Poveži se s nama

In Metropola

UMJETNIČKI PAVILJON Svečano otvorena izložba ‘Ghost Dancer’

Objavljeno

/

Pet osoba sudjeluje u panel diskusiji ispred zida s ogoljenom žbukom na kojem su prikazane različite umjetničke fotografije i ilustracije.
Foto: Klaudija Klanjčić

Umjetnički paviljon u Zagrebu organizirao je u povijesnoj Palači Vraniczany Hrvatskog inženjerskog saveza, u petak, 15. studenog 2024., izložbu pod nazivom ‘Ghost Dancer’, prilikom čega su se predstavili korejski umjetnici Ayoung Kim, Saem Lee, Seunghyun Moon, Soyoung Chung, Suk Kuhn Oh, Sunmin Park i  Tae Kyun Kim aka LESS sa svojim djelima

Održavajući izložbu u povijesnoj Palači Vranyczany, radovima se pružio ‘neočekivani, ali i kompatibilni kontekst za nove narativne niti i spekulacije’.

Prema programu, u 18 sati na prvom katu Palače upriličen je Artist talk s umjetnicima Soyoung Chung i Suk Kuhn Ohom, s kojima je razgovarala kustosica izložbe Anca Verone Mihuleţ – Kim. Potom je u 19 sati u prizemlju Palače bilo svečano otvorenje izložbe, a u 20 sati nastupio je DJ – Old Korean Music by Suk Kuhn Oh.

Bila je ovo prilika da Umjetnički paviljon u Zagrebu predstavi suvremenu korejsku umjetnost u odabiru internacionalno poznate kustosice Ance Verone Mihuleţ – Kim.

– Od višestruko nagrađivanog filma Delivery Dancer’s Sphere Ayoung Kim do radova posebno produciranih za ovu izložbu poput video rada At the Border Moona Seunghyuna, Guest Room Soyoung Chung i serije crteža Swimming Pool/Into Air Sunmin Park, izložba Ghost Dancer donosi radove sedmero korejskih umjetnika srednje generacije. Oni reagiraju na brze izmjene u urbanom pejzažu korejskih gradova uslijed klimatskih promjena i naglog tehnološkog razvoja uključujući i refleksije povijesnih kolonizacija Koreje, koristeći tijelo kao transfer tih promjena. Zajednički okvir radova je propitivanje suodnosa tijela i arhitekture/urbanog prostora, s jedne strane definiranih snažnom tehnološkim razvojem, a s druge klimatskim promjenama i kolonijalnom traumom – pojašnjeno je od strane organizatora.

Nadalje je istaknuto da su tri neizbrisiva događaja – rušenje mosta Seongsu 1994., kolaps robne kuće Sampoong 1995., te azijska financijska kriza 1997. –  obilježila transformaciju urbanog krajolika Seula.

– Ti su događaji djelomično stvorili i javnu svijest o važnosti struktura, arhitekture, građanske odgovornosti te pokrenuli rasprave usmjerene na zajednicu. U isto vrijeme, korejski dužnosnici i građanski predstavnici pokušavali su pronaći načine za nošenje s teškom arhitektonskom baštinom iz japanskog kolonijalnog razdoblja. Unutar te inherentne napetosti, eksperimentalni umjetnici počeli su koristiti svoja tijela da bi govorili o transformacijama i stvaranju povijesti. Postoje neka zajednička mjesta koja se provlače kroz sve radove, a to su pokret tijela ili pokret koji definira arhitekturu, granice i teksturu. Istraživanje kulture, osobnih i zajedničkih povijesti u rasponu od promjena tradicionalnih interijera i eksterijera kuća u japanskom stilu, poznatim kao ‘Jeoksan-gaok’ – u doslovnom značenju ‘neprijateljske kuće’ – do futurističkih vizija Seula. Granice između stvarnosti, roda i identiteta, smrti i života, gaminga i realiteta porozne su i preklopive.

Kao što je bilo i za očekivati, izložba je popraćena s velikim interesom, a bit će otvorena do 15. prosinca.

In Metropola

ROĐENDANSKA PROSLAVA Ustanova URIHO slavi 78 godina uspješnog poslovanja

Objavljeno

/

Foto: URIHO

Ova posebna obljetnica bit će prilika da se prisjetimo svih postignuća koja smo zajedno ostvarili, zahvalimo svima koji su bili uz nas kroz godine te podijelimo radost i ponos zbog svega što smo postigli, poručuju iz ustanove URIHO

Da obilježavanje Međunarodnog  dana osoba s invaliditetom ne može proći bez rođendanskog tuluma ustanove URIHO, već je svima dobro poznata stvar.

Ovogodišnja proslava održat će se u utorak, 3. prosinca u Kongresnoj dvorani Zagrebačkog velesajma, a organizatori su za svoje radnike, uzvanike i poslovne partnere pripremili nastup poznatog benda i kazališnu predstavu.  

Program počinje u 10 sati kad se očekuje  dolazak gradonačelnika Grada Zagreba, Tomislava Tomaševića, koji je i ovogodišnji glavni laureat ustanove.

Povelju Ivančicu, prestižnu nagradu namijenjenu institucijama i pojedincima zaslužnim za promicanje društveno odgovornog poslovanja koje doprinose pozitivnim promjenama u društvu ove godine dobiva Josipa Maslać Petričević iz tvrtke Naftalina, Sanja Bencetić s Arhitektonskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Emisija ‘Dobro jutro, Hrvatska’, Marinka Bakula-Anđelić te tvrtke Trgocentar iz Zaboka i Pliva.

Ova posebna obljetnica bit će prilika da se prisjetimo svih postignuća koja smo zajedno ostvarili, zahvalimo svima koji su bili uz nas kroz godine te podijelimo radost i ponos zbog svega što smo postigli, poručuju iz ustanove URIHO.

Goste će na samom ulazu dočekati i prigodna izložba vezana za stvaralaštvo i inkluziju osoba s invaliditetom, a rođendanski tulum ne bi bio prava proslava bez glazbenika. Prisutne će zabavljati The Sway Band, nakon čega slijedi komedija u dva dijela ‘Ne daj se Njofra’ u izvođenju Dramskog kazališta slijepih i slabovidnih ‘Novi život’.

Moderator cjelokupne manifestacije je poznati radijski i televizijski voditelj, Frano Ridjan.

Nastavi čitati

In Metropola

Otvorena izložba umjetničkog stvaralaštva osoba s invaliditetom ‘Susret’

Objavljeno

/

U unutrašnjem prostoru nalazi se skupina ljudi. Na slici su tri osobe koje stoje za govornicom s mikrofonom, dok ostali stoje u pozadini i slušaju. Dvoje muškaraca u svećeničkoj odjeći i žena s papirima u ruci obraćaju se prisutnima. Na zidu iza njih vise umjetničke slike s religijskim motivima, a prozori u pozadini propuštaju prirodnu svjetlost.
Foto: Hrvatsko katoličko sveučilište

Ovi sjajni mladi umjetnici i njihova umjetnička ostvarenja šalju snažnu poruku o ljepoti i jedinstvenosti života oko nas

Jučer je  na Hrvatskom katoličkom sveučilištu otvorena izložba umjetničkog stvaralaštva osoba s invaliditetom pod nazivom ‘Susret’. Ovu inkluzivnu izložbu, povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, organizirali su Hrvatska biskupska konferencija i Hrvatsko katoličko sveučilište.

Autori izložbenih djela, kako samo ime izložbe kaže, osobe su s invaliditetom. Na otvaranju izložbe naglašeno je da, iako invaliditet može utjecati na stvaralački postupak, često otežavajući izvedbu, rezultat je ipak uspjelo djelo.

Na početku otvaranja ove izložbe nekoliko riječi uputio je rektor Hrvatskog katoličkog sveučilišta Željko Tunjić.

– Često u našim porukama ističemo kako je naše Hrvatsko katoličko sveučilište mjesto dijaloga i susreta, zato nam je posebno drago da smo mogli ugostiti autore izložbe i susresti se s njima osobno, kao i kroz njihova djela koja su ovdje postavljena. Prije otvaranja obišao sam izložbu i ničime nisam mogao zaključiti da su autori osobe s nekim oblikom invaliditeta. On se ne ogleda ni u jednom od djela koja su ovdje postavljena. Dapače, neka djela su me pozvala da zastanem i da ih bolje i pobliže promotrim. Umjetnici koji ovdje danas izlažu možda nemaju iste fizičke mogućnosti kao mi, ali djela koja su izložena govore o njihovom bogatom duhovnom životu i umjetnosti u kojoj oni nalaze svoj prozor u svijet na čemu im u ime naše akademske zajednice od srca zahvaljujem i čestitam – kazao je Tunjić naglašavajući kako nikakva invalidnost – privremena, stečena ili trajna – ne može promijeniti činjenicu da smo svi djeca jednoga Oca i da uživamo isto dostojanstvo.

Čestitku povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom u ime HBK uputio je Dubrovački biskup Roko Glasnović.

– Naša čestitka povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom, koji će se obilježiti u utorak 3. prosinca, nosi naziv ‘Prema neograničenoj radosti’. Upućujemo tu čestitku svima vama, drage osobe s invaliditetom i djeco s teškoćama u razvoju. Činimo to s nakanom da, kao suputnici, kao braća i sestre u Kristu, nastavimo zajedno koračanje u duhu sinodalnosti, kako nas je pozvao Papa, bez obzira na poteškoće . kazao je Glasnović pa nastavio:

– Korisnu uputu za to putovanje daje nam sv. Pavao kada kaže: ‘U nadi budite radosni, u nevolji strpljivi, u molitvi postojani!’ (Rim 12, 12). Sigurno je da od vas možemo najbolje naučiti da kršćanska radost ne proizlazi iz izostanka nevolja, prepreka i ograničenja, nego iz spremnosti da ih se prihvati kao sastavni dio ovozemaljskoga života – istaknuo je dubrovački biskup zahvalivši se pritom osobama s invaliditetom na njihovom neumornom svjedočenju i iskazivanju ljubavi.

– Hvala vam što nas svojim primjerom poučavate strpljivosti u nevoljama i što nam ukazujete na snagu postojane molitve. Hvala vam što umijete isijavati radošću i stvaralaštvom, nerijetko i u nadi protiv svake nade. Tako nam pomažete da i mi postajemo radosniji u susretima s vama. Hvala vam što neumornim svjedočanstvom iskazane ljubavi i brižnosti vaše obitelji obogaćuju Crkvu i cijelo društvo – zaključio je Glasnović.

Nakon njega riječ su dobili Predsjednica pododbora za osobe s invaliditetom pri Vijeću HBK-a za laike Željkica Šemper i akademski kipar Ozren Feller.

U svom govoru Šemper se prisjetila svih onih koji su svojom umjetnošću za života ostavili veliki trag na čovječanstvo.

– Na ovoj izložbi možemo uživati u ljepoti koju su nam podarili umjetnici koji skrovito žive svoj život ne svraćajući pozornost na sebe. I ne, nismo mi njima nešto učinili, nismo mi priredili ovu izložbu njima! Oni su nama otvorili prozore svojih duša da možemo njihovim očima i dodirom vidjeti ljepotu koju je Bog stvorio. Oni je tako intenzivno doživljavaju da nam je moraju izreći, bilo to rukama, ustima ili kistom pričvršćenim na šaku obloženu zavojima. Kad je već tako, divimo se zajedno ljepoti koju nam je podarilo ovih jedanaestero umjetnika – kazala je Šemper.

Feller je u svom obraćanju naglasio kako su svi umjetnici, bez obzira na to bili oni osobe sa ili bez invaliditeta, ravnopravni umjetnici, ali i rekao da su im radovi čudesni, bez obzira na to što se suočavaju s nekim tehničkim poteškoćama.

– Radovi, bez obzira na to kako su nastali i tko ih je napravio, podliježu istim kriterijima i vrednovanju. Osim poteškoća kako što bolje predočiti i artikulirati događaj, osobe s invaliditetom se nose i s teškoćama tehničke naravi. Znamo za mnoge primjere gdje pojedinci slikaju držanjem kista zubima ili tako što kist zataknu u zavoje kojima su im omotane šake. Konačni rezultat je onakav kakav treba biti. Na ovoj su izložbi prikazani zaista čudesni radovi – istaknuo je akademski kipar Ozren Feller.

Na ovoj izložbi posvećenoj umjetnicima s invaliditetom, moglo se vidjeti kako svatko od njih na sebi svojstven način, izražava svoju emociju, šaljući jasnu poruku kroz svoja djela – život je lijep.

Svoju ljubav prema slikanju pokušala nam je riječima dočarati mlada, ali uspješna slikarica Kristina Terihaj.

– Najviše me pokreće isus Krist i vjera. Na ovoj sam izložbi predstavila svoje tri slike Svete obitelji. Počela sam slikati prije tri godine, pošto ne mogu kist držati rukama, na nagovor predsjednice udruge Loco Moto Gordane Mišković probala sam slikati s kistom u ustima te sam tako sam naslikala svoju prvu sliku, to su bile breze – kaže nam Kristina Terihaj čiji su radovi u ovo relativno kratko vrijeme od kada se bavi slikanjem, postali velika atrakcija.

Umjetnica čije su slike također privukle veliku pažnju je Riječanka Maria-Kristina Božičević.

– Ja uvijek kažem da je mene slikarstvo pronašlo, a ne ja njega, to je jednostavno dio mene – ističe Božičević koja svoju inspiraciju za slikanjem najviše pronalazi u pejzažu.

Ovi sjajni mladi umjetnici i njihova umjetnička ostvarenja šalju snažnu poruku o ljepoti i jedinstvenosti života oko nas.

Ova hvalevrijedna izložba na kojoj su istaknuta djela jedanaestero umjetnika s invaliditetom, može se pogledati do 15. prosinca 2024. na prvom katu zgrade B HKS-a.

Nastavi čitati

In Metropola

Postavljena druga izložba ‘InDU Susreti – prvi inkluzivni proizvodi’

Objavljeno

/

InDU torbe
Foto: Dag Oršić

Spomenuti proizvodi ušli su u redovnu proizvodnju i već se nalaze na tržištu. Prvi modeli torbi klasičnog su izgleda, a mogu se koristiti u svakoj prilici

Nakon uspješno održane prošlogodišnje izložbe ‘InDU Susreti’, na kojoj su prikazane ideje i projekt, i ove godine nastavlja se ova lijepa inkluzivna priča. 

Naime, URIHO je zajedno sa Studijem dizajna Arhitektonskog fakulteta sveučilišta u Zagrebu  nastavio suradnju te ideje pretočio u inkluzivne proizvode. U izlogu galerije Studija dizajna postavljena je druga po redu izložba ‘InDU Susreti – prvi inkluzivni proizvodi’, a istu možete pogledati od 22. do 29. studenog 2024. godine.

Cijela suradnja provedena je kroz predmete inkluzivni dizajn, socijalni dizajn i upravljanje dizajnom u sklopu nastave na diplomskom Studiju dizajna.

Na temelju razultata istraživanja, studentice studija dizajna Arhitehtonskog fakulteta u Zagrebu, Korana Mileusnić i Ema Čimbur odazvale su se pozivu da svojim idejama osmisle i oplemene razvoj završnih proizvoda s URIHO-vim djelatnicima.

S obzirom na to da se radi o stručnim suradnicima za inkluziju i pojedine tehnologije proizvodnje, proizvodi su nastali pod mentorstvom profesorice s Arhitehtonskog fakulteta Sanje Bencetić i modne dizajnerice iz URIHO-a, Irene Rački.

Suradnja je rezultirala modernim funkcionalno-inovativnim proizvodima koji i promoviraju ljepotu različitosti te naglašavaju važnost inkluzije osoba s invaliditetom.

Dizajnirane torbe i pregača iz InDU kolekcije ispunjavaju funkcionalne potrebe osoba koje ih koriste, dok estetikom ističu identitet, a ne invaliditet osobe.

Prvi modeli torbi klasičnog su izgleda, a mogu se koristiti u svakoj prilici i to na nekoliko načina- preko jednog ramena, kao ruksak ili torbe s dvije manje ručke namijenjene za nošenje na kolicima ili rami bicikla.

Spomenuti proizvodi ušli su u redovnu proizvodnju i već se nalaze na tržištu, a moguće ih je kupiti u URIHO-vom dućanu na adresi, Avenija Marina Držića 1, Gajevoj ulici 4 ili naručiti preko URIHO-vog web shopa putem linka: https://shop.uriho.hr/kategorija-proizvoda/indu-inkluzivni-proizvodi.

Nastavi čitati

U trendu