Poveži se s nama

Atletika

ITALIJA Održan WPA Grand Prix, hrvatski paraatletičari uspješni

Objavljeno

/

Na slici je osoba u invalidskim kolicima koja nosi plavu majicu s natpisom “CROATIA” i brojem 50. Osoba drži čunj u ruci, a pozadina prikazuje zelenu mrežu i drugu osobu u daljini. Slika je snimljena na otvorenom tijekom dana.
Foto: Hrvatski paraatletski savez

S obzirom na to da su naši paraatletičari ostvarili izvanredne rezultate na ovom Grand Prixu, vjerujemo kako će nas u Parizu predstaviti u najboljem svjetlu

U Italiji, točnije u talijanskom gradu Jesolu, održan je drugi Grand Prix ove sezone pod nazivom‘WPA Grand Prix Jesolo 2024’. Na natjecanju je sudjelovalo 393 paraatletičara/ki iz 57 država. Hrvatske boje u Italiji branilo je 12 atletičara koji su se natjecali u 17 disciplina.

Prvog dana natjecanja nastupilo je pet hrvatskih atletičara. Antonio Kosmat natjecao se u utrci na 1500 metara u kategoriji T38. On je u cilj ušao s rezultatom 5:07,56 te tako osvojio zlato među jakom konkurencijom.

Član Paraatletskog kluba Uspon, Mirnes Omerhodžić, natjecao se u bacnju čunja u kategoriji F51. Omerhodžić je čunj bacio 30,58 metara, te je prvobitno s tim rezultatom završio na trećem mjestu, ali s obzirom na to da je došlo do promjene u klasifikaciji jednog od njegovih konkurenata, Omerhodžić je na kraju završio kao drugoplasirani. Ovim rezultatom Mirnes je srušio državni rekord u bacanju čunja.

Odličan rezultat ostvario je i Marijan Presečan (F53) u bacanju kugle. Presečan je kuglu bacio 6,87 metara, to mu je bilo dovoljno da zasjedne na odlično drugo mjesto.

Da je Hrvatska imala dobar dan na otvaranju ovog natjecanja pokazao je i Massimo Iveta (F33) koji se natjecao u bacanju koplja. Massimo je, bacivši koplje 11,21 metara, zauzeo drugo mjesto.

Nakon jednog prvog i čak tri druga mjesta, došlo je i jedno treće te jedno četvrto mjesto. U glavnoj ulozi ponovo je bio Massimo Iveta, ovaj put u bacanju kugle. Iveta je kuglu bacio 7,17 metara te tako osvojio treće mjesto i dodao još jedan sjajan rezultat za hrvatsku paraatletiku na ovom natjecanju.

Osim Mirnesa Omerhodžića u bacanju čunja u istoj kategoriji natjecao se i Radovan Halas. Radovan je s bačenih 27,83 metara zauzeo odlično četvrto mjesto.

Hrvatska je već prvog dana natjecanja pokazala svoju moć i kvalitetu s kojom trenutno raspolaže.

Drugi dan natjecanja za hrvatske paraatletičare bio je još boji. Naime, naši su sportaši drugi dan natjecanja završili sa čak četiri prva, jednim drugim, jednim trećim i jednim petim mjestom.

Sara Marić (T47) istaknula se u utrci na 100 metara gdje je pobijedila stigavši do cilja za 13,67 sekundi pritom postavivši novi državni rekord.

Uspješan je bio i Miljenko Vučić (F11) u bacanju kugle. Vučić je kuglu bacio 12,21 metara te tako osvojio prvo mjesto.

Da je hrvatska ženska paraatletika na zavidnom nivou pokazala je Ivana Purkić (F38). Ona se natjecala u ženskoj konkurenciji bacanja diska. Osvojila je prvo mjesto bacivši disk 28,61 metara.

Luka Baković (F46) natjecao se u bacanju kugle te za svoj izbačaj od 15,28 metara osvojio još jedno prvo mjesto za Hrvatsku na ovom natjecanju.

Dodajmo kako je uspješan bio i Antonio Kosmat (T38) koji je na 400 metara osvojio drugo te na 100 metara peto mjesto, ali i Matija Sloup (F40) koji je zauzeo treće mjesto u bacanju kugle bacivši istu 9,95 metara.

Zadnji dan natjecanja nastupilo je troje naših atletičara. Ivan Katanušić (F64) u bacanju diska osvojio je prvo mjesto bacivši 49,99 metara.

Sara Marić (T47) osim na 100 metara, natjecala se i u utrci na 200 metara u kojoj je završila na odličnom drugom mjestu s rezultatom 29,21.

Osim u trčanju, Sara se natjecala i u skoku u dalj, u toj disciplini osvojila je treće mjesto skočivši 4,30 metara.

Svoj nastup na  Grand Prixu posljednjeg dana natjecanja imao je i Marin Županović (F54) u bacanju koplja. Marin je koplje bacio 23,81 metara, što mu je bilo dovoljno za osvajanje drugog mjesta.

S obzirom na to da su naši paraatletičari ostvarili izvanredne rezultate na ovom Grand Prixu, vjerujemo kako će nas u Parizu predstaviti u najboljem svjetlu.

Atletika

Čak 16 rekorda na Prvenstvu Hrvatske u paraatletici

Objavljeno

/

Na slici je grupa sportaša s invaliditetom okupljenih ispred natpisa "Hrvatska paraatletska liga". Neki su u kolicima, a u rukama drže velike pehare, ponosno pokazujući svoje nagrade. Pozadina prikazuje vanjski sportski teren okružen plavom ogradom, a iza toga se vide stambene zgrade. Atmosfera na slici odiše ponosom i zajedništvom, a sportaši su obučeni u različite sportske odore, simbolizirajući uspjeh i postignuća u paraatletici.
Foto: Hrvatski paraatletski savez

Čak 16 novih hrvatskih rekorda postavljeno je na Prvenstvu Hrvatske u paraatletici koje je proteklog vikenda održano u Puli u organizaciji Hrvatskog paraatletskog saveza i AK Spektra

Na stadionu SRC Veruda nastupilo je 98 natjecatelja iz 14 hrvatskih klubova.

Hrvatski paraatletičari koji su ovoga ljeta nastupili na Paraolimpijskim igrama u Parizu nisu dozvolili iznenađenja. Mikela Ristoski (AK Medulin) je osvojila zlata u skoku u dalj, na 100 i 200 m te u bacanju kugle, Ivana Purkić (PAK Vinkovci) je slavila u bacanju diska, Marijan Presečan (Agram PAK), Deni Černi (PAK OTOS) i Miljenko Vučić (PAK Uspon) u bacanju kugle u svojim kategorijama, a Ivan Katanušić (PAK URIHO) i Velimir Šandor (PAK Uspon) u svojim kategorijama u bacanju diska.

Na PH je postavljeno čak 16 novih hrvatskih rekorda, pri čemu je četiri postavila mlada 14-godišnja nada hrvatske paratletike Sara Marić.

Članica pulskog AK Spektra je u subotu postavila nove hrvatske rekorde u kategoriji T47 na 100 m (13,36) i 400 m (1:05,60), a potom u nedjelju i na 200 m (27,43) i skoku u dalj (4,77 m).

Dragana Čikor (PAK Srce) je postavila nove rekorde u T37 na 100 m (27,54) i 200 m (1:06,16), Petra Tanković (AK Spektar, T38) na 100 m s 22,63 i 200 m (50,04), Biljana Balde (AK Spektar, T64) na 200 m (50,52) i bacanju kugle (6,08), a Martina Krog (PAK Uspon, F46) u bacanju kugle (8,83) i bacanju diska (21,25). Državni rekord u bacanju kugle postavila je i Milena Vujević (PAK Uspon, F37) s 4,42 m, dok je Lucija Brešković (ASK Split, F13) s 13,30 m postavila rekord u bacanju koplja.

Kod seniora državne rekorde postavili su Velimir Turina (PAK Odisej Kutina, F35) u bacanju diska sa 17,25 m, te Marko Uležić (AK Spektar, F64) u bacanju koplja s 35,32 m.

Spomenimo i kako su naslove prvaka osvojili i Nataša Sobočan (PAK Uspon, F34, 52-57) u bacanju diska, Željka Brdar (PAK URIHO, F33-34, 55-57) u bacanju kugle i u bacanju koplja, Stipo Tokić (AK Spektar, F55) u bacanju kugle i bacanju koplja, Ivor Milobar (URIHO F35-38) u bacanju kugle, te skoku u dalj, Antonio Kosmat (AKOSIS, T20, 38) na 100 m, 200 m, 400 m, Mirnes Omerhodžić (PAK Uspon, F32, 51) u bacanju čunja, Kristijan Mlinar (PAK Odisej Kutina, F20) u bacanju kugle, Marin Županović (AK Slavonija-Žito, F53-57) u bacanju koplja, Massimo Iveta (AK Spektar, F33, 34) u bacanju koplja, Damir Damir Prstac (ASK Split, T20) na 100 m, Marko Uležić (AK Spektar, F12, 38, 64) u bacanju koplja, te Emilio Zonta (AK Spektar, F55, 57) u bacanju diska.

Pojedinačno Prvenstvo Hrvatske bilo je ujedno i posljednje, 6. kolo, Hrvatske paraatletske lige 2024., nakon čega su proglašeni ukupni pobjednici.

U seniorskoj konkurenciji slavio je Deni Černi (PAK OTOS) s ukupno 3789 bodova, kod seniorki najbolja je bila Ivana Purkić (PAK Vinkovci) s 2999 bodova, a u juniorskoj konkurenciji Marko Radovanac (PAK Odisej Kutina) s 2724,5 boda i Sara Marić (AK Spektar) s 4018 bodova.

U konkurenciji klubova najbolji je AK Spektar (Pula) koji je sakupio 281 bod, PAK Uspon iz Velike Gorice je drugi s 243 boda, dok je treće mjesto pripalo kutinskom PAK Odiseju sa 150 bodova.

Izvor: HPO

Nastavi čitati

Atletika

PARIZ Srebro za Černija, bronca za Sinovčića

Objavljeno

/

Na slici su dvije osobe u sportskoj odjeći, jedna od njih u invalidskim kolicima. Oboje nose bijele jakne s crvenim rukavima, s grbom i logom "4F". Osoba u kolicima drži srebrnu medalju, ponosno je pokazuje prema kameri i smiješi se. Iza njih je natpis "NO FILMING IN MIXED ZONE", a u pozadini se nalazi šaren zid s motivima Pariških Paraolimpijskih igara 2024.
Foto: HPO

Posljednjeg dana natjecanja hrvatskih predstavnika na Paraolimpijskim igrama u Parizu, Deni Černi je osvojio srebro u bacanju kugle, dok je Dino Sinovčić osvojio broncu na 100 leđno

Hrvatska je tako zaključila pariške igre sa četiri medalje. Osim Černija i Sinovčića, medalje su osvojili i parastolnotenisačica Anđela Mužinić Vincetić koja je osvojila zlato, dok je Luka Baković bio treći u bacanju kugle.

Hrvatska je ukupno na POI osvojila 30 medalja, pri čemu šest zlata, devet srebrnih i 15 brončanih.

Černi je osvojio srebro s novim osobnim rekordom 12,18 m. Prije tri godine bio je brončani u Tokiju, a Pariz mu je očito sretan grad jer je prošle godine u glavnom francuskom gradu osvojio i broncu na svjetskom prvenstvu. Na Stade de Franceu je otišao stepenicu više.

– Ovo je najveći trenutak u mojoj karijeri, presretan sam. Brončana medalja iz Tokija je bila za mene, a ovo srebro je za moje roditelje, mog trenera, prijatelje za moje Grubišno Polje – kazao je Černi nakon uspjeha karijere.

Paraatletičar atletskog kluba OTOS Grubišno Polje već je u prvom pokušaju osigurao broncu bacivši 11,13 metara, potom se u trećoj seriji probio do srebra sa 11,66, u četvrtoj seriji je postavio svoj novi osobni rekord (11,93), a sjajnu večer je zaključio petim hicem u kojem je još malo popravio osobni rekord koji sada iznosi 12,18, što je za 32 cm bolje od dosadašnjeg najboljeg rezultata.

– Prvi hitac je bio sa 80 posto snage, da sve bude kako treba što se tiče suđenja, da ne napravim neku grešku. Kada sam vidio da je medalja osvojena, opustio sam se bacao sve jače i jače – dodao je Černi.

Bolji od Černija bio je tek aktualni svjetski prvak Kinez Bingchen Cai koji je slavio s novim svjetskim i paraolimpijskim rekordom 12,77 m, dok je broncu osvojio zlatni iz Tokija Marokanac Zakariae Derhem s 11,26.

Černi je u atletiku ušao 2006. na poziv proslavljenog hrvatskog paraolimpijca Darka Kralja. Nakon prvog odrađenog treninga svidjelo mu se bacanje kugle i nastavio je. Uz njega je cijenu sportsku karijeru trener Boris Kljajić.

– Ovo je najveći Denijev uspjeh, osvojio je srebro, a pritom je prebacio osobni rekord za više od pola metara. To mogu samo veliki na najvećim natjecanjima. Treniramo već 18 godina i da nam je netko prije natjecanja ponudio srebro objeručke bi ga prihvatili – kazao je Kljajić.

Na slici je muškarac u bijelo-crvenoj sportskoj odjeći s logom "4F" i grbom. Ponosno drži srebrnu medalju ispred sebe i pozira pred plavom pozadinom s natpisom "PARIS 2024". Osim medalje, u ruci drži crvenu plišanu maskotu povezanu s događajem.

U subotu je medalju osvojio i najbolji hrvatski paraplivač Dino Sinovčić zauzevši treće mjesto u finalu discipline 100 leđno u kategoriji S6 obranivši tako broncu iz Tokija.

Sinovčić je u finalu isplivao vrijeme 1:15,73, a brži od njega bili su tek Kinezi Hong Yang s 1:14,31 i Jingang Wang sa 1:15,16.

– Presretan sam i prezadovoljan, sve se posložilo kako treba. Nije moglo biti drugačije s obzirom na količinu truda i rada. Od 11. mjeseca ja sam preko 200 dana bio izvan Splita i znam koliko je uloženo u ovu medalju – kazao je član splitskog Mornara.

– Bilo je fenomenalno, posebno što su na tribinama bili moji roditelji, prijatelji, što mi je dalo dodatnu snagu i motiv. Izvuklo je maksimum iz mene. Sada se treba malo odmoriti i okrenuti Los Angelesu. Godine su za sada samo broj, još uvijek mogu, dobro se osjećam i guštam. Onog trenutka kada osjetim da to nije to, prvi ću podignuti ručnu – dodao je.

Njegova velika ljubav je i košarka. Dino je bio jedan od suosnivača je košarkaškog kluba u kolicima KKI Split. Zbog Pariza je košarku stavio na stranu.

– Iduću godinu ću se malo okrenuti košarci, u Zagrebu bi se za dvije godine trebalo održati Europsko prvenstvo divizije B, pa ćemo malo pokušati dati obol, ali plivanje će i dalje biti u glavnom fokusu – kazao je.

Druga je to paraolimpijska medalja za 32-godišnjeg Splićanina koji je u Tokiju također bio treći. Iza njega je i peto mjesto na POI u Rio de Janeiru 2016. godine.

Sinovčića već godinama trenira Slobodan Glavčić.

– Zadovoljan sam, tko ne bi bio zadovoljan medaljom na paraolimpijskim igrama. Dobro smo se pripremili i samo smo naplatili svoj rad. Zadržali smo kontinuitet, puno je većih emocija bilo u Tokiju jer mu je to bila prva medalja. Ovo je sada već navika – kazao je Glavčić.

Dodajmo da će parastolnotenisačica Helena Dretar Karić nositi hrvatsku zastavu na svečanosti zatvaranja Paraolimpijskih igara večeras u Parizu.

– Predstavljati svoju državu na paraolimpijskim igrama je ogromna stvar, a nositi zastavu na svečanosti zatvaranja je zaista velika čast. S velikim ponosom ću nositi zastavu i taj ću trenutak pamtiti do kraja života – kazala je Dretar Karić.

Izvor: HPO/Hina/Denis Lugarić

Nastavi čitati

Atletika

POI Paraatletičar Ivan Katanušić peti u bacanju diska

Objavljeno

/

Foto: Daniel Kasap

Osjećao sam da mogu više, ali očito ne mogu. Godina je počela super, onda su krenule neke ozljede koje su me vratile nazad i to je to, kazao je 33-godišnji Katanušić

Hrvatski paraatletičar Ivan Katanušić osvojio je peto mjesto u bacanju diska u kategoriji F64 na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Katanušić je bacio svoj najbolji rezultat ove sezone, 54.28 metara zauzevši petu poziciju. Zanimljivo, u travnju je na SP-u u Kobeu osvojio srebro sa 53.89m, no u Parizu niti pola metara bolji rezultat nije bio dovoljan za ulazak u borbu za medalje.

Slavio je Amerikanac Jeremy Campbell s rezultatom 61.14 obranivši zlato iz Tokija. Bila je to ujedno njegovo ukupno peto paralimpijsko zlato. Drugi je bio Akeem Stewart iz Trindad i Tobaga sa 59.66, dok je broncu osvojio Amerikanac David Blair sa 57.76m.

– Osjećao sam da mogu više, ali očito ne mogu. Godina je počela super, onda su krenule neke ozljede koje su me vratile nazad i to je to – kazao je 33-godišnji Katanušić.

U Pariz je stigao kao paraolimpijski doprvak iz Tokija, te svjetski doprvak iz Kobea ove godine. No, Pariz mu očito nije bio sretan kao Japan.

– Nikada sreće u Parizu. Prošle godine sam ovdje bio četvrti, sada peti – dodao je.

Katanušić je u Tokiju osvojio medalju po jakoj kiši, danas je u Parizu cijeli dana padalo, vrijeme se smirilo tek pred početak natjecanja.

“Baš sam pomislio na tokijski potop, no kiša je u Parizu stala prije natjecanja. Možda bi bilo bolje da nije,” dodao je sa smiješkom.

Ovoga puta na tribinama Stade de Francea je imao posebne navijače, sina Filipa i suprugu Anamari Kožul, bivšu atletičarku.

“Krajem prošle godina dobio sam najveću medalju u svom životu. Bili su na tribinama što mi je davalo posebnu snagu.”

Prošle godine je sina dobio i paraolimpijac Matija Sloup.

“Da, ja njemu pričam kako se uspavljuje beba, a on meni kako se hrani i svima dobro, ha, ha.”

Kazao je i kako se sada želi prvo dobro odmoriti prije donošenja ikakvih odluka.

– Nekada davno sam vruć donosio odluke, sada se moram odmoriti, no mislim da u meni ima još nešto – kazao je na kraju.

Osim paraolimpijskog srebra iz Tokija i svjetskog srebra iz Kobea, osvojio je bronce na SP-u 2017. u Londonu i 2019. u Dubaiju. Osvojio je i šest medalja sa europskih prvenstava, uključujuću zlato u bacanju diska iz Bydgoszcza 2021. i zlato u bacanju kugle iz Grosseta 2016.

Hina

Nastavi čitati

U trendu