U kategoriji ll zlato je pripalo prošlogodišnjem pobjedniku Željku Košaru koji je obranom naslova pokazao da je još uvijek u top formi te da ga bolest nije pobijedila
Poslušaj članak
Parkinsonova bolest jedna je od najčešćih, ali i najtežih bolesti koja pogađa stariju populaciju. Manifestira se drhtanjem, usporenošću pokreta i drhtavošću. Također, jedana je od rijetkih bolesti čiji se napredak usporava igranjem stolnog tenisa.
Da, dobro ste pročitali. Naime, bavljenje stolnim tenisom iliti ping pongom služi kao vid fizikalne terapije za oboljele od ove opasne bolesti.
U Stolnoteniskom klubu Parkinson pong Zagreb treniraju isključivo osobe oboljele od Parkinsonove i Alzheimerove bolesti jer im bavljenje ovim sportom najmanje tri puta tjedno po 40 minuta uvelike pomaže pri usporavanju progresije bolesti. Spomenuti klub je jedini u Hrvatskoj koji ima treninge za oboljele od Parkinsona i Alzheimera.
Igranje stolnog tenisa poboljšava kardiovaskularni sustav, izdržljivost, plućni kapacitet, koordinaciju oko-ruka, blago opterećenje na zglobove, usredotočenost te poboljšava raspoloženje. Isto tako poboljašava lokomotorni sustav koji je zadužan za promjenu smjera kretanja, ravnotežu i procjenu putanje loptice.
Kako bi imali što više fizičke aktivnosti, trener kluba Darko Podkrajšek uz treninge stolnog tenisa pokrenuo je i glazbenu sekciju, tako da se svaki trening održava uz glazbu, a uskoro se planira uvesti i plesna sekcija – trening stolnog tenisa uz ples.
Uz redovne treninge, ove godine čelnici kluba, u suradnji s fizijatrima, fizioterapeutima i profesorima kineziologije, organizirali su edukacije o dobrobiti stolnog tenisa u suzbijanju Parkinsonove bolesti, uz stolnoteniski turnir.
Tijekom edukacije profesori su naglasili važnost bavljenja stolnim tenisom kod osoba oboljelih od Parkinsonove i Alzheimerove bolesti.
Fizioterapeut Robert Dugorepec u svom je predavanju naglasio kako se igranjem stolnog tenisa potiče bolja funkcionalnost lokomotornog sustava i luči hormone sreće, smanjuje depresija, te poboljšava kvaliteta života oboljelog.
Profesor kineziologije Tihomir Mostovac održao je radionicu o tehnikama i taktikama stolnog tenisa, nakon čega je odigran stolnoteniski turnir pod nazivom ‘Drugo prvenstvo Grada Zagreba oboljelih od Parkinsonove bolesti’.
U kategoriji ll zlato je pripalo prošlogodišnjem pobjedniku Željku Košaru koji je obranom naslova pokazao da je još uvijek u top formi te da ga bolest nije pobijedila, dapače, on u svojoj životnoj borbi svaki dan pobjeđuje. Drugo mjesto pripalo je bivšem suigraču Dražena Petrovića iz Cibone Igoru Lukačiću, dok je traći bio Dragutin Hadžić.
Inače, pobjednik ll kategorije Željko Košar ima iskustva i u međunarodnim natjecanjima. Košar je sudjelovao i na Svjetskom prvenstvu u stolnom tenisu za oboljele od Parkinsonove bolesti u Laškom, a sada je još jednom pokazao svoju iznimnu kvalitetu.
U kategoriji lll pobjedu je odnio Georg Tasevski, drugo mjesto Mirko Ivčić, dok su treće mjesto podijelili Dragan Kukavica i Ivan Miković.
Što se tiče konkurencije žena, tu je zlato osvojila Jadranka Koščević, drugo mjesto pripalo je Ivanki Jeleni Ferček, dok je treća bila Vesna Žarković.
Njihova imena bit će zlatnim slovima upisana u povijest hrvatskog para taekwondoa, ali i hrvatskog sporta općenito
Poslušaj članak
Hrvatski para taekwondo već je godinama kako tehnički tako i rezultatski u velikom uzletu. Dobar posao koji Hrvatski para taekwondo savez kontinuirano radi, donosi velike sportske uspjehe. Dokaz tome su prvo i drugo mjesto dva mlada hrvatska para taekwondoista na svjetskoj rang listi u kategoriji P33.
Nakon što je, po prvi puta, objavljena rang lista za para taekwondo kategoriju P33, Hrvatski para taekwondo savez imao je razloga za slavlje. Naime, mladi hrvatski para taekwondoisti Leon Božo Škravan i Filip Cimaš našli su se na samom vrhu spomenute rang liste, zauzevši sjajno prvo i drugo mjesto.
Član Taekwondo kluba osoba s invaliditetom Kukkiwon Zagreb, Leon Božo Škravan, već dugi niz godina postiže sjajne rezultate u para taekwondou, stoga je bilo samo pitanje vremena kada će izbiti na sam vrh svijeta i biti broj jedan u svojoj kategoriji.
Leon je jedan od članova Hrvatske para taekwondo reprezentacije koja je na zadnja dva Svjetska prvenstva pomela konkurenciju i osvojila prvo, odnosno drugo mjesto u ukupnom poretku.
Za te uspjehe uvelike je zaslužan i Leon Božo Škravan koji je na svjetskim prvenstvima u Meksiku 2023. i Bahreinu 2024. osvajao zlatne medalje te tako pridonio povijesnim uspjesima hrvatske para taekwondo reprezentacije koji će se pamtiti zauvijek. Hrvatska je u Meksiku zauzela prvo, a u Bahreinu sjajno drugo mjesto u ukupnom poretku.
Sjajni uspjesi Leona Božu Škravana smjestili su na prvo mjesto svjetske rang liste u kategoriji P33.
Nakon što je zasjeo na prvo mjesto svjetske rang liste u svojoj kategoriji, Leon Božo Škravan kazao nam je kako je to bio njegov san.
– Iznenađen sam, ali i sretan. Moj je san bio da budem prvi na rang ljestvici u svojoj kategoriji, a sada sam to i uspio, na vrhu svijeta sam u para taekwondou. Moj san je nastupiti na Paraolimpijskim igrama i postati olimpijski pobjednik – rekao je Škravan.
Uz zagrebački Kukkiwon, odlične taekwondoiste reprezentaciji dao je i Taekwondo klub Dugo Selo, a jedan od njih je i mladi Filip Cimaš. Filip je, kao i Leon, na prošla dva Svjetska prvenstva ostvario vrhunske rezultate, okitivši se dva puta srebrom.
Odlični rezultati koje je postigao na dva prethodna Svjetska prvenstva u Meksiku i Bahreinu, Filipu su donijeli impozantno drugo mjesto na svjetskoj rang listi u kategoriji P33.
Oba Hrvatska taekwondoista bili su važan kotačić Hrvatske para taekwondo reprezentacije u ostvarenju povijesnih uspjeha na spomenutim natjecanjima. Njihova imena bit će zlatnim slovima upisana u povijest hrvatskog para taekwondoa, ali i hrvatskog sporta općenito.
Vjerujemo kako će nam i u budućnosti naša dva prekaljena borca donijeti još puno novih odličja te da će još dugo boraviti na visokim pozicijama svjetske rang liste u svojoj kategoriji.
Inače, Leon Božo Škravan, osim što je aktivni natjecatelj, ujedno je i predsjednik Taekwondo kluba osoba s invaliditetom Kukkiwon Zagreb, a nedavno je završio Sportsko učilište te posjeduje licencu za trenera.
Uz njegovo borilačko iskustvo, koje će zasigurno prenijeti na sportaše koje bude trenirao, nema sumnje kako će Hrvatska i u budućnosti imati svjetske i europske prvake.
Čestitamo Leonu i Filipu na ovom velikom sportskom uspjehu.
S obzirom na njegove velike uspjehe sa Svjetskog prvenstva i Paraolimpijskih igara, Luka je definitivno zaslužio svoje mjesto u društvu domaćih i svjetskih atletskih velikana
Poslušaj članak
Mladom Hrvatskom paraatletičaru Luki Bakoviću, koji je Hrvatsku razveselio osvojivši broncu na Paraolimpijskim igrama u Parizu u bacanju kugle, ukazana je velika čast – dobio je svoju maslinu u Masliniku atletskih velikana.
Naime, Atletski sportski klub Split, 2013. godine otvorio je Maslinik atletskih velikana u kojem masline ime nose po svim onim atletičarima koji su trenirali na atletskim stazama ŠRC Park mladež, a nakon toga postigli vrhunske sportske rezultete.
Osvojivši brončano odličje na Paraolimpijskim igrama u Parizu 2024. godine, Luka je ušao u odabrano društvo atletičara koji su na svoj sportski put krenuli iz Splita ili su nekada trenirali na terenima ŠRC Parka mladeži, a došli na sam ‘krov’ sportskog svijeta. Masline iz tog maslinika nose imena atletskih velikana, a sada se među njima našlo i ime Luke Bakovića.
Ova maslina simbol je truda, rada i odricanja sportaša, a njezino klijanje simbolizira sportašev uspjeh.
Osim Luke Bakovića, svoju maslinu u Masliniku atletskih velikana između ostalih imaju i Blanka Vlašić, Sandra Perković, Stefka Kostadinova, Alberto Juantorena, Irena Szewinska, Pietro Menea, Sara Simeoni, Sergej Bubka, Jan Železni. Biti među ovakvim imenima san je svakog sportaša, a Luka ga je ostvario.
Povodom dobivene masline o kojoj se sada mora brinuti, mladi Splitski atletičar Luka Baković kazao je da je lijepo biti u društvu velikana.
– Za mene ovo znači još jednu dodatnu obvezu. Sad se trebam brinuti o svojoj maslini da što brže donosi plodove, a kasnije da što više rodi maslina. Lijep je osjećaj biti u društvu velikana – kazao je splitski paraatletičar pred kojim je, nesumnjivo, velika karijera.
Podsjetimo, Luka je svoju sportsku karijeru počeo kao dječak od 11 godina trenirajući taekwondo i parataekwondo. U tom sportu ostvarivao je vrhunske rezultate osvojivši svjetsko i europsko zlato sa svega 16 godina. Nakon što su ukinuli kategoriju prema stupnju oštećenja u kojoj se natjecao, nastavio je trenirati taekwondo u standardnoj konkurenciji te tamo osvajati medalje na državnim natjecanjima.
Nakon dosta godina provedenih na tatamiju, Luka se ipak okreće atletici i, kako kaže, promjena sporta bila je pun pogodak. Prošla godina za mladu nadu splitske paraatletike bila je godina iz snova. Luka je najprije osvojio brončanu medalju na Svjetskom paraatletskom prvenstvu u japanskom Kobeu, da bi potom isti uspjeh ponovio na Paraolimpijskim igrama u Parizu.
S obzirom na njegove velike uspjehe sa Svjetskog prvenstva i Paraolimpijskih igara, Luka je definitivno zaslužio svoje mjesto u društvu domaćih i svjetskih atletskih velikana koji su ostavili svoj sportski trag u Gradu Splitu.
O perspektivnosti kluba govori i činjenica da je među 28 aktivnih paraatletičara AK Spektra velik broj onih koji svojim nastupima ruše državne rekorde, a i međunarodnim natjecanjima nižu odlične rezultate
Poslušaj članak
Atletski klub osoba s invaliditetom Spektar Pula jedan je od najboljih atletskih klubova osoba s invaliditetom općenito. Već godinama Spektrovci ostvaruju zavidne rezultate kako na domaćim, tako i na međunarodnim natjecanjima. Povodom početka još jedne, iz AK Spektra se nadaju, uspješne sportske godine, njihove članove u Poduzetničkom centru Coworking Pula primio je istarski župan Boris Miletić.
Istarski župan na prisutnim sportašima čestitao je na prošlogodišnjim uspjesima te poželio još dobrih rezultata i u 2025. godini.
– Drago mi je da smo vam organizirali ovaj prijem jer vjerujem da ste već mogli pročitati kako je Istarska županija u 2025. godini proglašena europskom regijom sporta. To je nešto na što smo svi mi u Istarskoj županiji ponosni jer sport je doista na visokoj ljestvici prioriteta, uz obrazovanje, zdravstvo i socijalnu skrb.
Dakle, to nije neka tema koja će se odviti jednom manifestacijom ili jednim sportskim događajem, već je intencija da tijekom cijele godine uključimo sve naše sportske klubove koji djeluju na području Istarske županije, sve naše dobne skupine, od onih najmlađih do naših građana treće životne dobi, amaterski sport, onaj rekreativni. To nisu samo riječi. To nisu samo titule već i konkretna dijela – istaknuo je na početku župan Miletić.
Miletić je kazao kako je Istarska županija uložila velika sredstva u sportsku infrastrukturu, ali i u edukaciju istarskih trenera, a sve s ciljem kako bi sportaši s područja njihove županije imali bolje uvjete za treniranje.
– Naime, najvažniji dokument je proračun, a od početka mog mandata do danas mi smo izdvajanja za sport u Istarskoj županiji povećali za 300 posto. Jednako tako, uveli smo i određene novine. Tu mislim na Fond za sport koji je namijenjen našim trenericama i trenerima u svrhu njihove edukacije jer upravo oni rade s našom djecom i sportašima.
Mogu reći da smo u proteklom razdoblju, na taj način, educirali i obučili 197 trenerica i trenera. U prosincu sam, naime, potpisao nove ugovore za dodatnih 93, tako da se ta brojka penje.
Istarska županija uložila je 200 tisuća eura u izgradnju sportske infrastrukture znajući da je upravo sportska infrastrukutura ključna za kvalitetno treniranje i ostvarivanje dobrih rezultata.
– Osigurali smo im 200 tisuća eura kako bi i njih potaknuli na ulaganje u sportsku infrastrukturu. To je u sportu hardver, naše dvorane, sportska igrališta, a izobrazba trenerica i trenera za nas je softver. Čestitam vam na svim postignutim uspjesima. Lani ste postali državni prvaci, čestitam vam. Puno uspjeha, radosti i još mnogo velikih sportskih dostignuća vam želim u ovoj godini – zaključio je Miletić.
O kako perspektivnom klubu se radi govori i činjenica da je među 28 aktivnih paraatletičara AK Spektra velik broj onih koji svojim nastupima ruše državne rekorde, a i međunarodnim natjecanjima nižu odlične rezultate.
– Ponosni smo što našu kozu nosimo svugdje. Spektar je prije nekoliko godina imao četiri člana, a danas imamo 28 aktivnih sportaša i preko 20 volontera. Ponosna sam na sve ove vrhunske sportaše koji redovito treniraju i pritom postižu jako dobre rezultate – istaknula je Jelena Vuković dodavši kako AK Spektar ima državne rekordere i državne prvake, a posebno je ponosna na juniore kluba koji su Hrvatsku predstavljali na Svjetskim igrama mladih na Tajlandu.
– To je nešto što će nositi u sebi kao jednu veliku životnu priču kroz cijeli svoj sportski život – zaključila je Vuković.
Jovana Obradović jedna je od onih koja je branila hrvatske boje na dalekom Tajlandu.
– Odlazak na Tajland bio je moje prvo veliko sportsko iskustvo. Prvi sam put u životu avionom putovala 12 sati i to u tako daleku zemlju. Nakon dolaska, odredili su mi kategorizaciju natjecanja i nisam očekivala da će biti ona teža. No ništa zato, bacila sam disk i na kraju osvojila treće mjesto. Tek sam dan nakon bila jako ponosna. Naporno je bilo jer sam stalno bila na suncu, a temperatura je išla iznad 35 stupnjeva – kazala je mlada atletičarka AK Spektra.
Spektraši su, kao što smo već spomenuli, prošle godine osvojili naslov državnih prvaka i to na vlastitom terenu. Naime, zadnje, šesto kolo paraatletske lige održalo se u Puli, u organizaciji AK Spektra i Hrvatskog paraatletkog Saveza. Članovi AK Spektra ostvarili su sjajan uspjeh postigavši čak 10 državnih rekorada osvojivši pritom 21 medalju (6 zlatnih, 5 srebrnih i 10 bronci) te tako potvrdili osvajanje naslova prvaka države.
Na kraju prijema župan Miletić prigodno je darivao članove AK Spektra.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.