Connect with us

in MREŽA

Održan kamp Foruma mladih Saveza društava distrofičara Hrvatske

Objavljeno

/

Na slici je prikazana grupa djece i odraslih ispred kuće s drvenim trijemom. Neki od njih su u invalidskim kolicima, a svi su nasmijani i izgledaju sretno. Okupljeni su u opuštenoj atmosferi, kao na obiteljskom okupljanju.
Foto: posi.hr

Ovaj kamp održava se u okviru projekta financiranog od strane Zaklade ‘Hrvatska za djecu’ u Centru M.A.R.E. u Rovinju

Pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić posjetio je 17. srpnja 2024. godine ljetni kamp Foruma mladih Saveza društava distrofičara Hrvatske (SDDH).

Za sudionike organizirane su aktivnosti edukacijsko-rehabilitacijskog i zabavnog karaktera uz mogućnost korištenja plaže prilagođene za osobe s invaliditetom u sklopu Specijalne bolnice za ortopediju i rehabilitaciju ‘Martin Horvat’ Rovinj.

Kamp se provodi po programu koji Forum mladih SDDH-a usuglašava putem društvenih mreža s zainteresiranim sudionicima.

Aktivnosti kampa provode se kroz četiri modula od kojih je jedan pod nazivom ‘Prevenirajmo!’, a obuhvaća školu i trening plivanja, tečaj pravilnog pozicioniranja u invalidskim kolicima, vježbe na Thera-vital uređaju koji omogućava aktivno i pasivno razgibavanje te vježbe istezanja koje su jedini siguran oblik vježbanja koji barem donekle usporava progresiju bolesti.

Posebnost ovog kampa jest i činjenica da se vrlo racionalno koriste posebno prilagođena vozila udruga bez kojih je djeci i mladima putovanje nemoguće.

Svrha koja se želi kampom ostvariti je stvaranje navike redovnog provođenja rehabilitacije, osobito vježbi istezanja te kontinuiranog praćenja zdravstvenog stanja.

Susret u Rovinju održan je s ciljem razgovora mladih i njihovih roditelja s pravobraniteljem o načinu ostvarivanja različitih prava s osnove invaliditeta u različitim sustavima.

Izvor: posi.hr

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

in MREŽA

UIR ZAGREBA Predavanje kako održati zdravlje kroz aktivan i ispunjen život

Objavljeno

/

Napisao/la:

Osobitu pažnju pobudile su tehnike smanjenja stresa, poput emocionalne dobrobiti budući da razvijanje emocionalnih vještina doprinosi boljem snalaženju u stresnim situacijama i trajnom mentalnom zdravlju

Udruga invalida rada Zagreba je u svojim prostorijama u Novoj cesti 86 u srijedu organizirala predavanje nutricionistkinje Sanje Rebuša na​ temu ‘Održavanje zdravlja kroz aktivan i ispunjen život’.

Na predavanju se govorilo o prevenciji bolesti u smislu kako prepoznati rizike i spriječiti najčešće bolesti koje pogađaju starije osobe – uz savjete stručnjaka, zatim o zdravom načinu života na način kako pravilna prehrana i redovita tjelesna aktivnost mogu poboljšati zdravlje i energiju – s prijedlozima prilagođenim pojedinačnim potrebama. Bilo je riječi i o nutricionizmu s naglaskom na važnosti pravilne prehrane i optimiziranja jelovnika za bolje zdravstvene rezultate. Također, govorilo se o mentalnom zdravlju s isticanjem tehnika koje mogu pomoći u očuvanju dobrog mentalnog zdravlja, kako se nositi sa stresom i jačati socijalnu povezanost. Ujedno, na predavanju je bilo riječi i o upravljanju kroničnim bolestima uz korisne savjete o upravljanju simptomima i poboljšanju kvalitete života, kao i o holističkom pristupu zdravlju  uz alternativne terapije i pristupe koji mogu pridonijeti općem blagostanju.

Osobitu pažnju pobudile su tehnike smanjenja stresa, poput emocionalne dobrobiti budući da razvijanje emocionalnih vještina doprinosi boljem snalaženju u stresnim situacijama i trajnom mentalnom zdravlju. Primjena tehnika poput meditacije, disanja i svjesnosti može poboljšati emocionalnu ravnotežu i smanjenje stresa, kao i mindfulness prakse u smislu da te tehnike pomažu u usmjeravanju pažnje na sadašnji trenutak, smanjujući stres i tjeskobu.

Kod ravnoteže duha i tijela spomenut je utjecaj osjećaja na zdravlje. Pa tako se moglo saznati da ljutnja slabi jetru, tuga slabi pluća, zabrinutost šteti želucu, stres slabi srce i mozak, strah šteti bubrezima, ljubav donosi mir i jača um i tijelo, dok smijeh smanjuje stres i uvećava sreću.

Naglašena je važnost sna koji igra ključnu ulogu u regeneraciji tijela te oblikuje zdravlje, mentalnu bistrinu i emocionalnu ravnotežu. Uspostavljanje redovite rutine spavanja smanjuje nesanicu i potiče dublji, mirniji san tijekom noći. Nedostatak sna može dovesti do kognitivnih oštećenja, smanjene produktivnosti i povećanog stresa.

Kvalitetna prehrana uključuje nužno uravnotežen jelovnik – koji treba uključivati povrće, voće, cjelovite žitarice, zdrave masti i proteine za optimalno zdravlje, kao i hidrataciju koja je ključna za održavanje funkcije organa te poboljšanje metaboličkih procesa u tijelu. Naime, dehidracija može uzrokovati umor, glavobolje i smanjenu koncentraciju. Redovita konzumacija fitonutrijenata može pomoći u prevenciji kroničnih bolesti.

Kvantna medicina, u smislu holističkog pristupa, proučava organizam kao cjelinu, uzimajući u obzir fizičke, mentalne i energetske aspekte. U smislu mjerenja energetskog stanja organizma, kvantna analiza mjeri energetsko stanje organa i tkiva kako bi otkrila neravnoteže, pruža detaljnu sliku stanja organizma. Terapije se prilagođavaju individualnim potrebama svakog pacijenta, a ujedno omogućuje rano prepoznavanje zdravstvenih problema. Individualizirani tretmani napravljeni su za svakog pojedinca na temelju njegovih specifičnih energetskih potreba.

Svaka prisutna osoba na predavanju nagrađena je vrijednim poklon bonom, a može se koristiti za besplatnu kvantnu analizu organizma ili besplatno nutricionisticko savjetovanje.

Naposljetku, svi su mogli uživati u slikama izložbe ‘Proljetno ARTuriranje’ u prostorijama Udruge koju su još 15. travnja priredili polaznici radionice crtanja i slikanja pod vodstvom Ljiljane Smontare i Nade Katanec.

Kako se svake godine 15. travnja obilježava Svjetski dan umjetnosti, odabran u čast rođendana Leonarda da Vincija kako bi se promicala svijest o važnosti likovnih umjetnosti i svih oblika kreativnog stvaralaštva, slike su izrađivane na radionicama tijekom zadnjih mjeseci i ukrašavat će prostor UIR Zagreba sljedećih mjesec dana.

Nastavite čitati

Vaše priče

MAJA PRAKATUROVIĆ Udruga ‘Tko se boji sutra još?’ i projekt Ecofun

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji je prikazana grupa ljudi okupljena na otvorenom prostoru, vjerojatno u nekom naselju. Drže raznobojne balone, a atmosfera djeluje veselo, kao da je riječ o proslavi ili nekom događanju. U pozadini se vide kuće i veliki napuhani tobogan u obliku majmuna, što dodatno pridonosi zabavnom ozračju. Fotografija odiše energijom i radošću,
Foto: Maja Prakaturović

Kad djeca završe školovanje, često ostaju kod kuće, izolirana i bez ikakvog plana za budućnost. Roditelji moraju napustiti posao kako bi se brinuli za njih – i to je začarani krug. Ecofun je naš odgovor, ističe Maja Prakaturović

Udruga ‘Tko se boji sutra još?’ osnovana je prije pet godina u Vukovaru, i to u vrlo zanimljivim okolnostima – nekoliko majki djece s teškoćama u razvoju, koja su izašla iz sustava rane intervencije, odlučilo je djelovati. U trenutku kad su njihova djeca ušla u adolescentnu dob, pojavile su se nove potrebe, ali i manjak sustavne podrške.

Naziv udruge, kako objašnjava predsjednica Maja Prakaturović, nastao je kao simbol složenosti njihovih života.

-Planirali smo pojednostaviti naziv kako bi olakšali vidljivost udruge i logistiku, ali smo brzo shvatili da, baš kao i naši životi, ni naziv ne može biti jednostavan. Ono čega nas je najviše strah je – što će biti sutra, kada više ne budemo tu da brinemo za svoju djecu – kaže nam Maja.

Misija udruge vrlo je jasna: osigurati sigurno, dostojanstveno i adekvatno mjesto gdje će djeca s teškoćama moći nastaviti živjeti kad roditelja više ne bude.

-Udruga danas okuplja 132 člana i djeluje na području Vukovarsko-srijemske županije. Tijekom pet godina djelovanja ostvareni su brojni rezultati. Kroz trogodišnji program ‘Dan kao san’, financiran od Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, osigurane su svakodnevne aktivnosti za djecu i mlade s teškoćama – od glazbene terapije i kreativnih radionica do izleta, učenja i igara – pojasnila je predsjednica.

Jedina su organizacija u županiji koja sustavno radi i s roditeljima, pružajući psihološku pomoć, individualna savjetovanja i podršku u ostvarivanju prava djece. Kroz program Zajedno jači, koji financira Nacionalna zaklada, roditeljima se nude kreativne radionice, međusobna razmjena iskustava i jačanje kapaciteta.

-U sklopu projekta NOREST, koji financira Zaklada ‘Hrvatska za djecu’, uređeni su i opremljeni sportski prostori te osigurana stručna osoba za individualni rad s djecom, čime su stvoreni temelji za dugoročnu dostupnost sportskih aktivnosti.

Osim toga, godišnji projekti koje financiraju Ministarstvo znanosti, Ministarstvo demografije, Grad Vukovar, županija i okolne općine omogućuju pokrivanje troškova režija, prehrane, suplementacije, opreme i plaća zaposlenika – pohvaljuje Maja lokalnu zajednicu.

Udruga već petu godinu kontinuirano pruža pomoć roditeljima – savjete, edukacije, razmjenu iskustava i podršku, s impresivnih 1600 volonterskih dana godišnje.

Jedan od najambicioznijih projekata udruge je Ecofun, društveno poduzeće koje spaja održivost i zapošljavanje mladih s teškoćama u razvoju.

– Projekt je nastao iz stvarne potrebe – kad naši korisnici završe školu, sustav više ne nudi ništa. Obitelji propadaju, roditelji gube posao kako bi se brinuli za djecu. To nije održiva društvena strategija – kaže Maja.

– Ecofun uključuje te mlade ljude u proces izrade artikala od recikliranih materijala, čime se postižu višestruki učinci: socijalna uključenost, ekološka osviještenost, očuvanje resursa, i financijska samoodrživost. Kroz suradnju s tvrtkama poput Komunalca Vukovar te prikupljanjem otpadnog tekstila i kože, projekt doprinosi održivom razvoju i smanjenju otpada.

Udruga ima kapacitete za izradu 2.100 artikala mjesečno, što predstavlja prihod od oko 8.000 eura. Time se pokrivaju osnovni troškovi rada, zaposlenici i održavanje opreme – pojasnila je.

– Kroz Ecofun kampanju svi građani mogu sudjelovati. Samo 10 eura može donijeti veliku promjenu u životima djece s teškoćama – naglašava Maja.

-Mladi s invaliditetom će kroz projekt stjecati konkretne vještine, izrađivati igračke za kućne ljubimce, biti društveno korisni i postati vrijedni članovi zajednice. Recikliranjem tekstila smanjuje se potreba za novim sirovinama, čime se štiti okoliš i smanjuje emisija stakleničkih plinova. Ovim programom dajemo priliku za radnu integraciju, izlazimo iz okvira siromaštva i zanemarenosti, i nudimo rješenje koje je win-win za sve – ističe Prakaturović.

Ecofun je i službeno prepoznat kao inovativan projekt. Na akademiji Zaklade Žuta točka, koja nudi edukaciju i mentorstvo za razvoj fundraising kampanja, Ecofun je osvojio prvo mjesto među svim prijavljenim udrugama. Nagrada od 2.500 eura bit će uložena u vizualni identitet kampanje.

-Naša lokalna zajednica nas prepoznaje i podržava, kao pozitivan vjetar u gradu. Imamo odličnu suradnju s građanima, obrazovnim ustanovama, tvrtkama i partnerima koji prate naš rad – zahvaljuje se Maja.

Ipak, potrebe rastu. -Prostor koji smo prošle godine uredili i opremili sada je već premalen. Raste broj članova, aktivnosti i ideja. Nadamo se da će Grad Vukovar prepoznati potrebu za proširenjem naših kapaciteta – kaže Maja.

Statistika je neumoljiva. U Vukovarsko-srijemskoj županiji trenutno ima 2650 mladih osoba sa smanjenim mogućnostima. U Vukovaru ih je 452. Većina ih je izolirana, neuključena u ikakav oblik rada ili društvenog života.

-Ecofun projekt ima neiscrpan bazen korisnika, sirovine i višestrukih koristi. Onog trena kad završimo s opremanjem prostora i nabavimo kombi, krećemo s 20 korisnika koji jedva čekaju nastaviti svoje živote – poručuje Maja.

Zaključuje kako se nada da će njihova priča potaknuti i druge udruge u Hrvatskoj na slične korake. “Vjerujemo da ovim projektom možemo pokrenuti lavinu promjena, primjer dobre prakse koji će se proširiti i na druge krajeve zemlje” – kazala je Maja za ovaj put.

Nastavite čitati

in MREŽA

ZAGREB Održana konferencija ‘Kronične nezarazne bolesti u 21. stoljeću’

Objavljeno

/

Na fotografiji su ljudi koji sjede u krugu i pričaju.
Foto: Borna Ferdo Vukojević

Naglasak je stavljen na bolesti krvožilnog sustava, a kroz održana dva okrugla stola pričalo se o rastu, načinu prevencije i liječenju kroničnih nezaraznih bolesti u današnje vrijeme

Hrvatsko društvo za kronične bolesti, zajedno s Hrvatskom ligom za hipertenziju jučer je u Hotelu Sheraton u Zagrebu održalo konferenciju pod nazivom ‘Kronične nezarazne bolesti u 21. stoljeću.

Cilj konferencije bio je progovoriti i osvijestiti javnost o problemu nezaraznih bolesti u današnjem društvu. Naglasak je stavljen na bolesti krvožilnog sustava, a kroz održana dva okrugla stola pričalo se o rastu, načinu prevencije i liječenju kroničnih nezaraznih bolesti u današnje vrijeme.

– Mi smo novoosnovano društvo kojem je cilj raditi na edukaciji o nezaraznim bolestima  prevenciji, liječenju komplikacija te poboljšanju kvalitete života oboljelih osoba. Hrvatsko društvo za kronične nezarazne bolesti pridružuje se Hrvatskoj ligi za hipertenziju na što smo izrazito ponosni – istaknula je Zrinka Mach, predsjednica Hrvatskog društva za kronične bolesti.

Akademik Bojan Jelaković kazao je kako je jako zadovoljan što društvo postaje član lige.

– Ovo je uvertira i najava dobre suradnje, ali i aktivnosti kroz svibanj, mjesec koji je posvećen hipertenziji. Kroz peti mjesec podižemo svijest o važnosti pravilnog  mjerenja tlaka. Hrvatska prednjači u mjerenju tlaka, ali nažalost i u bolestima krvožilnog sustava. Ligu ne čine samo doktori i zdravstveni radnici, nego i drugi, kao što su kineziolozi, nutricionisti, ali i mnogi koji se bave čovjekom u cjelini – naglasio je predsjednik Hrvatske lige za hipertenziju Jelaković.

-Povišen krvni tlak ili hipertenzija zove se tihi ubojica jer nema simptome, a kad se simptomi i razviju, često bude prekasno. Oni mogu biti nespecifični, a to su umor, pojačano znojenje, zaduha, glavobolja i slično. Ove simptome ljudi često zanemaruju i kada izmjere tlak, to omalovažavaju. Od blago povišenog tlaka koji se zanemaruje, može doći i do srčanog udara. Hipertenzija se otkriva vrlo jednostavno – redovitim i pravilnim mjerenjem tlaka. Do hipertenzije dolazi zbog nezdravog načina života. Ljudi se ne kreću dovoljno i nezdravo se hrane. Ključ liječenja hipertenzije leži u kretanju i zdravoj ishrani koja podrazumijeva manji unos soli tešto veći unos voća i povrća – dodao je Jelaković.

Tema prvog okruglog stola bila je ‘rastući teret kroničnih nezaraznih bolest i- prevencija i rana intervencija.

Kroz velik dijapazon tema doktori, kineziolozi i profesori – svako iz svog područja objasnio su na koji se način može prevenirati kardiovaskularne bolesti.

– Kronične nezarazne bolesti jedan su od najčešćih uzroka smrti u republici Hrvatskoj, a pod njih spadaju kardiovaskularne bolesti, maligne bolesti, dijabetes i KPB. Te četiri bolesti najčešći su uzrok smrti kada su u pitanju nezarazne bolesti. Najveći uzročnik smrti u Hrvatskoj, što se tiče nezaraznih bolesti, su hipertenzija i dijabetes. Djelovanjem na čimbenike rizika kao što su pušenje, pretilost, nedovoljna fizička aktivnost, možemo spriječiti veliki broj prijevremenih smrtnih slučajeva– smatra doktorica Verica Kralj.

Osim dvije spomenute bolesti, ljudi često obolijevaju i umiru od kronične bubrežne bolesti. Prema statistici u Hrvatskoj je kronična bubrežna bolest među prvih deset uzročnika smrti – istaknuto je između ostalog na okruglom stolu. 

Također, naglašeno je kako ljude treba educirati o problemu hipertenzije i dijabetesa, kao i drugih kroničnih bolesti, ali kako je najvažnije da ljudi krenu mijenjati svoje životne navike. Navedeno je i kako se jedino multidisciplinarnim pristupom, točnije da se u liječenje ovih bolesti udruži više liječnika, može prevenirati visok postotak smrtnosti od kroničnih nezaraznih bolesti.

Prehrana i tjelovježba jedne su od ključnih stavki za prevenciju kardiovaskularnih bolesti, ali i ostalih kroničnih nezaraznih bolesti.

Doktorica Eva Pavić kazala je kako bi se hrvatska trebala držati nacionalnih smjernica prehrane te da bi se bolesti tako lakše prevenirale.

-Smjernice treba prilagoditi svima, kako bi ih svi razumjeli i više ih se mogli pridržavati. Djeci moramo pokazati da je zdrava hrana ukusna, dok bi se kod prehrane pacijenata trebali držati standarda za prehranu bolesnika. Pomoću njega našim pacijentima možemo demonstrirati kako bi se trebali hraniti nakon pretrpljenih određenih bolesti. Treba uključiti lokalne proizvođače, sportaše i nutricioniste da snimaju emisije o zdravoj prehrani. Ljudima treba približiti zdravu prehranu na način na koji će oni to razumjeti i moći prihvatiti.

Kineziologinja  Sanja Ćurković naglasila je kako se kolektivno premalo krećemo te kako su kvalitetna prehrana i vježbanje dva ključa za prevenciju spomenutih bolesti. Ćurković je naglasila kako je umjereno i redovito vježbanje ključ zdravoga života, te da je sve stvar motivacije. ‘Svakodnevnim hodanjem, uz promjenu prehrambenih navika možemo napraviti čudo’ – zaključila je.

Jedna od tema bila je i utjecaj klimatskih promjena na ljudsko zdravlje. O tome je nešto više rekla Sanja Kalambura. Spomenula je kako tlak zraka direktno utječe na kardiovaskularne bolesti, ali i da bacanje prekomjerne količine hrane stvara štetne plinove što direktno utječe na onečišćenje zraka.

– Onečišćenje zraka je jedan od deset uzroka smrti. Osim vanjskog imamo i unutarnje onečišćenje zraka jer se ljudi još uvijek griju na kruta goriva što također pridonosi riziku od kardiovaskularnih bolesti – nadovezao se Bojan Jelaković na temu klimatskih promjena.

Profesor Pećin rekao je nešto više o zdravstvenoj pismenosti te predstavio što je Hrvatska liga za hipertenziju napravila kada je u pitanju prevencija kardiovaskularnih bolesti.

– Više od 50 posto ljudi ima hipertenziju. Porukama s plakata po gradu mi pokušavamo doprijeti do što većeg broja ljudi. Adam Končić, Nikša Kaleb, Tajči, Juraj Šebalj i Tomislav Bralić naši su promotori ‘lova na tihog ubojicu’. Zamislili smo da svatko iz svoje niše općoj populaciji prenese neku poruku ‘provjeri svoj broj’.

Nama je cilj educirati doktore o ugrozi kardiovaskularnih bolesti, kao i dovesti ljude u ordinacije obiteljske medicine s već izmjerenim tlakom – istaknuo je profesor Ivan Pećin rekavši također kako skeniranjem QR koda pacijent dolazi na stranicu na kojoj mu je detaljno objašnjeno što treba napraviti kako bi izbjegao hipertenziju.

Na drugom okruglom stolu pod nazivom ‘Izazovi i mogućnosti u liječenju kroničnih nezaraznih bolesti – multidisciplinarni pristup i inovacije farmakolog Andrej Belančić i ostali panelisti dotaknuli su se novih lijekova i novih metoda liječenja pacijenata.

Nastavite čitati

U trendu