Connect with us

Osobe s invaliditetom

ŽELJKO BRDAL Predstavljena knjiga ‘S bijelim štapom put planina’

Objavljeno

/

Dvorana ispunjena ljudima, s lijeve strane sjede pažljivo publika, a s desne strane nalazi se stol za kojim sjedi pet muškaraca, sudionika panela ili predstavljanja. Iza njih na zidu nalazi se veliki ekran na kojem piše “Planinarski pozdrav!”, a ispod je niz fotografija planinskih pejzaža. Atmosfera je ozbiljna, ali prijateljska, a prostorija je moderno uređena s velikim ogledalima i svjetiljkama koje vise sa stropa.
Foto: Klaudija Klanjčić

Željko Brdal, profesor povijesti i geografije iz Zagreba, koji je odmalena slabovidna osoba, a prije dvadesetak je godina potpuno izgubio vid, predstavio je svoju treću knjigu u ponedjeljak, 19. svibnja 2025., u Zagrebu, u izdanju Mozaik knjige

Poslušaj članak

Na promociji knjige sudjelovali su uz Brdala i poznati planinar Alan Čaplar te urednik iz Mozaik knjige – Vid Jakša Opačić, a prostor su dupkom ispunili prijatelji i ljubitelji planinarenja.

Knjiga ‘S bijelim štapom put planina’ pruža jedinstven uvid u svijet planina, onako kako ih vidi sam autor, okružen ljudima od povjerenja, uz upijanje boja, oblika, svježine i ljepota prirode unutarnjim očima.

Ujedno objedinjuje tekstove objavljene u časopisima ‘Hrvatski planinar’ – časopisu Hrvatskoga planinarskog saveza i ‘Riječ slijepih’ – časopisu Hrvatskog saveza slijepih, u proteklih četrnaest godina pa nam tako donosi tridesetak inspirativnih planinarskih putopisa, u kojima Brdal kao strastveni planinar iz Hrvatskog planinarskog društva ‘Željezničar’ bilježi svoje uspone na planinske vrhove diljem Hrvatske, od slavonskih gora do otočnih vrhova pa i šire.

Naime, autor je za svoj 50. rođendan osvojio Säuleck, austrijski vrh visok čak 3086 metara, što mu je bio najdugotrajniji i kondicijski izuzetno zahtjevan uspon. Tekstovi su mu prožeti slikovitim opisima planinarskih staza i vrhova, povijesnim i geografskim zanimljivostima, a napose blagim humorom kojim odiše u svakodnevnom životu i komunikaciji s drugima.

Unatoč gubitku vida, Brdal je zahvaljujući odlučnosti, nepokolebljivoj volji, snazi i podršci svoje obitelji te prijatelja dokazao da najviši vrhovi nisu nedostižni, kako oni u prirodi tako i oni u životu.

Rođen je u Zagrebu 1969. godine. Vid mu je počeo slabiti u četvrtoj godini života kada mu je dijagnosticirana retinalna pigmentoza – skupina genetski uvjetovanih očnih stanja. Završio je Osnovnu školu ‘Ivo Andrić’ u Sopotu u Novom Zagrebu, nakon čega je nastavio školovanje  u Centru za odgoj i obrazovanje slijepih i slabovidnih ‘Vinko Bek’. Na Filozofskom fakultetu u Zagrebu stekao je diplomu profesora povijesti i geografije.

Sretan je suprug i ponosni otac svoje kćerke. Otkad se zaljubio u planinarenje prije više od deset godina, zahvaljujući kćerki koja je pohađala školsku planinarsku grupu Gojzeki (HPD Željezničar) u Osnovnoj školi Zapruđe, prohodao je mnogo pristupačnih i lako prohodnih planinarskih staza, ali se uspio popeti i na strme, zahtjevne i osigurane putove, iz čega su proizašla brojna iskrena prijateljstva, obogaćena povjerenjem i podrškom.

Inače, u novozagrebačkoj I. Osnovnoj školi Dugave Brdal predaje povijest već trideset godina. Usprkos svom stopostotnom invaliditetu živi život punim plućima i učestalo ruši predrasude i stereotipe u vezi OSI populacije, dokazujući da svi imaju pravo postaviti vrlo visoke ciljeve i ostvariti ih uz upornost, strpljivost, ustrajnost i čvrstu želju.

Također je animator školskog šaha, kreator ‘asdf jklč’-a, aktivan pisac, autor udžbenika i sada tri knjige, strastveni planinar, inicijator hodanja, koordinator koračanja, organizator izleta, popularizator planinarenja i promotor osoba s invaliditetom – naročito na planinarskim stazama, a sve s ciljem poboljšanja psihofizičkog stanja i smanjivanja stresa uz prevenciju bijesa.

Brdalova motivirajuća i inspirirajuća priča poziva sve da preispitaju vlastite granice, da sruše barijere koje imaju i da se odvaže ostvariti vlastite snove i izazove, uz povećanje aktivnosti koje doprinose zdravijem načinu života.

U svakom od nas postoje mnoge želje koje se ne usudimo ostvariti, međutim Brdal nam dokazuje i ohrabruje sve da se isplati odvažiti i zakoračiti u svijet snova.

Do sada je obišao 142 kontrolne točke (vrhove) Hrvatske planinarske obilaznice, a nadalje ima cilj za obilazak svih preostalih koje postoje – što znači još samo njih osam. Valja istaknuti da se do sada popeo na vrh Dinare na 1831 metar nadmorske visine.

Aktivan je u projektu ‘Pruži mi ruku!’, kojemu je cilj popularizacija planinarenja među osobama s invaliditetom. Njegova postignuća prepoznali su i nacionalni i zagrebački planinarski savezi, kao i Hrvatsko planinarsko društvo Željezničar, zbog čega su mu dodijeljena brojna priznanja.

Zainteresirani su mogli nabaviti knjigu po promotivnoj cijeni od 24 eura.

Osobe s invaliditetom

Savez Dodir poziva na aktivnosti kroz lipanj

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji se vidi travnjak na kojem su raznobojni pleteni kvadrati i krugovi. Ti šareni komadi dolaze u različitim bojama i uzorcima—ljubičasta, crvena, zelena, ružičasta i plava. U pozadini hodaju nekoliko ljudi, a iza njih se nalaze zgrade i bicikli. Ovi pleteni detalji unose živost u prizor, dodajući boju i teksturu zelenoj površini.
Foto: In Portal

Savez Dodir poziva sve zainteresirane da se uključe i podrže gluhoslijepe osobe svojim prisustvom ili praćenjem online događanja te na taj način doprinesu prepoznavanju i uvažavanju osoba s gluhosljepoćom na globalnoj razini

Poslušaj članak

Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir i ove godine aktivno sudjeluje u obilježavanju mjeseca lipnja kao mjeseca podizanja svijesti o gluhosljepoći. Posljednji tjedan lipnja u svijetu se tradicionalno obilježava kao Međunarodni tjedan Helen Keller, čime se nastoji dodatno naglasiti važnost razumijevanja i podrške osobama koje istovremeno imaju oštećenje vida i sluha.

Povodom manifestacije Dani otvorenih vrata udruga, koja se održala 5. lipnja, članovi Saveza Dodir upoznali su najmlađe posjetitelje – djecu iz vrtića i osnovnih škola – s pojmom gluhosljepoće. Kroz brojne senzorne, iskustvene i interaktivne radionice, u kojima su sudjelovale i same gluhoslijepe osobe, djeca su iz prve ruke mogla doživjeti i razumjeti koje su prilagodbe potrebne kako bi se osobe s gluhosljepoćom mogle aktivno uključiti u zajednicu.

U srijedu, 12. lipnja 2025. godine, u suradnji s ustanovom Mali dom – Zagreb, Hrvatski savez gluhoslijepih osoba Dodir organizira događanje pod nazivom YARN BOMBING 2025 – TAKTILNI DOŽIVLJAJ. Ovo događanje održat će se u parku Zrinjevac u Zagrebu, u vremenu od 16 do 20 sati.

Savez Dodir i Dnevni centar za rehabilitaciju Mali dom i ove godine sudjeluju u međunarodnom projektu Yarn Bombing, kroz koji će jedan dio Zrinjevca na jedan dan postati prostor taktilnog istraživanja i komunikacije dodirom. Park će biti ukrašen vunenim instalacijama, koje su blage prema prirodi te dovoljno ugodne i prepoznatljive oku i dodiru. Na taj način stvorit će se privremeni prostor nazvan ‘senzorna Livada cvijeća’. Tijekom događanja održat će se i nekoliko kreativnih radionica u kojima će posjetitelji imati priliku samostalno izraditi vlastite vunene uratke.

Glavni cilj ovog događanja jest potaknuti svijest o različitim senzornim doživljajima i prikazati na koji način osobe s oštećenjima vida i sluha te višestrukim poteškoćama mogu učiti i komunicirati. U sklopu manifestacije provest će se iskustvene te edukativno-informativne radionice kojima se želi širiti znanje o gluhosljepoći, omogućiti kvalitetnija podrška gluhoslijepim osobama, informirati njihova uža i šira okolina, te osvijestiti svakodnevne izazove s kojima se te osobe susreću.

U okviru lipanjskih aktivnosti, održavaju se i edukativne radionice pod nazivom Mala škola znakovnog jezika. Tijekom ovih radionica sudionici će saznati što znači biti gluh, nagluh ili gluhoslijep, kako komunicirati ako osoba ne vidi i ne čuje, te što je to znakovni jezik. Radionice služe kako bi se posjetitelji upoznali sa svijetom gluhoslijepih, gluhih i nagluhih osoba, njihovom kulturom i različitim načinima komunikacije, s posebnim naglaskom na znakovni jezik. Kroz ovakav pristup nastoji se razbiti predrasude o osobama s oštećenjem sluha i vida te potaknuti interes, prihvaćanje i poštovanje različitosti.

Dodatno, kroz iskustvenu i interaktivnu radionicu pod nazivom ‘Budi ja’, posjetitelji će imati priliku pokušati ‘obući cipele’ gluhoslijepih osoba i barem djelomično osjetiti kako izgleda svakodnevni život s dvostrukim oštećenjem. Sudionici će, uz pomoć štapa, poveza za oči, posebnih naočala koje simuliraju razne vrste oštećenja vida te čepića za uši, pokušati kretati se samostalno ili uz pomoć prevoditelja za gluhoslijepe osobe.

Tijekom programa planiran je i glazbeno-scenski nastup polaznika Tečaja hrvatskog znakovnog jezika, koji će, zajedno s gluhoslijepim osobama i njihovim prevoditeljima, interpretirati pjesmu na znakovnom jeziku. Ovaj nastup predstavlja jedinstvenu priliku da se publika upozna s bogatstvom izražaja znakovnog jezika i doživi njegovu ljepotu na drugačiji način.

U srijedu, 18. lipnja 2025. godine, u dvorištu Mediateke Knjižnica grada Zagreba, na adresi Starčevićev trg 4, s početkom u 18 sati, održat će se likovna kolonija Saveza Dodir. Gluhoslijepi umjetnici će stvarati različitim likovnim tehnikama, crtati stripove i superjunake, rezbariti u drvetu i oblikovati keramiku. Posjetitelji će imati priliku aktivno sudjelovati u ovim kreativnim procesima i dodatno se upoznati s izražajnim mogućnostima osoba s gluhosljepoćom.

Mjesec lipanj, posvećen gluhosljepoći, završit će u srijedu, 25. lipnja 2025. godine, cjelodnevnim druženjem na imanju City Ranch Zagreb. Ovo posebno okupljanje namijenjeno je korisnicima Saveza Dodir, njihovim prevoditeljima, zaposlenicima i prijateljima, kako bi zajedno proslavili dosadašnja postignuća i izrazili zajedničku predanost daljnjoj borbi za dostojanstven život i ostvarivanje svih prava gluhoslijepih osoba.

Posebna pozornost usmjerena je i na međunarodnu razinu, gdje predsjednica Saveza Dodir, Sanja Tarczay, ujedno predsjednica World Federation of the Deafblind te potpredsjednica International Disability Alliance, trenutno sudjeluje na 18. Konferenciji država članica Konvencije o pravima osoba s invaliditetom (CRPD) u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku.

U sklopu ove važne konferencije održat će se i događanje od velikog značaja za cijelu zajednicu gluhoslijepih osoba pod nazivom ‘Priznavanje 27. lipnja kao Međunarodnog dana gluhosljepoće’.

Ovo događanje bit će održano danas u vremenu od 13:15 do 14:30 EST (odnosno 18:15 do 19:30 po srednjoeuropskom vremenu), u Konferencijskoj sobi CR4 u sjedištu Ujedinjenih naroda u New Yorku, a moguće ga je pratiti i online putem ove poveznice.

– Pozivamo sve zainteresirane da se uključe i podrže gluhoslijepe osobe svojim prisustvom ili praćenjem online događanja te na taj način doprinesu prepoznavanju i uvažavanju osoba s gluhosljepoćom na globalnoj razini – kazali su organizatori.

Hoćete li se odazvati pozivu?





Nastavite čitati

Osobe s invaliditetom

SDDH Snaga zajedništva raste s biljkom za mišićnu distrofiju

Objavljeno

/

Napisao/la:

Grupa djece u zelenim majicama stoji iza stola prepunog cvjetnih sadnica u malim crnim posudama. Iza njih je pano s motivima sunca, leptira i plakata, a prostorija je ukrašena dječjim crtežima. Djeca promatraju biljke, a neka gledaju u kameru. Na vratima lijevo vidljiv je natpis "ZATVORI VRATA!" Atmosfera je vesela i edukativna.
Foto: SDDH

Povodom Nacionalnog dana osoba s neuromuskularnim bolestima, koji je obilježen 21. svibnja, Savez društava distrofičara Hrvatske (SDDH) i ove je godine organizirao tradicionalnu kampanju pod nazivom ‘Biljka za MD’

Poslušaj članak

Kampanja ‘Biljka za MD’ 2025. provedena je s ciljem podizanja svijesti javnosti o izazovima s kojima se suočavaju osobe koje žive s mišićnom distrofijom i srodnim neuromuskularnim bolestima, te prikupljanja sredstava za konkretnu podršku onima kojima je ona najpotrebnija.

U 2025. godini, sredstva su se prikupljala za podršku mladoj djevojci sa spinalnom mišićnom atrofijom (SMA), kako bi joj se omogućila nabava tableta, multifunkcionalnog radnog stola i svjetiljke, opreme koja će joj znatno olakšati uvjete za učenje i studiranje.

Kampanja je provedena u suradnji s dugogodišnjim partnerom Dječjim vrtićem Lojtrica iz Velike Mlake, koji je kroz sve godine Kampanje pokazao iznimnu osjetljivost za potrebe osoba s mišićnom distrofijom te drugu godinu i s Dječjim vrtićem Žirek iz Velike Gorice, čiji su mališani, roditelji i djelatnici pokazali predanost, toplinu i entuzijazam.

Djeca su, uz podršku svojih odgojitelja i stručnih suradnika, sudjelovala u aktivnostima kampanje, uređivala prostor i zajedno s roditeljima sudjelovala u donaciji za biljke.

Kampanja ‘Biljka za MD’ održana je u ukupno 11 objekata dječjih vrtića Lojtrica (centralni i sedam područnih objekata) i Žirek (centralni i dva područna objekta) u kojima je ukupno prikupljeno 4.580,30 €.

– Srdačno zahvaljujemo svim donatorima biljaka i sadnica Vrtnom centru Gorica, Vrtlariji Pecina, OPG-u Mesarić, OPG-u Benjamin, OPG-u Anto Jurić, OPG-u Čičko i OPG-u Križić koji su svojim velikodušnim donacijama omogućili da Kampanja ‘Biljka za MD’ svake godine doslovno i simbolično raste. Donirane biljke krasile su izložbene prostore i svojim bojama i mirisima privlačile pažnju, ali još više su dirnule srca ljudi koji su ih ponijeli svojim domovima – poručuju iz Saveza društava distrofičara Hrvatske.

– Iskreno zahvaljujemo ravnatelju DV Lojtrica, ravnateljici DV Žirek i svim stručnim suradnicima, odgojiteljima i djelatnicima DV Lojtrica i DV Žirek, centralnih i područnih objekata, koji su kroz organiziranje aktivnosti, informiranje djece i roditelja, te svesrdnim angažmanom dali svoj doprinos uspješnosti akcije. Od srca hvala roditeljima i djeci koji su se uključili u ovu kampanju i svojim doprinosom pomogli u ostvarivanju cilja – osigurati veću samostalnost i kvalitetniji život jednoj mladoj osobi. Njihova podrška potvrđuje koliko su male promjene u svakodnevici, poput darivanja biljke, zapravo velike kada dolaze iz iskrenog i empatičnog srca – kažu iz Saveza.

– Ovim zajedničkim djelovanjem, oblikujemo društvo jednakih mogućnosti, u kojem se vrijednosti poput empatije, solidarnosti i humanosti prenose od najranije dobi.

Nastavite čitati

Osobe s invaliditetom

Četvrta međunarodna konferencija ‘Accessible Future’ – ‘Pristupačna budućnost’

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na slici se vidi konferencijska dvorana u kojoj se održava panel rasprava s temom „Pristupačnost na vrhu Agende“. Na pozornici sjede četiri osobe, među kojima su predstavnici institucija i stručnjaci za pitanja pristupačnosti. Na velikom zaslonu iza njih ispisana su imena sudionika i logotipi organizatora, a u gornjem desnom kutu prikazana je prevoditeljica na znakovni jezik. U prvom planu se nalaze sudionici publike, a jedan muškarac fotografira događaj mobilnim telefonom.
Foto: posi.hr

U Zagrebu je 9. lipnja u organizaciji Hrvatske agencije za mrežne djelatnosti – HAKOM i Poslovnog dnevnika održana četvrta po redu međunarodna konferencija ‘Pristupačna budućnost’, koja se i ove godine bavila temama rješavanja nepristupačnosti s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom i njihove obitelji

Poslušaj članak

Kao cilj konferencije određeno je povezivanje kreatora politika i regulatora, industrije i medija te stručnjaka za standardizaciju i tehnologije sa  samim korisnicima, osobama s invaliditetom i njihovim predstavnicima, kao i podizanje opće svijesti o ovoj temi u našem društvu.

Ovogodišnja konferencija također je dio inicijative podizanja svijesti o tomu da se prilikom izrade digitalnih rješenja ili kod fizičke pristupačnosti poštuju različitosti te kad god je moguće rješenja izvode kao univerzalni dizajn, odnosno tako da se njima mogu koristiti svi, uključujući osobe s invaliditetom.

U uvodnom dijelu održana je panel rasprava na temu ‘Pristupačnost na vrhu Agende’ u kojoj je sudjelovao i pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić, a koja se bavila konceptom inkluzivnosti i njegovom važnosti za stvaranje dostupnijeg okruženja za sve građane.

Druga panel rasprava na temu ‘Digitalna inkluzija: mit ili stvarnost?’ okupila je predstavnike osoba s invaliditetom čija mišljenja i naputci mogu biti snažan poticaj promjenama koje je moguće ostvariti. Prigoda je to bila za čuti sve o potrebama i primjedbama korisnika s različitim vrstama invaliditeta, koji su najvažniji u cijelom ovom procesu. U ovoj panel raspravi sudjelovala je zamjenica pravobranitelja za osobe s invaliditetom Gordana Glibo.

I ovom prilikom Poslovni dnevnik dodijelio je priznanja te potvrde tvrtkama, institucijama i studentima odabranima za obavljanje prakse, zapošljavanje i ravnopravno socijalno uključivanje u svakodnevni život mladih s invaliditetom iz perspektive institucija i poslodavaca.

Snimku konferencije sa svim panelima i izlaganjima možete pogledati ovdje ili izravno na YouTubeu.

Izvor: posi.hr

Digitalna inkluzija – mit ili stvarnost?





Nastavite čitati

U trendu