Connect with us

In Metropola

HRVATSKI CRVENI KRIŽ Zagreb u znaku interaktivnih radionica za sigurnost i zdravlje građana

Objavljeno

/

Na Trgu kralja Tomislava proteklog tjedna posjetili jedno od tri događanja kojim Hrvatski Crveni križ obilježava Svjetski dan Crvenoga križa i Crvenoga polumjeseca, kao i Tjedan Crvenoga križa u Republici Hrvatskoj od 8. do 15. svibnja.

Naime, svake godine 8. svibnja obilježava se Svjetski dan Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, najbrojnije i najstarije svjetske humanitarne organizacije, koja je provođenjem svoje misije prisutna u gotovo svim zemljama svijeta

Bila je to prilika za zainteresirane građane da uživaju u bogatom programu i isprobaju raznovrsne aktivnosti pripremljene za tu priliku. Tako su mogli sudjelovati  u interaktivnim prezentacijama djelovanja Hrvatskog Crvenog križa, u edukaciji iz prve pomoći koju su provodili stručni timovi te u postupcima koji spašavaju živote.

Građani su prepoznali značaj događaja pa su se u stotinama odazvali i iskoristili mogućnost besplatnog mjerenja krvnoga tlaka i šećera u krvi.

Posjetitelje, naročito mlađe naraštaje, najviše su zainteresirali vozila i oprema koji se koriste u kriznim situacijama, a mogli su sudjelovati i u slaganju ruksaka za krizne intervencije.

Spasilačka služba Hrvatskog Crvenog križa predstavila se s opremom za spašavanje na vodi. Najmlađi su s oduševljenjem sudjelovali u radionici ‘Nauči kodeks sigurnosti na vodi’ te su se okušali u vezivanju čvorova, a mogli su uživati i u dječjem kutku sa čitanjem slikovnica te isprobavanjem edukativne videoigrice ‘Planet dobrih djela’.

Predstavila se i Služba traženja s prezentacijom rada, a posjetitelji su pomoću posebnih ogledala mogli doživjeti kako vrijeme utječe na sjećanja na nestale osobe. Timovi za psihosocijalnu podršku građanima su ponudili aktivnosti za jačanje mentalnoga zdravlja.

Zanimljivost je pružila i atraktivna digitalna kocka s autentičnim video i foto sadržajima te vesela glazba tijekom dana, uz podršku tvrtke Go2Digital i Hrvatskog društva skladatelja – ZAMP-a.

U kulturnom kutku manifestacije nudila se hrana iz različitih kultura.

Zainteresirani su ispisivali poruke podrške osobama koje su morale napustiti svoje domove zbog rata, progona ili prirodnih katastrofa.

Ovim događanjem Hrvatski Crveni križ još je jednom podsjetio na svoju važnu ulogu u društvu, kao i na snagu zajedništva, humanosti, solidarnosti.

Organizacija Hrvatski Crveni križ, kao najveća humanitarna organizacija u Hrvatskoj i sastavni dio sustava civilne zaštite, ima više od 370.000 članova volontera, kao i 550 profesionalaca. U Hrvatskoj je aktivan od 1878. godine, kada su u Zadru, Dubrovniku i Zagrebu osnovane prve dobrovoljne udruge u Hrvatskoj koje su svoje djelovanje provodile u skladu s međunarodno prihvaćenim odlukama iz 1863. godine.

In Metropola

Zagreb širi krug korisnika besplatnog prijevoza na liječenje

Objavljeno

/

Napisao/la:

Ljubičasta vrpca na plavoj pozadini uz obavijest o besplatnom prijevozu na kemoterapiju i zračenje.
Foto: Grad Zagreb

Grad Zagreb širi kriterije za korištenje usluge besplatnog prijevoza na kemoterapiju i zračenje, uvedenu početkom travnja ove godine

Poslušaj članak

Praćenjem provedbe ovog pilot projekta, već je nakon prvog mjeseca provedbe uočena mogućnost proširenja skupina sugrađana i sugrađanki koje mogu koristiti besplatan prijevoz na liječenje.

– Uz korisnike zajamčene minimalne naknade, koji uslugu koriste od početka pilot projekta, prijevoz će sada biti omogućen i ljudima koji primaju gradsku novčanu naknadu za korisnike inkluzivnog dodatka, kao i umirovljenicima s prebivalištem u Zagrebu čiji ukupni mjesečni prihodi iznose 750 eura ili manje – kazala je pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Lora Vidović.

Zahtjev za uslugu prijevoza, zajedno s potrebnom dokumentacijom, podnosi se gradskom Odjelu za socijalnu zaštitu, Prilaz Ivana Visina 1–3, osobno, poštom ili putem e-mail adrese uslugaprijevoza@zagreb.hr.

Da podsjetimo, Grad Zagreb je pokrenuo ovaj pilot projekt radi veće dostupnosti liječenja i lakšeg odlaska na terapije. Time nastavlja širiti mrežu socijalnih usluga s posebnim naglaskom na građane i građanke kojima je pomoć najpotrebnija, a među njima su zasigurno onkološki pacijenti, kojima je organiziranim prijevozom od doma do zdravstvene ustanove omogućen lakši pristup liječenju.

Obrazac zahtjeva za korištenje usluge te upute dostupne su na službenoj stranici Grada Zagreba.

Izvor: Grad Zagreb

Nastavite čitati

In Metropola

Gradonačelnik Tomislav Tomašević otvorio šesti Greencajt festival

Objavljeno

/

Napisao/la:

Tri osobe poziraju u gledalištu kulturnog događanja, dok publika sjedi u pozadini pod scenskom rasvjetom.
Foto: Grad Zagreb

Svečanim otvorenjem u prostoru HNK 2 započelo je šesto izdanje Greencajta, najveće regionalne konferencije za zelenu tranziciju i održivi rast koji i ove godine okuplja vodeće domaće i međunarodne stručnjake, lidere, institucije i kompanije sa osvježenim konceptom i motom: Good for Business, Good for People, Good for Planet

Poslušaj članak

Tijekom tri konferencijska dana Greencajt će kroz tematska predavanja i panele otvoriti teme koje sve snažnije oblikuju poslovanje i društvo: od umjetne inteligencije, zelene tranzicije i održivog poslovanja do budućnosti hrane, energetike i globalne konkurentnosti. Ovogodišnje izdanje okuplja više od 70 govornika iz Hrvatske i inozemstva, potvrđujući Greencajt kao jedno od najvažnijih regionalnih mjesta susreta poslovnih inicijativa, tehnologije i inovacija koje za cilj imaju održiv rast i razvoj.

Konferenciju su otvorili Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba i Vinko Filipić, direktor Greencajta.

– Ovaj festival svake je godine sve veći i nastavlja podizati ljestvicu kada je riječ o održivosti. Poruka Greencajta i ove godine je da je održivost dobra za biznis, planet i ljude te da jednako obuhvaća ekonomski, socijalni i ekološki aspekt razvoja. Danas, kada govorimo o geopolitičkoj situaciji u svijetu i globalnoj ekonomiji, vidimo koliko smo kao društvo i gradovi – ranjivi. Zato je potrebno više ulagati u energetsku samodostatnost koja je ključna za jačanje nacionalnog suvereniteta. I dalje u velikoj mjeri ovisimo o uvozu energenata, zbog čega je sve važnije ulagati u obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost. U Gradu Zagrebu nastojimo dati svoj doprinos kroz velike projekte koje financiramo i europskim sredstvima – u svome je govoru rekao gradonačelnik Tomašević.

Program Greencajta nastavlja se sljedećih dana nizom međunarodnih predavanja i panela.

Greencajt se održava od 1. do 3. lipnja u prostoru HNK2, a sve informacije o programu dostupne su na službenoj web stranici te na društvenim mrežama Instagram i Facebook.

Izvor: Grad Zagreb

Nastavite čitati

In Metropola

CEST IS D BEST Počelo je festivalsko ludilo u metropoli

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: In Portal

Uistinu nije pretjerano ustvrditi kako je Cest is d Best u svojih trideset godina postojanja prerastao u nešto više od festivalske atrakcije. Postao je naime zaštitni znak Zagreba, prepoznatljiv svugdje u svijetu

Adrenalinski napeto i do kraja neizvjesno bilo je jučer kod Manduševca gdje je upriličena već tradicionalna utrka čistača ulica u trokolicama. Okupljani su Zagrepčani i njihovi gosti grlato su navijali kao da je riječ o utrci bolida, a ne onih dobro poznatih, zelenih trokolica.

Ovom legendarnom utrkom zagrebačkih komunalnih radnika svečano je otvoren jubilarni, 30. Međunarodni ulični festival Cest is d Best, međunarodni jer je okupio više stotina sudionika iz petnaest zemalja svijeta i s tri kontinenta. Najstariji ulični festival u Hrvatskoj do 31. svibnja gradske će trgove i parkove pretvoriti u golemu pozornicu na otvorenom.

Program se istovremeno odvija na sedam lokacija u pješačkoj zoni u centru grada, pa je u Parku Zrinjevac smještena glavna festivalska pozornica, radionice i plesne večeri. Na glavnom gradskom trgu, Jelačićevom, održavat će se veliki performansi i raznovrsne atrakcije, a na Cvjetnom trgu koncerti i ulična glazba. Posebna zanimljivost predviđena je za Bogovićevu i Gajevu ulicu, gdje su postavljene tepih pozornice s neprekidnim koncertima.

Uistinu nije pretjerano ustvrditi kako je Cest is d Best u svojih trideset godina postojanja prerastao u nešto više od festivalske atrakcije. Postao je naime zaštitni znak Zagreba, prepoznatljiv svugdje u svijetu.

Nastavite čitati

Tko su Purger i Purgerica?

Purger i Purgerica

U trendu