Nikada nije bilo teže izboriti nastup na Paraolimpijskim igrama. Tko izbori nastup na POI je heroj, a tko osvoji medalju je super heroj, rekao je Ratko Kovačić, predsjednik HPO-a
Poslušaj ovaj članak
Na ovogodišnjim Paraolimpijskim igrama u Parizu, koje će se održati od 28. kolovoza do 8. rujna, hrvatske će boje braniti paraolimpijci s golemim iskustvom na međunarodnim sportskim arenama.
Sportaši su to koji iza sebe imaju trofejnu karijeru, a riječ je o parastolnotenisačicama Anđeli Mužinić Vincetić i Heleni Dretar Karić, paraatletičaru Matiji Sloupu te parataekwondoašu Ivanu Mikuliću.
Hrvatski paraolimpijski odbor (HPO) jučer je u suradnji s dugogodišnjim sponzorom Allianz Hrvatska za novinare upriličio predstavljanje naših trinaest paraolimpijaca koji ovog trenutka sigurno putuju u Pariz. Ta bi se brojka, po završetku kvalifikacijskog procesa, mogla povećati za još sedmoro naših paraolimpijaca.
Stolnotenisačice Mužinić Vincetić i Dretar Karić na dosadašnjim su Paraolimpijskim igrama osvojile dvije medalje – ekipno srebro u Rio de Janeiru i broncu u Tokiju, pa stoga i ne treba čuditi da sportska javnost od njih ima visoka očekivanja. No djevojke se s time pretjerano ne opterećuju, njima je bitno da u Pariz odlaze pune samopouzdanja nakon temeljitih priprema i složenog trenažnog procesa.
– Pokušavamo se ne zamarati s rezultatima – kazala je Helena Dretar Karić.
– Svake Paraolimpijske igre druga su priča, London pamtim po tome što su tribine bile pune što je nama bio šok. U Riju smo osvojile medalju kada nitko od nas to nije očekivao, dok su stadioni u Tokiju, zbog korone, bili sablasno prazni.
Anđela Mužinić Vincetić po četvrti će put nastupiti na Paraolimpijskim igrama i svejedno pred odlazak u Pariz osjeća veliko uzbuđenje te, bez obzira na zavidno sportsko iskustvo, nije sigurna kako će se razvijati priča u Parizu. Helenu i nju čeka žestoka konkurencija za medalje, svaki će osvojeni bod vrijediti zlata.
– Ništa nije isto na bilo kojem od svih dosadašnjih nastupa na Paraolimpijskim igrama. Koliko god sam starija, nadam se da jesam i iskusnija. Što se tiče nastupa u Parizu, možemo očekivati najbolje, ali ne znamo što će se dogoditi. Taktiku moramo redovito mijenjati, jer nijedan meč nije isti, kao ni sama taktika. Tko se uspije adaptirati, taj je pobjednik – rekla je Mužinić Vincetić.
S njom se slaže i naš trofejni parataekwondoaš Ivan Mikulić koji je medalju osvojio na prošlim Igrama u Tokiju, a ove godine ga čekaju još veća iskušenja. Protivnici su dobro proučili njegovu taktiku, a riječ je o najbolje rangiranim borcima na svjetskoj ljestvici. No Ivan svejedno puca od optimizma. Kaže da u Pariz ne bi ni odlazio da ne misli da neće utržiti jednu od medalja.
– Uglavnom, na natjecanje se mora doći s par novih trikova u rukavu. Ako se dođe s istim taktikama, postoji opasnost da izgubiš. Moramo biti svjesni da konkurencija sve gleda i temeljito proučava – rekao je Mikulić.
Paraatletičaru Matiji Sloupu ovo će biti treće Igre. Na pretprošlim u Riju osvojio je osmo mjesto u bacanju kugle, dok je u Tokiju bio četvrti.
– Kvalitetno radim i nadam se dobrom plasmanu. No, teško je išta prognozirati, sve se svede na taj jedan dan i kako si raspoložen – kazao je Sloup.
Na 17. ljetnim Paraolimpijskim igrama u Parizu nastupit će 4400 sportaša koji će se natjecati u 22 paraolimpijske discipline. Na listi hrvatskih putnika za sada su paraatletičari Deni Černi, Ivan Katanušić, Erik Fabijan Kaurin i Matija Sloup, paraplivači Dino Sinovčić, Emma Mečić i Paula Novina, parastolnotenisači Anđela Mužinić Vincetić, Borna Zohil i Helena Dretar Karić, igrači boccie Anamaria Arambašić i Davor Komar, te parataekwondoaš Ivan Mikulić.
– Nikada nije bilo teže izboriti nastup na Paraolimpijskim igrama. Tko izbori nastup na POI je heroj, a tko osvoji medalju je super heroj – rekao je Ratko Kovačić, predsjednik HPO-a, na jučerašnjem druženju s novinarima upriličenom u zgradi Allianza u Zagrebu.
– Paraolimpijski sport je bolji nego ikad prije. Konkurencija je svakim danom jača i ambicioznija. Također, više od 2,5 milijuna gledatelja bodrit će paraolimpijske sportaše i sportašice na tribinama i svjedočiti moći paraolimpijskog sporta. Svakako očekujemo fantastičnu atmosferu, na borilištima i izvan stadiona.
Marijana Jakovac, predsjednica Uprave Allianza, istaknula kako njezina tvrtka s ponosom prati paraolimpijce kroz sve četiri faze POI – London, Rio de Janeiro, Tokio, Pariz.
– U dugogodišnjem partnerstvu s Hrvatskim paraolimpijskim odborom nit vodilja bilo nam je bavljenje sportom koji mora biti dostupan svima. Sport nije privilegija, već osnovno i temeljno ljudsko pravo. Izuzetno smo ponosni na projekt ‘Trener velikog srca’ – kroz zadnjih deset godina otvorili smo 20 škola djeci s teškoćama u razvoju, od toga dvanaest škola plivanja, četiri škole atletike i četiri škole stolnog tenisa. Ujedno, otvoren je i kamp za djecu s teškoćama u razvoju, na kojemu se pedesetero djece okušalo u raznim sportovima kako bi otkrili i razvijali svoje talente, a ujesen slijede tri nova kampa – u Rijeci, Splitu i Zagrebu.
Ovo pokazuje koliko je sport moćan i kakva je snaga sporta. Danas moramo više nego ikad ulagati u takve projekte, kako bi potaknuli mlade i više djece da se bave sportom i kako bi stvorili buduće generacije paraolimpijaca – poručila je Jakovac.