Ustanova Suvenir Arbor osnovana je 1974. godine, s misijom rehabilitacije i zapošljavanja osoba s invaliditetom
Poslušaj ovaj članak
Primarna djelatnost Suvenir Arbora je proizvodnja drvenog namještaja, a u zadnjih par godina na tržištu su prepoznati i po izradi dječjih šatora te raznih dječjih igračaka od drva. Popričali smo s ravnateljem ustanove Zoranom Polenusom.
Suvenir Arbor jedna je od pionirskih ustanova koje zapošljavaju osobe s invaliditetom. Što se od 1974. godine, kada je ustanova osnovana, promijenilo do danas kada je riječ o pozicioniranju osoba s invaliditetom na tržištu rada i njihovoj profesionalnoj rehabilitaciji?
– Percepcija društva prema osobama invaliditetom se znatno promijenila u odnosu na daleku 1974. godinu. Osobe s invaliditetom danas su tražene na tržištu rada, odnosno njihov invaliditet ne stvara zapreku pri zapošljavanju. Osobama s invaliditetom kroz profesionalnu rehabilitaciju omogućena je prilagodba radnog mjesta i rehabilitacija kroz rad.
Suvenir Arbor proizvodi vrhunski namještaj isključivo od drveta iz obnovljivih izvora. Jesu li klijenti prepoznali kvalitetu vaših proizvoda i izvozite li svoj namještaj izvan granica Lijepe Naše?
– Primarna djelatnost ustanove je proizvodnja od drva, sekundarna djelatnost je tekstilni pogon i pogon za tisak, laserska gravura. Kroz godine klijenti su prepoznali kvalitetu izrade proizvoda iz naših radionica.
Naši proizvodi se izvoze već 30 godina na tržišta Europske unije i Velike Britanije. Proizvodi posjeduju FSC certifikat koji garantira da je sirovina za proizvodnju iz obnovljivih izvora.
Poznato je da se ustanove vašeg profila susreću s brojnim izazovima u poslovanju. Kako biste ocijenili poslovne rezultate Suvenir Arbora?
– Tržište diktira poslovanje svih ustanova u Hrvatskoj ovisno o ekonomskoj situaciji koja je trenutna u svijetu. Brojne su zapreke glede konkurencije na tržištu u ponudi proizvoda. Ulaskom u Europsku Uniju Hrvatska je dobila veliko tržište na kojem je svakim danom nova borba za plasman.
Ustanova Suvenir Arbor u toj konstelaciji snaga uz pomoć osnivača, Bjelovarsko-bilogorske županije, i Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom, uspijeva održati pozitivu i time svojim djelatnicima osigurati redovitu plaću i dostojanstven život.
U zadnjih nekoliko godina počeli ste i s proizvodnjom dječje opreme. Recite nam nešto više o tome.
– U zadnjih nekoliko godina planskim istraživanjem tržišta pristupili smo osmišljavanju i izradi didaktičkih igračaka od drva. Uz dječje igračke u ponudi imamo dječje kuhinjice, dječje majstorske stoliće, nekoliko standardno uvjetovanih stolica, stolova i klupa namijenjenih vrtićkom i predškolskom odgoju. Didaktika zahtijeva visoku kvalitetu i ekološke boje prilikom izrade. Svi proizvodi namijenjeni za djecu podliježu strogim testiranjima. Svaki proizvod prije izlaska na tržište posjeduje certifikat ispravnosti i kvalitete.
I za kraj, što biste poručili svim onim skepticima koji tvrde da su ustanove poput Suvenir Arbora zastarjeli model zapošljavanja i profesionalne rehabilitacije osoba s invaliditetom?
– Kroz našu ustanovu je do sada prošlo 850 osoba, više od 50% osoba s invaliditetom. Model zapošljavanja osoba s invaliditetom svake godine se poboljšavao u korist svih ustanova kao što je naša, a koje vrijedno doprinose cjelokupnom društvu.