dok su ostali stručni djelatnici, vanjski suradnici i radni instruktori

Naša današnja sugovornica je direktorica socijalnog poduzeća PRIJATELJICA PLUS d.o.o. iz Metkovića koje zapošljava osobe s invaliditetom.

– Prijateljica plus je osnovana 2021. godine kao produžena ruka Udruge osoba s invaliditetom ‘Prijatelj’ i Prijateljice socijalne zadruge.

Čast mi je što sam izabrana na mjesto direktorice 2022. godine te kao osoba s invaliditetom to smatram određenim priznanjem i ljudskom, moralnom i profesionalnom odgovornošću da to povjerenje i opravdam.

Svrha osnivanja socijalnog poduzeća bila je zapošljavanje osoba s invaliditetom i marginaliziranih skupina kako bi svoju radnu sposobnost implementirali u radu i tako osigurali svoju egzistenciju i svojim djelovanjem postali ravnopravni članovi društva. Djelovanje i područje Prijateljice plus je opsežno pa su tako i poslovi raznovrsni. Dio poslova je i sudjelovanje na različitim događajima pa dio vremena odvajam i za te obveze – kaže Marina.

Prijateljica plus d.o.o. Metković trenutno ima 10 zaposlenih od čega je 6 osoba s invaliditetom, dok su ostali stručni djelatnici, vanjski suradnici i radni instruktori.

– Kada govorimo o zapošljavanju osoba s invaliditetom dužnost mi je istaknuti da nas naše tjelesne predispozicije ne određuju kao manje kvalitetne djelatnike bilo koje ustanove ili organizacije. Često sam u svome radu svjedočila koliko osobe s invaliditetom znaju biti predane radu i obavezama koje su im dodijeljene. Konstitucija osoba s invaliditetom možda nije predviđena za neke fizičke poslove, ali uz razumnu prilagodbu radnog mjesta i razumijevanje poslodavca moguće je dobiti kvalitetnu radnu snagu, tako da je predrasuda promatrati sve kroz iste naočale – ističe Mustapić.

Marina kaže kako je proizvodni asortiman Prijateljice plus d.o.o. Metković zaista raznolik i širok. U svojoj ponudi imaju više od 500 različitih proizvoda. Proizvodni pogon nalazi se u prostoriji od 500 m2 a proizvodi su izrađeni na CNC stroju, laseru, graverki, stroju za obradu drva i kamena. Osim toga, izrađuju i personalizirane proizvode po narudžbi. Proizvode možete pronaći u Zagrebu, Dubrovniku, Metkoviću. Imaju također svoju Darovnu trgovinu i web shop, a sve proizvode su izradile osobe s invaliditetom uz stručnu podršku.

Marina je direktorica, ali i osoba s invaliditetom i zato se, kaže, uvijek morala u svemu više dokazivati.

– Postoje određeni autoriteti i mehanizmi kroz koje se dokazujete. Smatram da je moja prednost bila uvijek to što volim raditi i stjecati nova znanja i vještine pa se ne moram bojati novih izazova. Ne želim da me različitost ili invaliditet sprječava u radu, djelovanju i borbi. U tom duhu sam odgajana, tako sam se postavila kroz život i na takav način uz Božju pomoć djelujem – poručila je Marina na kraju razgovora za ovaj put.

Kažimo još samo da je plan ovog poduzeća i dalje zapošljavati društveno isključene skupine, odnosno osobe s invaliditetom koje svojim radnom stvaraju nove vrijednosti.

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

Civilno društvo

Društvo prevoditelja znakovnog jezika kod predsjednika Milanovića

Objavljeno

/

Na fotografiji je prikazan sastanak u uredu. Sedam osoba sjedi oko velikog drvenog stola s prozirnom staklenom površinom. Na stolu se nalazi cvjetni aranžman u sredini, a ispred svake osobe su papiri i olovke. U pozadini se vide veliki prozori kroz koje se pruža pogled na vanjski prostor s drvećem i stazama. Sastanak se odvija u formalnom okruženju, a sudionici su odjeveni u poslovnu odjeću. Na stolu su također postavljene pločice s imenima sudionika.
Foto: Ured predsjednika

Predstavnice društva uručile su predsjedniku Priznanje za doprinos vidljivosti zajednice Gluhih i hrvatskog znakovnog jezika kontinuiranim osiguravanjem prijevoda obraćanja na hrvatskom znakovnom jeziku

Predsjednik Republike Zoran Milanović razgovarao je 20. studenog 2024. godine s predstavnicama Hrvatskog društva prevoditelja znakovnog jezika, predsjednicom Društva Nives Gotovac i članicama Upravnog odbora Dorijanom Kavčić i Marijom Šoić.

Na sastanku su predstavnice Hrvatskog društvo prevoditelja znakovnog jezika upoznale predsjednika Milanovića s radom i aktivnostima Društva, osnovanog 2016. godine, koje je usmjereno na kontinuiranu brigu o prevoditeljima, njihovom razvoju i usavršavanju organiziranjem brojnih edukativnih događanja kako bi se uz visoko kvalitetne prijevode doprinijelo promidžbi i priznanju ne samo struke prevoditelja znakovnog jezika nego i afirmaciji hrvatskog znakovnog jezika.

Prema Registu osoba s invaliditetom, u Hrvatskoj ima oko 19 tisuća gluhih osoba, ali većina njih ne ostvaruje pravo na pristup informacijama na hrvatskom znakovnom jeziku iako im je to pravo zajamčeno zakonom. Predstavnice Društva istaknule su kao najveći problem činjenicu što hrvatski znakovni jezik još nije percipiran kao punopravni jezik. U tom kontekstu, jako pozitivnim smatraju što predsjednik Milanović neka od svojih obraćanja javnosti objavljuje i na hrvatskom znakovnom jeziku. Zbog toga su mu u ime Društva uručile i Priznanje na doprinosu vidljivosti zajednice Gluhih i hrvatskog znakovnog jezika kontinuiranim osiguravanjem prijevoda obraćanja na hrvatskom znakovnom jeziku.

Znakovni jezici koriste pokrete ruku i mimiku za prenošenje značenja, za razliku od govornih jezika koji rabe govor. Punopravni su ostalim, govorenim, prirodnim jezicima s vlastitom gramatikom i leksikom.

Uz predsjednika Milanovića bila je savjetnica Predsjednika za odgoj i obrazovanje Jadranka Žarković.

Izvor: Ured predsjednika

Nastavi čitati

U trendu