Poveži se s nama
In-Portal Banner

In Metropola

ZAGREB Održana sedma Utrka za život

Objavljeno

/

Foto: Borna Ferdo Vukojević

Posebnost ovogodišnje ‘Utrke za život’ bila je ta što su se po prvi put natjecale bebe puzači

Ovu subotu na zagrebačkom Bundeku održana je sedma po redu ‘Utrka za život’. Riječ je o sportsko-rekreacijskom projektu Udruge ‘Hrvatska za život’ koja već sedmu godinu za redom okuplja sportaše, rekreativce i djecu iz Zagreba i okolice, a sve to s ciljem osvješćivanja javnosti o svetosti života.

Prva ‘Utrka za život’ održana je 2018. godine sa startom i ciljem na Bundeku. Svake godine se povećava broj onih koji svojim trčanjem šalju jasnu poruku da je svaki ljudski život važan.

I ove godine na Bundeku se natjecao velik broj sudionika, a posebnost ovogodišnje ‘Utrke za život’ bila je ta što su se po prvi put natjecale bebe puzači.

U revijalnim utrkama za djecu sudionici su bila djeca od 1 do 3, od 4 do 7 godina i ona malo starija, od 8 do 11 godina, a starija djeca mogla su sudjelovati s roditeljima u utrci za odrasle.

Koliko je ‘Utrka za život’ značajna, govori i to da je za ovogodišnju utrku prijavljeno 60-ak djece. Velik broj zainteresiranih odraslih trkača kao i djece, samo je dokaz kako su roditelji, ali i oni koji će to tek postati, svjesni i spremni podržati život od začeća do njegove prirodne smrti.

Muškarci i žene mogli su birati žele li se natjecati u utrci na 5 ili 10 kilometara, a svi sudionici  utrke nagrađeni su vrijednim nagradama koje su omogućili sponzori ovogodišnje utrke.

Zadovoljstvo ovogodišnjom utrkom izrazila je i potpredsjednica Udruge ‘Hrvatska za život’ Petra Milković.

– Iako ‘Utrka za život’ nastoji okupiti sportaše i sportašice rekreativce iz cijelog Zagreba s okolicom, posebnost ove utrke je što se svake godine prijavljuje sve više djece. To i je znakovito jer je poslanje Udruge ‘Hrvatska za život’ upravo promoviranje svetosti života.

Svake godine se trudimo da organizacija same utrke bude sve bolja i bolja. Ove godine smo imali čak četiri revijalne utrke. Ona za bebe puzače bila je najslađa. Velika nam je radost što se u svim kategorijama natjecalo više od 60 djece, što znači da ‘Hrvatska za život’ je Hrvatska za djecu – kazala je Milković.

Lijep dan na Bundeku privukao je mnoštvo trkača koji su topli subotnji dan odlučili iskoristiti kako bi sportom i rekreacijom pomogli sebi, ali i podržali rad udruge koja skrbi o više od 50 obitelji, pružajući im tako priliku da imaju lijep i dostojanstven život. Većinom su to samohrane majke koje su rodile, a kada su zatrudnjele nisu naišle da odobravanje svoje okoline.

Ove godine ‘Utrku za život’ podržali su brojni sponzori koji su se na taj način uključili u promociju kulture života.

Organizatorica ‘Utrke za život’ Dijana Brozović podijelila je svoje dojmove nakon još jednog humanitarnog spektakla.

– Održali smo sedmu po redu utrku za život. Ovo je ujedno bila i šesta utrka za djecu. Bogu hvala, bilo je lijepo vrijeme. Ove godine imali smo i nešto posebno, a to je utrka za bebe puzače. Bilo je lijepo navijati za njih i vidjeti da već kao bebe sudjeluju u izgradnji kulture života. Na ovakav način i oni doprinose da se svaka začeta beba rodi. Djeca su se natjecala u četiri kategorije, dok su odrasli veselo otrčali i utrku od pet i onu od deset kilometara. Tako su i oni dali svoj doprinos da se kultura života još više širi.

Svima onima koji su došli pitati tko organizira ovu utrku mogli smo posvjedočiti da smo udruga koja se bori za zaštitu nerođenih. Hvala Bogu na svim trkačima i na svoj djeci koja su se odazvala – kazala je Brozović pozvavši ljude da se priključe aktivnostima udruge i još jednoj u nizu kampanja inicijative ’40 dana za život’ koja će se ove godine održati u 36 gradova na 38 mjesta bdijenja.

Svoje doživljaje nakon sunčanog dana na Bundeku prokomentirao je i predsjednik Udruge ‘Hrvatska za život’ Ante Čaljkušić.

– Jako je zanimljivo što smo imali veliki broj prijavljene djece. Mojih je četvero također sudjelovalo. Troje ih je trčalo, dok je najmlađa puzala. Kod djece je važno, ne samo poticanje sportskog duha, nego i poticanje svijesti da trče i puze za drugu djecu koja se još nisu rodila, ali i za sve trudnice. Ovo je poticaj svim obiteljima da se ohrabre imati djecu, te da budu otvoreni životu.

Imali smo i odrasle trkače koji su dali svoj doprinos. Tu dolaze i sportaši koji nisu dio naše udruge. Moja je poruka da se dogodine okupimo u još većem broju kako bismo dijelili radost života – zaključio je Čaljkušić.

Svi sudionici s radošću su se odazvali i poslali snažnu poruku hrvatskoj javnosti da je svaki život važan.

Pobjednik muške utrke na pet kilometara i otac dvoje djece Domagoj Baričić podijelio je svoje dojmove.

– Bogu hvala pobijedio sam. U zadnje vrijeme se pripremam, dobro trčim. Došao sam ovdje sa suprugom i djecom. Na ovaj način želimo iskazati podršku nerođenoj djeci – rekao je Baričić.

Franjo Štefan bio je najbrži u utrci na 10 kilometara.

– Konkurencija je bila dobra. Na početku je bilo zanimljivo, a poslije sam odlučio dati gas i zadržati prvo mjesto. Spojio sam ugodno s korisnim, a usput napravio nešto dobro i za druge – rekao je Štefan.

Defektologica Jelena Dolenec odnijela je pobjedu u utrci na pet kilometara u ženskoj konkurenciji.

– Po struci sam defektolog i radim s djecom s teškoćama. Zbog toga mislim da je svaki život vrijedan življenja i stvarno vrijedi podržati ovakve akcije pogotovo kad se spoji sport i nešto ovako humanitarno – istaknula je Dolenec.

Inače, Udruga ‘Hrvatska za život’ osnovana je 2014. godine s ciljem promicanja kulture života. Kroz njihovu inicijativu pod nazivom ’40 dana za život’ do sada je spašeno više od 150 života u 10 godina djelovanja.

In Metropola

Održana Sportska Olimpijada Zagreb istok

Objavljeno

/

Na fotografiji su prikazana djeca koja vuku uže. Na podu se nalaze obruči za vježbanje. Na gornjem zidu ustanove piše 'Prehrambeno tehnološka škola Zagreb'. U pitanju je neka vrsta igre.
Foto: Andreja Marcetić

Ovaj događaj, vođen entuzijazmom sudionika i podrškom lokalne zajednice, postavlja temelje za buduće inicijative koje će poticati inkluzivnost i zdrav način života

Gradska četvrt Gornja Dubrava u prošlu subotu 28. rujna postala je središte sporta i inkluzivnosti.

Naime, u zagrebačkom kvartu Donja Dubrava organizirana je sportska manifestacija pod nazivom ‘Sportska Olimpijada Zagreb istok 2024’ Za organizaciju ove manifestacije zadužni su bili Vijeće Gradske četvrti Gornja Dubrava, Vijeće Gradske četvrti Sesvete, Centar za potporu i inkluziju u zajednici te Hrvatska udruga socijalnih pedagoga (HUSP).

Ova sportsko-rekreativna manifestacija okupila je oko 200 djece, mladih, osoba s invaliditetom, starijih osoba, kao i predstavnike odgojno-obrazovnih ustanova, ustanova iz sustava socijalne skrbi, sportskih klubova, udruga i lokalne zajednice.

Sportska Olimpijada Zagreb istok 2024 za cilj je imala povezati različite sportsko javnozdravstvene i edukativne dimenzije kroz raznolik programa sportskih i rekreativnih aktivnosti.

Svečano otvaranje ovog inkluzivne sportsko-rekreativne manifestacije održalo se 26. rujna 2024. godine u prostorima Narodnog sveučilišta Sesvete. Otvaranje je upriličeno s bogatim kulturno-umjetničkim programom, a sudjelovali su učenici lokalnih škola koji su svojim nastupom istaknuli ljepotu različitosti te na taj način prigodno najavili ono što će se događati na Sportskoj Olimpijadi.

Glavni dio Olimpijade održao se u subotu 28. rujna kada se oko 200 dijece natjecalo u raznim sportskim disciplinama kao što su košarka, plivanje, atletika, odbojka, planinarenje i šah, kao i u ostalim rekreativnim sportovima.

Jedna od atrakcija bio je i fitness corner u kojem su se sudionici mogli okušati u prilagođenim vježbama za trudnice, osobe starije životne dobi te osobe s invaliditetom. Ova zona omogućila je svim sudionicima da se uključe u sportsko-rekreativne aktivnosti koje odgovaraju njihovim potrebama i sposobnostima.

Osim u sportu, prisutni su mogli vidjeti i vještinu slaganja šatora koju su prezentirali članovi izviđača Dubrava, obogativši tako edukativni aspekt cijelog događaja. Osim sastavljanja šatora, edukativni dio programa ponudio je i likovne i STEM radionice. Kroz likovne radionice djeca i mladi mogli su pokazati svoju kreativnost kroz različite umjetničke tehnike, poput slikanja i crtanja. S druge strane, oni koji su se odlučili zabaviti na STEM radionicama, naučili su nešto više o znanosti, inženjerstvu, matematici i tehnologiji.

Dom zdravlja Zagreb – Istok omogućio mjerenje krvnog tlaka i razine šećera u krvi, čime se promovirala važnost zdravlja.

Za sport i edukaciju najmlađih pobrinuo se Dječji vrtić Leptir koji je ponudio prilagođene programe za najmlađe, stvarajući sigurno i poticajno okruženje.

Kako bi se prva Sportska Olimpijada održala, ključna je bila uloga partnera olimpijade. Njihova posvećenost, resursi i stručnost omogućili su realizaciju programa koji je uspio okupiti sve generacije i različite društvene skupine u cilju promicanja sporta, zdravlja i inkluzije.

Veliki obol dale su zagrebačke škole kao što su Agronomska škola Zagreb i Prehrambeno-tehnološka škola Zagreb koji su se kao sponzori uključili u ovu sportsko-edukativnu priču, ali i mnoge druge osnovne i srednje škole koje sun a taj način potakle svoje učenike na bavljenje sportom i edukaciju.

U cijelu priču uključila se i Udruga ‘Zagrebački dragovoljci branitelji Vukovara’ promovirajući sportske aktivnosti kroz integraciju svojih članova, naglašavajući važnost inkluzivnosti i jednakosti za sve.

Sportske aktivnosti na ovoj manifestaciji nebi bile moguće bez sportskih klubova. Atletskog sportskog kluba Sesvete, Košarkaškog kluba Dubrava, Nogometnog kluba Dubrava, Plivačkog kluba Dubrava, Rukometnog kluba Dubrava i Kadetskog šahovskog kluba Brestje svojim su uključenošću oplemenili sportski natjecanja na Sportskoj Olimpijadi.

Ovu sportsko-rekreativnu inkluzivnu priču svojim donacijama osim spomenutih škola podržali su i sponzori Turistička zajednica grada Zagreba, Grad Zagreb, A2O d.o.o.,  te se tako aktovno uključili u promociju sporta, zdravog života i inkluzivnosti djece, mladih, osoba s invaliditetom i starijih osoba.

Osim sponzora i škola, velik doprinos organizaciji Sportska Olimpijada Zagreb istok 2024’ dao je i organizacijski odbor, na čelu s Zoricom Gregurić, vijećnicom Vijeća Gradske četvrti Sesvete, te Andrejom Marcetić, članicom Vijeća za prevenciju Gradske četvrti Gornja Dubrava.

Prva Inkluzivna sportska olimpijada Zagreb Istok 2024 postala je simbol zajedništva, inkluzije i promicanja zdravih stilova života. Ovaj događaj, vođen entuzijazmom sudionika i podrškom lokalne zajednice, postavlja temelje za buduće inicijative koje će poticati inkluzivnost i zdrav način života.

Nastavi čitati

In Metropola

URIHO predstavio svoje proizvode na 21. Gerontološkom tulumu

Objavljeno

/

Na fotografiji je nekoliko ljudi koji stoje za štandom. Na štandu su razni proizvodi kao što su majice, šalice, torbe te razni keramički predmeti. Uz štand nalazi se baner na kojem piše 'URIHO' i godina osnutka ustanove te adresa gdje se ustanova nalazi.
Foto: In Portal

Iako Grad Zagreb radi jako puno na poboljšanju životnog standarda građana treće životne dobi, postoji još dosta prostora za poboljšanje

Povodom obilježavanja Međunarodnog dana starijih osoba, na zagrebačkom Zrinjevcu održan je ‘Gerontološki tulum’. Tradicionalni je ovo događaj koji već po 21. put organizira Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom.

Ovogodišnji Gerontološki tulum i lijep dan na Zrinjevcu privukao je velik broj osoba treće dobi, kao i mnoge osobe iz Gradske uprave Grada Zagreba. Ovom događaju prisustvovali su gradonačelnik Tomislav Tomašević, pročelnica Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Lora Vidović te zamjenica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom Romana Galić.

Pročelnica Lora Vidović kazala je koliko je važno da Grad Zagreb prepoznaje ulogu svojih starijih sugrađana.

– Gradski ured već godinama organizira gerontološki tulum zato što želimo prepoznati i posjetiti na važnost koju naši stariji sugrađani daju ovom gradu i ukazati na važnost aktivnog starenja. Trudimo se što je više moguće da grad Zagreb bude grad koji prepoznaje doprinos i važnost svojih starijih sugrađana – istaknula je Vidović.

Zamjenica pročelnice Romana Galić rekla je kako moramo shvatiti koliko su starije osobe bitan segment našeg društva.

– Kao organizator ovdje me dovodi želja da ukažemo i pokažemo javnosti koliko su starije osobe bitan segment našeg društva. Oni zaslužuju sav respekt za sve ono što su napravili tijekom svog životnog radnog vijeka. Mi želimo da im to Grad vrati kroz obilježavanje ovog dana. Želimo im pokazati koliko brinemo o njima te im predočiti koje su to aktivnosti i mjere kojima to radimo – poručila je Galić.

Druženje sa starijim sugrađanima grada Zagreba nije propustio ni gradonačelnik Tomislav Tomašević.

– Smatram da moramo cijeniti naše starije sugrađane koji su svojim rukama sagradili ovaj grad. Da nije bilo starijih Zagrepčana, ne bi bilo ni ovoga grada. Zato ćemo uvijek gledati kako da pomognemo starijim Zagrepčanima da se nose sa problemima kao što su inflacija, povećanje cijena, niske mirovine. Ponosan sam što je Grad Zagreb jedina županija u Hrvatskoj koja nije digla cijene doma za starije osobe. Povećavamo subvencije iz gradskog proračuna kako bi cijene ostale iste. Ove smo godine omogućili besplatan javni prijevoz osobama starijim od 65 godina, u Zagrebu je to više od 160.000 ljudi. Vi ste to zaslužili svojim radom. S uvođenjem besplatnog javnog prijevoza, Zagreb ide u korak sa svim većim europskim metropolama koje imaju besplatan javni prijevoz. I dalje ćemo se truditi da povećavamo socijalne naknade, socijalne transfere prema svim onima koji imaju male mirovine. Pokušat ćemo to uskladiti sa stopom inflacije te tako olakšati život našim starijim sugrađanima u gradu Zagrebu – zaključio je Tomašević.

Na Zrinjevcu su ove godine svoje proizvode, između ostalog, prezentirali i zaposlenici URIHO-a. Na štandu ustanove posjetitelji su mogli pronaći razne unikatne keramičke proizvode, kao i majice, šalice, kišobrane, platnene torbe, bilježnice, ali i mnoge druge proizvode iz poznate kolekcije proizvoda Purger i Purgerica koje predano rade zaposlenici najveće zaštitne radionice za osobe s invaliditetom u Republici Hrvatskoj.

Kao i svugdje gdje se pojave, URIHO-vci su i na Gerontološkom tulumu bili jedna od glavnih atrakcija. Štand najveće zaštitne radionice za osobe s invaliditetom posjetio je velik broj ljudi koji su se zainteresirali za njihove proizvode.

Ovoj tradicionalnoj gradskoj manifestaciji nazočili su i ravnateljica URIHO-a Sanja Major kao i njezini pomoćnici koji su došli podržati zaposlenike URIHO-a u promociji njihovih proizvoda.

Osim URIHO-a, svoj štand na se Gerontološkom tulumu imale su i mnoge druge gradske ustanove kao što su Gerontološki centri Grada Zagreba, Domovi zdravlja, Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Hrvatski zavod za socijalni rad, Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo ‘Dr. Andrija Štampar’ i ostali izlagači koji su svoj program prezentirali zagrebačkim umirovljenicima.

Iako Grad Zagreb radi jako puno na poboljšanju životnog standarda građana treće životne dobi, postoji još dosta prostora za poboljšanje.

Nastavi čitati

In Metropola

UIR ZAGREBA Svečano obilježena 58. godišnjica postojanja

Objavljeno

/

Na slici je grupa ljudi koji poziraju ispred platna s projekcijom. Svi su elegantno odjeveni, a atmosfera izgleda svečano i profesionalno. Među grupom je pet žena i dva muškarca koji stoje, dok još jedna žena i muškarac čuče ispred njih. Pozadina je svijetla, s elegantnim zavjesama i ukrasima, što sugerira da se slika snimila na nekom formalnom događaju ili ceremoniji.
Foto: Klaudija Klanjčić

Udruga invalida rada Zagreba (UIR Zagreba) pripremila je dvodnevno događanje u povodu 58. obljetnice osnutka i Dana Udruge – 25. i 26. rujna 2023. godine, a pokrovitelj događanja bilo je Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike

Prvi dan, u srijedu, 25. rujna 2025., na samom početku svima se obratila predsjednica UIR Zagreba Nada Vorkapić, zahvalivši se što su došli obilježiti tako veliku godišnjicu. Ujedno, sve je pozdravio i predsjednik Hrvatskog saveza udruga invalida rada (HSUIR) Ante Štulić, istaknuvši da je navedeni savez nastao upravo iz redova Udruge invalida rada Zagreba.

Tom prilikom organizirana je tematska tribina u Hotelu Antunović u Zagrebu, na koju se odazvalo puno članova i uzvanika.

Program je započeo okupljanjem i prijavom sudionika, nakon čega je pod moderatorskom palicom Suzane Kulišić započela tribina ‘U zdravom tijelu zdrav duh’. Predavači koji su nastupili bili su Bernard Bakač Nikšić, doktorand fizioterapije, na temu ‘Zdrava kralježnica’, zatim Dalibor Krpan na temu ‘Nove spoznaje za ispravno liječenje i prevenciju koštano zglobnih bolesti’, Damir Grbac, trener Wushua – Tai Chi Chuana (Taiji Quan) na temu ‘EU projekt WushuElixir – utjecaj Tai Chi Chuana i Qigonga na zdravlje’, a naposljetku je Stanko Svečak održao predavanje pod naslovom ‘Propriocepcija’.

Potom je uslijedila svečana dodjela nagrada, zahvalnica i priznanja zaslužnim članovima, volonterima, ostalim osobama i institucijama zaslužnima za doprinos radu, rastu i promociji UIR Zagreba tijekom jednogodišnjeg razdoblja.

Marija Mustač iz Grada Zagreba, voditeljica Odjela za planiranje i zaštitu osoba s invaliditetom u Sektoru za osobe s invaliditetom, dodijelila je Godišnju nagradu Udruge invalida rada Zagreba Anamariji Lazić, a Nagradu za naj volontera Damiru Grbcu.

Nadalje je zahvalnice i priznanja uručivala predsjednica UIR Zagreba Nada Vorkapić, i to zahvalnice za doprinos radu i funkcioniranju udruge, među kojim pojedincima iste su dobili i Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva, Grad Zagreb – Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Grad Velika Gorica – Upravni odjel za društvene djelatnosti, Grad Zaprešić – Upravni odjel za društvene djelatnosti, Općina Stupnik – Općinsko vijeće, Općina Luka – Općinsko vijeće, Općina Jakovlje, Općina Brdovec, Općina Klinča sela, Specijalne bolnice za medicinsku rehabilitaciju Varaždinske toplice i Daruvarske toplice, Thalassotherapia Crikvenica – Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju PGŽ, Zdravstveno-turistički centar Banja Vrućica, Zagrebački električni tramvaj, Hrvatsko društvo skladatelja, Ustanova Upravljanje sportskim objektima, Streljački klub ‘Kustošija’, Kuglački klub ‘Medveščak – 1958’, Hrvatski savez udruga invalida rada, Udruga SPECULUM, Dom za starije osobe ‘Trnje’, Udruga invalida rada grada Siska, Centar za kulturu Trešnjevka, Dom za starije osobe ‘Markuševec’, Muški pjevački zbor ‘Bistrani’, Zagrebačko kazalište mladih, Edukacijski centar HALO, Hotel Antunović, EkoVent-Info d.o.o., Teatar Rugantino, DVD Brezovica.

Zahvalnice za doprinos u promicanju prava i interesa invalida rada i osoba s invaliditetom dobili su Centar za promicanje zajedništva i istinskih vrijednosti ‘Pravi put’ i ADRA (Adventist Development and Relief Agency).

Zahvalnice za promicanje rada Udruge invalida rada Zagreba dobili su Hrvatska radio televizija  – HTV 1, Mreža TV, Media Servis Global d.o.o., Hrvatski radio Prvi program – HR 1, Radio Sljeme, Informativni centar Zaprešić d.o.o., TOP RADOP d.o.o. za medijske usluge, City Radio, Radio Student, Pučko otvoreno učilište Velika Gorica, Direkt – Nacionalni medij za oglašavanje, In Portal, MojZagreb.info, Mirovina.hr, DugoSelo.INFO, Cityportal.hr – Regionalni informativni portal, Večernji.hr, Portal Turističke zajednice grada Zagreba, VGdanas novine i internetski portal.

Jedini živi od osnivača Udruge, Ivica Lazić (83), kao i jedan od najstarijih članova, Marijan Vlahović (89), kojega još samo dva mjeseca dijeli od jubilarne 90. godine, također su došli dati obol ovom događanju. Oboje su izrazili zahvalnost svima, jer u udruzi se osjećaju prihvaćenima i ravnopravnima.

Sutradan, 26. rujna, uslijedilo je obilježavanje Dana UIR Zagreba, u sklopu kojeg je amaterska slikarica Ljiljana Smontara otvorila u prostorijama udruge petu samostalnu izložbu pod nazivom ‘SPOREDNO – u prvom planu’. Rođena je 1961. godine u Zagrebu, a interes za umjetnost, svoju kreativnost i slikarski talenat pokazivala je od rane mladosti. Detalje uz spoznajnu ili emotivnu poruku slika nadahnuta neopisivim pejzažima, netaknutom prirodom ili zadivljena kadrovima unutarnjeg svijeta i čiste materije. Izložba se može razgledati u prostorijama Udruge do daljnjega.

Potom je uslijedila promocija knjige ‘Svijet oko OSI! – iskustveni priručnik za osobe s invaliditetom i o njima’, autora Antonia Milanovića iz Zadra, a koju je održao nakladnik Nikola Šimić Tonin. Ukratko, Milanović je rođen 14. ožujka 1988. u Zadru, gdje je pohađao osnovnu školu i klasičnu gimnaziju. Godine 2011. završio je preddiplomski studij informacijskih znanosti na Sveučilištu u Zadru, a 2016. na istom Sveučilištu diplomski studij novinarstva i odnosa s javnošću. Svoju prvu knjigu, autobiografiju – ‘Istinom protiv svih’, objavio je 2019. godine. Trenutno radi u Gradskoj knjižnici Zadar te piše članke i kolumne za razne portale. Najveća mu je želja završiti doktorski studij i dokazati svima da čovjek kada uistinu nešto želi, unatoč svim preprekama – a naročito invaliditetu koji ne smije činiti razlike, to i može učiniti.

Večer je završila slavljeničkom plesnom večeri uz druženje i glazbu svirača folklorne skupine UIR Zagreba. Obilježavanje je okupilo dupkom punu dvoranu.

Inače, Dan Udruge invalida rada Zagreba, 27. rujna, proglasila je Skupština UIR Zagreba na svojoj 3. Redovnoj sjednici održanoj 27. rujna 2007. godine.

Predsjednica Udruge Vorkapić istaknula je važnost mentalnog zdravlja kao neizostavnog i neizmjerno važnog dijela sveukupnog zdravlja, budući se svaka osoba koja ima ili koja stekne invaliditet tijekom života neminovno suočava s problemima, koji mogu dovesti do narušenja psihičkog, fizičkog i mentalnog zdravlja. Zato je važno znati da su vrata udruge otvorena kroz cijeli radni tjedan po cijele dane, kako bi se pružila podrška, informacije i edukacija.

Istaknimo za kraj da cijela organizacija obilježavanja 58. godišnjice UIR Zagreba ne bi mogla opstati da nema toliko požrtvovnog stručnog i radnog tima cijele udruge, koja savršeno funkcionira pod vodstvom svoje predsjednice Vorkapić, uz podršku iz Hrvatskog saveza udruga invalida rada na čelu s predsjednikom Ante Štulićem i dugogodišnjim direktorom Lekom Sokolajem, koji je posebno omiljen među članstvom radi svoje požrtvovnosti i otvorenosti prema svakome.

Nastavi čitati

U trendu