U inat skepticima, 2018. proglašena je sportskom osobom godine s invaliditetom, a sve to zahvaljujući desecima medalja koje je osvojila kao tenisačica u kolicima te žestokom zagovaranju prava osoba s invaliditetom
Jane Ndenga jedna je od onih žena kojima je mjesto u rubrikama ‘vjerovali ili ne’ jer njezin je život, uistinu, toliko nevjerojatan kao da ga je ispisao neki holivudski scenarist.
Njezina priča počinje u dobi od pet godina, kada ju je dječja paraliza ostavila nepokretnom od struka prema dolje, a nakon više od dvadeset neuspješnih operacija nitko joj nije davao šansu da će voditi smislen i ispunjen život.
U inat skepticima, 2018. proglašena je sportskom osobom godine s invaliditetom, a sve to zahvaljujući desecima medalja koje je osvojila kao tenisačica u kolicima te žestokom zagovaranju prava osoba s invaliditetom. Ako je pitate što joj je bitnije – tenis u kolicima ili aktivizam – Jane će samo odmahnuti rukom i kazati da svoj invaliditet koristi kako bi promijenila društvo u cjelini. Sve ostalo je manje bitno.
Jane je uz sve ostalo i zaštitno lice Afrike kada je riječ o tenisu u invalidskim kolicima, a zbog njezinog ju je društvenog angažmana kenijski predsjednik William Ruto prošle godine odlikovao s OGW – Redom velikog ratnika. Orden je to koji se dodjeljuje isključivo najzaslužnijim Kenijkama i Kenijcima. Njezino putovanje dokaz je snage otpornosti i utjecaja sporta, naveo je kenijski predsjednik u obrazloženju odlikovanja.
– Nisam rođena s invaliditetom, ali dječja paraliza me ostavila nepokretnom. Cijepivo protiv dječje paralize primila sam s pet godina, što je bilo prilično kasno. Ostala sam paralizirana od struka prema dolje, što je fizički nedostatak, ali zato ne mora nužno biti i hendikep. Trebalo je puno rada da budem ovdje gdje sam sada, i psihički i fizički. Zahvalna sam Bogu što mi je omogućio da prihvatim sebe ovakvu kakva jesam i nastavim svoju karijeru u tenisu – kazala je Jane nakon što je ovjenčana s Redom velikog ratnika.