Connect with us

Sport

SPLIT Joskić i Kolundžija drugi u konkurenciji parova na Split Openu

Objavljeno

/

Na slici su dva tenisača u kolicima. Tenisači se pozdravljaju na teniskom terenu nakon odigrane utakmice. Jedan tenisač ima tenisku lopticu zakačenu za kolica. Oba tenisača imaju bijele majice i bijele kape. Podloga terena je zemljana.
Foto: Hrvatski teniski savez

Ovaj je turnir također dio serije Croatian Tennis Pro Tournaments i kalendara Wheelchair Tennis Toura Međunarodnog teniskog saveza

Prošlog vikenda na terenima Sportskog centra ‘Firule’ održao se ‘Split Open’, međunarodni turnir tenisača u kolicima. Na natjecanju su se okupili igrači iz svih djelova svijeta. Između ostalih tu su bili i igrači iz Velike Britanije, Kanade, Australije, Italije, Poljske i Hrvatske.

Ovaj je turnir također dio serije Croatian Tennis Pro Tournaments i kalendara Wheelchair Tennis Toura Međunarodnog teniskog saveza.

Od Hrvatskih predstavnika natjecali su se Anto Joskić, Ante Kolundžija, Sven Maretić i Antonio Arambašić.

Talijan Luca Arca i na ovom je turniru u singlu bio neumoljiv. Naime, Arca je u prvom kolu uvjerljivo svladao Poljaka Piotra Jaroszewskog sa 6:0, 6:2 te tako prošao u četvrtfinale turnira.

Drugi par prvog kola bili su naši Anto Joskić i Ante Kolundžija. Kolundžija je uspio iznenaditi Joskića dopustivši mu da osvoji tek jedan set. Ante je svog kolegu iz reprezentacije na kraju pobijedio s rezultatom 3:6, 6:2, 6:4. To je Kolundžiji dalo vjetar u leđa za nastavak natjecanja.

Jedan od najboljih hrvatskih tenisača Sven Maretić nije imao sreće u singlu. U prvom kolu svladao ga je Austrijanac Jozef Riegler. Konačni rezultat bio je 6:3, 6:2 za Austrijanca.

Što se tiče ostalih parova prvog kola, Španjolac Enrique Siscar Meseguer savladao je Britanca Joshuu Johnsa sa sigurnih 6:1, 6:2 dok je u drugom meču prvog kola Poljak Jakub Dominik Bukala dobio Talijana s 6:0, 6:4, te tako prošao dalje.

Ante Kolundžija u četvrtfinalu je naišao na Talijana Arcu koji ga je ostavio bez šanse za prolaz u polufinale. Arca je bio bolji te je s 6:4, 6:0 ispratio našeg igrača sa pojedinačnog turnira.

Mađar Ronald Nemeth nadvladao je Austrijanca Martina Legnera s 6:2, 6:2 i tako postao uz Arcu postao drugi polufinalist turnira.

U trećem susretu četvrtfinala, Španjolac Enrique Siscar Meseguer porazio je Talijana Francesca Felicia s 6:0. 6:1, tako postaši treći polufinalist. U zadnjem susretu četvrtfinala Austrijanac Jozef Riegler pobijedio je poljskog tenisača Jakuba Dominika Bukla s 6:3, 6:2, tako postavši četvrti četvrfinalist.

Što se tiče  polufinala, odigrala su se dva zanimljiva meča. Prvi konkurent za naslov Luca Arca dočekao je Mađara Rolanda Nemetha i pobijedio ga sa 6:0, 6:2, dok je u drugom polufinalnom susretu Enrique Siscar Meseguer lagano prošao prepreku zvanu Josef Riegler.

U velikom finalu sastali su se Luca Arca i Enrique Siscar Meseguer. Iako je Španjolac kroz cijeli turnir bio jako dobar, Arca je u finalu ipak bio bolji. Talijan je u tri seta savladao Španjolca, sa 7:5, 3:6, 6:3, i tako drugi put u godinu dana postao pobjednik nekog teniskog turnira u Hrvatskoj.

Podsjetimo, Arca je prije par mjeseci osvojio ‘Le Meridian Lav 2023’ koji se također održavao u Splitu.

Osim u singlu tenisači su se na ovom turniru natjecali i u parovima.

Mađarski par Attila Farkas i Ronald Nemeth u prvom su se kolu sastali s Austriskim parom Martinom Legnerom i Jozefom Rieglerom. Austrijanci su bili uspješniji sa 6:2, 6:4

Drugi meč prvog kola parova, hrvatski par Joskić i Kolundžija igrali su protiv Talijanskog para Francesca Felicia i Marca Pincella. U tom susretu naš je par bio uspješniji te su svladali Talijane sa 6:0, 6:4.

Hrvatski tenisač Sven Maretić u paru s Joshuom Johnsom svladao je poljsko-kanadsku kombinaciju Bukala-Venos sa 6:2, 7:6.

U polufinalu parova Poljak Piotr Jaroszewski i Španjolac  Enrique Siscar Meseguer dočekali su Austrijance Martina Legnera i Josefa Rieglera. Austrijanci su bili bolji pobijedivši sa 6:3, 6:0.

Drugo  polufinale bilo je jako zanimljivo jer su u njemu igrala čak tri Hrvata. Hrvatski par Anto Joskić i Ante Kolundžija pobijedili su hrvatsko-britansku kombinaciju Maretić-Johns sa 6:3, 1:0, te tako izborili finale turnira u parovima.

Veliko finale ponudilo je pravu poslasticu. Naš par Antu Joskića i Antu Kolundžiju dočekao je austrijski par Martin Legner i Josef Riegler. Nažalost, Austrijanci su bili bolji i sa 6:4, 6:1 pobijedili hrvatski par, osvojivši tako titulu u konkurenciji parova.

Svi natjecatelji izrazili su zadovoljstvo odigranim turnirom.

Sport

HNS i Plavi cvijet organizirali kamp za djecu s autizmom

Objavljeno

/

Na fotografiji je više ljudi koji stoje na travi, a iznad njih je vedro nebo.
Foto: Iva Klarić

Povodom 10. obljetnice Uefine Zaklade za djecu, Hrvatski nogometni savez ostvario je suradnju s Udrugom “Plavi Cvijet” iz Slavonskog Broda, partnerom odabranim za sudjelovanje u posebnom inkluzivnom projektu

Riječ je o projektu simboličnog naziva “Nogometni kamp AUT”, koji je u Slavonskom Brodu proveden uz snažnu podršku Hrvatskog nogometnog saveza i Uefe, s ciljem uključivanja djece i osoba s poremećajem iz spektra autizma u sportske aktivnosti.

Udruga Plavi cvijet okuplja roditelje, skrbnike te djecu i odrasle s dijagnozom iz šireg autističnog spektra, a trenutno broji 73 korisnika i više od 150 članova.

Djelujući od 2020. godine, udruga kontinuirano pruža podršku obiteljima, organizira terapijske i inkluzivne programe te promiče vrijednosti jednakih mogućnosti i nediskriminacije u društvu.

Projekt “Nogometni kamp AUT” osmišljen je kao jednogodišnji program koji uključuje i sportske i terapijske aktivnosti, a njegovo svečano otvorenje i prvo druženje održano je 3. svibnja na nogometnom terenu u slavonskobrodskoj gradskoj četvrti Budainka. Tijekom godine planirano je više susreta i aktivnosti na različitim lokacijama u gradu, a sve uz vodstvo profesionalnih nogometnih trenera i edukacijskih rehabilitatora.

-Ovaj projekt na konkretan način pokazuje snagu nogometa u povezivanju i uključivanju. U Savezu duboko vjerujemo da nogomet pripada svima – to nije samo poruka, nego načelo koje živimo kroz sve naše aktivnosti. Ovakvi projekti potvrđuju koliko je važno otvoriti sportska vrata svima, osobito djeci i osobama s poteškoćama, kako bi im sport postao prostor radosti, razvoja i ravnopravnosti’, poručio je predsjednik HNS-a Marijan Kustić.

Kroz šest planiranih susreta, djeci i odraslima s dijagnozom autizma pruža se priliku za uključivanje u sportske aktivnosti, socijalizaciju i međusobno povezivanje, dok roditelji istovremeno imaju prostor za druženje i razmjenu iskustava. Po završetku svakog treninga organizirat će se zajednička neformalna druženja svih sudionika, stručnih voditelja i obitelji.

‘UEFA kroz rad Zaklade za djecu prepoznaje ovakve projekte i zato smo prije mjesec dana, zajedno s HNS-om, prijavili ovaj projekt koji je prihvaćen, na čemu smo duboko zahvalni našoj nogometnoj organizaciji te Uefinoj Zakladi za djecu. Naziv projekta je, simbolično, Nogometni kamp AUT. Kroz aktivnosti u sklopu njega organizirat ćemo druženja na različitim lokacijama u našem gradu, na nogometnim terenima, gdje ćemo djeci pružiti priliku da se okušaju u igranju sportova. 

Naša djeca često prolaze i gledaju drugu djecu kako igraju nogomet pa bi se i oni voljeli priključiti. Nadamo se da ćemo s našim nogometnim klubovima oformiti i neke stalne odnose. Neki su nam se već javili i iskreno se radujemo’, izjavila je Iva Klarić, glavna koordinatorica udruge Plavi cvijet.

Drugi dio projekta uključuje zapošljavanje fizioterapeuta na nepuno radno vrijeme, kako bi korisnicima udruge bila omogućena redovita individualna tjelovježba i terapijski tretmani tijekom cijele godine. Terapije se provode u opremljenom prostoru same udruge i odgovor su na veliku potrebu članova za stručnom fizioterapijskom podrškom.

Izvor: HNS

Nastavite čitati

Sport

JARUN Zagrepčani trče za ‘Malog zmaja’

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje trkače koji su prošli kroz cilj.
Foto: Decathlon Hrvatska

Pridružite se i vi, te učinite nešto lijepo za djecu slabijeg imovinskog stanja, ali i za svoje tijelo

Na zagrebačkom Jarunu ove će se nedjelje održati Festival sporta. Već treću godinu za redom poznati proizvođač sportske opreme Decathlon organizira humanitarnu utrku, ali i mnoštvo drugih sportskih aktivnosti.

Glavni događaj Festivala sporta će kao i svake godine biti humanitarna utrka ‘Trčimo krug oko Jaruna za Mali zmaj’. Prikupljena sredstva od kotizacija za utrku donirat će se Udruzi ‘Mali Zmaj’ kako bi njihovi štićenici mogli otići na ljetovanje.

Udruga ‘Mali zmaj’ svojim djelovanjem podiže kvalitetu života djece iz obitelji slabijeg imovinskog stanja. Sudjelovanjem u utrci pomažete malim ‘zmajićima’ da bar na kratko zaborave na probleme s kojima se svakodnevno susreću i malo uživaju u ljetnim radostima.

Izuzev kupnje kotizacija za utrku, svi koji žele, Udruzi mogu pomoći skeniranjem QR koda koje se nalaze na stranicama Festivala sporta preko kojeg se može uplatiti donacija na račun Udruge. Novčana sredstva se također mogu donirati na Festivalu sporta, a svi koji doniraju zauzvrat će dobiti majicu organizatora  koju mogu personalizirati grafitima na licu mjesta.

-Želimo zahvaliti Decathlonu što već drugu godinu pomaže udruzi Mali zmaj i našim štićenicima kako bi ovo ljeto bar na kratko kroz sport i zabavu na moru zaboravili svoje svakodnevne brige. Sva djeca jako su zahvalna na pomoći, a mi smo sretni što građani prepoznaju važnost pokrenute inicijative. Vjerujem kako ćemo se na Jarunu okupiti u velikom broju, a sve koji se još premišljaju hoće li doći pozivam još jednom na izvrsnu sportsku zabavu koja nas očekuje ovu nedjelju – istaknula je tajnica Udruge Mali zmaj Tanja Radotić.

Svi prisutni moći će uživati u brojnim sportskim igrama, kao što su badminton, odbojka, stolni tenis, košarka, te košarke 3×3, mali nogomet, bicikliranje, streličarstvo i bejzbol penjanje i ples. Oni koji vole dinamičnije sportove moći će se okušati u parkuru. U sklopu ove sportske manifestacije održat će se čak 14 natjecanja u različitim sportovima.

Decathlon je za potrebe ove manifestacije sklopio partnerstvo s klubovima KK Susedgrad i HK Herkul koji rade s djecom s poteškoćama u razvoju, kao i sa Društvom sportske rekreacije Sport za sve – Centar koji za cilj imaju poticati umirovljenike na sudjelovanje u sportskim aktivnostima.

Između ostalog, na ovogodišnjem Festivalu sporta sudjelovat će i Rehabilitacijski centar Silver te će se njihovi rehabilitacijski psi socijalizirati među posjetiteljima.   

– Naš je cilj inkluzijom potaknuti cjelokupnu zajednicu na aktivnost i istodobno pomoći Malom zmaju i djeci koja to najviše trebaju – kazao je Robert Logožar, izvršni direktor marketinga za Hrvatsku, Sloveniju i Srbiju u Decathlonu.

Organizatori su se pobrinuli da posjetitelji provjere svoje zdravstveno stanje, pa će tako Hrvatska liga za hipertenziju provesti program ‘Lov na tihog ubojicu’. Okupljeni će tako imati priliku izmjeriti talk, ili razinu šećera u krvi.

Pridružite se i vi, te učinite nešto lijepo za djecu slabijeg imovinskog stanja, ali i za svoje tijelo.

Nastavite čitati

Sport

ZAGREB Humanitarni turnir u tenisu za djecu s autizmom

Objavljeno

/

Na fotografiji je više ljudi, a iza njih je narančasti plakat na kojem piše 'Zagreb Open'. Svi na slici su svečano obučeni.
Foto: Hrvatski teniski savez

Svrha humanitarnog turnira ‘Autizam nije out’ je posvijestiti građanima probleme osoba sa spektrom autizma

Nakon što je prošle godine uspješno održan, ‘Zagreb Open’ ponovo se vraća na Šalatu. Prestižni zagrebački teniski turnir, koji će se odigrati od 11. do 17. svibnja, okupit će brojna poznata imena hrvatske teniske scene, a cijeli događaj imat će i humanitarnu notu.  

Igrat će se dva turnira – ATP Challenger 75 za tenisače i W75 turnir tenisačica iz  kalendara ITF Women ́s World Tennis Toura.

Direktor turnira Branimir Horvat zahvalio je Gradu Zagrebu i Tomislavu Tomaševiću što su podržali organizaciju ovog natjecanja.

-Izuzetno mi je drago da smo ove godine uspjeli spojiti muški i ženski turnir, što smo željeli već prošle godine. Moram se zahvaliti Gradu Zagrebu na čelu s gradonačelnikom Tomislavom Tomaševićem i zamjenikom Lukom Korlaetom, koji su prihvatili naše nastojanje vraćanja tenisa na Šalatu. Grad nam pomaže financijski i organizacijski, što je preduvjet da turnira uopće bude. Veliku podršku imamo od Ministarstva turizma i sporta, uvrštenjem među velike sportske priredbe, i nadam se da ćemo opravdati to povjerenje.

Pomoćnik ravnatelja Ustanove za upravljanje sportskim objektima Grada Zagreba,  Boro Stipić kazao je kako je ovaj turnir od velikog značaja za Grad Zagreb.

– Prošle godine smo vratili ozbiljan tenis na Šalatu, koja u tom trenutku nije bila pripremljena za takvo događanje. Nakon toga su uložena znatna sredstva u uređenje Šalate. Ovaj turnir je svrstan priredbe od posebnog značaja za Grad Zagreb i u budućnosti ćemo ga pratiti i skrbiti o njemu.

Iako na Šalati neće biti puno velikih teniskih imena, gledatelji će moći uživati u izvedbi hrvatskih teniskih velemajstora. Na ženskom turniru željno se iščekuje dolazak Jane Fet, a uz nju će nastupiti i Lea Bošković.

Mlada nada hrvatskog tenisa Petra Marčinko, iskusna Ana Konjuh i Tara Wurth dobit će pozivnice za sudjelovanje na zagrebačkom turniru. Velika je čast za hrvatske tenisačice dobiti pozivnicu organizatora za turnir u glavnom gradu svoje zemlje.

Što se tiče konkurencije na muškom turniru gledatelji će moći uživati u nastupima Luke Mikruta je koji će zaigrati uz pozivnicu. Preostale dvije pozivnice dobili su Mili Poljičak i Dino Prižmić, a uz njih nastupit će i Duje Ajduković, dok će Borna Gojo i Matej Dodig šansu za nastup tražiti kroz kvalifikacijski turnir.

Promotor ‘Zagreb Open’ turnira je legendarni hrvatski tenisač Goran Ivanišević.

Posebnu pažnju sigurno će privući i humanitarni teniski turnir ‘Autizam nije out’ kojega organizira Rotary klub Zagreb Gornji Grad i Zagreb Grič Rotary Club. Turnir će se održati 10. svibnja s početkom u 9 sati. Kotizacija po paru je 100 eura.

Ukoliko netko nema suigrača za igranje u parovima, a svejedno bi htio sudjelovati na turniru, može se prijaviti, a organizatori će mu pronaći suigrača.

Ulaz za posjetitelje je 40 eura, dok djeca mogu ući besplatno. Sav prihod od kotizacija i ulaznica kao i od kupljene hrane i pića, ide za programe rada s djecom iz spektra autizma koje vodi Teniski klub Travnjak.

Ako netko ne želi sudjelovati, ali želi pomoći pri ostvarenju ovog plemenitog cilja, svoju donaciju može uplatiti na ime RC Zagreb Gornji Grad, IBAN 5824020061101031919 uz naznaku ‘donacija tenis’.

Svrha humanitarnog turnira ‘Autizam nije out’ je posvijestiti građanima probleme osoba sa spektrom autizma.

Nastavite čitati

U trendu