Connect with us

In Metropola

MAKSIMIR TRČI PROTIV KOLESTEROLA Još malo vremena za prijavu na utrku Run4FH

Objavljeno

/

Plakat promovira događaj "Run4FH 24 u Maksimiru", utrku koja se održava 22. rujna 2024. godine u parku Maksimir. Utrka je organizirana s ciljem podizanja svijesti o obiteljskom hiperholesterolemiji, pod sloganom "Trčimo 5 km za kolesterol ispod 5!". Na plakatu su logotipi organizatora i partnera, poput FH Europe Foundation i Hrvatskog društva za aterosklerozu. U donjem desnom kutu nalazi se QR kod za registraciju, uz tekst "Registriraj se!". Plakat koristi moderne, raznobojne geometrijske oblike i gradientne boje kako bi privukao pažnju.
Foto: Manjgura

Ni ove jeseni ne propustite sada već tradicionalnu rekreativnu utrku RUN4FH, koja će se povodom Svjetskog dana porodične hiperkolesterolemije održati u nedjelju, 22. rujna u zagrebačkom Maksimiru s početkom u 9 sati

Pod sloganom ‘trčimo 5km za kolesterol ispod 5!’,,cilj je utrke podići svijest javnosti o važnosti pravovremenog prepoznavanja porodične hiperkolesterolemije, nasljedne bolesti koju karakterizira povišena razina lipoproteina male gustoće, tzv. LDL  ili ‘lošeg’ kolesterola već od rođenja. Ako se bolest na vrijeme ne prepozna i ne liječi, povišene razine ‘lošeg’ kolesterola mogu dovesti do bolesti srca i krvnih žila, ujedno i vodećih uzroka smrtnosti u Hrvatskoj i u svijetu.

– I ove godine simbolično trčimo 5 kilometara za kolesterol niži od 5 mmol/L jer je to preporučena vrijednost ukupnog kolesterola. Bolesnici s porodičnom hiperkolesterolemijom imaju više vrijednosti kolesterola još od rođenja, a budući da povišeni kolesterol često nema simptome, u velikom su riziku za prijevremeni srčani i moždani udar. Upravo je zato važno potaknuti svijest o redovitim kontrolama, a u slučaju otkrivanja povišenog kolesterola, i promjeni načina života, uravnoteženoj prehrani te redovitoj tjelovježbi – poručuje Ivan Pećin, endokrinolog i dijabetolog Zavoda za bolesti metabolizma Klinike za unutrašnje bolesti KBC Zagreb te suvoditelj Referentnog centra za rijetke i metaboličke bolesti Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske, dodajući kako se na utrku do sada prijavilo već više od 100 sudionika koji su prepoznali važnost fizičke aktivnosti za zdravlje.

Procjenjuje se da u Hrvatskoj od porodične hiperkolesterolemije boluje 15.000 osoba, a iako bolest nije rijetka, te se danas, uz zdrave životne navike može uspješno liječiti svim dostupnim lijekovima, svjesnost o ozbiljnim prijetnjama koje dislipidemije predstavljaju za zdravlje i dalje je veoma niska. Oboljeli od porodične hiperkolesterolemije su u 20 puta većem riziku od kardiovaskularnih bolesti nego ostatak populacije. Čak svaki četvrti oboljeli, kojem bolest nije prepoznata niti adekvatno liječena, umire od nekog koronarnog događaja, kao što su srčani ili moždani udar, prije 50. godine, naglašavaju organizatori RUN4FH 24, Hrvatska udruga oboljelih od dislipidemija, Hrvatsko društvo za aterosklerozu Hrvatskog liječničkog zbora, Run Croatia i FH Europe Foundation, europska udruga bolesnika s dislipidemijama.

Prošle je godine napravljen i vrijedan iskorak u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, provedbom projekta probira na povišene vrijednosti ukupnog kolesterola prilikom obaveznog sistematskog pregleda djece pri upisu u prvi razred osnovne škole. Hrvatska je tako postala jedna od prvih zemalja koje su uvele probir koji na vrijeme razotkriva povišeni kardiovaskularni rizik za djecu, ali i njihove najbliže srodnike. Osim za djecu, ovakva vrsta preventivnog pregleda je važna i za druge članove obitelji, jer ako se kod predškolca utvrdi porodična hiperkolesterolemija, liječnik će na pretrage uputiti i članove njegove obitelji.

Registracija trkača započinje u 7:30 i traje do 8:45, u paviljonu iza restorana Maksimir, a RUN4FH 24 ukupne duljine pet kilometara počinje u 9 sati, nakon čega slijedi After Run Party i proglašenje pobjednika uz dobru glazbu i zabavu.

Svi zainteresirani za sudjelovanje mogu se prijaviti do 18. rujna na utrka.com, a startnina iznosi 15 eura, prilikom čega se dobiva i pripadajući startni paket. Sav novac od startnine bit će uplaćen Hrvatskoj udruzi oboljelih od dislipidemija.

Izvor: Manjgura

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

In Metropola

DVD TRNJE Prva radionica projekta ‘Sigurnost bez granica’

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji je prikazan radionički sastanak projekta „Sigurnost bez granica“ u dvorani za predavanja. U prvom planu vide se sudionici koji sjede u redovima i prate prezentaciju, dok predavač stoji ispred projekcijskog platna i predstavlja rezultate i aktivnosti projekta. Na zidu je projicirana prezentacija s naslovom „Sigurnost bez granica“, a uz platno su postavljeni plakati s bilješkama sudionika, što upućuje na interaktivni dio radionice i prikupljanje prijedloga građana. Fotografija prikazuje aktivno sudjelovanje lokalne zajednice u raspravi o prevenciji požara i održivim alternativama spaljivanju biljnog otpada.
Foto: DVD Trnje

Poseban naglasak stavljen je na inovativnu alternativu spaljivanju – besplatnu mobilnu uslugu drobljenja granja. Riječ je o usluzi kojom vatrogasci s vozilom i drobilicom dolaze do građana te na licu mjesta usitnjavaju granje i drvnu masu

Poslušaj članak

U sklopu projekta ‘Sigurnost bez granica – mobilna preventivna usluga za smanjenje spaljivanja i rizika od požara’ držana je prva radionica na kojoj su predstavljeni ciljevi, aktivnosti i planovi provedbe tijekom sljedećih 18 mjeseci.

Sudionici radionice imali su priliku upoznati se s problematikom spaljivanja granja i drvne mase na otvorenom, osobito tijekom ljetnih mjeseci kada su visoke temperature i sušni uvjeti jedan od glavnih uzroka nastanka i širenja požara otvorenog prostora.

Poseban naglasak stavljen je na inovativnu alternativu spaljivanju – besplatnu mobilnu uslugu drobljenja granja. Riječ je o usluzi kojom vatrogasci s vozilom i drobilicom dolaze do građana te na licu mjesta usitnjavaju granje i drvnu masu. Dobivena drvna sječka ostaje korisnicima za daljnju upotrebu, čime se istovremeno smanjuje potreba za spaljivanjem i potiče održivo gospodarenje biootpadom.

Važan dio radionice bilo je i mapiranje potreba građana i lokalne zajednice. Kroz otvoreni razgovor prikupljeni su brojni prijedlozi, iskustva i korisne informacije koje će poslužiti za daljnji razvoj i prilagodbu usluge stvarnim potrebama korisnika.

Održana radionica predstavlja prvi korak prema ostvarenju ključnih ciljeva projekta – smanjenju spaljivanja biljnog otpada, smanjenju emisija CO₂ i broja požara otvorenog prostora, ali i stvaranju sigurnije, odgovornije i otpornije zajednice.

Projekt provodi DVD Trnje u partnerstvu s PGD Trbovlje mesto, u sklopu programa Impact4Values 2.0., a financiran je sredstvima Europske unije.

Nastavite čitati

In Metropola

MOČVARA Stižu ikone japanskog eksperimentalnog popa

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: Ravno do dna

Premda OOIOO rijetko sviraju turneje izvan Japana, one u pravilu privlače veliku pažnju sjajnim nastupima koje je New York Times svojevremeno opisao kao transcendentalne

Na 13. NO Jazz festival, 13. studenoga u zagrebačku Močvaru dolaze ženske ikone japanskog eksperimentalnog popa OOIOO, predvođene mitskom glazbenicom YoshimiO, najavio je organizator u srijedu.

OOIOO su oduvijek njegovale vlastiti, potpuno originalan glazbeni izraz. Pod vodstvom mitske YoshimiO, osnivačice i bubnjarice Boredomsa, ali i umjetnice koja je svojom pojavom i glazbenim stvaralaštvom poslužila kao velika inspiracija grupi Flaming Lips pri stvaranju njihovog kultnog albuma ‘Yoshimi Battles the Pink Robots’, ova grupa već tri desetljeća stvara glazbu koja izmiče očekivanjima publike i uobičajenoj percepciji onoga uz što se vežu izrazi pop i eksperimentalna glazba.

Kao i kod drugih vrhunskih glazbenih kreativaca, glazba grupe OOIOO kontinuirano se razvijala kroz desetljeća, pri čemu je stvorila vlastiti glazbeni jezik koji je eklektičan, a opet pristupačan i potpuno njihov; gust i frenetičan. 

OOIOO su bile i ostale najbolji način da YoshimiO izrazi svoje brojne glazbene talente, te da svijetu isporuči prekrasne, vrtložne, sanjive melodije.

Premda su prije 30 godina nastale kao izmišljeni bend za potrebe fotografiranja za časopis Switch, već su iduće 1997. OOIOO objavile istoimeni album prvijenac koji je odmah privukao pažnju medija, publike, ali i oduševljenih kolega glazbenika među kojima su se našli i Sonic Youth koji su ih ubrzo angažirali kao potporu na svojoj velikoj japanskoj turneji.

Premda OOIOO rijetko sviraju turneje izvan Japana, one u pravilu privlače veliku pažnju sjajnim nastupima koje je New York Times svojevremeno opisao kao transcendentalne, s posebnim naglaskom na činjenicu kako OOIOO svoju ljubav prema autohtonoj glazbi prenose u potpuno novu dimenziju slobodnim tkanjem organskih i električnih tonova u živopisnu tapiseriju, koristeći svoj istančan osjećaj za boju i teksturu.

U travnju je za čikaški Thrill Jockey Records izašlo njihovo najnovije glazbeno izdanje, zajednički vinil s razornim američkim noise-rock duom Lightning Bolt koji je svoju hrvatsku premijeru također imao na NO Jazz festivalu, sad već davne 2008. godine.

Ovu će posebnu večer, tijekom koje će se brisati zvučne granice i razbijati nametnute glazbene ladice, upotpuniti sjajan hrvatski trio Ekterminator ’81 predvođen nezaustavljivim glazbenim istraživačem Tonijem Starešinićem na klavijaturama i elektronici, s Andrejem Jakušem na trubi i elektronici, te Jankom Novoselićem za bubnjevima.

Nastavite čitati

In Metropola

Plac Mljac ponovno na Trešnjevačkom placu

Objavljeno

/

Napisao/la:

Fotografija prikazuje živopisnu večernju atmosferu na Trešnjevačkom placu tijekom manifestacije Plac Mljac. Prostor je ispunjen velikim brojem posjetitelja koji uživaju u druženju, razgovoru i ljetnoj atmosferi pod otvorenim nebom. Iznad placa protežu se dekorativne svjetlosne girlande i viseći lampioni ukrašeni zelenilom, stvarajući ugodan i romantičan ambijent. U pozadini se naziru štandovi tržnice i osvijetljeni gradski detalji, dok duboko plavo večernje nebo dodatno naglašava toplinu i živost događanja. Fotografija odlično dočarava prepoznatljivu energiju Placa Mljaca – spoj kvartovskog druženja, ljetnog festivala i posebnog zagrebačkog šarma.
Foto: Plac Mljac

Kad se zatvore štandovi i upale svjetla, plac se pretvara u jedinstveni ‘dnevni boravak’ pod vedrim nebom

Poslušaj članak

Jedan od najšarmantnijih ljetnih događaja u Zagrebu vraća se na Trešnjevku. Od 20. do 26. srpnja Trešnjevački plac ponovno će postati mjesto susreta, dobre hrane, glazbe i druženja kroz novo izdanje manifestacije Plac Mljac.

Tijekom sedam ljetnih večeri poznati zagrebački plac pretvorit će se u jedinstvenu festivalsku pozornicu pod otvorenim nebom. Nakon što se zatvore štandovi i upale svjetla, prostor tržnice oživjet će uz glazbene nastupe, bogatu gastro ponudu, osvježavajuća pića i ugodnu atmosferu koja je prošle godine privukla tisuće posjetitelja.

Posjetitelje očekuje sadržaj za sve generacije – od opuštenih večernjih druženja i glazbe uživo do dječjeg kutka, radionica i nezaobilaznog noćnog placa. Upravo spoj tradicionalne gradske tržnice i modernog ljetnog festivala čini Plac Mljac jednim od najposebnijih događanja zagrebačkog ljeta.

Manifestacija će se održavati svakoga dana od 19 do 24 sata, a organizatori i ove godine očekuju velik broj posjetitelja koji se rado vraćaju zbog posebnog ugođaja, dobre energije i prepoznatljivog trešnjevačkog šarma.

Nakon uspješnog prošlogodišnjeg izdanja, sve je spremno za još jedan tjedan ispunjen glazbom, okusima i druženjem.

Nastavite čitati

Tko su Purger i Purgerica?

Purger i Purgerica

U trendu