Connect with us

Kultura

HRVATSKI ŠPORTSKI MUZEJ Postavljen digitalni katalog prilagođen osobama s intelektualnim teškoćama

Objavljeno

/

Foto: Hrvatski športski muzej

Kroz katalog su zorno prikazani najbitniji trenutci iz bogatog života Franje Bučara, legende Hrvatskog sporta po kojemu je nazvana i državna nagrada za sport u Republici Hrvatskoj

Poslušaj članak

Proteklog vikenda, točnije u nedjelju 18. svibnja diljem svijeta obilježen je Međunarodni dan muzeja. Tema ovogodišnje manifesatacije bila je ‘Budućnost muzeja u vremenu brzih promjena’. Međunarodni odbor za muzeje (ICOM) ove je godine odlučio promovirati kulturu mira.

U svrhu toga svim muzejima je preporučeno da omoguće inkluzivan prostor za korisnike svih društvenih skupina.

Obilježavanju ovogodišnjeg dana muzeja i promoviranju inkluzije priključio se i Hrvatski športski muzej. Naime, u muzeju se od ove nedjelje može pogledati digitalni katalog pod nazivom ‘Franjo Bučar – Od Hrvatskog sokola do Međunarodnog olimpijskog odbora bez granica’. Postavljeni digitalni katalog prilagođen je osobama s intelektualnim teškoćama.

Izdanje je nastalo u suradnji s Udrugom za samozastupanje, prema izložbi ‘Franjo Bučar (25.11.1866.-26.12.1946.)’.

Urednica spomenutog kataloga je Martina Vargek, viša kustosica Hrvatskog športskog muzeja i jedna od autorica navedene izložbe otvorene 2018. te stavljene na web stranicu 2021. godine.

– Katalog je dio projekta ‘Od Hrvatskog sokola do Međunarodnog olimpijskog odbora bez granica’ kojim se izložba ‘Franjo Bučar (25.11.1866.-26.12.1946.)’ nastoji prilagoditi osobama s intelektualnim teškoćama, osobama iz spektra autizma, kao i osobama oštećena vida i sluha – kazala je Vargek te naglasila tko je sve zaslužan za provedbu ove priče.

– Na katalogu su surađivali Senada Halilčević – europska i svjetska prvakinja u parataekwondou, Snježana Kanjir, Božidar Kobasić i Damjan Janjušević, dok je ilustracije izradio Igor Čabraja. Grafičko oblikovanje publikacije potpisuju Sandro Đukić i Jana Dabac – zaključila je kustosica Vargek.

Stalni postav koji se željno isčekuje bit će realiziran 2026. godine, kada se obilježava 160. godišnjica rođenja i 80. godišnjica smrti Franje Bučara. Tom prilikom organizirat će se i edukacije i radionice u suradnji s Udrugom za samozastupanje, Hrvatskim savezom gluhoslijepih osoba Dodir, Hrvatskim savezom slijepih i ASK udrugom za autizam i ostale neurodivergentnosti, samozastupanje i kulturu različitosti.

– Katalog je izvrsna dopuna naše izložbe koja je trajno dostupna na web stranicama, te je dio projekta kojim muzej nastavlja s realizacijom sadržaja prilagođenih osobama s intelektualnim teškoćama, osobama iz spektra autizma, oštećena vida i sluha. I naš stalni postav nudit će im posebno prilagođene sadržaje čime ćemo kao javna ustanova postići inkluzivnost prema tim skupinama posjetitelja – istaknula je ravnateljica Hrvatskog športskog muzeja Danira Bilić.

Kroz katalog su zorno prikazani najbitniji trenuci iz bogatog života Franje Bučara, legende Hrvatskog sporta po kojemu je nazvana i državna nagrada za sport u Republici Hrvatskoj.

Jedna je od najznačajnijih osoba za razvoj hrvatskog sporta, smatra se ‘ocem hrvatskog sporta’, zaslužan je za pokretanje mnogih sportskih disciplina u hrvatskom sportu, što je opisano i u samom katalogu.

Online katalog o Franji Bučaru možete pogledati ovdje.

In Metropola

DARIA LORENCI Monodrama ‘Ja glumica’ oduševila publiku

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: Luka Dubroj

Emotivna i snažna monodrama ispunila je dvoranu i okupila brojna poznata lica, potvrđujući da publika danas traži autentične, osobne i beskompromisne priče

Za glumicu Dariu Lorenci Flatz ova premijera nije bila samo još jedan izlazak na pozornicu, već iskorak u potpuno novi, osobni i autorski prostor. Upravo je u zagrebačkom HNK2, pred ispunjenom dvoranom, premijerno izvedena monodrama ‘Ja glumica’ – prvi projekt ove vrste za Dariu, u kojem po prvi put u potpunosti preuzima kontrolu nad vlastitom pričom kao autorica, izvođačica i protagonistkinja vlastitog iskustva.

Riječ je o hrabrom i intimnom kazališnom formatu koji odmiče od klasične interpretacije teksta i ulazi u prostor osobne ispovijesti, gdje se granice između lika i glumice brišu. Upravo ta autorska iskrenost i spremnost na ogoljivanje pred publikom čine ovaj projekt posebnim – ne samo kao umjetnički iskorak u karijeri, već i kao snažan osobni statement o identitetu, profesiji i životu iza reflektora.

Premijerna večer u rasprodanom HNK2 pretvorila se u snažan spoj umjetnosti, emocije i društvenog trenutka – autorska monodrama ‘Ja glumica’ ispunila je dvoranu i potvrdila da publika itekako prepoznaje iskrene, ogoljene i autentične kazališne priče.

Daria Lorenci Flatz donijela je izvedbu koja briše granicu između privatnog i profesionalnog, pozornice i stvarnog života. Predstava ‘Ja glumica’ nije samo kazališni komad – to je osobna ispovijest, refleksija o identitetu, ženi, majčinstvu, karijeri i neprestanoj potrebi za balansom između svega što jesmo i svega što se od nas očekuje. Kroz niz snažnih i emotivno nabijenih scena, publika je svjedočila jedinstvenom kazališnom iskustvu koje istovremeno provocira, nasmijava i duboko dira. Lorenci Flatz s lakoćom prelazi iz humora u introspekciju, iz svakodnevice u univerzalna pitanja, stvarajući izvedbu koja ostaje s gledateljem i dugo nakon završetka.

– Zahvaljujem svima koji su svojim dolaskom i pozitivnom energijom pomogli da se na sceni osjećam opušteno i da pokažem samo najbolje. Posebno hvala HNK 2 na podršci i intendantici na ukazanoj prilici – rekla je Daria.

‘Ja glumica’ još jednom potvrđuje snagu autorskog kazališta koje se ne boji biti ranjivo, stvarno i beskompromisno. Upravo u toj iskrenosti leži njezina najveća vrijednost – u sposobnosti da u osobnoj priči pronađe univerzalnu istinu koju svatko od nas može prepoznati kao vlastitu. Publika će imati priliku Dariu ponovno pogledati u izvedbi na gostovanju u Puli, a zatim diljem Hrvatske, od Rijeke do Dubrovnika.

Nastavite čitati

Kultura

TREŠNJEVKA Izložba o odnosu umjetne inteligencije i umjetnosti

Objavljeno

/

Napisao/la:

Izložba otvara prostor za promišljanje odnosa između ljudske intuicije, tradicijskog stvaralaštva i suvremenih algoritamskih procesa

Centar za kulturu Trešnjevka najavljuje izložbu ‘Umjetna inteligencija danas – prisutnost nevidljivog’ umjetnika Edite i Tomice Golubana, koja će se održati u galeriji Modulor od 21. do 30. travnja 2026. godine. Izložba se bavi jednim od ključnih pitanja suvremenog trenutka – odnosom umjetne inteligencije i ljudske kreativnosti. Svečano otvorenje izložbe bit će u utorak, 21. travnja u 18 sati u galeriji Modulor (Park Stara Trešnjevka 1).

Izložba otvara prostor za promišljanje odnosa između ljudske intuicije, tradicijskog stvaralaštva i suvremenih algoritamskih procesa, usmjeravajući pažnju na transformacije koje oblikuju suvremeno razumijevanje slike, geste i autorstva. U središtu interesa nije tehnologija kao alat, već način na koji ona mijenja sam proces stvaranja i percepcije umjetničkog djela.

– Živimo u vremenu prijelaza u kojem se granice između ljudske intuicije i algoritamske logike postupno otvaraju. Umjetna inteligencija više nije projekcija budućnosti, nego partner u procesu stvaranja. U tom susretu linija postaje zapis dijaloga između geste i koda, dok pogreška, slučaj i intuicija dobivaju novu vrijednost, a minimalizam otkriva koncentriranu prisutnost. Radovi tako ne prikazuju tehnologiju, nego bilježe proces nastajanja odnosa između čovjeka i stroja – ističu autori.

Polazeći od tog odnosa, izložba istražuje kako se u suvremenoj umjetničkoj praksi brišu granice između analognih i digitalnih postupaka, između ručnog rada i algoritamske generacije. Poseban naglasak stavljen je na procesualnost – na trenutke nastajanja, pogreške i transformacije koji oblikuju konačni vizualni rezultat.

Radovi Edite i Tomice Golubana istovremeno uspostavljaju dijalog s tradicijskom kulturom, materijalnošću i taktilnošću slike, čime se suvremeni tehnološki postupci ne suprotstavljaju nasljeđu, već ga reinterpretiraju. U tom spoju figurativnog i apstraktnog, kontroliranog i slučajnog, otvara se prostor u kojem se umjetnički čin promatra kao kontinuirani proces pregovaranja.

Izložba tako propituje može li i u kojem obliku tradicijska kultura zadržati svoju ulogu u suvremenom društvu, kao i na koji način umjetna inteligencija sudjeluje u redefiniranju pojma kreativnosti. Umjesto konačnih odgovora, posjetiteljima nudi prostor susreta, napetosti i mogućnosti, u kojem se značenja ne zaključuju, nego grade kroz iskustvo.

Nastavite čitati

Kultura

ZA JAZZ FANOVE Intimni koncert Lucrecie Aragón i Petra Ćulibrka

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: CeKaTe

Njihov zajednički projekt osmišljen je kao intimni duo posvećen jazz standardima, a karakterizira ga suptilna improvizacija, izražen glazbeni dijalog i profinjena interpretacija

Centar za kulturu Trešnjevka poziva sve ljubitelje jazza i kvalitetne glazbe na koncert ‘The Great American Songbook’, koji će se održati u petak, 17. travnja u 19 sati u dvorani Centra za kulturu Trešnjevka (Park Stara Trešnjevka 1). Ulaz na koncert je slobodan.

Program donosi izbor iz bogate riznice američke glazbene baštine poznate pod nazivom ‘The Great American Songbook’ – neformalnog kanona jazz standarda i skladbi iz mjuzikala nastalih između 1920-ih i 1950-ih godina. Riječ je o bezvremenskim melodijama koje su oblikovale glazbenu kulturu 20. stoljeća, a vezane su uz Broadway, hollywoodske mjuzikle i Tin Pan Alley.

Na koncertu će publika imati priliku čuti interpretacije nadahnute opusima autora poput Georgea i Ire Gershwina, Colea Portera, Irvinga Berlina i Jeromea Kerna, kao i tandema Rodgers i Hart / Hammerstein te Harolda Arlena i Johnnyja Mercera, čije su skladbe obilježile ovaj kanon i ostale trajno prisutne na svjetskim pozornicama.

Koncert izvodi međunarodno afirmirana vokalistica Lucrecia Aragón, u pratnji pijanista Petra Ćulibrka. Njihov zajednički projekt osmišljen je kao intimni duo posvećen jazz standardima, a karakterizira ga suptilna improvizacija, izražen glazbeni dijalog i profinjena interpretacija.

Lucrecia Aragón je vokalistica, autorica i pedagoginja s više od 20 godina međunarodne karijere, koja je nastupala u gradovima poput Londona, New Yorka i Abu Dhabija. Njezin glazbeni izričaj ukorijenjen je u jazzu, uz utjecaje brazilske glazbe, tanga i latinoameričkog repertoara, a izvodi na više jezika, donoseći snažan emocionalni izraz.

Petar Ćulibrk, pijanist i skladatelj, surađivao je s brojnim istaknutim hrvatskim jazz glazbenicima te s Jazz orkestrom HRT-a, a dobitnik je nagrade Porin 2025. za najbolju jazz skladbu.

Koncert ‘The Great American Songbook’ donosi večer posvećenu eleganciji, emociji i bezvremenskom zvuku jazza, u interpretaciji dvoje vrhunskih glazbenika.

Nastavite čitati

Tko su Purger i Purgerica?

Purger i Purgerica

U trendu