Teme koje su se članovi Društva distrofičara Zagreb obrađivali na ovoj online edukaciji su: ‘Uloge članova obitelji koje imaju člana s invaliditetom’, ‘Terapijsko hranjenje’ i ‘Vježbe cirkulacije kod osoba s mišićnom distrofijom‘
U okviru trogodišnjeg programa ‘Korisnik u FOKUSU’ koji se provodi u sklopu poziva ‘Razvoj i širenje mreže socijalnih usluga za razdoblje od 2023. godine do 2025. godine’, a kojeg sufinancira Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, održana je druga po redu online edukacija koju su proveli članovi Društva distrofičara Zagreb.
Druga po redu online edukacija programa ‘Korisnik u FOKUSU’ održana je preko Zoom platforme 13. ožujka 2024. godine.
Teme koje su se članovi Društva distrofičara Zagreb obrađivali na ovoj online edukaciji su: ‘Uloge članova obitelji koje imaju člana s invaliditetom’, ‘Terapijsko hranjenje’ i ‘Vježbe cirkulacije kod osoba s mišićnom distrofijom’.
Prva se okupljenima obratila socijalna radnica Društva distrofičara Zagreb Darija Geček i objasnila ulogu obitelji u životu osobe s invaliditetom.
– U životu djeteta obitelj ima 3 važne uloge: reproduktivnu, socijalizacijsku i njegovateljsku ulogu. Ukoliko su sve tri komponente jednako zastupljene i njegovane, utoliko to otvara mogućnost djetetu da se razvija u dobrom okruženju za nj. Kada je jedan član u obitelji osoba s invaliditetom, to može biti stresor u obitelji, ali isto tako to može i povezati ili razdijeliti obitelj.
Ako je komunikacija između članova obitelji otvorena, oni se lakše mogu nositi s izazovima novonastale situacije. Osoba ima braću i sestre može se bolje nositi s teretom invaliditeta. Oni su velika podrška i poticaj za razvoj kognitivnog i socijalnog aspekta pojedinca.
Darija je kazala još kako su stres oko normalnog svakodnevnog funkcioniranja, te odbijanje postojanja bolesti, kao i teži dolazak do prave zdravstvene skrbi, ali i prevelika želja za zaštitom vlastitog djeteta kod roditelja, neki od najčešćih izazova koje prolaze osobe oboljele od ove bolesti zajedno sa svojim obiteljima.
– Osobama s mišićnom distrofijom u starijoj dobi ponajviše je potrebna moralna i psihološka podrška kako svojih bližnjih tako i cijele zajednice – zaključila je Geček.
Nakon nje riječ je dobio radni terapeut Valentino Škiljan koji je rekao nešto više o terapijskom hranjenju osoba oboljelih od MD-a. Naglasio je kako je važno razlikovati pojmove hranjenja, jedenja i gutanja.
Valentino je objasnio kako osoba koja hrani oboljelog od mišićne distrofije mora prilagoditi ne samo položaj sjedenja i brzinu hranjenja oboljelog, nego i sam izbor namirnica kojima ga hrani. Isto tako važno je prilagoditi i pribor kojim se osoba hrani.
– U samom procesu terapijskog hranjenja oboljelog veliku ulogu imaju stručnjaci poput logopeda, nutricionista i gastroenterologa. Oni svojim stručnim savjetima pomažu poboljšati kvalitetu života oboljeloga – kazao je Škiljan.
Na kraju je riječ dobila fizioterapeutkinja Gabriela Čabraja koja je objasnila što je to cirkulacija, kao i razloge, uzroke i simptome njezinog slabljenja. Predstavila je i metode za dodatnu stimulaciju iste.
– Neki od načina poboljšanja cirkulacije su: kretanje i vježbanje, smanjenje unosa stimulansa, pravilna prehrana, dovoljan unos tekućine, unos vitamina C i E, kontrola tlaka, limfna drenaža, vibracijski trening te hidroterapija – zaključila je Čabraja.