Connect with us

Kultura

UIR ZAGREBA Otvorena izložba slika Marijana Vlahovića ‘Zimski motivi’

Objavljeno

/

Fotografija starijeg muškarca sa sijedom kosom i u tamnom sakou. Stoji ispred publike koja sjedi u prostoriji opremljenoj za prezentacije. U pozadini je projektor koji prikazuje dio prezentacije i grb Republike Hrvatske na zidu. Publika razgovara i iščekuje događaj.
Foto: Klaudija Klanjčić

U tijeku je samostalna izložba slika Marijana Vlahovića pod nazivom ‘Zimski motivi’, koju organizira Udruga invalida rada Zagreba (UIR Zagreba)

Poslušaj članak

Sve je počelo svečanim otvorenjem 18. prosinca 2024. u popodnevnim satima, u okviru trogodišnjeg programa Arturiranje, koji sufinancira Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike.

Kako smo imali prilike saznati na samom otvorenju, Marijan Vlahović rođen je u Zagrebu, tada bajkovitom predgrađu Trešnjevci.

Prve likovne smjernice dobio je tek u Učiteljskoj školi 50-ih godina 20. stoljeća od vrsnih pedagoga, od Vesne Bernardi  do Branka Ružića. Njegovo prvo radno mjesto kao mladog učitelja, supruga i oca bilo je Gotalovo, zabačeno seoce uz samu mađarsku granicu, u kojem je mogao uživati zajedno s obitelji u nepreglednim prostranstvima podravskih ravnica i šibika uz moćnu Dravu. Bilo je to vrijeme kada je sklopio doživotna prijateljstva s marljivim ljudima toga kraja, a posebno s nekim od danas najvećih umjetnika hrvatske naivne umjetnosti, kao što su Mijo Kovačić, Ivan i Štef Večenaj, Josip Generalić i Martin Mehkek.

– Upravo su oni zaslužni za njegove prve slikarske pokušaje, dok slikarstvo u maniri naivne umjetnosti postaje temelj njegovih prvih 15-ak godina te možda i trajan, prepoznatljiv i samosvojan biljeg i potka cijelog njegovog slikarskog opusa – stoji u letku UIR Zagreba.

Povratkom u Zagrebu 1966. godine pružila mu se prilika češće posjećivati izložbe, na kojima dobiva priliku upoznavati se s novim slikarskim stilovima i tehnikama.

Još 70-ih godina prošlog stoljeća Vlahović redovito je sudjelovao na skupnim izložbama, a priređivao je i znatan broj samostalnih izložbi. Tijekom života putovao je, tako da su njegove slike našle put i do inozemnih zemalja poput Njemačke, Slovačke, Francuske, SAD-a, Australije i Japana.

– Tematski je uvjetovan svojim doživljajem i interpretacijom svijeta, kako svojeg intimnog, tako i svijeta društvenih previranja oko sebe. Najviše je vezan uz pejzaže i tradicije, a donosi ih uz realizam i simboliku gdje prirodu uvijek slika vjerno i veliko, dok su ljudi u njoj većinom samo stilizirane sjene (čak i kad su glavni likovi!), kao nagovještaj i podsjetnik na njihovu stalnu prolaznost i nevažnost u svijetu – istaknuto je u letku.

Slikarski opus Marijana Vlahovića ponajviše je na spomenutoj izložbi ispunjen cvjetovima kukurijeka, ali i adventskim i božićnim motivima, koji ga podsjećaju na djetinjstvo i drage ljude. Slikarske tehnike koje je primijenio su ulje i akril na staklu, platnu i mediapanu, akvarel, suha kreda na papiru.

Iz svojeg bogatog opusa radova Vlahović je izdvojio za izložbu prigodne motive za ovo doba godine – Zimske motive, ‘koji se provlače od njegovih sjećanja na djetinjstvo u Zagrebu i mladost u Podravini, da bi s vremenom postupno prerasli u motive kukurijeka bremenitog simbolikom nove nade u ponovno buđenje života, neuništivost, ustrajnost, uskrsnuće, i u najtežim i najnevjerojatnijim okolnostima’.

Ne zaboravimo napomenuti da je Vlahović i ovogodišnji dobitnik Priznanja za 35. godina neprekidnog članstva u Udruzi invalida rada Zagreba.

Vlahović je nakon predstavljanja svojih radova, ne samo kao slikar, već i kao bivši ravnatelj Osnovne škole Ivan Gundulić u Zagrebu, za kraj konstatirao, vrlo dirnut dolaskom tako velikog broja posjetioca, da su uz sve slike upravo njegovi bivši učenici najvredniji biseri i dragulji njegova života, na koje je prenio svoje iskustvo i znanje, a oni imaju zadatak da ih prenose nadalje na svoju obitelj, djecu i najbliže.

Svečano otvorenje proteklo je u radosnom tonu, a svima je bilo drago da su sudjelovali u tako značajnom trenutku čovjeka koji je svoj dugi život obilježio i zajedničkim druženjem s dragim ljudima u sklopu vrlo značajne izložbe organizirane njemu u čast, njegovom djelu i njegovim godinama.

Kultura

Pokrenut CineO’ – filmski festival u bolnici za hospitaliziranu djecu i mlade

Objavljeno

/

Napisao/la:

Platforma je besplatna za svu hospitaliziranu djecu i mlade, a filmski katalog dijeli osam projektnih partnera

Udruga ‘Djeca susreću umjetnost’ kroz program Film u bolnici organizira filmski festival CineO’, u sklopu kojega će biti prikazano osam filmova. Cilj programa je hospitaliziranoj djeci i mladima olakšati bolničke dane, ističu organizatori festivala.  

U drugom izdanju festivala CineO’, koji traje od 22. travnja do 12. svibnja, uz osnivače, talijanske partnere Il Nuovo Fantarca koji vode program Cinema in Ospedale, prvi put sudjeluje i Hrvatska.

Program se sastoji od osam filmova, četiri po izboru talijanskog partnera te četiri po izboru hrvatskog partnera, a najbolji film odabrat će tri žirija – žiri hospitalizirane djece i mladih, žiri roditelja te žiri odgojno-obrazovnog i bolničkog osoblja.

Program festivala uključuje četiri hrvatska filma – “Surogat” i “Krava na mjesecu” Dušana Vukotića, “Bijela vrana” Mirana Miošića te “Ljeto iz svemira”, film nastao u sklopu Foto kino video kluba Zaprešić koji na platformi filmubolnici.org gostuje zahvaljujući Reviji dječjeg filmskog stvaralaštva Hrvatskog filmskog saveza.

Najbolji filmovi bit će proglašeni i nagrađeni 12. svibnja te će u svibnju biti prikazani u talijanskim i hrvatskim bolnicama.

Svi su filmovi namijenjeni hospitaliziranoj djeci i mladima u Hrvatskoj, Italiji, Sloveniji, Španjolskoj, Belgiji. Švedskoj, Njemačkoj i Grčkoj kako bi imali pristup kvalitetnim filmovima, ali i dodatnim edukativnim materijalima, dodaju organizatori.

Projekt Film u bolnici udruge ‘Djeca susreću umjetnost’ od 2014. donosi filmsku magiju djeci i mladima u bolnicama ispunjavajući bolničke dane kvalitetnim sadržajem i potičući filmsku pismenost te ljubav prema filmu provedbom aktivnosti uživo te osiguravanjem nesmetanog pristupa pažljivo selektiranim filmovima putem online platforme, ističu iz Udruge.

Program se provodi u više od 20 hrvatskih bolnica kao dio paneuropskog projekta koji se od 2018. provodi u osam zemalja omogućavajući dostupnost kulturnog sadržaja djeci u ranjivim situacijama.

Platforma je besplatna za svu hospitaliziranu djecu i mlade, a filmski katalog dijeli osam projektnih partnera. Tako djeca iz cijele Europe imaju priliku gledati hrvatske filmove, a ona u hrvatskim bolnicama mogu gledati europske filmove.

Projekt sufinanciraju MEDIA potprogram, Ministarstvo kulture i medija, Hrvatski audiovizualni centar, Grad Zagreb i Ured za udruge.

Hina

Nastavite čitati

Kultura

INKAZ Međunarodni susret kulturno-umjetničkih skupina u Zagrebu

Objavljeno

/

Napisao/la:

INKAZ je predivan primjer dugogodišnje tradicije umjetnosti i kulture osoba s invalidtetom

Pod motom  „Sunce kao radost, kiša kao tuga, oboje nam treba da se  stvori  duga“ u srijedu je u kinodvorani Studentskog centra u Zagrebu svečano otvoren 18. po redu INKAZ. 

Riječ je o međunarodnom susretu kulturno-umjetničkih  skupina osoba s teškoćama u razvoju koji tradicionalno organizira Centar za odgoj i obravanje Dubrava.

Jedinstvena manifestacija  pridonosi ravnopravnosti i integraciji osoba s teškoćama u razvoju u društvo. Tijekom njezinog dvodnevnog  održavanja, ove osobe donose posebno ozračje na pozornicu pokazujući da umjetnost i stvaralaštvo nema granice.

U  prigodnom govoru ravnateljica Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava  Marina Nekić izrazila je zadovoljstvo što je INKAZ  doživio svoju punoljetnost. Naglasila je da na 18.INKAZ-u nastupaju 20 umjetničkih skupina  osoba s teškoćama u razvoju, a program je i ove godine raznolik. Tako će publika moći uživati u glazbeno-scenskom, dramskom i plesnom nastupu te igrokazima i recitacijama.

„Unatoč svojim ograničenjima osobe s teškoćama u razvoju su umjetnici  velikog srca  i svaki  puta smo na INKAZ-u zadivljeni  njihovim mogućnostima,” rekla je ravnateljica  Nekić.

Pravobranitelj za osobe s invalidtetom Darijo Jurišić podsjetio je da Centrar za odgoj  i obrazovanje Dubrava postoji već 60  godina, a posebno mjesto tijekom njegovog  djelovanja i postojanja zauzima 1999. godina kada je održan prvi INKAZ.

 „INKAZ je predivan primjer jedne dugogodišnje tradicije umjetnosti i kulture osoba s invalidtetom. Zabava mora biti dio obrazovnog  procesa za sve učenike, pa i za učenike s teškoćama u razvoju. Uvijek se govori što osobe s invaliditetom ne mogu, ali ako im damo priliku  i podršku, mogu doprinijeti u svim područjima, pa  tako i u kulturi i umjetnosti,” naglasio je Jurišić.

Ovogodišnji umjetnički program INKAZ-a otvorio je nastup Zbora djelatnika Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava koji su izveli himnu INKAZ-a.

Publiku  je  posebno oduševio  glazbeno – scenski nastup učenika Centra  za  odgoj i obrazovanje Dubrava. Uz plesnu pratnju  učenik Vito  uvjerljivo je otpjevao pjesmu  Baby Lasagne.

Dojmljiv je bio i glazbeno-scenski nastup štićenika Centra za odgoj i obrazovanje Vinko Bek.

Među  ovogodišnjim izvođačima istaknula se i recitatorska grupa Centra za odgoj i obrazovanje Dubrava koja je izvela recitaciju Priča o dugi.

Učenice Marina Kotarski  i Lucija Kosović te Lovro  Bilić koji  su u recitarskoj  grupi  prvi puta sudjeluju na INKAZ-u.

 „Volim nastupati pred ljudima, volim recitirati .To me zabavlja. INKAZ  vidim  kao priliku da se zabavim,“ rekla je Marina.

Lovro je izrazio je zadovoljstvo što kao predstavnik Centra Dubrava može nastupati na INKAZ-u. Naglasio je da ga oduševljava interes publike za ovu manifestaciju. Njegova velika ljubav je gluma i recitiranje.

Jedna od ovogodišnjih izvođačica bila je i Ema Hanzec koja pohađa radno-okupacijske aktivnosti Centra. Izvela je  pjesmu Michaela Jacksona, Billie Jean.

 „Sudjelovanje na INKAZ-u mi omogućava da sklopim nova prijateljstva i da vidim koliko su  drugi uspješni u svojim nastupima“, rekla je Ema. Osim što  voli pjevati, izrađuje i  pletene narukvice.

Nastavite čitati

Kultura

U Tiflološkom muzeju predstavljena taktilna i audio slikovnica „Maca Papučarica“

Objavljeno

/

Napisao/la:

Mnoga djeca  odrastala su čitajući  slikovnicu „ Maca Papučarica“ slovenske  autorice Ele Peroci, a u njoj će od sada moći uživati i djeca s oštećenjem  vida. 

Na  inicijativu  Veleposlanstva Republike  Slovenije u Zagrebu  Tiflološki  muzej  je s Hrvatskim savezom slijepih i Audio Store Transonica  izradio koncepciju i metodološki  pristup prilagodbe  poznate dječje  slikovnice.

Svečana  promocija prve taktilne i audio slikovnice „ Maca Papučarica“ održana je u srijedu u prostoru  Tiflološkog muzeja uz nazočnost  djece iz dječjeg vrtića“ Vrbik“, učenika drugog  razreda osnovne škole Ivan Mertz te brojnih  gostiju.

Osim  u  uvećanom  tisku  i na brajici slikovnica je dostupna i u audio obliku skeniranjem  QR koda na stranicama slikovnice. Izdano je 30 komada  slikovnice, od toga  je 20 izdanja  namijenjeno slijepoj i slabovidnoj djeci u Hrvatskoj, pet djeci u BIH  i pet djeci u Crnoj Gori.

U prigodnom govoru ravnateljica Tiflološkog muzeja Nina Sivec izrazila je zadovoljstvo što se taktilna i audio slikovnica  predstavlja u sklopu  ovogodišnje manifestacije „Noć knjige“.

Veleposlanik  Republike Slovenije u Zagrebu Gašper Dovžan istaknuo je kako prilagodbom slijepoj i slabovidnoj djeci slikovnice Maca Papučarica ostvaren cilj da svako dijete bez obzira na način percepcije svijeta  uživati u čaroliji priče.

„Odabrali smo priču Maca Papučarica iz nekoliko razloga . Čitateljima na hrvatskm jeziku priča je dobro poznata, a ujedno je i vrlo edukativna, ne samo za djecu, nego i za odrasle, pogotovo ako žive s slijepim  i slabovidnim osobama“ pojasnio je  veleposlanik Dovžan.

Edukacijska  rehabilitatorica iz  Tiflološkog muzeja Morana Vouk Nikolić rekla je kako taktilna i audio slikovnica predstavlja priču o suradnji, pristupačnosti i inkluziji.

„Ovo je priča o tome kako jedno klasično  djelo  dječje književnosti  može pronaći novi život i novo značenje kada se ispriča na način koji je pristupačan svima, odnosno  svima koji svijet   doživljavaju  drugačijim putem“, objasnila je Vouk- Nikolić.

Naglasila je da je ova slikovnica okupila razne stručnjake s zajedničkom idejom, a to je stvoriti  dječju knjigu koja se može gledati, slušati, dodirnuti, odnosno doživjeti  različitim osjetilima.

„Taktilne i audio slikovnice poput ove imaju iznimno važnu ulogu u razvoju djece s oštećenjem vida, djece s komunikacijskim teškoćama, ali i sve djece koja uče kroz igru, dodir i zvuk. One omogućuju djeci ne samo pristup priči, nego i dublje razumijevanje svijeta, razvijanje jezičnih vještina, empatije i osjećaja pripadnosti.  

“Djeca uče o različitosti  i uvažavanju  različitosti“ pojasnila je Vovk- Nikolić. Naglasila je da slikovnica  nije samo projekt nego primjer dobre prakse  te bi trebala potaknuti druge ustanove, knjižnice, škole i muzeje da slijede  sličan put.

Edukacijska rehabilitatorica iz Hrvatskog saveza slijepih Antonija Papić istaknula da prilagodba slikovnice Maca  Papučarica je još jedan korak  prema  približavanju  dječje književnosti  djeci s oštećenjem vida  te  korak prema tome da budu  aktivni sudionici, a ne samo korisnici  kulturnog sadržaja.

„Ono što slikovnicu čini posebnom jest što nije pristupačna samo kroz jedan format, već nudi različite načine doživljavanja, a svako  dijete može odabrati onaj način koji mu najviše odgovara.

“Nadam se da će se na ovakvim projektima u budućnosti još više raditi. Važno je da ovakve slikovnice budu dostupne ne samo  djeci s oštećenjem vida već i stručnjacima koji rade s njima“, rekla je Papić.

U  ime Audio Store Transonica nazočnima se obratila Ljubica Letinić koja je istaknula zadovoljstvo sudjelovanja u  jedinstvenom  i hvalevrijednom projektu  kroz audio produkciju .

„Drago mi je da smo dali  jedan dodir naše audio produkcije na način da  zvuk i priču  napravimo tako da se djeci otkrije  sve što je moguće  u zvuku čak i kad osoba ne vidi. Inkuzivno izadvaštvo je kod nas podzastupljeno. No važno je njegovati praksu.Nadam se da ovaj prvi korak otvara vrata jednog boljeg i novog svijeta“, rekla je Letinić

Nakon promocije slikovnice  održana je radionica u kojoj su se djeca iz dječjeg  vrtića Vrbik i učenici osnovne škole Ivan Mertz prepustili mašti te su taktilno izrađivali Macu Papučaricu.

Nastavite čitati

U trendu