Andrea Belić živi s roditeljima u Ivanić-Gradu. Rođena je 1980. godine u Zagrebu te joj je od tada dodijeljena životna suputnica – cerebralna paraliza
Društvo tjelesnih invalida u utorak je u zagrebačkoj Galeriji Izlog upriličilo svečano otvorenje izložbe slika likovne umjetnice Andree Belić, koja će biti otvorena do 21. srpnja.
Uvodnu riječ održala je Viktorija Lisec, predsjednica Društva tjelesnih invalida, dok je o Andreinom umjetničkom stvaralaštvu kratki govor održao Stanko Špoljarić, hrvatski povjesničar umjetnosti i likovni kritičar.
Andrea Belić živi s roditeljima u Ivanić-Gradu. Rođena je 1980. godine u Zagrebu te joj je od tada dodijeljena životna suputnica – cerebralna paraliza, koja ju je naučila kako se svaki dan boriti na svim poljima i ne odustajati. Završila je srednjoškolsko obrazovanje u Centru za odgoj i obrazovanje Dubrava, smjer kompjutorska grafika. Najviše se pronašla u kreativnosti i umjetničkom izražavanju, gdje uranja u bespuća prirode i potezima kistovima donosi tragove ljepote na koje nailazi. Iako joj je komunikacija otežana, pronašla je put kako doprijeti do drugih umjetničkim putem te na taj način prenašati svoje osjećaje, doživljaje, uspomene.
Osjećaj za slikarstvo i obradu bojama Andrea je izrazila već u prvim danima osnovnog obrazovanja, dok se slikanjem počela baviti od svoje jedanaeste godine. Zahvaljujući učiteljima, koji su njegovali njezin talenat kroz sve godine, počevši od učiteljice Danice Ožetski u Ivanić-Gradu, profesorice Vide Obratov u zagrebačkom Centru Goljak pa sve do profesorice Vide Pust Škrgulja i akademske slikarice Ivane Ožetski u zrelijem likovnom stvaralaštvu, napravila je više od 200 slika.
Kroz godine okušala se u temperama, akrilu na platnu, a posljednje je upravo ulje na platno, koja tehnika je uz različite motive na oko 25 slika izložena na ovoj izložbi. Svaka slika je posebna, a istovremeno potiče na promišljanje koliko je samo truda, vremena i koncentracije trebalo da nastane, od velikih do najsitnijih detalja. Ujedno, slike privlače ne samo izgledom, već i nazivima, od kojih su neki ‘Maslina’, ‘Misterij noći’, ‘Pogled’, ‘Sumrak’, ‘Nebeska čarolija’, ‘Ivančice’, ‘Makovi’. Da ih sve ne nabrajamo, najbolje da se dođe direktno u izložbeni prostor i uživa u njima.
Na osnovu dugogodišnjeg rada, upornosti i značajnih uspjeha, ove godine dobila je u povodu Dana Grada Ivanić-Grada nagradu ‘Stjepan Basariček’ za postignuće i promoviranje svojega grada.
Od 1993. do danas imala je 19 samostalnih izložbi, uz to i sudjelovala na 38 skupnih izložbi te 48 likovnih kolonija.
Izložba je ostvarena uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Zagreba.