Connect with us

In Metropola

DOLENEC Grad Zagreb osigurao je pomoćnike u nastavi

Objavljeno

/

Foto: In Portal

U više od 99 posto slučajeva djeca s teškoćama su dobila svog pomoćnika, rekla je zamjenica zagrebačkog gradonačelnika

Poslušaj članak

Već dugo u zapadnijem dijelu Zagreba nije bilo tako veselo kao jučer, kada je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević sa suradnicima posjetio novoizgrađenu Osnovnu školu Lučko – Područni objekt Ježdovec.

Nova je škola zamijenila staru, otvorenu još prije gotovo sedam desetljeća, koju se nije pretjerano renoviralo i koja, tako derutna, nije zadovoljavala visoke standarde gradnje i estetike. Za razliku od nove, koja ima sve što je potrebno za plodno i ugodno školovanje. Vrijednost radova  na OŠ Lučko iznosili su oko dva milijuna eura, a financirani su iz gradskog proračuna.   

Zamjenica gradonačelnika Danijela Dolenec na konferenciji za novinare, upriličenoj u OŠ Lučko, ponajprije se osvrnula na (brzo demantirane) optužbe da je Grad Zagreb u program zdravstvenog odgoja i obrazovanja stavio tzv. karte seksalice. Lascivne kartice vlasništvo su udruge Status M i s njihovom proizvodnjom i distribucijom Grad Zagreb nije imao baš nikakve veze, što su iz rečene udruge i potvrdili.

Priča se zakotrljala nakon što je mostovac Nikola Grmoja na saborskoj sjednici optužio stranku Možemo! da u suradnji s udrugom Status M sporne kartice gura u program zdravstvenog odgoja i obrazovanja Grada Zagreba. Ta je optužba, logično, prilično uznemirila roditelje.

– Nikola Grmoja potpuno je svjesno lažno informirao javnost s ciljem da uznemiri roditelje. Optužbe je iznio u trenutku kad je već sve bilo demantirano, a to su prenijele sve televizije, uključujući i javnu. Međutim, televizije nisu objavile i demantij, pa su tako obmanuti i roditelji i javnost – bila je rezolutna Dolenec.

Neusporedivo manje medijskog prostora zauzela je vijest da Grad Zagreb financira produženi boravak djece u školama. Broj učenika koji koriste produženi boravak povećao se za respektabilnih 20 posto, što je još jedan pokazatelj koliko je ovoj gradskoj upravi stalo do kvalitetnog školovanja.

Na pitanje novinara In Portala je li Grad uspio osigurati sve pomoćnike u nastavi za učenike s razvojnim teškoćama, Dolenec kaže:

– Znam da kao portal pratite naše napore vezane za inkluzivno obrazovanje. Podsjetit ću da smo ove godine ponovno povećali broj posebnih razrednih odjela u redovnim programima, dodali smo još trinaest novih lokacija u odnosu na prošlu godinu. Što se tiče pomoćnika u nastavi, s obzirom na njihov radni status uvijek je na početku školske godine da se oni zaposle. Prema informacijama koje imamo, u više od 99 posto slučajeva djeca s teškoćama su dobila svog pomoćnika, a u nekoliko iznimki osigurali smo stručne službe koje prate dijete do dolaska pomoćnika u nastavi – rekla je Dolenec.

In Metropola

CEST IS D BEST Počelo je festivalsko ludilo u metropoli

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: In Portal

Uistinu nije pretjerano ustvrditi kako je Cest is d Best u svojih trideset godina postojanja prerastao u nešto više od festivalske atrakcije. Postao je naime zaštitni znak Zagreba, prepoznatljiv svugdje u svijetu

Adrenalinski napeto i do kraja neizvjesno bilo je jučer kod Manduševca gdje je upriličena već tradicionalna utrka čistača ulica u trokolicama. Okupljani su Zagrepčani i njihovi gosti grlato su navijali kao da je riječ o utrci bolida, a ne onih dobro poznatih, zelenih trokolica.

Ovom legendarnom utrkom zagrebačkih komunalnih radnika svečano je otvoren jubilarni, 30. Međunarodni ulični festival Cest is d Best, međunarodni jer je okupio više stotina sudionika iz petnaest zemalja svijeta i s tri kontinenta. Najstariji ulični festival u Hrvatskoj do 31. svibnja gradske će trgove i parkove pretvoriti u golemu pozornicu na otvorenom.

Program se istovremeno odvija na sedam lokacija u pješačkoj zoni u centru grada, pa je u Parku Zrinjevac smještena glavna festivalska pozornica, radionice i plesne večeri. Na glavnom gradskom trgu, Jelačićevom, održavat će se veliki performansi i raznovrsne atrakcije, a na Cvjetnom trgu koncerti i ulična glazba. Posebna zanimljivost predviđena je za Bogovićevu i Gajevu ulicu, gdje su postavljene tepih pozornice s neprekidnim koncertima.

Uistinu nije pretjerano ustvrditi kako je Cest is d Best u svojih trideset godina postojanja prerastao u nešto više od festivalske atrakcije. Postao je naime zaštitni znak Zagreba, prepoznatljiv svugdje u svijetu.

Nastavite čitati

In Metropola

GLAZBENI HOMMAGE CeKaTe ponosno slavi Dan grada Zagreba

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: CeKaTe

Velik interes publike već je unaprijed ispunio kapacitete svečanog koncerta Tebi, grade moj, čime je još jednom potvrđena snažna emotivna povezanost zagrebačke publike s programima posvećenima gradu i njegovoj glazbenoj baštini

Povodom Dana grada Zagreba, Centar za kulturu Trešnjevka tijekom posljednjeg svibanjskog vikenda priprema niz glazbenih programa posvećenih Zagrebu, njegovim kvartovima, uspomenama i ljudima koji ga generacijama oblikuju kroz kulturu, pjesmu i zajedništvo.

Kroz tri različita koncertna programa publika će imati priliku doživjeti Zagreb kroz tamburašku glazbu, zborsko višeglasje, poeziju, ples i nostalgične prizore inspirirane starim gradom i njegovom kulturnom memorijom.

Velik interes publike već je unaprijed ispunio kapacitete svečanog koncerta Tebi, grade moj, čime je još jednom potvrđena snažna emotivna povezanost zagrebačke publike s programima posvećenima gradu i njegovoj glazbenoj baštini.

Svečani koncert Tebi, grade moj održat će se u nedjelju, 31. svibnja u 19 sati u Dvorani Centra za kulturu Trešnjevka. Koncert donosi glazbeni hommage Zagrebu – njegovim ulicama, uspomenama, ljudima i atmosferi koja već desetljećima živi u pjesmi. Na pozornici će nastupiti Tamburaški orkestar Tamburaškog društva Gaj Zagreb pod ravnanjem dirigenta Krešimira Račića, uz goste soliste Lejlu Hajdarević i Đanija Stipaničeva.

Program večeri donosi presjek zagrebačke i hrvatske glazbene baštine, od bezvremenskih šansona i evergreena do orkestralnih tamburaških skladbi i suvremenih obrada. Posebno mjesto zauzimaju djela autora poput Alfija Kabilja, Arsena Dedića i Zvonka Špišića, koji su trajno oblikovali glazbenu sliku Zagreba. Publika će imati priliku uživati u pjesmama poput Pod Sljemenom, Volim Zagreb, Najdraži moj grade i Zagreb, moj grad, dok će večer završiti zajedničkom izvedbom pjesme Tebi, grade moj. Ovogodišnji koncert nosi i memorijalnu notu, podsjećajući na autore i umjetnike koji su obilježili hrvatsku glazbenu scenu i ostavili trajni trag u kulturnom identitetu Zagreba, a posebnu toplinu večeri donijet će i nastup najmlađih polaznika tamburaške škole Tamburica početnica.

U petak, 29. svibnja u 19 sati, CeKaTe će ugostiti koncert zborova i malih vokalnih sastava u sklopu 49. susreta zagrebačkih glazbenih amatera. Manifestacija, koja desetljećima okuplja zagrebačke izvođače i njeguje tradiciju amaterskog glazbenog stvaralaštva, ujedno je i kvalifikacijski nastup za državne susrete Hrvatskog sabora kulture – 59. Susret hrvatskih pjevačkih zborova te 23. Susret hrvatskih malih vokalnih sastava.

Publika će imati priliku poslušati raznolike vokalne ansamble koji njeguju repertoar od duhovne i folklorne glazbe do suvremenog višeglasja i klasične zborske literature. Nastupit će Gospodnetić Singers, Akademski muški zbor FER-a, Akademski zbor Cappella Markovac te Mješoviti pjevački zbor Židovske općine Zagreb Lira – ansambli koji svojim dugogodišnjim radom, nagradama i predanošću glazbi predstavljaju važan dio zagrebačke kulturne scene.

Večer je zamišljena kao susret različitih generacija, stilova i glazbenih poetika, ali i kao podrška izvođačima koji svojim radom čuvaju živu tradiciju zajedničkog pjevanja i amaterskog muziciranja.

Istoga vikenda, u nedjelju 31. svibnja u 18 sati u Društvenom domu Prečko održat će se i multimedijalni program Pjesmom po Zagrebu, nadahnut kultnim filmom Tko pjeva zlo ne misli i slikama zagrebačke svakodnevice.

Program kroz pjesmu, ples, poeziju i dramske prizore oživljava atmosferu staroga Zagreba – gradskih parkova, dvorišta, trgova i susreta koji su obilježili njegovu kulturnu i društvenu povijest. U programu sudjeluju Zbor i Dramska sekcija Zrele Trešnje, plesna skupina Melisa – klub građana treće životne dobi, Kulturno-umjetničko društvo Kustošija, Kulturno-umjetničko društvo Vedar osmijeh, pjesnikinja Maja Cvek te sopranistica Ksenija Sanjković uz klavirsku pratnju Darjane Blaće Šojat.

Program je zamišljen kao umjetnički hommage Zagrebu i njegovim ljudima, gradu koji ne čine samo trgovi, fasade i plavi tramvaji, nego i uspomene njegovih stanovnika, male kvartovske priče i osjećaj pripadnosti koji se prenosi generacijama.

Ulaz na programe Pjesmom po Zagrebu i 49. susrete zagrebačkih glazbenih amatera je slobodan.

Nastavite čitati

In Metropola

ZAGREB Uspinjača ponovno povezuje Donji i Gornji grad

Objavljeno

/

Napisao/la:

Foto: In Portal

Ovaj projekt nije među najvećima u Gradu Zagrebu, ali je izrazito simboličan i važan. ZET je jedan od simbola grada, a uspinjača njegovo prvo sredstvo javnog prijevoza, rekao je gradonačelnik Tomašević

Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević i zamjenici gradonačelnika Danijela Dolenec i Luka Korlaet, zajedno s izaslanicom predsjednika Vlade Republike Hrvatske i ministricom regionalnog razvoja i fondova EU Natašom Mikuš Žigman, te predsjednikom Uprave ZET-a Markom Bogdanovićem, danas su svečano otvorili obnovljenu zagrebačku uspinjaču. Riječ je o prvoj cjelovitoj obnovi uspinjače nakon više od pola stoljeća.

– Ovaj projekt nije među najvećima u Gradu Zagrebu, ali je izrazito simboličan i važan. ZET je jedan od simbola grada, a uspinjača njegovo prvo sredstvo javnog prijevoza. Ujedno je i turistička atrakcija te jedinstvena u svijetu kao najkraća uspinjača. Zagreb je time nositelj jedne zanimljive posebnosti – vožnja od 66 metara koja povezuje Gornji i Donji grad traje oko minute, ali je riječ o iskustvu na koje smo s razlogom ponosni – rekao je gradonačelnik Tomašević.

Cjelovitom obnovom očuvan je izvorni vanjski izgled i građevna konstrukcija uspinjače, u skladu sa statusom zaštićenog kulturnog dobra, dok su istodobno modernizirani svi ključni sustavi kako bi se dodatno povećali sigurnost, udobnost i dostupnost za putnike. Kapacitet uspinjače je 28 putnika, od čega 16 sjedećih i 12 stajaćih mjesta.

Projekt obnove vrijedan je 9,1 milijun eura s PDV-om, pri čemu je 5 milijuna eura osigurano iz fondova Europske unije kroz ITU mehanizam, u suradnji s Ministarstvom regionalnoga razvoja i fondova Europske unije, dok je 4,1 milijun eura financirano iz proračuna Grada Zagreba. Obnova je obuhvatila modernizaciju sustava i infrastrukture s ciljem smanjenja operativnih troškova i troškova održavanja te manjeg utjecaja na okoliš, uz očuvanje uspinjače kao vrijedne kulturne baštine i važnog turističkog simbola grada.

– Radovi su trajali nešto više od godinu dana, a obnova je bila temeljita – od pogonskog sustava i vijadukta do donje i gornje postaje. Sve je obnovljeno i spremno za korištenje. Pozivam građane da se u idućim danima i tjednima provozaju uspinjačom i podijele svoje dojmove – zaključio je gradonačelnik Tomašević.

Izvor: Zagreb.hr

Nastavite čitati

Tko su Purger i Purgerica?

Purger i Purgerica

U trendu