Kampanju su započeli na Međunarodni dan ljudskih prava 10. prosinca objavom poruke #ZAuključivanje starijih na Zagrebačkim fontanama
S ciljem senzibiliziranja javnosti za potrebe i probleme starijih osoba te njihovog osnaživanja i uključivanja u život zajednice, unazad tri godine Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom povodom Međunarodnog dana ljudskih prava provodi kampanje za osobe starije životne dobi.
Ovogodišnjom kampanjom pod nazivom #ZAuključivanje starijih u Gradu Zagrebu žele staviti naglasak na važnost uključivanja starijih osoba u obiteljski život i život zajednice.
Porukama “Pitaj me za savjet”, “Imam iskustvo koje želim prenijeti” , “Pitaj me za mišljenje” “Želim sudjelovati u donošenju odluka” najveća metropola u RH želi dati prijedloge kako uključiti starije osobe u različita životna područja jer svojim iskustvom, znanjem i mudrošću mogu dati značajan doprinos društvu i biti aktivniji što svakako utječe na smanjenje njihove socijalne isključenosti. Kampanju su započeli na Međunarodni dan ljudskih prava 10. prosinca objavom poruke #ZAuključivanje starijih na Zagrebačkim fontanama. Tijekom narednih dana, do kraja prosinca 2024. vizuali kampanje nalazit će se u fizičkom i virtualnom prostoru Grada Zagreba, gradskih ustanova i organizacija civilnog društva, a naziv kampanje građani će moći pročitati i na displejima ZET-ovih vozila te na displejima tramvajskih i autobusnih stanica.
Ovogodišnja kampanja nastavak je na prošlogodišnju pod nazivom #ZAdostojanstvo starijih kojom su kroz poruke “I ja želim!” ,”I ja hoću!”, “I ja mogu!” htjeli istaknuti pravo starijih građana na dostojanstven, kvalitetan i ispunjen život uz priznanje njihova integriteta i autonomije te potrebe punog sudjelovanja u svakom segmentu društva.
U organizaciji Hrvatskog dizajnerskog društva, u Laubi – Kući za ljudi i umjetnost, u petak, 10. siječnja 2025., u 19 sati, svečano je otvorena bijenalna Izložba hrvatskog dizajna 23/24
Poslušaj članak
Radi se o središnjoj i najvažnijoj strukovnoj dizajnerskog manifestaciji u Republici Hrvatskoj, koja okuplja najkvalitetnije dizajnerske radove nastale tijekom dvogodišnjeg razdoblja u svim područjima dizajnerskog djelovanja.
Ovim izdanjem izložbe navršava se 25 godina od njenog osnutka, a predstavljeno je čak 346 dizajnerskih ostvarenja od ukupno 706 prijavljenih. Osim što je nadolazeće izdanje izložbe imalo daleko najveći odaziv dosad, riječ je i o najobimnijoj selekciji – za nagrade u devet profesionalnih i devet studentskih kategorija natjecalo se čak 241 profesionalnih i 105 studentskih radova.
Izložbu je otvorio predsjednik Hrvatskog dizajnerskog društva Sven Sorić, a publici su se obratili i ravnateljica Uprave za razvoj kulture i umjetnosti Ministarstva kulture i medija Nevena Tudor Perković te zamjenik gradonačelnika Zagreba Luka Korlaet.
U vezi izložbenih primjeraka, naglasak ćemo ovaj puta staviti na Ustanovu za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom URIHO iz Zagreba, koja se predstavila u kategoriji Koncept/inicijativa/kritički dizajn, i to s InDU projektom koji uključuje inkluzivne proizvode i metode.
Autorice projekta InDU – inkluzivni proizvodi i metode, 2023./2024. godina, su Irena Rački iz Ustanove URIHO i Sanja Bencetić sa Sveučilišta u Zagrebu, Arhitektonski fakultet, Odsjek – Studij dizajna, koje su nam posebno predstavile zajedničku suradnju i opisale kako su došle s preostalim studentima i profesoricom mentoricom do vrhunskih rezultata, koje su uočili brojni posjetitelji.
Naime, InDU je serija prvih inkluzivnih proizvoda nastala u suradnji Ustanove URIHO i Studija dizajna Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
– InDU – inkluzivni proizvodi i metode je interdisciplinarni projekt inkluzivnog dizajna inovativnih proizvoda namijenjen širokoj potrošnji koji objedinjuju tradiciju i iskustvo proizvodnje i specifične ekspertize zaposlenika s invaliditetom Ustanove URIHO te znanstvenu i umjetničku istraživačku i kreativnu djelatnost Odsjeka Studija dizajna Arhitektonskog fakulteta u Zagrebu – pojasnile su autorice projekta InDU.
Torbe i pregača, koje su izložene na izložbi, ispunjavaju funkcionalne potrebe osoba s invaliditetom i osoba bez invaliditeta, dok estetikom ističu identitet, a ne invaliditet osobe.
– Svaki od proizvoda rezultat je inkluzivnog i participativnog procesa istraživanja i dizajna te sadrži inovativne funkcionalne elemente. Prva serija proizvoda izrađena je prema standardima klasične funkcionalnosti i estetike primjenjivih u najrazličitijim prigodama, dok će buduće serije biti izrađene prema različitim potrebama i identitetima ciljanih skupina – pojasnila je Rački.
U navedenoj kategoriji ukupno se natjecalo 17 odabranih radova, a posjetitelji su među brojnim proizvodima imali prilike vidjeti ‘multifunkcionalnu pregaču’, koja je svojim oblikom prilagodljiva različitim namjenama. Inače, pregača InDU prvi put je javnosti predstavljena na Sajmu GAST 2024., gdje je privukla velik interes posjetitelja.
– Nosiva je s dvije strane, a svaka je druge boje. Regulacija dužine pregače omogućena je drukerima kao i regulacija trake oko vrata. Pregača se može koristiti u svakom domaćinstvu ili kao dio profesionalne uniforme. Vrlo je praktična za kuhare, konobare, ali i sve ostale koji se bave uslužnim djelatnostima – rekla je Rački.
Ujedno, na izložbi je veliki interes pobudila i praktična ‘trokut torba’, koja ima veliku razinu prilagodbe potrebama različitih osoba, uključujući osobe s invaliditetom.
– ‘Torba trokut’ omogućuje nošenje osobnih predmeta s velikom razinom prilagodbe za različite situacije i različite načine raspodjele težine i dostupnosti pretinaca. Može se nositi u obliku četverokuta ili se preklopiti po dijagonali čime dobiva oblik trokuta. Mobilnim ručkama s regulacijom omogućuje nošenje osobnih predmeta na različite načine: preko jednog ramena, kao ruksak i oko struka – opisala ju je Rački.
Potom, tu je i ‘inkluzivna torba 2u1’, idealna za nošenje većih i manjih osobnih predmeta na invalidskim kolicima ili biciklu. Kako smo saznali direktno na izložbi od Rački, mobilnim ručkama na većoj torbi, od kojih su dvije kraće i dvije duže, s regulacijom i karabinerima te alkama bočno i na poleđini, omogućuje se postavljanje na bicikl ili kolica, invalidska ili dječja, uz nošenje u ruci kao aktovka, preko ramena ili na leđima kao ruksak. ‘Komplet torbi 2u1’ sastoji se od manje torbice za važne osobne predmete nosive uz tijelo i veće torbe za ostale predmete.
Naposljetku, dolazimo i do ‘torbe prsluk’, koja omogućuje nošenje osobnih dokumenata i ostalih važnih osobnih predmeta u blizini tijela, sigurno i dostupno, istovremeno oslobađajući ruke za druge aktivnosti.
Napomenimo i to da se projekt InDU temelji na načelima i suvremenim inovacijama metodologije inkluzivnog dizajna.
– Osobe s invaliditetom s dizajnerima komuniciraju probleme funkcionalnosti proizvoda te na temelju njihovih iskustava dizajneri kreiraju nova inovativna rješenja. Kroz ovaj projekt će široko tržište dobiti kvalitetne proizvode, a kroz komunikaciju proizvoda upoznat će se s problemima i potencijalima inkluzivnosti. Studenti uključeni u projekt imaju priliku usvojiti metode inkluzivnog dizajna na teorijskoj i praktičnoj razini. Osobe s invaliditetom dobile su priliku afirmirati svoje sposobnosti.
Najupečatljiviji rezultat zajedničkog rada je multifunkcionalna pregača koja se može koristiti samostalno ili kao dio profesionalne uniforme, a svojim oblikom je prilagodljiva različitim namjenama – nosiva je s dvije strane u dvije različite boje, s mogućnošću regulacije trake oko vrata i dužine pregače drukerima (čime dobivamo dodatni džep) te vizualni i zvučni identitet projekta – rekla je Rački.
Izložba je otvorena do 22. siječnja pa svratite u Laubu i pogledajte.
Škole kojima je osnivač Grad Zagreb imati će podršku od Grada kada su u pitanju tehničke prilagodbe, promjena brava, kao i izvedba drugih potrebnih radova, ali i provedbu protokloskih aktivnosti
Nakon stravičnog događaja koji je zadesio Osnovnu školu Prečko krajem prošle godine, uvelike su se počeli razmatrati načini zaštite učenika u školama diljem Republike Hrvatske. S tim u skladu doneseno je rješenje – hrvatske škole u drugom će polugodištu čuvati profesionalni zaštitari.
O toj odluci javnost je obavijestila zamjenica zagrebačkog gradonačelnika, Danijela Dolenec, na jučerašnjoj redovnoj konferenciji za medije.
– Grad Zagreb kao osnivač pokriva troškove angažmana zaštitarskih tvrtki do kraja školske godine, tijekom kojeg razdoblja će Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih obučiti i u školama zaposliti osobe zadužene za sigurnost – kazala je Dolenec.
Dan ranije, u ponedjeljak 6. siječnja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih objavilo je Protokol o kontroli ulaska i izlaska iz školskih ustanova. Propisima u protokolu nalaže se kako ulazna vrata škole moraju biti zaključana, te da u svakoj školi mora dežurati zaštitar tijekom radnog veremena.
Nadalje, protokolom se regulira ulaske u školu kako drugih posjetitelja, tako i roditelja djece koja školu pohađaju, točnije u školu mogu doći samo uz prethodnu najavu ili na poziv škole.
Škole kojima je osnivač Grad Zagreb imati će podršku od Grada kada su u pitanju tehničke prilagodbe, promjena brava, kao i izvedba drugih potrebnih radova, ali i provedbu protokloskih aktivnosti.
– U tom svjetlu vidimo i ovaj privremeni angažman zaštitara, kao stručne osobe zadužene za sigurnost, čime olakšavamo školama organizaciju rada i povećavamo sigurnost svih do trenutka kada će škole imati zaposlene osobe zadužene za sigurnost – zaključila je Dolenec.
Dolenec je u svom obraćanju svim učenicima i učenicama, kao i njihovim roditeljima te svim zaposlenicima škola, zaželjela uspješan početak drugog polugodišta ove školske godine.
Nadamo se kako će se učenici u hrvatskim školama uz zaštitare osjećati barem malo sigurnije te da će ova mjera pomoći da se situacije kao u Osnovnoj školi Prečko više nikad ne ponove.
Prema novoj Odluci, to će pravo također imati nezaposlene osobe s invaliditetom koje imaju utvrđen najmanje ll stupanj invaliditeta
Poslušaj članak
Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević održao je press konferenciju povodom uspostave tramvajskog prometa na Jadranskom mostu nakon dvije i pol godine.
Na konferenciji je, osim uspostave prometa na Jadranskom mostu, riječ bila i o besplatnom javnom prijevozu za mlađe od 18 godina, kao i povećanju broja osoba s invaliditetom koje će imati pravo na besplatan javni prijevoz.
Tomašević je najavio kako će se ovim izmjenama proračunska izdavanja za socijalne programe povećati s 38 na 57 milijuna eura, što predstavlja povećanje od 50%. Ova mjera olakšat će život u Zagrebu mladima umirovljenicima, ali i većem broju osoba s invaliditetom.
– Javni prijevoz postaje besplatan za mlađe od 18 godina, čime obuhvaćamo oko 120.000 djece Grada Zagreba. Ovim izmjenama također značajno povećavamo obuhvat osoba s invaliditetom koje imaju pravo na besplatan prijevoz ZET-om, a za umirovljenike podižemo cenzus za ostvarivanje prava na novčanu naknadu. Na ovaj način u 2025. godini želimo olakšati troškove života obiteljima s djecom, osobama s invaliditetom i umirovljenicima s malim primanjima – istaknuo je gradonačelnik Tomašević.
Od dolaska gradonačelnika Tomaševića na čelo Grada Zagreba, dosta je toga krenulo na bolje kada je u pitanju život osoba s invaliditetom u Gradu Zagrebu.
Koliko Grad Zagreb brine za dobrobit djece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom dokazuje i činjenica da je glavni grad Hrvatske u travnju prošle godine proglašen Europskom prijestolnicom inkluzije i raznolikosti za 2024. godinu.
– Tada smo istaknuli kako to priznanje shvaćamo kao obavezu, a ovim izmjenama Odluke o socijalnoj skrbi potvrđujemo kako aktivno radimo na uključivanju osoba s invaliditetom u zajednicu, između ostalog i podrškom njihovoj mobilnosti – kazala je zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec.
Do sada su besplatnu kartu za javni prijevoz imala djeca s teškoćama u razvoju i nezaposlene osobe s invaliditetom koje imaju utvrđen najmanje lll stupanj invaliditeta. Prema novoj Odluci, to će pravo također imati nezaposlene osobe s invaliditetom koje imaju utvrđen najmanje ll stupanj invaliditeta. Proširenjem obuhvata broj osoba s invaliditetom koji imaju pravo na besplatan javni prijevoz povećat će se na 17.000.
Ovo je samo još jedna od mjera kojom Grad Zagreb pokušava poboljšati kvalitetu života svojih građana s invaliditetom.
Iz Grada su svjesni kako njihovi najstariji građani jedva sklapaju kraj s krajem radi mizernih mirovina. Upravo zbog toga, u novoj izmjeni odluke o socijalnoj skrbi predloženo je povećanje cenzusa za novčanu naknadu za 50%. Tako će novčana naknada za umirovljenike, s 238,90 porasti na 350 eura mjesečno. Ovom će mjerom biti obuhvaćeno 10.000 umirovljenika u Zagrebu.
Nova Odluka o socijalnoj skrbi, koja će biti upućena na javno savjetovanje krajem ovog tjedna, donosi i druge manje izmjene o kojima će još biti riječi. Očekuje se da će odluka biti upućena na sjednicu Gradske skupštine Grada Zagreba u veljači, te da će nova prava za građane stupiti na snagu u travnju 2025. godine.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.