U Hrvatskoj u ovom trenutku djeluje ukupno 26 skloništa za žrtve nasilja u obitelji s ukupnim smještajnim kapacitetima od 394 kreveta, a resorno ministarstvo financijski podupire njih 23, dok se preostala tri financiraju iz sredstava Grada Zagreba izravno iz proračuna kao dio ustanove te drugih izvora
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama, dan koji podsjeća na potrebu za okončanjem rodno uvjetovanog nasilja, obilježavamo 25. studenog u spomen na sestre Mirabal, političke aktivistice iz Dominikanske Republike koje su brutalno ubijene 1960. godine.
Prema podacima Ujedinjenih naroda, svaka treća žena u svijetu doživi neki oblik nasilja tijekom svog života.
Vlada Republike Hrvatske ozbiljno shvaća zadaću zaštite žrtava i prevencije nasilja nad ženama, a Republika Hrvatska učinila je značajan iskorak u kažnjavanju nasilja nad ženama uvođenjem u kazneno zakonodavstvo novo kazneno djelo femicida, odnosno teškog ubojstva ženske osobe, koje karakterizira da je počinjeno prema bliskoj osobi, osobi koju je počinitelj već ranije zlostavljao, ranjivoj osobi, osobi koja se nalazi u odnosu podređenosti ili zavisnosti ili je počinjeno u okolnostima spolnog nasilja ili zbog odnosa koji žene stavlja u neravnopravan položaj.
Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike tako financijski podupire rad ukupno 21 savjetovališta za žrtve nasilja u obitelji i žrtve seksualnog nasilja. U razdoblju od 2019. do 2024. godine utrošeno je gotovo 1,9 milijuna eura, što prosječno godišnje iznosi 313 tisuća eura.
U Hrvatskoj u ovom trenutku djeluje ukupno 26 skloništa za žrtve nasilja u obitelji s ukupnim smještajnim kapacitetima od 394 kreveta, a resorno ministarstvo financijski podupire njih 23, dok se preostala tri financiraju iz sredstava Grada Zagreba izravno iz proračuna kao dio ustanove te drugih izvora.
Grad Zagreb se povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama pridružuje globalnoj kampanji ’16 dana aktivizma protiv nasilja prema ženama’ s temom prepoznavanja obilježja nasilnih odnosa.
U zagrebačkim domovima zdravlja, domovima za starije osobe, područnim uredima Hrvatskog zavoda za socijalni rad te policijskim postajama su istaknuti edukativni plakati, a građankama i građanima bit će distribuirani letci s prikazom skale nasilja, gradacijom i obilježjima nasilnih odnosa.
– Ovom kampanjom o obilježjima nasilnih odnosa želimo informirati potencijalne žrtve nasilja o ranim znakovima koji upozoravaju na mogućnost nasilja i još jednom podcrtati da se femicid može spriječiti pravovremenim reakcijama institucija – izjavila je Danijela Dolenec, zamjenica gradonačelnika Grada Zagreba.
– Kako bi pomogli ženama žrtvama nasilja u uključivanju na tržište rada, u suradnji sa stručnjacima iz Rehabilitacijskog centra za stres i traumu, Grad Zagreb provodi radionice osnaživanja kako bi žene stekle vještine i podršku u pronalaženju zaposlenja. Jedan od najnovijih iskoraka je i razvoj socijalne usluge organiziranog stanovanja, kojom se ženama žrtvama nasilja, nakon smještaja u skloništu, olakšava ekonomsko osamostaljenje i sprečava povratak u nesigurno okruženje – dodala je zamjenica Dolenec.
Istaknula je također kako na području Zagreba djeluju tri skloništa i pet savjetovališta za žene žrtve nasilja, koji godišnje pruže usluge za više od 140 žena i djece te omoguće više od 9000 savjetovanja za gotovo 4000 korisnica i korisnika.
Putem QR koda istaknutog na materijalima dostupna je i informativna brošura s podacima o savjetovalištima i skloništima za žene žrtve nasilja na području Grada Zagreba.
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama podsjetnik je na potrebu kontinuirane borbe protiv rodno uvjetovanog nasilja. Hrvatska bilježi napredak kroz zakonodavne promjene i ulaganja u savjetovališta i skloništa, dok lokalne inicijative, poput kampanja i radionica, dodatno osnažuju žrtve i podižu svijest zajednice. Ipak, borba protiv nasilja zahtijeva stalnu podršku institucija, društva i pojedinaca kako bi se osigurala sigurnost i ravnopravnost za sve žene.
Svaka pravovremena reakcija i pružena pomoć korak su bliže društvu bez nasilja.