Iskustveni svijet starih zanata djeca su doživjela iz prve ruke, a kako ih se najviše dojmila keramika, dobili su priliku izraditi i kući ponijeti različite dekorativne predmete koji će ih podsjetiti na ovaj jedinstven izlet
Poslušaj članak
Učenici trećeg razreda osnovne Waldorfske škole iz Sigeta posjetili su u srijedu proizvodne pogone ustanove URIHO na Kajzerici.
Radni centar ustanove bio je prvi na rasporedu gdje su imali prilike vidjeti kako se izrađuju jastuci, dječje dekice ili prigodne jastučnice od kojih pojedine mogu biti personalizirane. Program je to koji se potom prodaje u dućanima ustanove.
Veliko iznenađenje je bio pogon Keramike gdje su se već mogla vidjeti uskršnja jaja te razni drugi ukrasi. Dok se jedna jaja peku u keramičarskoj peći, druga se oblikuju na lončarskom kolu. Posebna po svojoj unikatnosti, njihova jedinstvenost leži u raznolikosti. Svako jaje ručne izrade je drugačije te odražava kreativnost pojedinca.
Učenici trećeg razreda, njih 23, posebno su bili oduševljeni ručnom izradom keramike na lončarskom kolu, jednom od najstarijih zanata u Lijepoj Našoj. Tradicijsko je to umijeće koje pomalo izumire, no u ustanovi se trude da se održi i prenese na iduće naraštaje.
Majstor Roko objasnio je na koji način se glina modelira pa su tako učenici na licu mjesta imali mogućnost vidjeti kako se izrađuje keramička šalica. Priliku da sami probaju izraditi predmet od gline dobili su na radionici, predviđenoj isključivo za ovaj veseli posjet.
Pogon Ortopedije rezerviran je za izradu ortopedskih cipela po mjeri prilagođenih svakom pojedincu. Budući da je i ovdje skoro svaka cipela drugačija, učenici su imali puno pitanja na koja su im majstori vješto odgovarali.
U Waldorfskoj školi sve se uči iskustveno, kroz praksu. Nerijetko đaci pletu, kukičaju i šivaju već u osnovnoj školi, a neki su već izradili i svoje prve vunene kape.
– Waldorfska škola specifična je po posebnom kurikulumu prema kojem se većina znanja prenosi iskustveno, u praksi. Imamo sve predmete kao i u svakoj drugoj osnovnoj školi, dva strana jezika, ručni rad, religijsku kulturu, zbor te euritmiju. Kroz potonji predmet učenici se izražavaju pomoću pokreta – rekla nam je učiteljica Maja Vujnović Smolčić.
Kako žele upoznati većinu starih zanata, idućih dana učenici trećeg razreda će posjetiti postolara i zlatara gdje će iz prve ruke vidjeti kako se izrađuje nakit i cipele.
U lijepom sjećanju djeci će zasigurno ostati pogon vezilja u kojem se izrađuju zastave. Na koji način nastaju i gdje su plasiraju zastave učenici su imali priliku čuti iz prve ruke. Tom prigodom za njih su napravljene posebne zastave s imenom i logom Waldorfske škole.
Inače, u sklopu brojnih školskih aktivnosti, učenici sudjeluju u izradi tjednika pod nazivom ‘Zeleno pismo’ koji, osim djece, mogu pročitati svi roditelji i učitelji.
Iskustveni svijet starih zanata djeca su u ustanovi doživjela iz prve ruke, a kako ih se najviše dojmila keramika, dobili su priliku izraditi i kući ponijeti različite dekorativne predmete koji će ih podsjetiti na ovaj jedinstven izlet.
Inače, najstarija zaštitna radionica na području RH zapošljava oko 500 radnika od čega više od 300 čine osobe s invaliditetom. Osim spomenutih tradicijskih zanata, njeguju i izradu originalnih kožnih predmeta poput torbi, remena, zatim tiskarskih predmeta, konfekcije, metala i ortopedije.
U Zagrebu je po podacima iz 2024. zaposleno šest osoba sa sindromom Down, a na razini cijele Hrvatske ima ih 11. Posao na razini Hrvatske traži 20 do 30 osoba sa sindromom Down
Poslušaj članak
U djeci sa sindromom Down kriju se brojni talenti, a društvo im treba pružiti priliku da ih pokažu.
Povodom Svjetskog dana sindroma Down, u četvrtak je u kino dvorani Studentskog centra Stjepan Radić održana konferencija ‘Kino snova’, na kojoj su djeca i mladi sa sindromom Down pokazali što sve mogu postići u životu.
Predstavljeni su njihovi sportski i umjetnički uspjesi, od vrtićke dobi pa sve do srednje škole. Inspirativne životne priče, kroz prezentacije, ispričalo je desetak osoba sa sindromom Down. Osim izlagača, zvijezde večeri bili su i voditelji sa sindromom Down.
Najveći uspjeh za 35-godišnju Andreu Kaselj je pisanje poezije, a svoju prvu zbirku pjesama objavila je još 2009. godine. Jednu pjesmu posvetila je i svojoj majci.
– Kroz poeziju pokazujem svoje osjećaje. Poezija mi jako puno znači u životu. San mi je biti pjesnikinja i nadam se da ću to ostvariti. Drago mi je što nastupam na ovoj konferenciji jer mogu pokazati kakva sam osoba, odnosno da sam kreativna i pozitivna – rekla je Andrea.
Marija Pinjuh se plivanjem bavi od svoje osme godine. Članica je plivačkog kluba Natator, a među njezinim značajnim uspjesima ističe se brončana medalja na Europskom prvenstvu za plivače sa sindromom Down. Marija je istaknula da joj je plivanje velika ljubav i da djeluje smirujuće na nju.
Dojmljivi su sportski uspjesi Mije Sertić i Samije Zaydan, ali i njihova priča o prijateljstvu koje traje već 18 godina. Obje se bave para taekwondoom i članice su taekwondo kluba Čigra. Nakon smrti roditelja, Samija je postala član Mijine obitelji.
– Osvojila sam medalje, od zlatnih do srebrnih. Volim taekwondo, treneri su najbolji i uvijek nas potiču. Želim i dalje biti uspješna u tom sportu – rekla je Samija. Njezina prijateljica Mia naglasila je da joj puno znače osvojene medalje, a za Samiju kaže da joj je više od prijateljice.
Predsjednica Udruge za sindrom Down – Zagreb, Natalija Belošević, rekla je da konferencija osoba sa sindromom Down nosi snažnu poruku da se svi snovi mogu ostvariti.
– Sva djeca sa sindromom Down uključena su u obrazovni sustav. U posljednjih godinu dana primijećeni su manji problemi pri upisu, prvenstveno zbog nedovoljnog broja osiguranih prilagođenih razreda. Sve više djece sa sindromom Down upisuje se u redovne škole prema prilagođenom programu ili kroz djelomičnu integraciju. Prema Gradu Zagrebu podnijeli smo zahtjev za otvaranjem dodatnih razreda, na čemu se radi, ali potrebno je vrijeme“, pojasnila je Belošević. Dodala je kako je zapošljavanje osoba sa sindromom Down i dalje izazov, te da Udruga aktivno traži poslodavce i provodi njihovu edukaciju.
Dopredsjednik Udruge za sindrom Down – Zagreb, Matej Baturić, rekao je da osobe sa sindromom Down imaju veliku količinu ljubavi za druge ljude.
– Oni mogu sve što može i svaka osoba redovnog razvoja. Potreban im je poticaj iz okoline i osjećaj da su prihvaćeni. Ova konferencija pokazuje da mogu ostvariti sve što zamisle. Prvi put konferencija je koncipirana tako da osobe sa sindromom Down budu u prvom planu – pojasnio je Baturić. Naglasio je da su osobe sa sindromom Down sve više prihvaćene u društvu, pohađaju redovne škole i vrtiće, ali još uvijek postoji prostor za napredak.
Udruga osoba s invaliditetom (UOSI) Sinergija Samobor organizirala je pod pokroviteljstvom Grada Samobora u utorak, 18. ožujka 2025., u Centru za mlade – Bunkeru, vrlo važnu Konferenciju o pravima osoba s invaliditetom pod nazivom ‘Primjena strateških dokumenata u lokalnoj zajednici’
Poslušaj članak
Nakon dolaska i registracije svih sudionika, uslijedilo je otvaranje Konferencije i pozdravne riječi Petra Burića – zamjenika samoborske gradonačelnice, Martina Komesa – potpredsjednika Gradskog vijeća Samobora i Kreše Beljaka – saborskog zastupnika.
Konferencija je okupila eminentne stručnjake, predstavnike institucija i organizacija civilnog društva, kao i udruga osoba s invaliditetom iz Zagreba, Pule, Križevaca, Koprivnice, Svetog Ivana Zeline, kako bi se razmotrili ključni izazovi i mogućnosti u implementaciji strateških dokumenata u lokalnu zajednicu, koji se tiču prava osoba s invaliditetom.
Na početku rada sve je pozdravio zamjenik samoborske gradonačelnice Petar Burić, a kratki govor održao je i saborski zastupnik Krešo Beljak. Konferenciji je nazočio i potpredsjednik Gradskog vijeća Samobora Martin Komes.
Zatim je Viktor Jozić, domaćin skupa i predsjednik UOSI Sinergija Samobor, održao uvodno predavanje pod nazivom ‘Izazovi u provođenju strateških dokumenata’.
Dario Jurišić, pravobranitelj za osobe s invaliditetom, nije mogao doći na predstavljanje aktualnog stanja u provedbi Konvencije o pravima osoba s invaliditetom, tako da ga je zamijenila Gordana Glibo iz Ureda pravobranitelja za osobe s invaliditetom.
Primjenu Zakona o osobnoj asistenciji i inkluzivnom dodatku predstavila je Zvjezdana Bogdanović, savjetnica ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
Umjesto Antonije Delišimunović i Lane Lukačić iz samoborske ispostave Hrvatskog zavoda za socijalni rad, riječ o pristupačnosti socijalnih usluga imao je Ivan Pavičić, upravitelj navedene Ispostave Samobor.
O primjeni iskaznica osoba s invaliditetom govorile su Lucija Katuša i Viktorija Žugaj iz AKD-a.
Marica Mirić, predsjednica Zajednice saveza osoba s invaliditetom, imala je govor na temu ‘Krizne situacije kao izazov osobama s invaliditetom’.
Tomislav Benjak iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo objasnio je upotrebu podataka iz Registra osoba s invaliditetom.
Konferencija je završila diskusijom i zaključcima, nakon čega su se prisutni okupili oko prigodnog ručka.
Naposljetku smo pitali domaćina Viktora Jozića za dojmove u vezi konferencije.
– Konferenciju smo organizirali najviše radi primjene svih strateških dokumenata, kako međunarodnih, tako i hrvatskih, koji se tiču prava osoba s invaliditetom. Naglasak je na primjeni tih prava u lokalnoj zajednici, jer često su naši zakoni izvanredni, ali ponekad fali konkretna primjena na lokalnoj ili nižoj razini. Htjeli smo ujedno upoznati i lokalne vlasti o svim zakonskim instrumentima, koji promoviraju i štite prava osoba s invaliditetom. To je bio cilj ove Konferencije, na kojoj smo se dotakli i socijalnih zakona, posebno u odnosu na inkluzivni dodatak i osobnu asistenciju, o čemu je govorila Zvjezdana Bogdanović, savjetnica ministra. Također, govorili smo o primjeni europske nacionalne iskaznice za osobe s invaliditetom, o čemu su govorile djelatnice AKD-a Lucija Katuša i Viktorija Žugaj. Nadalje, Tomislav Benjak, zamjenik ravnatelja HZZO-a i voditelj Odjela Hrvatskog registra osoba s invaliditetom, pojasnio je upotrebu podataka iz Registra osoba s invaliditetom. O primjeni socijalnih prava i usluga na lokalnoj razini govorio je upravitelj Ispostave Samobor Hrvatskog zavoda za socijalni rad Ivan Pavičić. Marica Mirić govorila je o kriznim situacijama i postupanju lokalnih, regionalnih i državnih institucija u takvim situacijama, kao i o pripremi samih osoba s invaliditetom u tim situacijama – pojasnio je Jozić.
Na naše pitanje je li zadovoljan cjelokupnom Konferencijom, odgovorio je pozitivno.
– Jako sam zadovoljan cijelom atmosferom, a potom i odazivom, kako samih izlagača tako i naših partnerskih udruga osoba s invaliditetom iz cijele Republike Hrvatske. Pogotovo mi je drago da su prisustvovali predstavnici iz Crvenog križa, Pučkog otvorenog učilišta iz Samobora te Centra za odgoj i obrazovanje Lug. Vjerujemo da će zapisnik s ove Konferencije pridonijeti daljnjem razvoju i implementaciji zakonskih dokumenata u lokalnu zajednicu, kao i u svrhu poboljšanja kvalitete života osoba s invaliditetom.
Udruga osoba s invaliditetom Sinergija Samobor predložit će na lokalnoj razini, i to gradskim upravama Samobora i Svete Nedelje, osnivanje povjerenstava koji bi se bavili potrebama osoba s invaliditetom.
Organizatori pozivaju sve građane da se pridruže Festivalu inkluzije i podrže stvaranje društva u kojem su svi njegovi članovi ravnopravni i prihvaćeni
Poslušaj članak
Festival inkluzije – 3. Dani djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji održat će se u Zadru od 21. ožujka do 2. travnja 2025. godine. Ovu manifestaciju organiziraju Odjel za zdravstvene studije Sveučilišta u Zadru, Udruga za autizam Zadar, Udruga Cukrići Zadar, Udruga za Down sindrom Zadarske županije, Dječji vrtić Latica, Osnovna škola Voštarnica – Zadar i Centar za pružanje usluga u zajednici Mocire.
Cilj festivala je jačanje zajedništva, osnaživanje djece s teškoćama u razvoju i njihovih obitelji te promicanje podrške u stvaranju inkluzivnog društva. Inkluzivno društvo omogućuje svakom djetetu s teškoćama i osobi s invaliditetom da razviju svoje pune potencijale i ravnopravno sudjeluju u svim aspektima života.
Podrška roditeljima od iznimnog je značaja za prevladavanje izazova roditeljstva, omogućavanje kvalitetne roditeljske skrbi i jačanje djetetovih potencijala. Kroz zajedništvo i empatiju, gradimo mrežu podrške prema inkluzivnom društvu u kojem su raznolikosti prirodne i poželjne.
Moto ovogodišnjeg Festivala inkluzije, ‘S tobom, uz tebe’, šalje poruku zajedništva i podrške, ističući važnost tolerancije, razumijevanja i prihvaćanja. Pokrovitelji manifestacije su Grad Zadar, Zadarska županija i Vlada Republike Hrvatske.
Svečano otvaranje Festivala održat će se danas, 21. ožujka 2025. u Hrvatskom narodnom kazalištu Zadar s početkom u 17 sati. Program će uključivati glazbeno-scenske nastupe djece iz uključenih organizacija, čime će se predstaviti njihove vještine i talenti.
Tijekom trajanja Festivala, planirane su razne aktivnosti poput radionica, sportskih događanja, okruglih stolova i izložbi, s ciljem osvještavanja javnosti o važnosti inkluzije i pružanja podrške djeci s teškoćama u razvoju te njihovim obiteljima. Detaljan program bit će dostupan na službenim stranicama organizatora i lokalnim medijima.
Organizatori pozivaju sve građane da se pridruže Festivalu inkluzije i podrže stvaranje društva u kojem su svi njegovi članovi ravnopravni i prihvaćeni.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.