Vremeplov

Listopad je mjesec borbe protiv raka dojke

Objavljeno

/

Foto: Pexels

Ključ u borbi protiv raka dojke leži u prevenciji, redovitim kontrolama, ranom otkrivanju i multidisciplinarnom pristupu liječenju. Podrška obitelji, prijatelja i zdravstvenih stručnjaka također igra važnu ulogu u cjelokupnom procesu

Nacionalni dan borbe protiv raka dojke u Hrvatskoj obilježava se 7. listopada svake godine. Ovaj dan posvećen je podizanju svijesti o važnosti prevencije, ranog otkrivanja i liječenja raka dojke, najčešće dijagnosticiranog malignog oboljenja među ženama u Hrvatskoj.

Cilj obilježavanja Nacionalnog dana borbe protiv raka dojke je educirati javnost o važnosti redovitih preventivnih pregleda, kao što su mamografije i samopregledi dojki, jer rano otkrivanje bolesti značajno povećava šanse za uspješno liječenje. Tijekom ovog dana organiziraju se razne akcije, kampanje, predavanja i događanja kojima se promiču informacije o zdravlju dojki, a podršku pružaju razne zdravstvene institucije, nevladine organizacije, kao i udruge pacijenata.

Tijekom listopada, koji je poznat i kao mjesec borbe protiv raka dojke, mnoge organizacije i institucije koriste ružičaste vrpce kao simbol solidarnosti s oboljelima.

Borba protiv raka dojke zahtijeva sveobuhvatan pristup koji uključuje prevenciju, ranu dijagnostiku, pravodobno liječenje i podršku tijekom oporavka. Evo nekoliko ključnih koraka koje možete poduzeti kako biste se borili protiv raka dojke.

Jedan od najvažnijih načina prevencije raka dojke je redoviti mamografski pregled, osobito za žene starije od 40 godina. Mamografija može otkriti promjene u tkivu dojke i do dvije godine prije nego što se simptomi pojave.

Održavanje zdrave tjelesne težine, redovita tjelesna aktivnost, uravnotežena prehrana (posebno bogata voćem i povrćem) te izbjegavanje prekomjernog unosa alkohola mogu smanjiti rizik od razvoja raka dojke.

Dugotrajna hormonska terapija može povećati rizik od raka dojke, stoga bi žene trebale konzultirati liječnika o rizicima i koristima hormonske terapije u menopauzi.

Kad jednom, nažalost, ipak dođe do raka dojke, liječenje ovisi o stadiju bolesti, vrsti tumora i drugim individualnim faktorima. Najčešći pristupi uključuju kirurški zahvat, radioterapiju, kemoterapiju, hormonsku terapiju i ciljanu terapiju.

Emocionalna podrška je ključna tijekom borbe protiv raka. Mnoge pacijentice traže psihološku pomoć kako bi se nosile sa stresom, tjeskobom i depresijom koje može izazvati dijagnoza raka.

Važno je imati mrežu ljudi koji pružaju emocionalnu podršku, a uključivanje u grupe za podršku može biti od velike pomoći.

Nakon operacije može biti potrebna fizička terapija i rehabilitacija kako bi se pacijentici vratila snaga i pokretljivost.

Važno je reći da za žene koje imaju obiteljsku povijest raka dojke ili genetsku predispoziciju (npr. BRCA1 i BRCA2 mutacije), može biti korisno obaviti genetsko testiranje kako bi se odredio rizik. Na temelju rezultata, liječnici mogu preporučiti dodatne mjere opreza, kao što su češći pregledi ili preventivne mjere.

U trendu

Exit mobile version