Poveži se s nama

in MREŽA

Bolja podrška žrtvama s intelektualnim teškoćama i osobama s poremećajima iz spektra autizma

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje plakat za događaj pod nazivom “SPOTLIGHT” koji promovira bolju podršku žrtvama zločina iz mržnje s poteškoćama u učenju i/ili autizmom. Dr Mark Brookes MBE, vodeći zagovornik Dimensions, bit će domaćin događaja. Plakat ima tirkiznu temu boja s bijelim tekstom i u donjem dijelu su prikazani logotipi organizacija koje podržavaju ovaj događaj.
Foto: Ured pravobranitelja za osobe s invaliditetom

Serijom webinara ‘Pod svjetlima reflektora’ zainteresiranim sudionicima ponuđena su dodatna znanja i iskustva s ciljem boljeg razumijevanja ovog kaznenog djela, na koji način pružiti pomoć i podršku žrtvi i time kaznenopravni sustav učiniti pravednijim

U organizaciji Ureda za demokratske institucije i ljudska prava, koji je glavna institucija Organizacije za europsku sigurnost i suradnju koja se bavi ljudskom dimenzijom sigurnosti, 13. veljače 2024. održan je webinar posvećen promicanju bolje podrške žrtvama zločina iz mržnje, osobama s intelektualnim teškoćama i osobama s poremećajima iz spektra autizma, i to pod vodstvom Marka Brookesa MBE.

Ujedno, predstavljena je #ImWithSam kampanja za suzbijanje zločina iz mržnje prema osobama s invaliditetom u Velikoj Britaniji.

Sam je fiktivna osoba koja predstavlja 73 posto osoba s intelektualnim teškoćama i poremećajima iz spektra autizma koje su bile izložene zločinu iz mržnje. Predmetnom kampanjom nastoji se pružiti resurse usmjerene na borbu protiv zločina iz mržnje i demonstrirati praktične načine za bolju podršku žrtvama.

Webinaru su prisustvovale savjetnice Pravobranitelja za osobe s invaliditetom Branka Meić-Salie i Tea Rubeša iz Područnog ureda u Rijeci.

Sjedište Ureda za demokratske institucije i ljudska prava je u Varšavi, u Poljskoj, a osnovano je 1990. godine.

Inače, Mark Brookes ima više od 30 godina iskustva u zagovaranju osoba s intelektualnim teškoćama i autizmom. Trenutačno je voditelj zagovaranja za ‘Dimensions UK’, gdje redovito javno govori o zločinima iz mržnje zbog invaliditeta i zagovara jednako postupanje prema osobama s intelektualnim teškoćama i autizmom. Prije nego što se pridružio ‘Dimensions UK’, radio je za ‘Values In to Action’, gdje je bio odgovoran za razvoj politike organizacije oko zločina iz mržnje, ljudskih prava i individualnih proračuna. Njegov rad doveo ga je do suradnje s tijelima kao što su Komisija za jednakost i ljudska prava, Kraljevsko tužiteljstvo, Ured unutarnjih poslova i policijske snage diljem zemlje.

Brookes je javno govorio na događanjima u Španjolskoj, Austriji, Grčkoj, Kanadi, Indiji i Australiji. Također i za mnoge organizacije u Ujedinjenom Kraljevstvu, kao što su godišnja konferencija Kraljevskog tužiteljstva, na događaju o zločinu iz mržnje Komisije za jednakost i ljudska prava i na događaju o  zločinu iz mržnje Sveučilišta De Montford. Osim toga, vodio je različite događaje obuke uključujući i za policijske službenike. Također je autor i koautor više publikacija.

Godine 1993. Brookes je osnovao tvrtku Havering People First i bio predsjednik deset godina. Od tada je radio u odborima, forumima i savjetodavnim grupama za Havering Partnership Board, Povjerenstvo za prava osoba s invaliditetom, Nacionalni razvojni tim za inkluziju, Odjel za zapošljavanje i Državno tužiteljstvo.

Godine 2019. dodijeljen mu je počasni doktorat prava na Sveučilištu u Kentu. Godine 2020. Brookes je postao MBE za svoje usluge osobama s intelektualnim teškoćama i autizmom.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

in MREŽA

Savez SUMSI poziva na radionice za osobe s invaliditetom

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje osobu koja koristi invalidska kolica. Na slici se vidi ruka osobe koja drži kotač invalidskih kolica, a na naslonu kolica nalazi se natpis "SOPUR". Invalidska kolica su crne boje s metalnim dijelovima i sivim gumama. U pozadini se nazire prirodni krajolik s mutnim detaljima.
Foto: Pixabay

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja

Jeste li znali da poslodavci mogu dobiti poticaje za zapošljavanje osoba s invaliditetom, s ciljem povećanja njihovih radnih mjesta i poboljšanja uvjeta rada? Ako ste nezaposleni ili tražite bolju priliku, Savez SUMSI organizira niz radionica za unapređenje zapošljivosti osoba s invaliditetom.

U sklopu programa ‘Zajedno kroz izazove2’, od prosinca 2024., Savez SUMSI će održavati grupne i individualne radionice. Cilj je pružiti osobama s invaliditetom alate za bolju prezentaciju svojih vještina i učinkovitije povezivanje s poslodavcima na tržištu rada.

Predsjednik Saveza, Denis Marijon, naglašava da motivirani radnici s invaliditetom donose tvrtkama dodatnu vrijednost.

Radionice, dostupne online za sudionike iz cijele Hrvatske, otvoreno će se baviti izazovima s kojima se osobe s invaliditetom susreću u radnom okruženju. Obradit će se teme prilagodbe radnih mjesta i samozapošljavanja.

Sudionici se mogu prijaviti putem poveznice, nakon čega će sudjelovati u nizu radionica i završnom okruglom stolu. Program traje od prosinca do svibnja.

Patrik Josip Marić, bivši sudionik programa, ističe kako mu je radionica pomogla da prebrodi razdoblje nezaposlenosti i pronađe svoje mjesto u Savezu SUMSI. Njegovo iskustvo pokazuje koliko ovakvi programi mogu biti transformativni.

Program ‘Zajedno kroz izazove2’ provodi Savez SUMSI u suradnji s ključnim partnerima, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Poboljšajte svoje šanse na tržištu rada – prijavite se i budite konkurentni.

Nastavi čitati

in MREŽA

Projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi! ove godine donosi novitete

Objavljeno

/

Na fotografiji su dvije osobe koje sjede za stolom. Jedna osoba koristi prijenosno računalo, dok druga osoba sjedi u invalidskim kolicima. Stol je osvijetljen prirodnim svjetlom koje dolazi kroz prozor u pozadini. Na stolu se nalazi drvena daska s priborom za jelo. Fotografija je zanimljiva jer prikazuje inkluzivnost i suradnju između osoba s različitim sposobnostima.
Foto: Pexels

Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori

Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji se obilježava 3. prosinca, Studentski zbor Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta (ERF) Sveučilišta u Zagrebu i ove će godine organizirati projekt OSI – Otkrij, Spoznaj, Iskusi!.

Ovaj već tradicionalni događaj ima za cilj edukaciju i senzibilizaciju javnosti o svakodnevnim izazovima s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

– Naš je cilj pridonijeti inkluziji osoba s invaliditetom u svim aspektima života te smanjiti predrasude i strahove koji često prate određene vrste invaliditeta i teškoća. Kao i prethodnih godina, pripremili smo za vas raznovrsne aktivnosti i radionice, poručuju organizatori.

Ove godine, uz već poznate elemente, projekt donosi i nekoliko noviteta. Sudionici će imati priliku sudjelovati u interaktivnim radionicama koje obuhvaćaju:

poligone i simulacije oštećenja – praktične aktivnosti koje omogućuju bolje razumijevanje svakodnevnih izazova osoba s invaliditetom;

edukacije o psihičkim poremećajima – fokus na rano prepoznavanje simptoma i važnost uključivanja u terapijski proces.

Organizatori naglašavaju da je projekt osmišljen tako da kombinira teoriju s iskustvenim učenjem, koje je jedno od najučinkovitijih načina stjecanja znanja i razvijanja empatije. Radionice će voditi studenti ERF-a uz mentorstvo profesora, a u njihovoj izradi i provedbi sudjeluju i osobe s invaliditetom, u skladu s načelom ‘Ništa o nama, bez nas’.

Organizatori pozivaju sve zainteresirane da podrže projekt dolaskom i dijeljenjem informacije.

– Vidimo se 3. prosinca od 16 do 21 sat u dvorani ‘Pauk’ Studentskog doma Stjepan Radić – kažu.

Projekt nudi jedinstvenu priliku za sudionike da iz prve ruke steknu uvid u perspektivu osoba s invaliditetom, razviju svijest o važnosti inkluzije i osjete kako društvo može postati pristupačnije i pravednije za sve njegove članove.

Nastavi čitati

in MREŽA

Vukovarski leptirići dobili novi prostor na korištenje

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje grupu djece koja stoje iza velikog okvira s ilustracijama cvijeća, leptira, sunca i srca. Na okviru je natpis "Budi moja krila!". Djeca mašu rukama prema kameri. U prvom planu, ispred djece, nalazi se crni pas s prslukom. U pozadini se vidi zgrada s prozorima i žutim zidom.
Foto: Vukovarski leptirići

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji

Udruga roditelja djece s teškoćama u razvoju ‘Vukovarski leptirići’ dobila je novi prostor na adresi bivše Ekonomske škole u Vukovaru, Stjepana Filipovića 6, od Grada Vukovara.

Novi prostor omogućit će proširenje aktivnosti i uvođenje novih socijalnih usluga, što će značajno poboljšati kvalitetu života osoba s invaliditetom i njihovih obitelji.

Predstavljanje prostora i planova popratili su gradonačelnik Ivan Penava te brojni volonteri. Predsjednica udruge, Viktorija Matin, naglasila je da će se u novom prostoru provoditi radionice za mlade s invaliditetom, organizirati cjelodnevni boravak, zapošljavati osobe s invaliditetom i uvoditi uslugu ‘Odmor od skrbi’ za roditelje.

Udruga trenutno broji 280 djece s teškoćama u razvoju. Matin se prisjetila početaka suradnje s gradonačelnikom Penavom te zahvalila na dugogodišnjoj podršci. Kazala je također kako borba za djecu i njihovo bolje sutra ne pita za umor pa je jednostavno zasukala rukave s prijateljima i krenuli su napraviti nešto dobro za djecu.

Penava je izrazio ponos na napredak udruge, koja sada zapošljava 20 osoba i pruža ključnu podršku zajednici, dok je volonter Domagoj Bilić istaknuo zadovoljstvo doprinosom kroz uređenje prostorija. Iz udruge su pozvali na sudjelovanje u donacijskoj kampanji kako bi prostor što prije bio u potpunosti prilagođen korisnicima.

Donirati se može putem platforme Čini pravi stvar, na novom kreiranom izazovu ovdje.

Novi prostor postat će sigurno utočište u kojemu će se pružati podrška, graditi nova prijateljstva i jačati međusobno povjerenje u zajednici, što će za mnoge obitelji biti ne samo pomoć već i novi početak kako bi pronašli snagu za suočavanje s izazovima svakodnevnog života.

Nastavi čitati

U trendu