Vremeplov

Ako primijetite promjene u vidu, odmah potražite pomoć

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Cilj obilježavanja Svjetskog dana vida u Hrvatskoj je motivirati ljude da redovito kontroliraju svoj vid i djeluju preventivno kako bi smanjili rizik od problema koji mogu utjecati na kvalitetu života

Svjetski dan vida (World Sight Day) obilježava se svake godine drugog četvrtka u listopadu diljem svijeta, pa tako i u Hrvatskoj.

Ovaj dan služi podizanju svijesti o važnosti brige za zdravlje očiju, prevenciji sljepoće i slabovidnosti, te promicanju pristupa skrbi za oči.

Globalno, Svjetski dan vida organizira Međunarodna agencija za prevenciju sljepoće (IAPB), a u Hrvatskoj se u njemu aktivno sudjeluje kroz različite akcije i kampanje.

Cilj obilježavanja Svjetskog dana vida u Hrvatskoj je motivirati ljude da redovito kontroliraju svoj vid i djeluju preventivno kako bi smanjili rizik od problema koji mogu utjecati na kvalitetu života.

Čuvanje vida izuzetno je važno jer kvalitetan vid utječe na svakodnevni život, rad i opću dobrobit. Evo nekoliko ključnih savjeta za očuvanje zdravlja očiju.

Redoviti pregledi kod oftalmologa ili optometrista ključni su za rano otkrivanje bolesti poput glaukoma, katarakte, makularne degeneracije i dijabetičke retinopatije, koje često ne pokazuju simptome u ranim fazama.

Za odrasle se preporučuje kontrola vida barem jednom u dvije godine, a nakon 40. godine života i češće. Djeca bi trebala obaviti prvi pregled već u predškolskoj dobi.

Zaštitite oči od UV zračenja. Nošenje šešira ili kapa s obodom može dodatno pomoći u zaštiti očiju od direktnog sunčevog svjetla.

Nastojte se zdravo hraniti. Hrana bogata antioksidansima, poput vitamina A, C i E, te cinkom, luteinom i zeaksantinom, pomaže očuvanju zdravlja očiju. Zeleno lisnato povrće, mrkva, agrumi, riba bogata omega-3 masnim kiselinama (poput lososa i tune) korisni su za zdravlje vida.

Pravilno koristite digitalne uređaje. Kako biste smanjili umor očiju uzrokovan dugotrajnim gledanjem u ekrane, svakih 20 minuta skrenite pogled na 20 sekundi prema nekom objektu udaljenom barem 6 metara.

Pobrinite se da ekran ima dobar kontrast i osvjetljenje prilagođeno okolini. Ekrani s prejakim svjetlom mogu izazvati naprezanje očiju.

Trepćite često kako biste spriječili suhoću očiju, a povremeno radite pauze od ekrana.

Radite vježbe poput naizmjeničnog fokusiranja na bliske i daleke predmete mogu pomoći u smanjenju umora očiju, posebno ako dugo radite za računalom.

Održavajte zdravu razinu šećera i krvnog tlaka. Dijabetičari trebaju redovito kontrolirati šećer u krvi jer visoke razine šećera mogu oštetiti krvne žile u mrežnici i uzrokovati dijabetičku retinopatiju. Visok krvni tlak može oštetiti očne krvne žile i povećati rizik od glaukoma i makularne degeneracije.

Zaštitite oči od ozljeda. Pri bavljenju sportovima ili rukovanju alatima koristite zaštitne naočale kako biste izbjegli ozljede očiju.

Prestanite pušiti jer ono povećava rizik od razvoja makularne degeneracije, katarakte i drugih problema s očima. Prestankom pušenja smanjujete ove rizike.

Ako su vam oči sklone suhoći, korištenje umjetnih suza može pomoći u održavanju vlažnosti očiju. Boravite li dugo u suhoj prostoriji, razmislite o korištenju ovlaživača zraka kako biste smanjili isušivanje očiju.

Čuvanje vida zahtijeva redovitu brigu, zdrav način života i pridržavanje gore navedenih mjera, koje će vam pomoći u očuvanju zdravlja očiju kroz godine.

U trendu

Exit mobile version