Connect with us

Vijesti

Žene poduzetnice svakodnevno mijenjaju lice hrvatskog gospodarstva

Objavljeno

/

Dvije žene sjede u drvenoj vijećnici na kožnim stolicama i poziraju s osmijehom. Jedna nosi zeleni sako, a druga plavi. U pozadini se vidi nekoliko buketa cvijeća položenih na klupe.
Foto: Ivana Vranješ

Žene poduzetnice svojim radom i iznimnim postignućima mogu biti pokretači promjena te inspiracija drugim ženama. Važnu ulogu žena poduzetnica u poslovnom svijetu i društvu u cjelini godinama prepoznaje Hrvatska udruga poslovnih žena – Krug

U sklopu Svjetskog dana poduzetnica, u četvrtak je udruga Krug u Vijećnici Hrvatske gospodarske komore dodijelila priznanja najuspješnijim poduzetnicama i menadžericama u 2024. godini.

Predsjednica udruge Krug, Sanja Putica, zahvalila je HGK-u na pomoći u radu udruge i podršci ženskom poduzetništvu. Naglasila je da žene poduzetnice svojom hrabrošću, inovativnošću, iskoracima u osobnom i poslovnom životu daju ogroman doprinos hrvatskom društvu.

Udruga Krug, koja je osnovana 1992. godine, od početka svog djelovanja vjeruje u istinsku viziju žene koja je poduzetnica i menadžerica, ali i žene koja ima i druge uloge.

– Žene poduzetnice otvaraju nova radna mjesta, uvode inovacije, otvaraju nove mogućnosti ostalim ženama koje u njihovom primjeru mogu vidjeti da žensko poduzetništvo nije uvijek jednostavno, ali udruga Krug je uvijek na raspolaganju – rekla je Putica. Naglasila je da su nagrađene žene poduzetnice svojim primjerima promijenile svoja okruženja, napravile iskorak i postale hrabre. Međutim, pred njima su novi uspjesi, a upravo im je dodijeljeno priznanje poticaj za budućnost.

Potpredsjednica HGK, Mirjana Čagalj, istaknula je da žene poduzetnice svojim idejama svakodnevno mijenjaju lice hrvatskog gospodarstva te time mijenjaju svijet oko sebe. Naglasila je da je potrebno podupirati žene na njihovom poslovnom putu, jer je to ključ za napredak gospodarstva i društva. Međutim, žene se još uvijek suočavaju s brojnim preprekama – od nejednakih plaća i manjka prilika do stereotipa.

– Podupirati žene znači ulagati u inovacije, razvoj i budućnost. Istraživanja pokazuju da raznolike radne sredine donose bolje rezultate i veće zadovoljstvo zaposlenika. Različite perspektive daju značajno pametnije odluke. Danas svaka žena kojoj damo priliku otvara vrata drugima. Stoga moramo stvarati sustave podrške kroz mentorstvo, prilike za razvoj, fleksibilne uvjete rada te promicati jednakost. Kad žene uspijevaju – cijelo društvo ide naprijed. Svaka žena koja je imala priliku zakoračiti u svijet poduzetništva i pokrenuti vlastitu priču zaslužuje priznanje – rekla je Čagalj.

Spomenula je da, prema posljednjim podacima FINE, 21,4 posto tvrtki je isključivo u vlasništvu žena, a kada se tome dodaju tvrtke u kojima su žene suvlasnice, udio ženskog poduzetništva raste najviše do 30 posto. Međutim, još uvijek ima prostora za daljnji rast. Osvrnula se i na zapošljavanje osoba s invaliditetom. Naglasila je da udruga Krug promovira socijalno poduzetništvo.

– Društvo je prema osobama s invaliditetom deklarativno i socijalno osviješteno, ali još uvijek su barijere prisutne prema tim osobama, kao i prema svemu onome gdje sudjeluje ženska populacija. Vjerujemo da će se to brzo promijeniti – poručila je Čagalj.

Voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj, Zrinka Ujević, istaknula je da je pitanje ravnopravnosti i položaja žena vrlo važno za Europsku uniju i Europsku komisiju. Naglasila je da se želi graditi Europska unija jednakosti. Stoga je donesena Direktiva o transparentnosti plaća, jer žene i muškarci nisu jednako plaćeni za isti rad. Važan akt je Direktiva o ravnoteži poslovnog i privatnog života, čime se želi omogućiti bolji balans između poslovnog i privatnog, a donesena je i Direktiva o ženama u upravnim odborima.

Državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, Goran Romek, istaknuo je da žensko poduzetništvo ima ključnu ulogu u oblikovanju konkurentnijeg i uključivijeg društva. Naglasio je da je, što se tiče ženskog poduzetništva, Hrvatska na tragu prosjeka Europske unije.

– Broj žena vlasnica obrta i poduzetnica iz godine u godinu konstantno raste. U Hrvatskoj je trenutno 1,4, a prosjek u Europskoj uniji je 1,5 – blizu smo prosjeka Europske unije po ženskom poduzetništvu. Međutim, puno moramo napraviti kako bismo taj prosjek dostigli – rekao je Romek. Najavio je da će Ministarstvo gospodarstva svojim mjerama dodatno poticati žene poduzetnice.

Dobitnica priznanja za poduzetnicu godine je Danijela Klešković, Viribus Unitus d.o.o. iz Dubrovnika. Dobitnica priznanja za poduzetnicu godine u socijalnom poduzetništvu je Željka Cindrić, Ustanova za zdravstvenu njegu i rehabilitaciju Cindić iz Ogulina, a dobitnica priznanja za menadžericu godine je Vedrana Tomić, Obrve d.o.o. iz Splita.

Ravnateljica Ustanove za zdravstvenu njegu i rehabilitaciju, Željka Cindrić, rekla je da je sve počelo privatnom praksom 1996. godine, a 2009. godine proširenjem djelatnosti razvila se ustanova. U timu ustanove rade medicinske sestre i fizioterapeuti koji pružaju svakodnevnu njegu pacijentima u njihovim kućama.

– Danas je biti poduzetnica izazovno, ali i lijepo. Ne bih mijenjala svoj posao. Već sam 30 godina u ženskom poduzetništvu. U poduzetništvo sam otišla s 21 godinom, nakon tri godine staža u ogulinskoj bolnici, i nisam nikada požalila. Imam dobru podršku obitelji i dobar tim. Za naše pacijente kreiramo individualni pristup u zdravstvenoj njezi i rehabilitaciji. Velik broj naših pacijenata zahtijeva gerijatrijsku skrb. Radimo s osobama s teškoćama, a provodimo i Bobath terapiju – ispričala je Cindrić.

Vijesti

Karlovac dobiva prvi humanitarno-poduzetnički sajam – HUPOS

Objavljeno

/

Napisao/la:

Slika prikazuje promotivni materijal za HUPOS, što je skraćenica za Humanitarno - Poduzetnički Sajam udruge Jak kao Jakov. Na slici se nalazi logo HUPOS-a koji prikazuje stilizirane ruke koje drže srce, iznad kojih stoji figura čovjeka okružena manjim figurama. Također, tu je tekst koji glasi: "HUPOS HUmanitarno - POduzetnički Sajam udruge Jak kao Jakov." U donjem dijelu slike nalazi se fotografija sa sajma, gdje osoba daje balone djetetu, a u pozadini se vidi štand s raznim proizvodima. Slika je zanimljiva jer promovira humanitarni i poduzetnički sajam koji organizira udruga Jak kao Jakov.
Foto: Udruga Jak kao Jakov

U sklopu HUPOS-a, proizvodi i usluge koje doniraju poduzetnici bit će ponuđeni posjetiteljima u zamjenu za dobrovoljne donacije. Prikupljeni iznosi bit će namijenjeni djeci koja se liječe od malignih bolesti – korisnicima Udruge Jak kao Jakov

Karlovačka županija ovog lipnja bit će domaćin jedinstvenog događaja koji spaja humanitarnu svrhu i poduzetničku inicijativu. U subotu, 14. lipnja 2025. godine, od 10 do 13 sati, u prostoru Karlovčanke održat će se prvi humanitarno-poduzetnički sajam HUPOS, u organizaciji Humanitarne udruge Jak kao Jakov.

Ovaj inovativni sajam osmišljen je s ciljem povezivanja humanitarnog sektora s lokalnim poduzetnicima, obrtnicima i OPG-ovima s područja Karlovačke županije. Pozivaju se svi zainteresirani da sudjeluju sa svojim proizvodima i uslugama te tako postanu dio ove plemenite inicijative.

U sklopu HUPOS-a, proizvodi i usluge koje doniraju poduzetnici bit će ponuđeni posjetiteljima u zamjenu za dobrovoljne donacije. Prikupljeni iznosi bit će namijenjeni djeci koja se liječe od malignih bolesti – korisnicima Udruge Jak kao Jakov. Time će svaki kupljeni proizvod postati simbol solidarnosti i podrške najmlađima u borbi za zdravlje.

Organizatori ističu kako je HUPOS više od jednodnevnog događaja. Dugoročna vizija je da sajam postane tradicionalan, s trajnim karakterom, na korist djeci oboljeloj od raka, ali i kao platforma za promociju lokalnih poduzetnika koji žele dati svoj humanitarni doprinos.

Sajam je ujedno i prilika za stvaranje novih poslovnih prilika, širenje mreže kupaca i promociju poduzetničkog rada u zajednici.

Svi zainteresirani poduzetnici mogu donirati proizvode unaprijed, dostavom u prostor Udruge Jak kao Jakov, ili ih donijeti izravno na dan sajma.

Organizatori mole sve koji žele sudjelovati da se jave na jedan od dolje navedenih kontakata radi koordinacije: tanjasalaj.jkj@gmail.com, 097/656-3882 – Tanja Salaj, 091/891-0248 – Ivančica Rubido.

Sajam HUPOS odvija se uz podršku Karlovačke županije i predstavlja primjer kako se zajednica može okupiti oko dobrih djela – spajajući humanost i poduzetnički duh.

Nastavite čitati

Vijesti

U Varaždinu postavljeno novo igralo za djecu s invaliditetom

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji je prikazana vesela scena s dječjeg igrališta. Petoro djece sjedi zajedno na velikoj metalnoj ljuljački crveno-sive boje, dizajniranoj tako da bude pristupačna i djeci s invaliditetom. Djeca su nasmijana, uživaju u vožnji i druženju – jedno od njih maše prema kameri. U pozadini se vide dvije odrasle osobe, muškarac i žena, koji ih s osmijehom promatraju. Oko njih se prostire uredan gradski park, s travnatim površinama i stazama, dok se u daljini naziru automobili i zgrade. Cijela scena odiše pozitivnom atmosferom, inkluzijom i zajedništvom, naglašavajući važnost dostupnih i sigurnih prostora za igru svih mališana.
Foto: Grad Varaždin

Ovo je četvrto igralo postavljeno na varaždinskim igralištima zahvaljujući radu ‘Dama u povijesnim haljinama’, nakon onih u parku ‘Puma’, igralištu u Habdelićevoj ulici i atriju Centra za odgoj i obrazovanje ‘Tomislav Špoljar’

Poslušaj članak

U varaždinskom POS naselju u Jalkovečkoj ulici postavljeno je 3. lipnja 2025. godine novo igralo prilagođeno djeci s invaliditetom.

Rezultat je to humanitarnog rada Udruge ‘Dame u povijesnim haljinama’ u suradnji s Varaždinskom građanskom gardom. Ova inicijativa dio je kontinuiranih napora za stvaranje inkluzivnih prostora za igru u Varaždinu.

Gradonačelnik Varaždina, Neven Bosilj, pohvalio je ovu inicijativu, ističući važnost uključivanja djece s invaliditetom u društvene aktivnosti.

Ovo je četvrto igralo postavljeno na varaždinskim igralištima zahvaljujući radu ‘Dama u povijesnim haljinama’, nakon onih u parku ‘Puma’, igralištu u Habdelićevoj ulici i atriju Centra za odgoj i obrazovanje ‘Tomislav Špoljar’.

Sredstva za nabavu, transport i montažu igrala prikupljena su kroz humanitarne likovne kolonije ‘Varaždinski Purgar’, koje udruga organizira u suradnji s Varaždinskom građanskom gardom. Radovi nastali na kolonijama prodaju se na izložbama, a prihodi se koriste za financiranje ovakvih projekata.

Predsjednica udruge, Ena Velagić, najavila je Treću likovnu koloniju ‘Varaždinski Purgar’, koja će se održati 7. lipnja u parku ‘Šetalište Vatroslava Jagića’, s temom ‘Čuvari kulture i tradicije’. Na koloniji će sudjelovati umjetnici iz Hrvatske, Slovenije, Mađarske i BiH, a radovi će biti izloženi i dostupni za kupnju 14. i 15. lipnja na Festivalu varaždinskih dvorišta, s ciljem prikupljanja sredstava za daljnje humanitarne projekte.

Ova inicijativa predstavlja važan korak prema stvaranju inkluzivnog društva, gdje sva djeca imaju jednake mogućnosti za igru i razvoj.

Nastavite čitati

Vijesti

ČAKOVEC Građani trčali za osobe s intelektualnim teškoćama  

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje trkače u cilju, jedan od njih je i osoba u invalidskim kolicima.
Foto: Atletski klub Međimurje

Ovom je utrkom obilježen Dan Grada Čakovca, a sav prihod od kotizacija, 5 eura za odrasle, 2 eura za djecu, doniran je Udruzi osoba s intelektualnim teškoćama Međimurske županije

Na Trgu Republike u Čakovcu, proteklog je četvrtka održana tradicionalna Čakovačka utrka. Ovogodišnja utrka, koju je organizirao Atletski klub ‘Međimurje’, bila je humanitarnog karaktera, a natjecalo se 255 sudionika.

U suncem obasjanom Čakovcu trkači su pokazali veliki sportski duh trčeći za bolje sutra osoba s intelektualnim teškoćama.

U sklopu utrke natjecatelji su istrčali trasu dugu dva kilometra, a uz to su mogli uživati u ljepotama Perivoja Zrinskih. Osim profesionalnih sportaša, u ovoj utrci sudjelovale su i obitelji, rekreativci, kao i tim vatrogasaca u svojoj punoj opremi.

Svi oni poslali su snažnu poruku humanosti, solidarnosti i podrške osobama s intelektualnim teškoćama, pokazujući tako da grad Čakovec poštuje sve svoje građane bez obzira na različitosti.

Ovom je utrkom obilježen Dan Grada Čakovca, a sav prihod od kotizacija, 5 eura za odrasle, 2 eura za djecu, doniran je Udruzi osoba s intelektualnim teškoćama Međimurske županije.

Prikupljenim sredstvima podržat će se daljnji rad udruge koja osobama s intelektualnim teškoćama s područja Međimurske županije pruža podršku i uključuje ih u zajednicu.

– Zahvaljujemo svim sudionicima koji su se odazvali i sudjelovali u humanitarnoj utrci Grada Čakovca – poručuju organizatori.

Dobrog raspoloženja, smijeha i sportskog duha u Čakovcu ovog vikenda nije nedostajalo, a Čakovačka utrka dokaz je kako sport može biti odličan način za činiti dobra djela, promovirati pozitivne vrijednosti i učiniti društvo inkluzivnijim i pristupačnijim za sve njegove članove.

Inače, Udruga osoba s intelektualnim teškoćama Međimurske županije je dobrovoljna, nestranačka, neprofitabilna udruga za pomoć i unapređenje kvalitete življenja osoba s intelektualnim teškoćama i njihovih obitelji.

Nastavite čitati

U trendu