Connect with us

in MREŽA

INTERVJU, IVAN VUKOJA Ravnatelj Opće bolnice Požega

Published

on

Na fotografiji su prikazana dva muškarca kako se rukuju. Jedan od njih nosi plavo odijelo, dok drugi ima crveno odijelo s crnom kravatom. Lica su im zamagljena kako bi se zaštitila njihova privatnost. Muškarac u crvenom odijelu drži staklenu nagradu, što ukazuje na to da je možda upravo primio priznanje ili nagradu. Scena se odvija u zatvorenom prostoru, vjerojatno tijekom neke formalne ceremonije ili događanja.
Foto: ZOSI

Prije desetak dana u sklopu projekta Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom ‘Poslodavac godine za osobe s invaliditetom’ dodijeljena su priznanja poslodavcima koji su se tijekom 2023. godine istaknuli kao najbolji poslodavci za osobe s invaliditetom. Među njima je Opća županijska bolnica Požega pa smo tim povodom razgovarali s njezinim ravnateljem

Prije nekoliko dana dobili ste priznanje za najboljeg poslodavca osoba s invaliditetom 2023. godine. Kako je izgledao put do tog priznanja?

– Krenulo je službenim dopisom dana 4. travnja 2024. godine, kojim su nam se obratili iz Zavoda za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom. Obavijestili su nas da smo kao poslodavac koji ispunjava zakonsku obvezu kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom, nominirani od strane istoga, za sudjelovanje u projektu ‘Poslodavac godine za osobe s invaliditetom’ za 2023. godinu, u kategoriji Javni poslodavac.

Sljedeća faza projekta uključivala je posjetu projektnog tima našoj ustanovi prilikom kojeg je proveden intervju s odgovornom osobom, zamjenicom ravnatelja Mateom Vujnović i troje zaposlenika Opće županijske bolnice Požega koje su ujedno osobe s invaliditetom. Intervju je primarno bio vezan za iskustva u radu i upoznavanje s našim primjerima dobre prakse na području rada i zapošljavanja osoba s invaliditetom.

Nakon te faze projekta, dana 29. svibnja 2024. godine smo obaviješteni kako smo, nastavno na provedeno terensko ispitivanje u okviru projekta ‘Poslodavac godine za osobe s invaliditetom’,  zajedničkom odlukom projektnih partnera, dobitnik priznanja ‘Poslodavac godine za osobe s invaliditetom’ za 2023. godinu, u kategoriji Poslodavac iz javnog sektora.

Koliko u ovom trenutku imate zaposlenih osoba s invaliditetom i na kojim sve poslovima?

– Opća županijska bolnica Požega kao javna ustanova u Požeško-slavonskoj županiji na dan 31. ožujka 2024. godine zapošljavala je 669 radnika, od čega su 53 radnika osobe s invaliditetom upisane u Očevidnik zaposlenih osoba s invaliditetom koji vodi Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (70 ih ima potvrđen status, ali neki ne ispunjavaju uvjet iz čl.4 Pravilnika o očevidniku). Većina radnika osoba s invaliditetom su dugogodišnji zaposlenici ustanove, ali svake godine imamo i novozaposlenih.

Prilikom zapošljavanja, Opća županijska bolnica Požega, osim internih akata i uputa Ministarstva zdravstva, provodi postupke zapošljavanja poštujući prednosti propisane Zakonom o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (NN 157/13, 152/14, 39/18, 32/20), kao i zakona koji propisuju pravo prednosti pri zapošljavanju hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, vojnih i civilnih invalida rata te civilnim stradalnicima rata.

U Općoj županijskoj bolnici Požega, radnici – osobe s invaliditetom raspoređeni su na različitim radnim mjestima, ovisno o njihovoj stručnoj spremi i sistematizaciji radnih mjesta. Sukladno navedenom, zdravstveni radnici koji imaju status osobe s invaliditetom možemo naći na radnim mjestima voditelja zdravstvenih službi i odjela, liječnika specijalista/subspecijalista, glavne sestre odjela, magistri sestrinstva, magistri fizioterapije, prvostupnica sestrinstva i primaljstva, medicinskih sestara, primalja, farmaceuta i zdravstvenih radnika na naručivanju. U pogledu nezdravstvenih radnika sa statusom osobe s invaliditetom, isti su zaposleni na radnim mjestima voditelja nezdravstvenih ustrojstvenih jedinica, administratora, telefonista, kuhara, krojačica, spremačica, servirke i pralja.

Kako izgleda prilagodba osobe s invaliditetom na proces rada, ima li osobu koja je uz nju, barem na početku, kako bi osoba uspješno svladala radne zadatke?

– Prilikom uvođenja u rad novozaposlene osobe u Općoj županijskoj bolnici Požega, upoznaje ju se s uvjetima rada, opisom posla kao i pravima koja ima prilikom zasnivanja radnog odnosa.

Ako invaliditet novozaposlene osobe na bilo koji način ograničava njezinu sposobnost izvršavanja radnih zadataka, upoznaje se neposredno nadređena osoba s vrstom i stupnjem invaliditeta, a ako je novozaposlena osoba sposobna u potpunosti izvršavati ugovorom o radu preuzete obveze i radne zadatke, neposredno nadređena osoba se ne obavještava o statusu.

Primjerice, nedavno smo primili medicinsku sestru kojoj je prilikom zdravstvenog pregleda prije početka rada ustanovljeno da ima jedan oblik invaliditeta, uz preporuku isključenja noćnog rada, rada na odjelima s povećanom mogućnošću zaraze kao i na odjelima gdje se provodi zdravstvena njega bolesnika, te smo s istim upoznali glavnu sestru bolnice. Učinjena je analiza posla, razmotrena je potreba prilagodbe radnog mjesta nakon čega je nova radnica raspoređena u Dnevnu bolnicu. Tom prilikom, glavna sestra bolnice je sa situacijom upoznala i glavnu sestru Dnevne bolnice kao i ostale djelatnike zaposlene u toj ustrojstvenoj jedinici. U sklopu uvođenja u posao, nova radnica je upoznata s organizacijom  i djelokrugom rada u Dnevnoj bolnici. Do sada, imamo pozitivne povratne informacije o njezinom radu i od radnih kolega i od pacijenata.

Na početku kod poslodavca može postojati strah kako će sve ići, je li i kod vas postojao i kako ste ga prevladali?

– S obzirom na to da smo zdravstvena ustanova u kojoj je mala fluktuacija radnika, većina naših djelatnika s invaliditetom jesu naši dugogodišnji radnici koji su tijekom svog radnog vijeka dobili status osobe s invaliditetom. Uloga poslodavca jest optimizirati i prilagoditi radni proces radniku s invaliditetom. Uzevši u obzir sve navedeno ne postoji strah niti za poslodavca niti za djelatnika.

Kakvi su radnici osobe s invaliditetom?

– Svjedočimo kako je odnos prema radu osoba s invaliditetom često jači, jer unutarnjim nadmetanjem i željom za dokazivanjem, djelatnici s invaliditetom često postižu i bolje rezultate u odnosu na osobe bez invaliditeta. Optimiziranjem radnog procesa stvara se spektar novih mogućnosti, a zadovoljstvo radnika s invaliditetom često stvara motiviranijeg djelatnika.

Koja bi bila vaša poruka ostalim poslodavcima što se tiče zapošljavanja osoba s invaliditetom?

– Mišljenja smo kako zapošljavanje osoba s invaliditetom može donijeti brojne prednosti za ustanovu, uključujući socijalne, ekonomske i reputacijske koristi. Istaknuli bismo nekoliko ključnih aspekata.

Prvo, raznolikost i inkluzija – raznolikost unutar tima može donijeti različite perspektive i pristupe rješavanju problema dok inkluzivna radna sredina može poboljšati moral i zadovoljstvo zaposlenika.

Drugo – pristup širem tržištu rada budući da raznolika radna snaga može doprinijeti inovacijama i kreativnim rješenjima te ujedno, uključivanjem osoba s invaliditetom ustanova može pristupiti širem spektru vještina i talenata.

Treće, postoje i financijske pogodnosti kroz razne poticaje i subvencije od strane države onim ustanovama/tijelima koje zapošljavaju osobe s invaliditetom.

Četvrto – poboljšanje reputacije kroz pozitivnu percepciju jer ustanove/tijela koja se zalažu za inkluzivnost često uživaju bolju reputaciju među potrošačima, partnerima i investitorima.

Peto – zakonske obveze i usklađenost, jer time dajemo pozitivan primjer drugima da se pridržavamo slova zakona (npr. Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom kojim je propisan postotak zaposlenih osoba s invaliditetom koji se nameće poslodavcima ovisno o broju zaposlenih).

Šesto – povećanje produktivnosti i kvalitete rada budući da osobe s invaliditetom često imaju visoku radnu etiku i motivaciju za dokazivanje svojih sposobnosti.

Zaključno možemo istaknuti kako zapošljavanje osoba s invaliditetom ne samo da doprinosi socijalnoj pravdi i jednakim mogućnostima, već može imati i konkretne poslovne koristi koje pridonose ukupnom uspjehu ustanove poput Opće županijske bolnice Požega.

in MREŽA

ERIK FABIAN KAURIN Sport je moj način življenja i čini me izuzetno sretnim

Published

on

Mladić kratke smeđe kose i brade, odjeven u tamnoplavu majicu, stoji u kafiću s modernim industrijskim dizajnom. Nasmiješen je i gleda u kameru, s opuštenim stavom. Iza njega je zid s velikim reklamnim printom energetskog napitka, reflektirajućom staklenom površinom i ventilacijskom jedinicom. U pozadini se vide tamne stolice i stolovi, a sa stropa visi svjetiljka s metalnim sjenilom.
Foto: Ivana Vranješ

Erik Fabian Kaurin je paraatletičar pred kojim je sjajna sportska budućnost. Na prošlogodišnjim Paraolimpijskim igrama u Parizu, u bacanju kugle, osvojio je sedmo mjesto, dok je prethodno na četvrtom izdanju Međunarodnog paraatletskog mitinga Zagreb Open 2024. u bacanju diska postavio svjetski rekord

Poslušaj članak

Ovi uspjesi nisu nimalo promijenili skromnog i samozatajnog mladića, koji već sada može biti inspiracija mladim ljudima, a posebno osobama s invaliditetom, da se počnu baviti sportom.

Erik je rođen prije 23 godine u Berlinu, a od 2007. godine živio je s roditeljima, sestrom i bratom u Kutini. Prije dvije godine preselio se u Zagreb. Od rođenja živi s oligodaktilijom desne ruke.

– Invaliditet nije utjecao na moj život. S obzirom na to da sam se rodio s invaliditetom, prihvatio sam ga. To je postalo nešto normalno za mene. Svjestan sam da zbog invaliditeta neke stvari ne mogu napraviti, ali to me nikada nije spriječilo da pokušam – rekao je Erik.

Za Kutinu, gdje je nakon osnovnoškolskog obrazovanja završio srednju ekonomsku školu, vežu ga lijepe uspomene. Istaknuo je da je bio sretno dijete i imao predivno djetinjstvo te smatra da je osobama s invaliditetom lakše odrastati u manjem gradu.

– Atletikom se bavim osam godina, a bacanjem kugle također. Prije toga, 2011. godine, trenirao sam nogomet. U mojoj obitelji nitko se nije bavio sportom, a za moje bavljenje sportom zaslužna je majka, koja je nas djecu poticala na sport, a ja sam ga i zavolio. Osim sporta, učio sam svirati klavir jer su ga svirali moj brat i sestra, pa sam se i ja zainteresirao za taj instrument, ali nisam najbolji u tome – ispričao je Erik.

Kao paraolimpijac, ponosan je na osvojeno sedmo mjesto u kategoriji S46. Naglasio je da je imao određena očekivanja od svog nastupa jer je odlučio dati sve od sebe.

– Moji dojmovi s Paraolimpijskih igara su izvanredni. Atmosfera u Parizu bila je posebna, a Francuzi su bili odlični. Vladala je neka posebna energija. Nigdje i nikada nisam vidio takvo uvažavanje sportaša s invaliditetom kao što su ga imali navijači u Parizu – objasnio je Erik. Pohvalio je i veliku povezanost paraolimpijaca te s mnogima od njih njeguje prijateljstvo.

Sport smatra svojim načinom življenja i čini ga izuzetno sretnim, a kao i svakom sportašu, najbitnija mu je podrška obitelji. Njegovi najveći uzori u sportu su svjetski rekorder u bacanju kugle Ryan Crouser i igrač golfa John Daly.

– Vrlo je važno da se osobe s invaliditetom od djetinjstva bave sportom, prije svega zbog njihove uključenosti u društvo. Bavljenje sportom pozitivno utječe na njihovo psihičko i fizičko zdravlje – objasnio je Erik. Smatra da su sportaši s invaliditetom još uvijek degradirani, iako mogu biti vrlo uspješni, pa čak i postići bolje sportske rezultate.

– Još uvijek sportaši s invaliditetom nemaju dovoljno medijske pozornosti. Ljudi bi trebali biti svjesniji takvih sportaša i njihovih uspjeha – rekao je Erik. Naglasio je da je zahvalan gradonačelniku Kutine Zlatku Babiću, koji je po povratku s Paraolimpijade primio Matiju Sloupa i njega, čime je njihov rad, trud i upornost dobio zasluženo priznanje.

Osim što je uspješan sportaš s invaliditetom, Erik je i student poslovne ekonomije i globalizacije na sveučilištu Libertas.

– Kao sportaš prve kategorije imam određene olakšice vezane uz studiranje. Ne moram ići na sva predavanja, pa uspijevam uskladiti studiranje i trening. U redovnoj atletici treniram u Atletskom klubu Dinamo Zrinjevac, a u paraatletici u Paraatletskom klubu URIHO – pojasnio je Erik.

U listopadu ove godine Erika očekuje nastup na Svjetskom prvenstvu u Indiji, ali njegov najveći cilj je osvojiti medalju na Paraolimpijadi u Los Angelesu 2028. godine.

– Osvojiti medalju u Los Angelesu značilo bi ostvarenje sna. To je vrh piramide – rekao je Erik.

Nakon završetka studija planira se i dalje baviti sportom. Erikova želja je da jednog dana trenira mlade naraštaje jer smatra da će se tako na najbolji način odužiti trenerima od kojih je naučio ono najbolje u sportu.

Osobama s invaliditetom poručio je da postoji mnogo sportova za njih te da se trebaju uključiti u sport, jer će se osjećati fizički i psihički bolje, a i lakše će svladavati prepreke u životu.

Continue Reading

in MREŽA

Međunarodni dan žena – s invaliditetom?

Published

on

Tri osobe sjede za stolom prekrivenim plavim stolnjakom tijekom konferencije ili panela. Srednja sudionica, žena u invalidskim kolicima s crvenom kosom, govori u mikrofon dok drži papire. Lijevo od nje sjedi ćelavi muškarac u tamnoplavom sakou, a desno starija žena s naočalama u tamnoj haljini s uzorkom, koja drži crvenu bilježnicu. U pozadini su zastave Europske unije, Hrvatske i plava zastava s grbom. Na zidu se vidi projektirani zaslon s plavom pozadinom, a na stolu su mikrofon, stakleni vrč s vodom, čaše i projektor.
Foto: Ivana Vranješ

Unatoč značajnom napretku u posljednja tri desetljeća, žene s invaliditetom i dalje imaju ograničen pristup obrazovanju, zapošljavanju i zdravstvenim uslugama

Poslušaj članak

Žene s invaliditetom posebno su osjetljiva društvena skupina. Nalaze se u neravnopravnom položaju u odnosu na žene bez invaliditeta, ali i na muškarce s invaliditetom.

S ciljem jačanja svijesti o važnosti ravnopravnosti, uključenosti i osnaživanja žena s invaliditetom u društvu, Zajednica saveza osoba s invaliditetom Hrvatske (SOIH) u partnerstvu s Uredom pravobranitelja za osobe s invaliditetom organizirala je obilježavanje Međunarodnog dana žena pod nazivom ‘Za sve žene i djevojčice: Pravo – Jednakost – Osnaživanje’, koje je održano u četvrtak u Tribini Grada Zagreba.

Ovim događajem željelo se istaknuti kako nije dovoljno samo jednom godišnje obilježiti Međunarodni dan žena, već je nužno kontinuirano govoriti o položaju i ulozi žena, osobito žena s invaliditetom. Događaj je organiziran u sklopu kampanje ‘Aktivne i uključene’.

U prigodnom obraćanju predsjednica SOIH-a Marica Mirić govorila je o Pekinškoj deklaraciji, iznimno značajnom dokumentu donesenom 1995. godine, koji obuhvaća i prava žena s invaliditetom.

– Cilj ovog dokumenta je uklanjanje prepreka za potpunu ravnopravnost žena u 12 ključnih područja. Dokument ističe kako se žene s invaliditetom suočavaju s višestrukom diskriminacijom. Kada govorimo o višestrukoj diskriminaciji, ona nije samo rodna, već i unutar same skupine žena s invaliditetom – izjavila je Mirić.

Naglasila je kako se ove godine obilježava 30. godišnjica Pekinške deklaracije, a unatoč značajnom napretku u protekla tri desetljeća, žene s invaliditetom i dalje imaju ograničen pristup obrazovanju, zapošljavanju i zdravstvenim uslugama. Stoga je ova obljetnica prilika za osvještavanje i unapređenje položaja žena s invaliditetom.

– Obljetnica predstavlja važan trenutak za obnovu predanosti borbi za rodnu ravnopravnost, s posebnim naglaskom na osnaživanje i inkluziju žena s invaliditetom – pojasnila je Mirić. Dodala je kako će program SOIH-a povodom 30. obljetnice Pekinške deklaracije uključivati interaktivne aktivnosti usmjerene na dijalog, osvještavanje i konkretne korake prema rodnoj ravnopravnosti, a dodijelit će se i nagrada Mandica Knežević.

Statistika o ženama s invaliditetom u Hrvatskoj

Pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić istaknuo je kako u Hrvatskoj danas živi više od 295 tisuća žena s invaliditetom, što čini 44,6% od ukupnog broja osoba s invaliditetom. Žene s invaliditetom čine oko 14,9% ukupnog ženskog stanovništva Republike Hrvatske.

Najveći broj žena s invaliditetom, njih 152.836 (52%), pripada dobnoj skupini starijih od 65 godina, dok 110.503 (37%) žena s invaliditetom spada u radno-aktivnu dob od 20 do 64 godine.

– Žene s invaliditetom suočene su s brojnim preprekama i diskriminacijom u ostvarivanju svojih prava u različitim područjima života. Također su često žrtve nasilja, uključujući obiteljsko nasilje. To se mora promijeniti, a moguće je samo kroz stalnu edukaciju i osnaživanje žena s invaliditetom – naglasio je Jurišić.

Dodao je kako su osobe s invaliditetom općenito nedovoljno zastupljene u obrazovanju i zapošljavanju.

– Velik broj osoba s invaliditetom završio je samo osnovnu ili srednju školu, dok je vrlo mali postotak onih koji završe višu ili visoku školu. To pokazuje da sustav obrazovanja još uvijek nije dovoljno otvoren prema osobama s invaliditetom, pa tako ni prema ženama s invaliditetom – rekao je Jurišić.

Napomenuo je i kako je u Hrvatskoj vidljiv porast zapošljavanja osoba s invaliditetom, ali su pomaci i dalje mali, dok su žene s invaliditetom suočene s trostrukom diskriminacijom – kao žene, kao osobe s invaliditetom i kao potencijalne zaposlenice.

– Moramo potaknuti poslodavce da razmišljaju o zapošljavanju žena s invaliditetom. Poslodavci koji se odluče na taj korak često su iznimno zadovoljni svojim zaposlenicama. Osobe s invaliditetom su zahvalne na pruženoj prilici i nastoje se dokazati, osobito ako poslodavac razumije njihove potrebe – istaknuo je Jurišić.

Govoreći o pristupu zdravstvenim uslugama, Jurišić je istaknuo kako žene s invaliditetom u ruralnim područjima imaju problema s dostupnošću određenih zdravstvenih usluga, osobito onih vezanih uz reproduktivno zdravlje i primarnu zdravstvenu skrb.

Panel rasprava o obrazovanju i zapošljavanju žena s invaliditetom

U sklopu obilježavanja Dana žena održana je i panel rasprava o obrazovanju i zapošljavanju žena s invaliditetom.

Senada Halilčević iz Udruge za samozastupanje naglasila je kako je situacija posebno teška za žene s intelektualnim teškoćama na tržištu rada.

– Ove žene su diskriminirane. Ne mogu potpisati ugovor o radu i teško pronalaze posao jer nemaju kvalitetno obrazovanje. Poslodavci često traže poznavanje stranih jezika, no osobe s intelektualnim teškoćama to u školovanju nisu učile i ne mogu zadovoljiti te kriterije. Osim toga, često im izostaje podrška obitelji i okoline – rekla je Halilčević.

Nikolina Kušterbajn iz Hrvatskog saveza slijepih, koja je i sama slabovidna osoba, istaknula je da situacija sa zapošljavanjem žena s oštećenjem vida nije zadovoljavajuća.

– Zapošljavanje je jedan od ključnih čimbenika socijalnog uključivanja, a u Hrvatskoj je stopa zapošljivosti osoba s oštećenjem vida i dalje niska. Ipak, s vremenom su vidljivi pomaci – povećava se pristupačnost, raste informiranost, a poslodavci postaju svjesniji prednosti zapošljavanja osoba s oštećenjem vida. No, predrasude i stereotipi i dalje predstavljaju veliku prepreku – pojasnila je Kušterbajn.

Dijana Vincek, predsjednica Hrvatskog saveza gluhih i nagluhih, istaknula je kako se najviše gluhih žena zapošljava u zaštitnim radionicama, primjerice u tekstilnoj industriji, ali su danas, uz pomoć prevoditelja, sve više prisutne i u drugim zanimanjima.

Prva pravobraniteljica za osobe s invaliditetom, Anka Slonjšak, podijelila je svoje iskustvo studiranja s tetraplegijom, naglašavajući kako su prijevoz i pristupačnost okoline predstavljali najveće prepreke.

Continue Reading

in MREŽA

Poslovni dnevnik povezuje osobe s invaliditetom s poslodavcima

Published

on

Fotografija prikazuje više ljudi kako drže diplome. Neki od njih su u kolicima. Iza njih stoji video zid na kojem su nacrtane dvije ruke koje se rukuju i piše 'Iskustvo koje zlata vrijedi'.
Foto: Poslovni.hr

Nadamo se da će projekt ‘Iskustvo zlata vrijedi’ potaknuti što više poslodavaca da počnu zapošljavati osobe s invaliditetom u većem broju

Poslušaj članak

Iako u većini životnih segmenata osobe s invaliditetom imaju jednake mogućnosti, kada je riječ o zapošljavanju, tu hrvatsko društvo još uvijek zaostaje.

Većina poslodavaca je suzdržana kad je u pitanju zapošljavanje osoba s invaliditetom. Iako svaki poslodavac koji ima više od 20 zaposlenih radnika mora zaposliti osobu s invaliditetom, to još uvijek radi mali postotak hrvatskih poslodavaca.

Međutim, kako u svemu, tako i u zapošljavanju OSI populacije postoje pozitivni primjeri. Naime, Poslovni dnevnik već više od jednog desetljeća pomaže studentima s invaliditetom pri zapošljavanju.

Već punih 13 godina kroz projekt ‘Iskustvo zlata vrijedi’, spomenuti medij spaja studente s invaliditetom s poslodavcima vodećih kompanija, te im na taj način pomaže da steknu određene vještine i kontakte koji će im pomoći u budućem zapošljavanju.

Nadalje, plasiranjem teme zapošljavanja osoba s invaliditetom u javni medijski prostor, informira i educira javnost o tome koliko stvoriti društvo u kojem će svaka osoba imati pravo na jednake mogućnosti pri zapošljavanju.

Pri pokretanju ovog projekta, Poslovni dnevnik imao je za cilj proširiti svijest u poslovnoj zajednici o važnosti uključivanja osoba s invaliditetom, osobito mladih, na tržište rada.

Od osnutka do danas u projekt se uključilo više od 200 studenata s invaliditetom uz preko 50 kompanija i institucija koje su prepoznale važnost projekta ‘Iskustvo zlata vrijedi’.

Sudjelovanje velikog broja poznatih tvrtki i studenata u projektu samo pokazuje da određeni postotak ljudi u Hrvatskoj ipak uviđa važnost ovog projekta i svjesno je potrebe uključivanja osoba s invaliditetom na tržište rada. Projekt je izuzetno bitan jer osobama s invaliditetom nudi priliku za neovisnim življenjem i kontinuiranim osobnim razvojem.

Prošle je godine, po evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, zaposleno 127.530 osoba, od čega 4399 osoba s invaliditetom, što predstavlja rast od 20,7%.

Od ukupnog broja zaposlenih osoba s invaliditetom, 4267 osoba (96,9%) zaposleno je na temelju zasnivanja radnog odnosa, a 132 osobe (3%) na temelju drugih poslovnih aktivnosti (registriranje trgovačkog društva, obrta, ugovor o djelu).

Na posljednji dan 2024. godine u evidenciji Zavoda registrirane su ukupno 91.563 nezaposlene osobe. Od tog broja, 10.801 bile su osobe s invaliditetom, što iznosi 11,8% od ukupne populacije nezaposlenih osoba prijavljenih u evidenciji Zavoda.

S obzirom na to da je u evidenciji HZZZ-a 2023. godine bilo pijavljeno 11.297 osoba s invaliditetom, može se primijetiti kako je nezaposlenost osoba s invaliditetom u blagom padu. Isto tako, može se i zaključiti kako poslodavci u Hrvatskoj još uvijek nisu u potpunosti prihvatili trend zapošljavanja osoba s invaliditetom.

Nadamo se da će projekt ‘Iskustvo zlata vrijedi’ potaknuti što više poslodavaca da počnu zapošljavati osobe s invaliditetom u većem broju jer zapošljavanje je jedan od ključnih preduvjeta da bi osobe s invaliditetom mogle živjeti neovisan, funkcionalan i kvalitetan život.

Continue Reading

U trendu