Posebno zabrinjava porast kaznenih djela na štetu žena s invaliditetom. Ove je godine evidentirano devet takvih slučajeva, četiri više nego lani. Voditeljica Odjela maloljetničke delinkvencije Biljana Butigan istaknula je da mnoge žrtve ne prijavljuju nasilje zbog straha, ovisnosti o počinitelju ili nedostatka informacija o pravima i mogućnostima pomoći
Međunarodni dan borbe protiv nasilja nad ženama obilježava se 25. studenoga, u znak sjećanja na sestre Mirabal, koje su 1960. godine u Dominikanskoj Republici ubijene po nalogu diktatora Rafaela Trujilla. Tim povodom, Policijska uprava istarska, u suradnji s Centrom podrške 521 Pula, Hrvatskim zavodom za socijalni rad – Područnim uredom Pazin, Sigurnom kućom Istre i Zajednicom saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, organizirala je panel raspravu pod nazivom ‘Nasilje je nasilje je nasilje…’.
Rasprava je bila namijenjena udrugama osoba s invaliditetom iz Pule s ciljem senzibilizacije za problematiku obiteljskog nasilja, nasilja nad ženama i prava žrtava.
Prema podacima Policijske uprave istarske, u posljednjih 20 godina na području Istre ubijene su 22 žene, od kojih su 18 usmrtile bliske osobe, najčešće bračni ili izvanbračni partneri. U ovoj godini zabilježen je jedan takav slučaj.
U prvih deset mjeseci 2023. evidentirana su 492 kaznena djela s elementima nasilja nad ženama, što predstavlja porast od 9 posto u odnosu na prethodnu godinu. S druge strane, kaznena djela obiteljskog nasilja pala su za 4 posto, dok su prekršaji iz Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji smanjeni za 20 posto
Posebno zabrinjava porast kaznenih djela na štetu žena s invaliditetom. Ove je godine evidentirano devet takvih slučajeva, četiri više nego lani. Voditeljica Odjela maloljetničke delinkvencije Biljana Butigan istaknula je da mnoge žrtve ne prijavljuju nasilje zbog straha, ovisnosti o počinitelju ili nedostatka informacija o pravima i mogućnostima pomoći.
Nasilje nad ženama često se ne ograničava na fizičko zlostavljanje. Ono uključuje psihičko, emocionalno, ekonomsko i seksualno nasilje, a sve češće i oblike uhođenja te ograničavanje slobode kretanja.
Policija, osim represivnog djelovanja, naglasak stavlja i na preventivne aktivnosti, uključujući edukacije u školama, javne tribine i suradnju s relevantnim institucijama.
Na panelu su sudjelovale i stručnjakinje iz različitih sektora. Voditeljica Sigurne kuće Istra Jadranka Černjul istaknula je da je ova organizacija od 2006. godine smjestila 438 žena i djece, dok godišnje pomoć zatraži oko 70 žena. Pored smještaja, Sigurna kuća pruža pravnu, psihološku i emocionalnu podršku, osnažujući žene da prekinu nasilne odnose.
Predstavnica Hrvatskog zavoda za socijalni rad, Ada Langauer, naglasila je važnost kontinuirane procjene rizičnih i zaštitnih čimbenika u radu sa žrtvama i počiniteljima.
Panel rasprava završila je apelom na zajedničko djelovanje svih razina društva u detektiranju, prijavljivanju i pružanju pomoći žrtvama nasilja. Naglašena je potreba za jačanjem preventivnih programa, osiguravanjem podrške i senzibilizacijom javnosti, kako bi se osigurao siguran prostor za sve žene i ranjive skupine.
Ova je inicijativa podsjetnik da borba protiv nasilja nad ženama zahtijeva stalnu pažnju, suradnju i angažman svih članova zajednice.