Medicina

HZZO Objavljena baza svih lijekova

Objavljeno

/

Baza svih lijekova, neovisno o tome nalaze li se na listi HZZO-a, dostupna je od 30. siječnja 2024. građanima jednim klikom.

Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje objavio je 30. siječnja 2024. internetsku poveznicu – https://elijekovi-hzzo.gov.hr/, preko koje svaki građanin može pristupiti nacionalnoj bazi lijekova dostupnih u Hrvatskoj te provjeriti sve informacije o svakom pojedinom lijeku, njegova cijena, doplata te nestašica.

Kako saznajemo na Mirovina.hr, ovim putem mogu se provjeriti cijene i nestašice lijekova, neovisno o tome nalaze li se na listi HZZO-a.

Projekt ‘eLijekovi – Integrirani informatički sustav za upravljanje lijekovima’ završio je HZZO u suradnji s Ministarstvom zdravstva i Agencijom za lijekove i medicinske proizvode. ‘eLijekovi’ je integrirani informatički sustav za upravljanje lijekovima, koji sadrži objedinjene podatke o svim lijekovima dostupnim u Republici Hrvatskoj.

Kao što je vidljivo na https://elijekovi-hzzo.gov.hr/, sustav sastoji se od tri komponente: baza lijekova, sustav provjere recepata realiziranih u posljednjih 6 mjeseci i sustav srijave sumnji na nuspojave. Baza lijekova je javno dostupna, dok je za provjeru realiziranih recepata potrebna prethodna prijava u sustav e-Građani.

Bazi se može pristupiti i putem sustava e-Građani, u kojem je nadograđena postojeća usluga ‘Realizirani recepti’ te je omogućena provjera svih podataka o lijekovima koje pacijent uzima ili ih je uzimao u posljednjih šest mjeseci.

Klikom na poveznicu pacijenti će moći dohvatiti sve podatke o tim lijekovima iz baze eLijekovi, kao i prijaviti sumnju na nuspojavu. Sustav je uveden kako bi se smanjilo istovremeno uzimanje lijekova koji ulaze u klinički značajne interakcije te smanjili neželjeni učinci jednog lijeka na drugi. Liječnici će prilikom propisivanja, kao i ljekarnici prilikom izdavanja lijekova, moći automatski provjeriti ulaze li lijekovi koje pacijent uzima u međusobne interakcije.

Također, kroz projekt je zdravstvenim radnicima omogućeno jednostavno i izravno prijavljivanje sumnji na nuspojave putem svojih aplikacija, uz korištenje već dostupnih podataka iz sustava.

Ukupna vrijednost projekta je 2,2 milijuna eura, a sufinanciran je sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj u iznosu od 1,9 milijuna eura.

U trendu

Exit mobile version