Poveži se s nama

Kultura

THE JESUS AND MARY CHAIN Legendarni Škoti konačno sviraju u Zagrebu

Objavljeno

/

Foto: NME

Kao ‘neodoljivi outsideri’ The Jesus and Mary Chain pojavili su se 1984. godine kada su imali prvu svirku. Već iduće godine svojim debitantskim izdanjem Psychocandy osvojili su kritičare, a kvalitetu potvrdili drugim albumom, Darklands koji ih je proslavio

The Jesus and Mary Chain, bend koji već četiri desetljeća svojom melodioznom bukom osvaja publiku diljem svijeta, nakon turneje po Australiji i Novom Zelandu u srijedu, 28. kolovoza, premijerno nastupa u zagrebačkoj Tvornici kulture.

U sklopu turneje kojom obilježava 40 godina postojanja, kultni škotski bend otvorit će novu koncertnu sezonu Tvornice, gdje će  prvi put izvesti hitove koji su nezaobilazni na popisima najvažnijih pjesama u povijesti alternativne i rock glazbe. Svirat će stare i nove pjesme iz svoje duge karijere, a ‘April Skies’, ‘Just Like Honey’, ‘I Hate Rock ‘N’ Roll’ i ‘Head On’, samo su neke od njih.

Europski dio velike ’40 years’ turneje nastavlja se nakon niza nastupa u Australiji i Novom Zelandu, gdje će biti do 8. kolovoza. U Europi najprije nastupaju na Green Man Festival u Walesu, a potom na portugalskom Vodafone Paredes de Coura festivalu.

Nakon toga imaju koncerte u Mađarskoj, Estoniji i Finskoj, a u Zagreb dolaze nakon češkog Trutnoff festivala.

Osnivači i okosnica grupe braća Jim i William Reid veliku obljetnicu obilježili su i albumom Glasgow Eyes, objavljenim u ožujku, prvim studijskim izdanjem nakon albuma Damage and Joy iz 2017. godine.

S novim albumom, snimljenim u Castle of Doom studiju u Glasgowu, vraćaju se, mračnoj i romantičnoj atmosferi kojom su se odavno izdvojili iz mnoštva post-punk bendova, a kasnije i odigrali ključnu ulogu u formiranju podžanrova kao što su shoegaze i noise pop.

Kako LA agencija ističe u najavi zagrebačkog koncerta, ovim su pjesmama predstavili svoje novo poglavlje kojim kombiniraju mećavu melodije, feedbacka i kontroliranog kaosa, ljubav prema Suicideu i Kraftwerku te manje disciplinirane pristupe jazzu. 

Zvuk i energija i na ovom su izdanju ponovno svježi i radikalni te preliveni nepobitnim mračnim šarmom, dodaje se.

Bend je najavio da će u obljetničkoj godini objaviti još autobiografiju i dokumentarac, što će biti prilika da se sazna više o tom inače prilično samozatajnom kreativnom dvojcu.

Kao ‘neodoljivi outsideri’ The Jesus and Mary Chain pojavili su se 1984. godine kada su imali prvu svirku. Već iduće godine svojim debitantskim izdanjem Psychocandy osvojili su kritičare, a kvalitetu potvrdili drugim albumom, Darklands koji ih je proslavio.

Taj je album došao na peto mjesto na UK Album Chartu, a hit singl April Skies na osmo u Ujedinjenom Kraljevstvu. S trećeg su se albuma Automatic, iz 1989. godine, posebno istaknuli singlovi Blues From A Gun i Head On. Nakon iznimno uspješnog desetljeća bend se razišao, no i ponovno okupio 2007. godine. 

Za zagrebački koncert ostalo je još manje od 20 posto kapaciteta. Ulaznice po cijeni 36 eura dostupne su u Tvornici kulture, na prodajnim mjestima Entrija ili na Entrio.hr. Na dan koncerta cijena će biti 40 eura, a prodaju se i ulaznice za VIP galeriju, za 58 eura. Ako se koncert rasproda, neće se seliti u veći prostor, poručio je organizator.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Kultura

Zlatni globusi za 2024. ‘Brutalistu’, ‘Emiliji Perez’, Adrien Brodyju, Demi Moore

Objavljeno

/

By

Zlatni Globusi na postolju s plavom pozadinom na kojoj su ispisani natpisi 'Golden Globes', 'CBS Paramount+' i 'The Beverly Hilton'. Globusi su ukrašeni filmskom vrpcom, simbolizirajući nagrade za filmska i televizijska ostvarenja.
Foto: Hina/EPA/Caroline Brehman

Na 82. dodjeli Zlatnih globusa kojima se nagrađuje televizijska i filmska izvrsnost najboljom filmskom dramom u 2024. proglašen je ‘Brutalist’, najboljim filmskim mjuziklom ‘Emilia Perez’, a među najboljim glumcima su Fernanda Torres, Demi Moore, Adrien Brody i drugi

Adrien Brody je osvojio Zlatni globus za ulogu u filmu ‘The Brutalist’, a Demi Moore za najbolju glumicu u mjuziklu ili komediji za glavnu ulogu u filmu ‘The Substance’, priči o glumici koja blijedi u potrazi za izvorom mladosti.

Nagradu za najbolju glumicu u filmskoj drami dobila je Fernanda Torres za ulogu u filmu ‘I’m Still Here’, dok je najbolji glumac u komediji ili mjuziklu Sebastian Stan iz ‘A Different Man’.

Najbolji sporedni glumac je Kieran Culkin iz filma ‘A Real Pain’, a najbolja sporedna glumica Zoe Saldaña iz mjuzikla ‘Emilia Pérez’.

I redatelj filma ‘The Brutalist’ Brady Corbet nagrađen je Zlatnim globusom kao najbolji u 2024., dok je najbolji animirani film ‘Tok’, najbolji neengleski film ’Emilia Pérez’, a najbolji scenarij Petera Straughana za film ‘Conclave’.

Za ‘kinematično i blagajničko’ postignuće Zlatni globus je dobio mjuzikl ‘Wicked’, za najbolju TV seriju ‘Shogun’, za najbolju komediju/glazbenu seriju ’Hacks’, a među mnogim nagrađenima su primjerice još i glumci Colin Farrell i Jodie Foster i drugi.

Domaćica dodjele bila je voditeljica Nikki Glaser, a uoči dodjele na crvenom je tepihu bila uobičajena modna revija slavnih osoba koje su blistale u crnim, zlatnim i srebrnim haljinama s povremenom crvenom ili tamnozelenom kombinacijom.

U tome se malo izdvojila zvijezda filmskog mjuzikla ‘Wicked’ Ariana Grande koja je nosila žutu Givenchyjevu haljinu sa steznikom s perlicama, za koju je rekla da je posveta cesti od žute cigle koja vodi do Oza u tom mjuziklu.

Dobitnike Zlatnih globusa odabralo je 334 novinara iz 85 zemalja, u usporedbi s otprilike oko 9000 glasača koji biraju dobitnike nagrade Oscar. Glasačko tijelo Globusa prošireno je posljednjih godina, a organizatori su pokrenuli i reforme nakon što su bili kritizirani zbog etičkih propusta i nedostatka raznolikosti.

Nastavi čitati

Kultura

Zimska škola hrvatskog folklora u Sisku od 3. do 12. siječnja

Objavljeno

/

By

Skupina mladih žena u tradicionalnim narodnim nošnjama pleše u krugu na otvorenom. Nose bogato ukrašene plave suknje, bijele pregače i šarene marame. U pozadini se vidi nekoliko glazbenika s instrumentima, uključujući violine i kontrabas, koji ih prate glazbom.
Foto: Pixabay

Trideset i prvu Zimsku školu hrvatskog folklora s temom plesova, nošnji i glazbala dinarskog područja Hrvatska matica iseljenika organizira u Hotelu Panonija u Sisku od 3. do 12. siječnja

Dinarsko područje obuhvaća Liku, Podvelebitski kanal, Ravne kotare, Bukovice, zadarsko priobalje, otoke Pag, Ugljan i Dugi otok, Šibensko-primoštensko priobalje, zagoru i otoke, Drnišku i Sinjsku krajinu, Poljica, Zabiokovlje, Imotsku krajinu i dolinu Neretve. Programom su obuhvaćeni i plesovi Hrvata u Bosni i Hercegovini, zapadne i sjeverne Hercegovine, Završja, Kupresa, zapadne Bosne i srednjobosanskoga gorja.

Hrvatska matica iseljenika poručuje da se na ovaj način podržava očuvanje, jačanje i promidžba hrvatske tradicijske kulture i nacionalnog i etničkog identiteta u iseljeništvu. Glavni cilj samog stručnog programa jest očuvanje izvornosti i autohtonosti folklora – tradicijskog plesa, pjesme, glazbe kao najprivlačnijeg i najčešće izvođenog dijela tradicijske kulture danas, kaže se u priopćenju.

Osim programskog stručnog voditelja Andrije Ivančana, umjetničkog voditelja FA Linđo iz Dubrovnika, Odjel tambura vodi Tibor Bün, tamburaški voditelj iz Varaždina te Odjel tradicijskih glazbala vodi glazbeni pedagog Vjekoslav Martinić, majstor izrade tradicijskih glazbala iz Garešnice. Gost predavač ZŠHF je glazbeni skladatelj maestro Siniša Leopold.

Među predavačima nalaze se folkloristi i etnokoreolozi, istraživači hrvatskoga folklora i umjetnici Vidoslav Bagur, Goran Knežević, Nenad Milin, Vedran Vidović, Ivan A. Ivančan, Katarina Horvatović, Kristina Benko Markovica, Filip Martinić, Martin Durbek i Adrian Josić.

Škola hrvatskog folklora se temelji na znanstveno-stručnom programu koji je postavio 1964. godine hrvatski znanstvenik iz područja etnologije i etnokoreologije Ivan Ivančan. 

Nastavi čitati

Kultura

Njemački metal velikani Blind Guardian nastupit će krajem kolovoza u Tvornici

Objavljeno

/

By

Fotografija rock benda na koncertnoj pozornici. Bend je okružen plavim svjetlima, a pozadina prikazuje svijetleću grafiku s apstraktnim motivima. Na pozornici su članovi benda s instrumentima, dok pjevač podiže ruku prema publici.
Foto: Sven Mandel/CC-BY-SA-4.0

Blind Guardian, njemački doajeni power metala, ili Bardovi, kako ih nazivaju njihovi fanovi, nakon 14 godina vraćaju se u Zagreb, a nastupit će 23. kolovoza u Tvornici kulture, objavio je organizator koncerta Hangtime Agency

Blind Guardian osnovan je krajem 1984. pod imenom Lucifer’s Heritage u Krefeldu, a u početnoj fazi svirali su speed metal. Temelje benda su udarili vokal i basist Hansi Kürsch, solo gitarist André Olbrich, ritam gitarist Marcus Dörk i bubnjar Thomas Stauch. 

Inspirirani albumom ‘Awaken The Guardian’ benda Fates Warning, članovi su odlučili promijeniti ime u Blind Guardian, a uskoro im se pridružio novi gitarist Marcus Siepen, koji je član i danas. Njihov rad obilježavaju epski tekstovi inspirirani književnošću, mitologijom i fantazijom, posebno djelima Michaela Moorcocka, Stephena Kinga, Georgea R.R. Martina i J.R.R. Tolkiena. 

Bend je pionir power metala i jedan od prvih koji je u žanr uveo kompleksne orkestralne aranžmane i zborske vokale. Osim Kürscha, Olbricha i  Siepena, današnju postavu čini još i Frederik Ehmke koji svira bubnjeve, flautu i gajde.

Njihov debitantski album ‘Battalions Of Fear’ (1988.) pokazao je snažan utjecaj bendova poput Iron Maiden i Helloween. Otada su nanizali još 11 albuma od kojih će najaktualniji ‘The God Machine’ promovirati u Tvornici, a radi se o albumu koji na neki način sublimira cijeli put i evoluciju benda u njihovih 40 godina stvaranja.

Nastavi čitati

U trendu