Radi se o prvom samostalnom svjetskom para taekwondo Poomsae prvenstvu. Na svjetskoj smotri u natjecat će se 138 sportaša iz 23 zemlje koji će pokušati doći do naslova svjetskog prvaka
Koncem mjeseca studenog, točnije 26. i 27. studenog 2024. godine, hrvatska para taekwondo reprezentacija nastupit će na Poomsae para taekwondo Svjetskom prvenstvu (G14) u Bahreinskom gradu Manami.
Hrvatsku će na ovom povijesnom prvenstvu predstavljati 15 para taekwondoista u disciplinama P20 i P30. Ovo Svjetsko prvenstvo biti će povijesno jer se na njemu rade nove smjernice za razvoj para taekwondoa.
Poseban izazov na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu biti će format natjecanja u kojem će se sportaši stariji od 16 godina natjecati u istoj kategoriji neovisno o razini pojasa kojeg imaju. To znači kako će se u borbama moći susresti oni para taekwondoisti koji su tek na početku svog borilačkog puta sa već iskusnim majstorima taekwondo vještine.
Naši para taekwondoisti svojim su sjajnim nastupima na prošlogodišnjem Svjetskom prvenstvu osigurali Hrvatskoj prepoznatljivost i svjetsku slavu na međunarodnoj sportskoj sceni.
Hrvatska para taekwondo reprezentacija aktualni je svjetski i europski prvak, a novi naslov svjetskog prvaka imaju pravo sanjati s obzirom na to da su i ove sezone hrvatski uzdanici ostvarili mnoge uspjehe, ali i prošli teške i zahtjevne pripreme uoči nadolazeće svjetske smotre.
Bez obzira na neospornu kvalitetu, naši para taekwondoisti morat će biti oprezni i maksimalno fokusirani kako bi i ove godine postigli vrhunski rezultat, a nadamo se i obranili svjetsku titulu.
Nadolazeće prvenstvo specifično je po još nečemu. Naime, ovo natjecanje bit će uvodni događaj za potencijalno uvrštavanje P20 disciplina, točnije klasa P21 i P22, u program Paraolimpijskih igara. U planu je da spomenute discipline budu dio natjecanja već na Paraolimpijskim igrama u Los Angelesu 2028. godine.
Na svjetskom prvenstvu počet će se formirati rang lista za nadolazeća natjecanja uključujući Paraolimpijske igre. To će ojačati konkurenciju među sportašima i poboljšati sama natjecanja.
Da se iskušani recept ne mijenja to je svima jasno, tako će Hrvatska u novi napad na svjetski tron krenuti s istim borcima koji su prošle godine ostvarili povijesni uspjeh osvojivši čak 14 medalja na Svjetskom prvenstvu u Meksiku.
Prošle godine Hrvatska Poomsae reprezentacija, osim ukupnog prvog mjesta na Svjetskom, osvojila je i ukupno prvo mjesto na Europskom prvenstvu, osvojivši isti broj medalja kao i na Svjetskom prvenstvu.
Para taekwondo kao brzorastući sport svake godine okuplja sve više sportaša te se i na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu očekuje lijepa sportska atmosfera.
Vjerujemo kako će naši para taekwondoaši i u Bahreinu ponoviti prošlogodišnji uspjeh i još nas jednom učiniti ponosnima.
Posebno priznanje za doprinos u razvoju para stolnog tenisa te izuzetne sportske rezultate u proteklim godinama dobio je PSTK URIHO
Poslušaj članak
Zagrebački parasportski savez u srijedu je u Savskoj 137 održao redovnu skupštinu. U sklopu skupštine održano je i svečano proglašenje najboljih parasportaša grada Zagreba za 2024. godinu.
Prije svečane dodjele nagrada, okupljenima su se obratili predsjednik Sportskog saveza Grada Zagreba Vjekoslav Šafranić i predsjednik Hrvatskog paraolimpijskog odbora Ratko Kovačić.
– Za vas sportaše, trenuci kada se zbrajaju rezultati su posebni. Zagrebački parasportski savez i Hrvatski paraolimpijski odbor postigli su sjajne rezultate i imaju moj naklon zbog toga. Moram posebno pozdraviti Mirelu Šikoronju Ivančin i Anđelu Mužinić Vincetić koje su napravile izuzetan rezultat koji će sigurno ući u povijest. Daj Bože da ga i ostali danas-sutra ostvare kao što su ga one ostvarile – istaknuo je Šafranić.
– Zahvaljujem Zagrebačkom parasportskom savezu na odličnoj suradnji koju imamo već dugi niz godina u različitim projektima razvijanja parasporta ovdje u Zagrebu. To je dokazano i rezultatima. Anđela i Mirela postigle su sjajan rezultat osvojivši zlato na Paraolimpijskim igrama na čemu im još jednom čestitam. Zajedno radimo na razvoju i uključivanju osoba s invaliditetom u parasport što će u budućnosti donijeti još više dobrih rezultata kao i medalja na najvišim razinama. Na nama je sada da se borimo za što više termina u dvoranama, bazenima, stadionima, kako bi naši parasportaši imali odgovarajuće uvjete za trening i svoj napredak – poručio je Kovačić.
Nagrade najboljim parasportašima Grada Zagreba za 2024. godinu dodijeljene su u 12 kategorija, a nagrađenima ih je uručio predsjednik HPO-a Ratko Kovačić.
Nagradu za najbolju parasportsašicu Grada Zagreba za 2024. godinu dobila je Anđela Mužinić Vincetić za osvajanje zlata na Paraolimpijskim igrama u Parizu, dok je najboljim sportašem proglašen Ivan Katanušić za osvojeno srebro u bacanju diska na Paraatletskom svjetskom prvenstvu u japanskom Kobeu.
Titula najbolje trenerice pripala je Mireli Šikoronji Ivančin za osvojeno zlato na Paraolimpijskim igrama s Anđelom Mužinić Vincetić, dok je najboljim klubom proglašen Para stolnoteniski klub Zagreb.
Za najbolju parasportašicu u neparaolimpijkim sportovima proglašena je Nermina Mehulić (SKS Zagreb), koja je na IBSA Europskom prvenstvu u kuglanju za slijepe i slabovidne osvojila tri zlata i srebro.
Nagrada za najboljeg sportaša u istoj kategoriji pripala je Luki Drokanu (KPOR Trešnjevka) za osvojeno 1. mjesto u paraobaranju ruke – lijeva ruka i 2. mjesto – desna ruka na Svjetskom prvenstvu u paraobaranju ruke, u Moldaviji (Kišnjev).
Titulu najboljeg trenera u neparaolimpijskim sportovima odnio je trener Luke Drokana Aleksandar Jakovac, dok je najbolji klub u toj kategoriji njihov klub KPOR Trešnjevka.
Posebno priznanje za doprinos u razvoju para stolnog tenisa te izuzetne sportske rezultate u proteklim godinama dobio je PSTK URIHO.
Na dobivenoj nagradi zahvalila se i predsjednica kluba Jadranka Blagus.
– Zahvaljujem se trenerici Mireli i još jednom čestitam Anđeli Mužinić Vincetić da se ne zaboravi ono što je napravila u Parizu. Kada je Mirela došla u savez, znali smo da dobivamo jednu vrhunsku trenericu. Od kad je ona preuzela naš savez, svake godine smo proglašeni za najbolji parasportski savez od strane HPO-a. Hvala Mia, dokazala si da, osim što si vrhunska trenerica, da si postala i vrhunska tajnica – naglasila je Blagus.
Mireli je od strane PSTK URIHO uručeno posebno priznanje ‘Vioktoria’ kako bi je posjećalo na sve njene postignute uspjehe.
Nadalje, povelju za dugogodišnji stručni rad te zasluge za razvoj i promicanje parasporta, a čime je osobito doprinijela sportskom ugledu Grada Zagreba i Republici Hrvatskoj, dobila je Jasna Škrabo, dok je Vjekoslav Šafranić dobio Povelju za razvoj i promicanje parasporta u Gradu Zagrebu i Republici Hrvatskoj.
Također, proglašeni su i najbolji mladi parasportaši Grada Zagreba, a nagrade su pripale parataekwondoašu i parakaratistu Stipi Bariću (TKOI URIHO, KK Alfa), parakaratistici Danieli Topić (KK Alfa), para obaraču ruke Rudiu Antoliću (KPOR Trešnjevka), te paraplivačici Mariji Badrov (PPK Natator).
Sportskom Savezu Grada Zagreba uručena je zahvalnica za potporu u radu i doprinosu boljim uvjetima rada parasporta u Gradu Zagrebu i Republici Hrvatskoj.
Dodjeljene nagrade dokaz su žrtve, volje truda i odricanja te pobjedničkog mentaliteta zagrebačkih parasportaša.
Apsolutni pobjednik u para obaranju ruku, u kategoriji stojećih, bio je Luka Drokan. Član zagrebačke Trešnjevke pomeo je konkurenciju u obaranju i lijevom i desnom rukom
U alkarskom gradu Sinju, točnije u tamošnjem gradskom kinu, održano je 16. izdanje prvenstva Hrvatske u obaranju ruke za osobe sa i bez invaliditeta. Na natjecanju je sudjelovalo 280 natjecatelja iz 26 klubova iz cijele Hrvatske.
Sudionici su se natjecali u 28 kategorija, po 14 na lijevu i desnu ruku. U konkurenciji paraobarača medalje su podjeljene u 6 kategorija.
Apsolutni pobjednik u para obaranju ruku, u kategoriji stojećih, bio je Luka Drokan. Član zagrebačke Trešnjevke pomeo je konkurenciju u obaranju i lijevom i desnom rukom te tako još jednom pokazao svoju kvalitetu, ali i snagu koja ga godinama krasi.
O kvaliteti Luke Drokana govori i činjenica da je početkom ove godine dobio nagradu HPO-a u kategoriji najboljeg parasportaša u neparaolimpijskim sportovima.
Naš ponajbolji obarač u kategoriji stojećih, Rudi Antolić (Dubrava), zauzeo je drugo mjesto na obje ruke u kategoriji stojećih. Treće mjesto u istoj kategoriji na desnu ruku pripalo je Boži Bogunoviću iz kluba Dubrava, dok je treću poziciju na lijevu ruku zauzeo Nikola Devčić, također iz Dubrave.
U kategoriji sjedećih na obje ruke, najbolja je bila i pobjedu odnijela članica zagrebačkog kluba Trešnjevka Ani Jelinić. Druga na obje ruke u toj kategoriji bila je Sabina Bogunović (Ilica), dok je treće mjesto na obje ruke pripalo Ines Fibinger iz kluba Shark.
Što se tiče kategorije kolica, najbolji na lijevu ruku bio je Domagoj Cvitković, dok je na desnu ruku slavio Danijel Habdija iz kluba Tigar. Drugo mjesto na lijevu ruku pripalo je Dorijanu Domajnu, dok je treće osvojio Habdija.
Drugu poziciju na desnu ruku zauzeo je Cvitković, a treći je bio Svebor Novačić iz kluba Trešnjevka.
Hrvatski predstavnici u para obaranju ruku iz godine u godinu nižu fantastične rezultate i u samom vrhu ovog sporta.
Inače, Hrvatski savez za para obaranje ruke osnovan je 2018., a godinu dana poslije postao je redovni član Hrvatskog paraolimpijskog odbora.
Završni cilj projekta je izraditi priručnik s idejom prilagodbe preko 40 sportova te izraditi video prezentacije s objašnjenjem izvedbe istih
Poslušaj članak
Hrvatski boccia savez prošli tjedan održao je seminar i opći webinar u sklopu projekta Dis+Abled SPORT. Na webinaru je sudjelovalo oko 45 ljudi, a vodio ga je voditelj projekta Bartosz Prabucki.
Partneri na spomenutom projektu su Poljska kao voditelj cijelog projekta, Hrvatska, Španjolska, Italija i Češka.
Naglask u ovom projektu je na inkluziji osoba s invaliditetom u društvo kroz sportove. Naime, namjera je prilagoditi sportove tako da se istima mogu baviti osobe sa i bez invaliditeta, a to se radi na način da se promijeni neka pravila ili pak doda određeni rekvizit.
Bartosz Prabucki u sklopu webinara odražo je prezentaciju kroz koju je objasnio i detaljno opisao aktivnosti koje su do sada napravljene.
U projekt je uključeno preko 40 sportova, a jedan od njih je i alka za osobe s invaliditetom, nastala po uzoru na Sinjsku alku.
Partneri su kroz provođenje ovog projekta htjeli pokazati ljudima što više prilagođenih inkluzivnih sportova kako bi im probudili natjecateljski duh te kako bi se u što većem broju aktivirali kroz sport, a samim time i poboljšali svoju fizičku aktivnost, ali i društveni život.
Završni cilj projekta je izraditi priručnik s idejom prilagodbe spomenutih sportova te izraditi video prezentacije s objašnjenjem izvedbe istih.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.