Connect with us

Asistivna tehnologija

Asistivna tehnologija na radnom mjestu

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje ženu u invalidskim kolicima kako tipka po laptopu. Laptop se nalazi na stolu isto kao i cvijeće koje ima bijele i roze cvjetove.
Foto: Pexels

Ovo su samo neke od asistivnih tehnologija koje pomažu osobama – svakoj prema njegovoj vrsti invaliditeta, da se prilagodi i neometano funkcionira u svojoj radnoj okolini

Pravo na rad je, prema Europskoj konvenciji za ljudska prava, jedno je od temeljnih prava svakoga čovjeka. Međutim, svjedoci smo toga kako se ni u ovom segmentu prema svima ne postupa jednako.

Kad se radi o zapošljavanju osoba s invaliditetom, OSI populacija je još uvijek u velikoj mjeri zapostavljena, što zbog needuciranosti poslodavaca, što zbog loše ili nikakve prilagodbe radnog mjesta.

Upravo prilagodba radnog mjesta ključna je kako bi osoba s invaliditetom mogla pokazati svoj puni potencijal u poslovnom okruženju.

Postoji nekoliko asistivnih alata koji mogu doprinijeti boljoj produktivnosti osoba s invaliditetom na radnom mjestu. Jedna od takvih asistivnih pomagala su i ergonomske tipkovnice.

Takve vrste tipkovnica pomažu osobama koje imaju invaliditet gornjih eksremiteta – ruku ili zapešća.

Postoje tipkovnice različitih veličina, a koje se mogu prilagoditi korisniku. Koristeći njih smanjuje se raspon pokreta koji osoba s invaliditetom mora napraviti kako bi koristila tipkovnicu. Ovakve tipkovnice mogu stati između naslona za ruke na invalidskim kolicima što osobi koja koristi takvu tipkovnicu stvara minimalan napor pri pokretu ruku.

Nadalje, specijalizirane programabilne tipkovnice omogućuju prilagođenije rasporede i značajke. Tipkovnice visoke vidljivosti uključuju veći kontrast boja ili veće tipke kako bi ih bilo lakše vidjeti. Naljepnice za povećanje kontrasta također su jedan od prilagodljivih alata koji najviše mogu pomoći osobama s oštećenjem vida.

Također postoje i virtualne tipkovnice ili tipkovnice na zaslonu računala, a osobe smanjene pokretljivosti gornjih ekstremiteta mogu se služiti njome pomoću miša ili zaslona osjetljivog na dodir. Postoje i napredne postavke gdje korisnik mišem može upravljati pomicanjem glave ili očiju.

Kada su u pitanju osobe oštećenog sluha, njima je za rad potrebna prilagodba u vidu slušnih pomagala, dok bi oni kojima to nije dovoljno kako bi funkcionirali na poslu trebali koristiti pojačivače zvuka. To se može postići koristeći Bluetooth sustav, audio indukcijske petlje, FM ili infracrvene sustave.

Također, ako gluhe osobe moraju prisustvovati na poslovnim sastancima, treba im se omogućiti titlove za praćenje sastanaka. Oni pomažu gluhim i nagluhim osobama da mogu pratiti i razumiju sve što je izrečeno na sastanku.

Što se tiče osoba s oštećenjem vida njima je za rad neophodan softver za prepoznavanje glasa. Pomoću glasovnih naredbi slijepe osobe mogu diktirati tekst ukoliko im je potrebno da izrade neki dokument i slično. U današnje vrijeme postoji dosta softvera kao što su Siri i Alexa na novijim mobilnim telefonima.

Isto tako, postoje povećala zaslona. Korisnik može postaviti kursor iznad područja koje želi povećati ili ga postaviti da se automatski pomiče unaprijed određenom brzinom. Mnoga povećala zaslona također omogućuju korisniku povećanje kontrasta boja kako bi lakše prepoznao što piše na zaslonu.

Neke platforme imaju ugrađena povećala zaslona. Windows nudi Windows Magnifier, Apple ima Display Zoom, dok se korisnici Androida mogu poslužiti s Magnifierom. Isto tako postoje alternative kao što su SuperNova i ZoomText.

Naposljetku, postoji i nešto što se zove Brailleovi zasloni. Riječ je o elektroničkoj tipkovnici na Brailleovom pismu. Brailleovi zasloni povezuju se s računalima, tabletima ili pametnim telefonima i omogućuju vam da upisujete i čitate tekst na Brailleovom pismu.

To omogućuje slijepim i slabovidnim osobama da brže i efikasnije obavljaju svoje radne zadatke.

Ovo su samo neke od asistivnih tehnologija koje pomažu osobama – svakoj prema njegovoj vrsti invaliditeta, da se prilagodi i neometano funkcionira u svojoj radnoj okolini.

Asistivna tehnologija

Predstavljena nova asistivna vozila za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Bočni prikaz modernog električnog vozila za osobe s invaliditetom, modela Scoozy S. Vozilo ima četiri velika kotača s gumenim terenskim gumama i sportskim naplatcima, ergonomsko sjedalo s naslonima za ruke te upravljač s ručkama sličnim biciklističkima. Dizajniran je za stabilnost i udobnu vožnju na različitim terenima. Boja konstrukcije je maslinasto zelena s crnim i metalnim detaljima.
Foto: arhiva

Između ostalog, predstavljena su i dvoja inovativna pomagala za kolica – Empulse M90 i Empulse R90 koja pružaju sigurnost u pokretu

Specijalizirana tvrtka za mobilnost osoba s invaliditetom Sunrise Medical je na nedavno održanoj konferenciji ‘Elite Dealer 2025’ prezentirala nekoliko novih rješenja za mobilnost osoba s invaliditetom.

U sklopu ovog događaja predstavljeno je nekoliko novih asistivnih vozila od različitih proizvođača, koja bi osobama sa smanjenom pokretljivošću mogla uvelike pomoći u aspektu boljeg, kvalitetnijeg i samostalnijeg kretanja.

Na konferenciji su prisustvovali liječnici, kao i trgovci asistivnom tehnologijom.

Najviše pažnje privkla su nova motorna kolica Magic XT4 jer se radi o unaprijeđenoj verziji kolica Magic X8 koja su i dalje jedna od najkvalitetnijih motornih kolica na tržištu.

Kako tvrde proizvođači, osim što modernije izgledaju, nova motorna kolica imaju i servo sustav upravljanja, stoga je prikladan i za vožnju po nepristupačnim terenima. Isto tako, korisnik modernih Magic XT4 motornih kolica neće morati brinuti o vremenskim uvjetima jer spomenuta kolica mogu se kretati novisno o vremenskim neprilikama kao što su kiša ili snijeg. Što se tiče baterije, ona ima 115 amper-sati, što znači da korisnik s tim vozilom može prijeći veću kilometražu nego s običnim kolicima.

Između ostalog, predstavljena su i dvoja inovativna pomagala za kolica – Empulse M90 ​​i Empulse R90 koja pružaju sigurnost u pokretu.

Kada je u pitanju M90, tu je riječ je o modernom dodatku za kolica koji ima upravljač s kojim može usmjeravati kolica i podizati kotače do 1,5 cm. To može olakšati prelazak preko prepreka kao što su rubnici ili slične arhitektonske barijere.

Nadalje, Empulse R90 dodatak je kolicima namijenjen korisnicima koji traže veću brzinu i lakšu pokreljivost. Radi se o električnom nastavku koji u sebi ima i elektronički sustav pomoću kojeg se može povećavati ili smanjivati brzina vožnje, dok dodatni kotači, osim što kolicima daju na brzini, također i kontroliraju njihovu stabilnost pri okretu za vrijeme vožnje. 

Također, na konferenciji se moglo vidjeti i asistivno vozilo Sterling S800 tvrtke Scoozy koje je javnosti predstavljeno početkom godine u sklopu najvećeg sajma vezanog za pokretljivost osoba s invaliditetom Naidexa.

Ovaj moderni skuter ima četiri kotača, te napredni sustav ovjesa koji korisnicima omogućuje kretanje po bilo kojoj vrsti terena. Također, s njim osoba s invaliditetom lagano može prijeći prepreke kao što je rubnjak.

Spomenuto vozilo može postići brzinu od 18 kilometara na sat, što korisnicima daje osjećaj većeg uživanja u vožnji. S obzirom na to da mu baterija ima 70 amper-sati, s njim se može prijeći čak 50 kilometara.

Nakon prezentacija proizvoda, okupljeni trgovci i doktori imali su priliku isprobati i Sterling S800 by Scoozy i Magic XT4 na terenskoj stazi u Warwick Adventure Sportsu, penjući se strmim brdima i preko neravnog terena.

Nastavite čitati

Asistivna tehnologija

Novi alat ljudima s teškoćama u učenju pomaže svladati barijere

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje žensku osobu kako djetetu pomaže učiti za stolom te mu pokazuje nešto u bilježnici u kojoj on nešto zapisuje.
Foto: Pexels

EasyMaker uvelike će pomoći ljudima s teškoćama u učenju da brže i lakše dolaze do informacija koje su im potrebne i tako im olakšati cijeli proces učenja

Poslušaj članak

S obzirom na to da svaka osoba, pa tako i osoba s invaliditetom, ima pravo na učenje i znanje, u tom aspektu ne bi smjelo biti nepremostivih barijera. Svakoj bi se osobi, bez obzira na spol, dob ili invaliditet, trebalo omogućiti da upija znanja i vještine potrebne za život.

Međutim, postoje osobe koje zbog svoje dijagnoze imaju određenih problema s učenjem. Kako bi savladali gradivo koje se od njih zahtjeva, njima je potrebno više vremena, kao i određeni alati koji će im cijeli proces učenja učiniti lakšim.

Tvrtka Photosymbols dizajnirala je EasyMaker, alat pomoću kojeg osobe s teškoćama u učenju od sada mogu lakše usvajati informacije koje su im plasirane.

Naime, riječ je o platformi pokrenutoj po zahtjevima osoba s teškoćama u učenju, generirane uz pomoć umjetne inteligencije. Ključna značajka je prilagođeni generator slika i alata, osmišljen za izradu realističnih, značajnih slika za tisuće svakodnevnih tema.

EasyMaker pretvara složene informacije u lako čitljiv tekst. Osoba koja ga koristi, uz pomoć kombiniranja jednostavnog izričaja i vizualne elemente kao što su slike, može na jako jednostavan način priopćiti čitatelju informaciju koju ne bi mogao shvatiti u formi suhoparnog teksta.

S obzirom na to da je svaka osoba s teškoćama u učenju treba individualizirani pristup, spomenuti program ima više mogućnosti za prilagodbu informacije.

Kreator tako može prenijeti informaciju za koju želi da bude prilagođena, a potom birati format u kojem želi da da mu informacija bude napisana – kao što je prilagodljiv format mobilnom uređaju, PDF, samo bitne informacije ili pak opisne slike o temi koju traži.

Sve to može se utipkavanjem zahtjeva u sustav po kojemu se potom obrađuju tražene  informacije, te se sukladno tome konstruira prilagodljivi format u kojem će, i na koji način informacija biti napisana.

– Umjetna inteligencija pruža nevjerojatne mogućnosti za poboljšanje načina na koji dijelimo informacije, ali samo ako je izgrađena s uključivošću u svojoj srži. Ono što smo razvili s EasyMakerom nije samo sučelje ili prečac; to je sustav utemeljen na životnom iskustvu, usavršavan kroz kontinuirani unos i vođen praktičnom primjenom – kazao je izvršni direktor tvrtke Photosymbols Karl Seymour.

EasyMaker uvelike će pomoći ljudima s teškoćama u učenju da brže i lakše dolaze do informacija koje su im potrebne i tako im olakšati cijeli proces učenja.

Nastavite čitati

Asistivna tehnologija

Osmišljen softver za upravljanje računalom bez ruku

Objavljeno

/

Na slici je osoba koja sjedi ui invalidskim kolicima i koristi laptop
Foto: Pexels

Inovativni SensePilot softver je od strane Social Tides Grow AI Acceleratora dobio priznanje, a od Zaklade Contentsquare nagrađen za inovacije u pristupačnosti

Poslušaj članak

Današnji svijet gdje tehnologija preuzima većinu čovjekovih funkcija postao je ‘plodno tlo’ za kvalitetnije funkcioniranje osoba s invaliditetom u svakodnevnom životu. Neke osobe zbog prirode svog invaliditeta mogu pomicati samo oči i glavu, međutim, nekada je to dovoljno da čovjek sasvim normalno obavlja svoje dnevne zadatke.

S obzirom na to da živimo u doba sveopće digitalizacije, nova tehnološka dostignuća pomiču granice mogućeg, a to pokazuje i primjer novoosmišljenog softvera.

Naime, startup tvrtka ‘SensePilot’ čija je uža specijalnost asistivna tehnologija osmislila je inovativni softver koji omogućuje osobama koje ne mogu pokretati ni ruke, da mogu upravljati računalom samo pomoću pokreta glave i gestama lica, a sve to bez dodatnog hardvera.

Kako bi upravljali svojim računalom, od sada je dovoljna samo web kamera koju danas ima svako računalo. Softver za augmentativnu i alternativnu komunikaciju (AAC) pretvara bilo koju standardnu ​​web kameru u moćan alat za pristupačnost.

Budući da softver nudi opcije putem kojih se na kameri može namjestiti da pojedini pokret ili grimasa lica znače obavljanje pojedine funkcije – naprimjer otvaranje usta za klik na ikonicu, okretanje glave na lijevu stranu pomiče miš u lijevo ili pak pomicanje glave u desnu stranu – znači pomicanje miša u desno.

U budućnosti bi SensePilot softver mogao biti nadograđen s dodatnim opcijama kao što su kontroliranje glasom, zvukom ili očima.

Na ovaj način osobe s težom vrstom invaliditeta mogu pretražiti bilo što na internetu i biti u toku s dnevnim događanjima.

Ovaj softver osobama smanjene pokretljivosti u igranju kompjutorskih igara otvara sasvim novi svijet, svijet bez prepreka u kojem mogu igrati igre kao i osoba bez invaliditeta.

Spomenuti alat može se upotrijebiti na računalima koji koriste windows 10 ili windows 11, a planira se proširiti i na Android uređaje.

Inovativni SensePilot softver na tržištu je prepoznat kao kvalitetan proizvod na području asistivne tehnologije stoga je od strane Social Tides Grow AI Acceleratora dobio priznanje, a od Zaklade Contentsquare nagrađen za inovacije u pristupačnosti.

Softver je trenutno dostupan na britanskom tržištu i putem ove internetske stranice, a može se isprobati 30 dana besplatno.   

Nastavite čitati

U trendu