Poveži se s nama

Vijesti

PLENKOVIĆ Realan rast plaća veći od 20 posto

Objavljeno

/

Ova slika prikazuje dvije osobe koje sjede na sivim stolicama u moderno uređenom prostoru. Iza njih su umjetničke slike na zidu, a ispred njih je stakleni stol s čašama vode.
Foto: HRT/Vlada

Predsjednik Vlade Andrej Plenković gostovao je u emisiji Hrvatskog radija ‘A sada Vlada’. Govorio je, među ostalim, o primjeni novih zakona s početkom ove godine

– Radi daljnjeg rasta plaća i rasterećenja poduzetnika izmijenjeno je 9 poreznih zakona, raste minimalna plaća, a na povećanje plaća utjecat će i ukidanje prireza – kazao je.

Naglasio je da je nova godina donijela niz promjena, a svi zakoni koji su od 1. siječnja stupili na snagu imaju temeljni cilj – povećanje socijalnog i gospodarskog standarda građana te potporu gospodarstvu.

Dodao je da još jedan krug porezne reforme omogućuje ono što je građanima najbitnije, a to su veće plaće.

– Mislim da će tek s vremenom, kako ljudima budu dolazile plaće, građani postati svjesni koja je lokalna sredina išla na manje oporezivanje rada, a koja taj prostor koji je Sabor na prijedlog Vlade omogućio nije iskoristila – rekao je Plenković.

Spomenuo je i novi Zakon o inkluzivnom dodatku, koji je osobito važan za osobe s invaliditetom te naglasio da je to cijelog mandata za njega prioritet.

– Izvanredna suradnja s udrugama koje se bave osobama s invaliditetom omogućuje i sve skupa novih pola milijardi izdvojenih eura u proračunu, pojednostavljuje procese, objedinjuje naknade – rekao je.

Na pitanje je li moguće da sva djeca ostvaruju pravo na dječji doplatak, premijer je kazao kako treba voditi računa o cenzusu.

Rekao je da je sigurno da dječji doplatak koristi onima s manjim prihodima te da je Vlada sada obuhvatila dvije trećine djece sa sadašnjim promjenama, a duplo povećala ono što je bilo.

Podsjetio je i da je Vlada osigurala besplatan obrok u školama, besplatne udžbenike i besplatan prijevoz.

– To su sve ogromni iskoraci kada je riječ o obrazovanju i jačanju potpore obitelji i demografskoj politici. S te strane mislim da smo napravili ogromne iskorake i ovo je korak u pravom smjeru – poručio je.

Minimalna plaća porasla za više od 100 posto

Govoreći o rastu minimalnih plaća, podsjetio je da je prosječna plaća na početku mandata ove Vlade bila 749 eura, a danas je prosječna plaća u Hrvatskoj 1178 eura.

Isto tako, prosječna mirovina je bila nešto malo veća od 350 eura, a danas je 550 eura. Minimalna plaća na početku mandata je u bruto iznosu bila 414 eura, a od jučer je 830 eura.

– To je rast za više od 100 posto minimalne plaće – istaknuo je.

Osvrnuo se i na izmjene Zakona o plaćama u državnoj i javnoj službi, koji pokriva oko 240.000 ljudi.

Podsjetio je da je Vlada kroz socijalni dijalog sa sindikatima podigla posebni dodatak od 180 i 60 eura u lipnju za 219.000 ljudi, a kasnije povećala plaće za još 35.000 ljudi koji nisu bili obuhvaćeni dodacima do tada.

Izmjenama Zakona o plaćama u državnoj i javnoj službi napravili smo jedinstvenu reformu i usporedive razine plaća

– Sada smo napravili jedinstvenu reformu, koju se nikad nitko nije usudio napraviti – kazao je predsjednik Vlade, pojasnivši da se jednu prašumu različitih koeficijenata, osnovica, dodataka, posebnih ugovora itd., svega mogućega u raznim resorima i što se kumuliralo kroz 30 godina, svelo na usporedive razine plaća u državnoj i javnoj službi.

Zakon je stupio na snagu, a slijedi usvajanje dviju uredbi koje će stupiti na snagu do kraja veljače.

– Vjerujem da će nove plaće biti vjerojatno isplaćene u travnju za ožujak – kazao je premijer Plenković.

Najavio je da se povećanja plaća mogu očekivati u sljedeća tri mjeseca, ali i podsjetio da plaće već sada rastu – u veljači za siječanj nakon stupanja porezne reforme.

Također je podsjetio da su i božićnice rasle s 232 eura na 300.

Istaknuo je da u siječnju ide veća plaća zbog porezne reforme, zbog novih uredbi plaća u ožujku te je uvedeno i novo pravo, uskrsnica od 100 eura te podsjetio da je još prije toga osnovica dignuta za 5% u dogovoru sa sindikatima.

– Što smo duže tu, to je naš dijalog sa sindikatima i poslodavcima bolji – poručio je.

Vlada donijela 7,2 milijarde paketa mjera za građane i pokazala da je država tu za njih

Na upit o parlamentarnim izborima, premijer je kazao da sigurno neće biti ni u prvom, ni u četvrtom tromjesečju ove godine.

– Sve će biti na vrijeme. Mi smo sada otprilike nešto manje od tri i pol godine drugog mandata moje druge Vlade i mislim da će sve biti onako kako treba, u pravom trenutku, koji će po meni biti primjeren za održavanje parlamentarnih izbora – rekao je.

Kazao je da je Hrvatska imala puno kriza s kojima se suočila u protekle tri i pol godine, od najveće pandemije u zadnjih sto godina, pa do dva razorna potresa u Zagrebu, na Banovini, ruske agresije na Ukrajinu, energetske krize, socijalnih pritisaka, inflatornih pritisaka.

– Donijeli smo 7,2 milijarde paketa mjera za naše građane i pokazali smo da je država tu, da je Vlada tu, da stoji uz hrvatskog čovjeka, da stoji uz hrvatsko gospodarstvo i da smo očuvali socijalnu koheziju i pritom još ostvarili strateške interese – istaknuo je Plenković.

Dodao je da Vlada nije stavila sa strane ono što je planirala i borila se s krizom, nego paralelno radila jedno i drugo.

Hrvatska se Schengenom osigurala na području vanjske i unutarnje sigurnosti

Prošlu godinu obilježilo je uvođenje eura, ulazak u šengenski prostor, ali i inflacija koja je donijela bujanje cijena.

S tim u vezi, premijer je rekao da je Hrvatska sebe osigurala i na području unutarnje i na području vanjske sigurnosti sa Schengenom.

Nastavio je kako je današnje vrijeme, koje je bilo opterećeno s tri velike krize, koje je opterećeno terorizmom, COVID-om i nezakonitim migracijama, izmijenilo Schengen tako da to nije više 1995. jer je tad bilo ‘sve mirno, dobro i fino’.

Dodao je da je tada bila faza blagostanja, a sada su se dogodile ogromne krize gdje su pojedine države članice digle privremeno barijere na unutarnjim kontrolama.

Naglasio je da je to privremeno rješenje, ali je u formi lagano.

– Vidite da nema tu velikih gužvi, sve se to rješava. Naš je cilj da u razgovorima s Italijom i Slovenijom učinimo maksimalan napor da se do turističke sezone uklone te barijere koje sada privremeno postoje – kazao je.

Kupovna moć građana veća nego što je bila prije

Premijer je rekao da je zamjena hrvatske kune eurom lani u tehničkom smislu bila perfektna te je to odrađeno tako da nikome nije nedostajalo eura iz bankomata, niti je bilo kakvo plaćanje došlo u pitanje.

Istaknuo je da nije bilo inflacije zbog eura i da to potvrđuje izvješće Europske komisije.

Pojasnio je da je do inflacije došlo zbog drugih elemenata; ili vanjskog porasta cijena nekih materijala i sirovina itd. ili određenog povećanja cijena gospodarskih subjekata u Hrvatskoj.

Vlada je zbog toga ograničila cijene nekih proizvoda i apelirala da se cijene ne dižu, pogotovo prehrambenih proizvoda, kako sami sebi ne bi generirali inflaciju.

Kad se inflacija oduzme od rasta plaća, istaknuo je da je realan rast veći od 20 posto te da je kupovna moć građana veća nego što je bila prije.

– Moramo se boriti s time da se svi ponašaju odgovorno. Mi jesmo u tržišnom gospodarstvu i ne možemo sad postati neka mega interventna vlada koja će potpuno poremetiti tržišna načela, to ne želimo, ali s druge strane ne želimo da neki akteri profitiraju više nego što treba, a da pritom oni koji su najugroženiji imaju veće cijene – kazao je premijer i dodao da je to jedan balans u kojem svi moraju odigrati svoju ulogu, a ne samo Vlada.

Smanjenje javnog duga, rast BDP-a kontinuiran

O investicijskom kreditnom rejtingu u prošloj godini, koji je bio najbolji ikad, istaknuo je da je četiri stupnja više nego u 2016., na početku mandata Vlade.

Isto tako, kazao je da Hrvatska smanjuje udio javnoga duga u BDP-u.

– Imali smo skok u vremenu COVID-a i nakon toga se krivulja vraća. Vjerujem da bi mogla biti ispod 60 posto u 2024., 2025. godini, što bi bilo sjajno – rekao je Plenković.

Podsjetio je i da je rast BDP-a kontinuiran, a Vladina projekcija rasta za 2023. je 2,8 posto.

Kazao je i da je osobna potrošnja 18 posto više na razini godine, 13 posto više nego u prosincu prošle godine.

O turizmu je rekao da smo imali izjednačene, možda i malo bolje podatke u dolascima i noćenjima nego rekordne 2019. Plus, puno veće prihode nego što je to bilo tada.

Zaključio je da Hrvatska nije slučajno među prvih 20 destinacija svijeta kao turistička zemlja i dodao da je važno da se u ovoj godini nastavi taj trend.

– Naša projekcija rasta je opet 2,8 posto, što će biti puno više nego prosjek Europske unije. Tome doprinos trebaju dati svi segmenti hrvatskog gospodarstva – poručio je premijer.

Izvor: HRT/Vlada

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Nastavi čitati
Kliknite za komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Vijesti

Na izborima za predsjednika RH osam kandidata

Objavljeno

/

izbori
Foto: Hina

Na izborima za predsjednika Republike, u nedjelju, 29. prosinca, sudjelovat će osam kandidata: Miro Bulj (Most), nezavisni Tomislav Jonjić, Ivana Kekin (Možemo), Branka Lozo (Domino), Zoran Milanović (SDP i partneri), Dragan Primorac (HDZ i partneri), te nezavisni Marija Selak Raspudić i Niko Tokić Kartelo.

Državno izborno povjerenstvo (DIP) i službeno je objavilo koliko je potpisa, od potrebnih najmanje 10.000 pravovaljanih, nedostajalo Draženu Kelemincu (A-HSP), Karolini Vidović Krišto (OIP) i nezavisnom Slobodanu Midžiću da bi sudjelovali na predsjedničkim izborima.

Keleminec je u DIP donio 10.934 potpisa, no unosom u informatički sustav za njihovu provjeru, utvrđeno je da je vjerodostojnih samo 7712.

Od preostalih 3222 potpisa za koje je utvrđeno da nisu vjerodostojni, gotovo polovica, odnosno njih 1673 nije bila usklađena s podacima iz registra birača, a čak 986 bili su dupli, što znači da su se potpisnici potpisali i na liste nekih drugih pretendenata na Pantovčak.

Među onima koji nisu bili vjerodostojni našao se jedan potpis maloljetne osobe, a takav je slučaj otkriven i kod Vidović Krišto.

Vidović Krišto predala je 11.684 potpisa, no sustav za njihovu provjeru pokazao je da ih je samo 8084 vjerodostojnih, a 3600 nevjerodostojnih.

Među nevjerodostojnim, duplih je bilo čak 2749, a njih 2306  “više je puta navedeno na istom prijedlogu kandidatkinje”. Prevedeno, to znači da su neki potpisnici više puta potpisivali za Vidović Krišto, na način da su išli od štanda do štanda na kojima su se potpisi prikupljali.

DIP je već ranije komunicirao da u provjeri potpisa koje je dobivao od potencijalnih kandidata ima dosta duplih, što upućuje da su neki birači potpisali za više potencijalnih kandidata. U takvim slučajevima, potpis se priznaje onom kandidatu koji ih je prvi predao DIP-u.

Kod Midžića je, za DIP, stvar bila puno jednostavnija, njegovu kandidaturu potpisom je podržao samo jedan birač, a je li to bio sam Midžić u DIP-u ne otkrivaju.

Na izborima za predsjednika Republike, u nedjelju, 29. prosinca, sudjelovat će osam kandidata: Miro Bulj (Most), nezavisni Tomislav Jonjić, Ivana Kekin (Možemo), Branka Lozo (Domino), Zoran Milanović (SDP i partneri), Dragan Primorac (HDZ i partneri), te nezavisni Marija Selak Raspudić i Niko Tokić Kartelo.

Hina

Nastavi čitati

Vijesti

Mladi Zadrani kroz praktične radionice učili o izazovima osoba s invaliditetom

Objavljeno

/

Kroz interaktivne radionice, učenici su se okušali u vožnji invalidskim kolicima te vježbali hodanje zatvorenih očiju uz pomoć bijelog štapa, što je izazvalo veliku zainteresiranost

U organizaciji Udruge slijepih Zadarske županije i Udruge tjelesnih invalida, u Osnovnoj školi Zadarski otoci prošli tjedan održan je projekt „Pogled iz drugog kuta“ koji je učenicima petih, sedmih i osmih razreda pružio jedinstvenu priliku da iz prve ruke upoznaju svakodnevne izazove s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom.

Udruga slijepih Zadarske županije osmislila je projekt i uputila poziv OŠ Zadarski otoci i Udruzi tjelesnih invalida, kako bi, u skladu s ciljem iz članka br. 8.  Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom, pobliže upoznali djecu s teškoćama s kojima se najčešće susreću.

U posjetu školi bili su članovi Udruge, Josip Laća i Ivan Kovačić te voditeljica projekata Ivana Vidović te iz Udruge tjelesnih invalida predsjednik Željko Županović, dopredsjednik Filip Jadrijev i član Ivan Anušić.

Kroz interaktivne radionice, učenici su se okušali u vožnji invalidskim kolicima te vježbali hodanje zatvorenih očiju uz pomoć bijelog štapa, što je izazvalo veliku zainteresiranost.

Jedan od članova Udruge slijepih predstavio im je inovativne aplikacije poput Be My Eyes i one koje riječima opisuju snimljene videozapise. Posebno oduševljenje izazvala je funkcija prepoznavanja, kada su učenici s uzbuđenjem slušali kako ih aplikacija prepoznaje i opisuje u videozapisu.

„Izuzetno smo zadovoljni odazivom i reakcijama učenika,“ izjavila je Dragica Vukić, predsjednica Udruge slijepih Zadarske županije. „Ovakvi susreti ne samo da senzibiliziraju djecu na izazove s kojima se suočavaju osobe s invaliditetom, već ih potiču i na promišljanje o važnosti inkluzije i prihvaćanja različitosti.“

Projekt je naišao na pozitivne reakcije kako među učenicima, tako i među nastavnicima, te je već najavljena njegova provedba u drugim osnovnim školama na području Zadra tijekom 2025. godine. Cilj ovih aktivnosti ostaje isti – stvaranje svijesti među mladima o važnosti razumijevanja i podrške osobama s invaliditetom.

Izvor: eZadar

Nastavi čitati

Vijesti

Istraživanje o regionalnom tržištu rada

Objavljeno

/

Foto: Pixabay

Svaki četvrti radnik dobio je povišicu u 2024., a pri odabiru posla najvažniji su plaća i međuljudski odnosi

Alma Career Croatia, međunarodna tvrtka najpoznatija po brendu MojPosao, i ove godine je tijekom trajanja Regionalnog sajma poslova provela istraživanje s ciljem analiziranja stanja na hrvatskom i regionalnom tržištu rada.

U istraživanju je sudjelovalo više od 6600 ispitanika, od kojih više od 1000 iz Hrvatske, a provedeno je u suradnji s partnerskim portalima iz regije: MojPosao.ba, Infostud.rs, Vrabotuvanje.com.mk i Deloglasnik.si.

Dva najvažnija faktora za odabir poslodavca: visina plaće i međuljudski odnosi

Kao i prethodne godine, visina plaće ostaje najvažniji faktor pri odabiru novog posla, što je potvrdilo 70 % ispitanika. Dobri međuljudski odnosi također su zadržali svoju iznimnu važnost, zauzevši drugo mjesto na ljestvici prioriteta (69 %).

Iako ispitanici uzimaju u obzir i druge aspekte pri odabiru poslodavca, oni imaju manji značaj. Treće mjesto zauzima radno vrijeme (33 %), dok se mogućnost učenja i profesionalnog napredovanja nalazi na četvrtom mjestu (31 %). Sigurnost zaposlenja kao ključni faktor važna svakoj petoj osobi (20 %).

Visina plaće i kvalitetni međuljudski odnosi istaknuli su se kao najvažniji kriteriji među ispitanicima u svim zemljama regije.

Što je ključno za osvajanje poslodavca?

Sudionike istraživanja pitali su što smatraju najvažnijim za dobivanje posla i ostavljanje pozitivnog dojma na poslodavca. Najveći broj ispitanika iz Hrvatske (31 %) ističe znanja i vještine kao ključne faktore, dok 27 % smatra da su presudne motivacija i želja za zaposlenjem. Tek 16 % ispitanika vjeruje da je radno iskustvo od presudne važnosti.

Zanimljivo je da svega 6 % ispitanika, slično kao i prošle godine, smatra da sreća igra važnu ulogu, dok 9 % ističe važnost dobrih kontakata i poznanstava. Formalno obrazovanje istaknulo je svega 2 % sudionika, dok samo 4 % smatra da stranačka pripadnost može biti odlučujući faktor.

Na regionalnoj razini, ispitanici iz Slovenije u nešto većoj mjeri naglašavaju radno iskustvo i mrežu kontakata kao ključne faktore, dok manju važnost pridaju znanjima i vještinama u usporedbi s ispitanicima iz drugih zemalja.

Koliku plaću bismo htjeli?

Kada je riječ o očekivanoj plaći, najveći broj ispitanika iz Hrvatske (40 %) želi primanja u rasponu od 1330 do 1990 eura.

Što se tiče povišica, svega 23 % ispitanika dobilo je povišicu ove godine, dok je 15 % dobilo korekciju plaće uvjetovanu inflacijom, što je blagi porast u usporedbi s prošlom godinom. Više od polovice ispitanika (51 %) ove godine nije dobilo niti očekuje povišicu, dok 12 % i dalje gaji nadu da će je ostvariti do kraja godine.

Najmanji broj povišica ili korekcija zabilježen je među zaposlenicima u Bosni i Hercegovini, dok su najveće postotke zabilježili ispitanici iz Slovenije.

Dvije trećine ispitanika (67 %) planira promijeniti posao u idućih godinu dana, što je na istoj razini kao i prošle godine. Međutim, podaci o stvarnom broju promjena pokazuju da manji broj ispitanika zaista realizira taj plan.

Sve manji strah od gubitka posla

Trend smanjenja straha od gubitka posla nastavljen je i ove godine. Dok je 2020. godine čak 36 % zaposlenih strahovalo za svoje radno mjesto, taj broj sada iznosi 17 %, što je manje u odnosu na prošlu godinu, kada je taj postotak iznosio 20 %.

Najveći strah od gubitka posla prisutan je među ispitanicima iz Slovenije (28 %), dok se najmanje brinu ispitanici iz Hrvatske.

Gotovo trećina ljudi želi raditi za državu

Kao i prethodnih godina, kada biraju poslodavca prema vrsti vlasništva, ispitanici iz Hrvatske najradije bi odabrali privatnu tvrtku u stranom vlasništvu (30 %). S druge strane, najmanje privlačnima smatramo privatne tvrtke u domaćem vlasništvu (18 %) te rad u vlastitoj tvrtki (18 %). Zanimljivo, popularnost državnih tvrtki i javne uprave raste, pa bi čak 29 % ispitanika iz Hrvatske odabralo državu kao svog poslodavca.

Privatne tvrtke u stranom vlasništvu posebno su popularne među ispitanicima u Makedoniji i Bosni i Hercegovini, dok domaće privatne tvrtke najviše preferiraju ispitanici iz Slovenije.

Profili nezaposlenih osoba

Među nezaposlenim ispitanicima iz Hrvatske, većina (52 %) je bez posla tri mjeseca ili manje, dok je 17 % nezaposleno između tri i šest mjeseci. Duga razdoblja nezaposlenosti nisu potpuna rijetkost, pa tako 8 % ispitanika traži posao dulje od pet godina.

Što se tiče preferencija, većina nezaposlenih (62 %) spremna je prihvatiti bilo kakav posao, bez obzira na struku, dok 26 % traži isključivo posao u struci. Posao u struci najviše traže nezaposleni ispitanici iz Srbije, dok su ti zahtjevi najmanje prisutni među ispitanicima iz Slovenije.

Nedostatak povratnih informacija od poslodavaca

Iako je sve teže pronaći kvalificirane zaposlenike, mnogi poslodavci i dalje ne daju povratnu informaciju kandidatima. Više od polovice ispitanika (58 %) izjavilo je kako nikada ili vrlo rijetko dobiva odgovor na prijave za posao. Četvrtina ispitanika (24 %) navodi da odgovore prima na otprilike polovicu prijava, dok tek 19 % ispitanika često ili uvijek dobiva povratnu informaciju.

Povratne informacije najčešće dobivaju kandidati u Sloveniji i Makedoniji, dok u Srbiji svega 10 % kandidata redovito dobiva odgovore.

Ovaj nedostatak komunikacije značajno utječe na percepciju poslodavaca. Više od polovice ispitanika (56 %) izjavilo je kako neće ponovno tražiti posao u tvrtki koja im nije dala povratnu informaciju. Dodatno, 21 % ispitanika negativno će komentirati tu tvrtku prijateljima i obitelji, a 9 % navodi kako će izbjegavati koristiti proizvode ili usluge te tvrtke. S druge strane, 33 % ispitanika tvrdi da neodgovaranje poslodavaca ne utječe na njihovo mišljenje o tvrtki.

Mladi sve optimističniji u pogledu brzog pronalaska posla

Među ispitanicima koji su još u procesu obrazovanja, najveći udio mladih iz Hrvatske (58 %) vjeruje da će pronaći posao unutar tri mjeseca od završetka školovanja. Dodatnih 5 % već ima osiguran posao ili već radi.

Ovi rezultati predstavljaju značajan porast optimizma u usporedbi s prošlom godinom, kada je samo 40 % ispitanika vjerovalo da će posao pronaći u tom vremenskom okviru.

Unatoč tome, 21 % mladih očekuje da će im potraga za poslom trajati između tri i šest mjeseci, dok 16 % predviđa da će na zaposlenje čekati dulje od šest mjeseci.

Kako bi stekli radno iskustvo prije prvog zaposlenja, mladi su najčešće spremni odraditi praksu (50 %) ili honorarno raditi (44 %), dok samo 6 % razmatra volontiranje kao opciju. Ohrabrujuće je da većina mladih, iako možda nisu u potpunosti sigurni u svoje karijerne planove, ima barem okvirnu viziju o smjeru u kojem žele razvijati svoju profesionalnu budućnost.

Izvor: MojPosao

Nastavi čitati

U trendu