Zagrebačka galerija Trotoar otvara u petak, 2. veljače skupnu izložbu “Her Barbaric Luxury” na kojoj će se predstaviti Šejla Kamerić, Jasmina Cibic i Selma Selman, međunarodno priznate suvremene umjetnice koje koriste umjetnost kao moćan komunikacijski instrument.
“Kroz filmove, fotografije, instalacije, crteže i performanse, Kamerić, Cibic i Selman istražuju osobne priče i kolektivno sjećanje, stvarajući snažne društvene stavove”, ističe se u najavi izložbe kojoj je kustosica Martina Marić Rodrigues.
Izloženi radovi bit će prvi put prikazani u Hrvatskoj i dio su Kolekcije Cerin Antonić, a objedinit će njihove recentnije radove, instalacije i već povijesni rad “Bosnian Girl” Šejle Kamerić, u posebnoj varijanti kolorističkog poliptiha izdanog u suradnji s renomiranim kustosom Renéom Blockom iz Edition Block Berlin.
Šejla Kamerić (1976., Sarajevo, BiH) vizualna je umjetnica čija praksa uključuje film, fotografiju, objekte, crteže i instalacije, a priznanje međunarodne kritike i publike stekla je izraženom intimnošću i društvenim komentarima koji su postali okosnice njezina umjetničkog stvaralaštva. Živi na relaciji Sarajevo-Berlin.
Inzistirajući na empatiji, kao temeljnom mehanizmu kojim ostvaruje komunikaciju između nje same, njenih radova i gledatelja, Kamerić upozorava na političke arene i mjesta moći, istovremeno ih stvarajući, kažu iz “Trotoara”.
Radovi joj se nalaze u velikim svjetskim umjetničkim kolekcijama, imala je niz samostalnih izložbi u prestižnim muzejima, a filmovi su joj prikazani na više od 40 festivala.
Slovenska umjetnica Jasmina Cibic kroz film, performans i instalacije istražuje ispreplitanja državne moći, kulture i rodnog konstrukta te ispituje instrumentalizaciju kulture od strane političkih sila u trenucima društvenih i ideoloških kriza kroz povijest. Projektom “For our Economy and Nation” ta nagrađivana autorica predstavljala je Sloveniju na 55. Venecijanskom bijenalu.
Umjetnica i aktivistica Selma Selman (1991., Bihać) svojim radovima otjelovljuje vlastite životne borbe i borbe svoje zajednice, kroz performans, slikarstvo, fotografije i video instalacije. U radu često polazi od osobne povijesti, načina života njezine obitelji, sredine iz koje potječe i razbija predrasude.
Osnivačica je organizacije “Get The Heck To School/Marš u školu” čiji je cilj osnaživanje i poticanje na školovanje djevojčica iz romske zajednice diljem svijeta, suočenih sa siromaštvom i društvenom isključenošću.
Njihova se izložba može pogledati do 16. ožujka, uz popratni program koji će se predstaviti naknadno.
Hina