Connect with us

In Metropola

Obilježena 30. obljetnica psihološke krizne intervencije u Hrvatskoj

Objavljeno

/

Tri osobe sudjeluju u stručnom skupu povodom obilježavanja 30 godina psiholoških kriznih intervencija u Hrvatskoj. Jedna žena stoji i govori ispred plavog stola s projekcijskim uređajem i laptopom, dok muškarac u odijelu i druga žena sjede. Iza njih se nalazi zid s projekcijskim platnom na kojem je prikazan naziv događaja. U pozadini se vidi klavir, nekoliko zastava i hrvatski grb.
Foto: Ivana Vranješ

Društvo za psihološku pomoć u utorak je u prostoru Tribine grada Zagreba stručnim skupom obilježilo 30 godina psiholoških kriznih intervencija u Hrvatskoj

Na skupu se govorilo o počecima, razvoju i budućnosti psiholoških kriznih intervencija. Kroz izlaganja, renomirani stručnjaci predstavili su način provedbe psihološke krizne intervencije u sustavu obrazovanja, socijalne skrbi i privatnom sektoru.

U pozdravnom govoru savjetnica pravobraniteljice za djecu Davorka Osmak-Franjić rekla je da Društvo za psihološku pomoć već tri desetljeća održava visoke standarde u provođenju psiholoških kriznih intervencija. Naglasila je da su stručnjaci unutar tima u svom radu vođeni entuzijazmom, no da to nije dovoljno te ih je potrebno dodatno osnažiti.

– Izuzetno je važno ulagati u podršku timovima za krizne intervencije kroz kontinuiranu edukaciju stručnjaka. Dovoljan broj stručnjaka treba biti osiguran na cijelom području Hrvatske kako bi mogli pravodobno reagirati u slučaju kriza. Također je važno stručnjacima koji su članovi tima nužno osigurati kontinuiranu superviziju te dodatnu edukaciju u skladu s njihovim potrebama. Međutim, potrebno je brinuti i o njihovom mentalnom zdravlju – pojasnila je Osmak-Franjić.

Pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Grada Zagreba Luka Juroš podsjetio je na ubojstvo učenika u OŠ Prečko i ranjavanje drugih učenika u prosincu 2024. godine.

– Ova situacija bila je potpuno nepredvidljiva i kaotična. Ono što je davalo sigurnost jest to da smo znali da je tim za krizne intervencije kontaktiran i da će biti na lokaciji – rekao je Juroš.

Posebna savjetnica ministra znanosti, obrazovanja i mladih Ivana Pavić-Šimetin istaknula je da resorno ministarstvo prepoznaje ulogu psihologa u školama i mentalno zdravlje djece kao ključni problem. Stoga se i nakon pandemije COVID-19 posebna pažnja posvetila brizi za mentalno zdravlje djece i mladih.

– Za dijagnostičke testove u školama je 2023. godine izdvojeno milijun eura, a 2024. godine 2,2 milijuna eura. Ovi testovi su alati koji psiholozima u školama daju mogućnost da budu efikasniji i objektiviziraju svoj rad – rekla je Pavić-Šimetin. Spomenula je da je nužno zapošljavanje psihologa u školama, ali da je problem njihova zapošljavanja osobito izražen u manjim sredinama.

O psihološkim kriznim intervencijama u Hrvatskoj govorila je članica tima za psihološke krizne intervencije Linda Rajhvajn Bulat sa Studijskog centra socijalnog rada Pravnog fakulteta. Naglasila je da se psihološke krizne intervencije sustavno provode u policiji i vojsci, koji za to imaju obučene psihologe. Također, intervencije se provode u prosvjeti, socijalnoj skrbi te u nekim bankama koje su potpisale ugovor s Društvom za psihološku pomoć.

– Oni koji nemaju sustavnu podršku, ali imaju povremene intervencije nakon nekih teških događaja, su vatrogasci. Podršku nema hitna pomoć, koja je u izuzetno stresnim situacijama, ali ni Gorska služba spašavanja te Crveni križ – rekla je Rajhvajn Bulat. Naglasila je da članovima tima treba pružiti sustavnu podršku u smislu supervizije i dodatnih edukacija te je nužno ujednačiti rad timova u cijeloj Hrvatskoj.

Psihologinja Lidija Arambašić rekla je da je tijekom 30 godina provedeno 564 psiholoških kriznih intervencija.

– Najveći broj intervencija je u prosvjeti. Najviše ih je nakon događaja koji su uključivali smrt, 20 posto su događaji koji su imali tjelesne posljedice, a 20 posto bez ikakvih tjelesnih posljedica – ljudi su se osjećali ugroženima. Kad dođe tim u školu, obavezno razgovaramo s učenicima, njihovim roditeljima i nastavničkim vijećem. Po potrebi procjenjujemo treba li razgovarati s još nekim razrednim odjelom i s roditeljima – pojasnila je Arambašić. Organizira se i individualno savjetovalište u školi.

Marijana Gojčeta iz Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih istaknula je da Društvo za psihološku pomoć niz godina surađuje s Ministarstvom i pruža podršku korisnicima u sustavu odgoja i obrazovanja. Radi se o predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama te visokoškolskim ustanovama. Psihosocijalna podrška pruža se temeljem visoko propisane procedure – Protokolom o pokretanju psihosocijalnih kriznih intervencija u sustavu odgoja i obrazovanja.

Na godišnjoj razini provodi se oko 50 kriznih intervencija u sustavu odgoja i obrazovanja, a za rad timova izdvaja se oko 50 tisuća eura. Dodatna sredstva osiguravaju se i za edukaciju članova timova za kriznu intervenciju.

– To nije dovoljno. Imamo sve veće potrebe u sustavu odgoja i obrazovanja za pružanjem psihosocijalne podrške i radom kriznih timova. Namjera nam je stvoriti sustavan i cjelovit način intervencija te će se osigurati dodatna financijska sredstva. S tim ciljem krenut ćemo u reviziju Protokola, unaprijedit ćemo ga. Odlukom ministra imenovat ćemo nove članove tima za psihološke krizne intervencije. Bitno je i dodatno se povezati sa sustavom socijalne skrbi, jer intervencije u sustavu odgoja i obrazovanja moraju biti međuresorne. Sustavi zdravstva, odgoja i obrazovanja te socijalne skrbi moraju djelovati kao jedno tijelo – objasnila je Gojčeta.

Ravnatelj OŠ Prečko Zagreb Danijel Muić zahvalio je članovima psihološkog kriznog tima na pomoći djelatnicima i učenicima ove škole nakon tragičnog događaja u prosincu 2024., kada je jedan učenik izgubio život, a više učenika je ranjeno.

– Članovi tima bili su u školi od 20. prosinca do 10. siječnja 2025. Oni su nas održali na životu i omogućili da 7. siječnja krenemo s nastavom. To nam je bila nemoguća misija, ali uz njihovu pomoć većina djelatnika je krenula s radom u nastavi zbog djece, jer je to njima bilo najpotrebnije. S vremenom je puno djelatnika otišlo na bolovanje jer nisu mogli izdržati pritisak, a najviše je to bio pritisak izvana, odnosno pritisak roditelja koji nisu razumjeli da smo i mi nastavnici doživjeli traumu. Danas je između 15 i 20 djelatnika na dugotrajnom bolovanju, od ukupno njih 80 koji rade u školi. Radimo najbolje što možemo kako bismo djecu vratili na put prije 20. prosinca. Svjesni smo da je to dugotrajan put, ali veseli nas što smo do sada uspjeli napraviti – a to je da su djeca ušla u rutinu škole – rekao je Muić.

Smatra da je djeci potrebna svakodnevna stručna pomoć u školama, bez obzira na veličinu škole i broj učenika. Naglasio je da njegova škola prije nije imala psihologe, a sada, nakon tragičnog događaja, ima dva.

– Stručna služba je potreba u školama. Ne smijemo djecu gledati kao brojeve, nego kao pojedince, jer svako dijete zaslužuje određenu pomoć i podršku – poručio je Muić.

In Metropola

TOMAŠEVIĆ Od novog saziva Skupštine očekujem da bude konstruktivan

Objavljeno

/

Napisao/la:

Muškarac u tamnom odijelu, svijetloj košulji i plavoj kravati stoji za govornicom okružen mikrofonima više televizijskih kuća, uključujući N1, HRT i RTL. Iza njega je plava pozadina s nejasnim natpisom. Gleda ravno u kameru s ozbiljnim izrazom lica. Riječ je o formalnom istupu pred novinarima, moguće u kontekstu izjave za medije ili političkog događaja.
Foto: Admir Buljubašić/Hina

Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević rekao je u utorak da od novog saziva Gradske skupštine očekuje da bude konstruktivan i da gradski zastupnici dolaze na sjednice te istaknuo da će se truditi prihvatiti dobre oporbene prijedloge

– Očekivanja od novog saziva Gradske skupštine su da, prije svega, savez bude konstruktivan, da zastupnici dolaze na sjednice, što nije bio slučaj u zadnjem sazivu – bilo je niz zastupnika koji uopće nisu dolazili na sjednice, da dolaze također na sjednice odbora gdje se raspravljaju prijedlozi koji dolaze na Skupštinu – rekao je Tomašević na konferenciji za novinare nakon konstituirajuće sjednice zagrebačke Gradske skupštine.

Trudit ćemo se da, ako dođu neki dobri prijedlozi i od oporbenih klubova, da ih isto tako usvojimo, a tako smo radili i do sada, dodao je.

Upitan o suradnji s SDP-om, rekao je da su bili u koaliciji i zadnje četiri godine te su dobro surađivali te da su sada, suprotno očekivanjima analitičara, zajedno osvojili većinu mandata.

Ostvarili smo sve političke ciljeve i kontinuitet u provođenju kapitalnih projekata

– Za razliku od drugih većih gradova, izuzev Osijeka, gdje i dalje postoje preslagivanja i pitanja hoće li se konstituirati vijeća ili neće, ovdje je većina jasna. Ostvarili smo sve političke ciljeve, imamo stabilnu većinu u Gradskoj skupštini i kontinuitet u provođenju svih kapitalnih projekata koji su bitni za građane – ustvrdio je Tomašević.

Govoreći o Generalnom urbanističkom planu Zagreba (GUP) rekao je da postoji komunikacija između predstavnika Gradske uprave i resornog Ministarstva te da će javnost biti obaviještena čim bude nešto novo te dodao kako očekuje da će se uskladiti sve što je potrebno. 

– Ima još nekih stvari koje treba razjasniti, ali proces ide dalje, kao što sam i obećao – poručio je, izrazivši nadu da bi proces mogao biti gotov u rujnu.

Na oporbene kritike, posebice iz HDZ-a, kako bi bilo bolje da se išlo u izradu novog GUP-a, a ne u njegove izmjene, Tomašević je odgovorio da jedno ne isključuje drugo, no da je izrada GUP-a kompleksan i dugotrajan proces.

– Sada su bile potrebne hitne izmjene kako bi se zaustavila urbanistička devastacija i kako bi se mogao realizirati niz projekata, pa i izgradnja škola za jednosmjensku nastavu što se radi u suradnji s državom – dodao je.

Radimo na Planu gospodarenja otpadom

Govoreći o Planu gospodarenja otpadom, podsjetio je kako još nije prihvaćen u nizu županija jer je kasnio Nacionalni plan, no na njemu rade i uskoro će objaviti informacije oko javne rasprave i procedure usvajanja u Skupštini. 

Između ostalog, gradonačelnik Tomašević je govorio i o prvom sastanku povjerenstva Vlade i Zagreba o stadionu na Maksimiru, pri čemu je naveo kao su puno raspravljali o programu urbanističkog i arhitektonskog međunarodnog natječaja kojeg sada treba definirati.

O organizaciji koncerta na Hipodromu istaknuo je kako ima još stvari koje je potrebno riješiti i definirati, a održani su i sastanci o tome što s konjima s Hipodroma te je zaključeno da je bolje da ostanu ondje nego da ih se premješta.

Nastavite čitati

In Metropola

ZAGREB Obilježavanje 70 godina KNAP-a

Objavljeno

/

Napisao/la:

Grupna fotografija na otvorenom, u vrtu punom cvijeća. U prvom planu sjedi pet žena i jedan muškarac, svi nasmiješeni i opušteni, gledaju prema nekom događanju ispred njih. Muškarac u sredini nosi tamno plavo odijelo i bijelu košulju, a žene su u raznim ljetnim kombinacijama. Iza njih je bujno zelenilo i ružičasti cvjetovi. U pozadini stoji još nekoliko ljudi.
Foto: KNAP

Uz veliku obljetnicu, obilježava se i ‘mladi rođendan’, 20 godina postojanja i djelovanja Kazališta KNAP

Gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević, zajedno sa zamjenicima Danijelom Dolenec i Lukom Korlaetom, sudjelovao je na proslavi 70. obljetnice Centra za kulturu Peščenica – KNAP, najstarijeg doma kulture u Zagrebu i važnog mjesta kulturnog i
društvenog života Peščenice, ali i cijelog grada.

– Ovakvi trenuci posebno nas motiviraju: vidjeti kulturu koja je živa, prisutna u kvartovima, bliska građanima i pristupačna, a ne elitistička – poručio je gradonačelnik Tomašević u svom obraćanju.

Uz veliku obljetnicu, obilježava se i ‘mladi rođendan’, 20 godina postojanja i djelovanja Kazališta KNAP, koje se ubrzo nakon osnutka pozicioniralo kao nezaobilazan dio zagrebačke kazališne scene.

“Ponosni smo na KNAP, na sve vas, i posebno nam je drago što i susjedi dišu s KNAP-om ovdje na Peščenici. Na ulazu sam pročitao što ovaj prostor znači ljudima. Jedna poruka posebno mi je ostala urezana: KNAP je duša Pešće”, zaključio je gradonačelnik.

Izvor: Grad Zagreb

Nastavite čitati

In Metropola

ZAGREB CLASSIC Vrhunska klasika pod vedrim nebom

Objavljeno

/

Napisao/la:

Grupna fotografija dvanaestero ljudi koji stoje ispred ružičaste pozadine s logotipom i natpisom "Zagreb Classic". Svi su odjeveni u svečanu ili poslovnu odjeću, a atmosfera je formalna i profesionalna. Pozadina uključuje i ilustraciju ptice te logotipe organizatora. Snimka je napravljena u unutrašnjem prostoru s modernim arhitektonskim elementima, poput betonskog stubišta i velikih prozora u pozadini.
Foto: Grad Zagreb

U organizaciji Turističke zajednice grada Zagreba (TZGZ), Grada Zagreba te partnera, u Zagrebu će se od 19. lipnja do 2. srpnja održati Zagreb Classic 2025. na Trgu kralja Tomislava

Tako će, u navedenom periodu, kroz ukupno 8 besplatnih programa, publika moći uživati u vrhunskoj klasičnoj glazbi na otvorenom. Djela hrvatske i svjetske literature, od simfonijske glazbe, jazza i opere do mjuzikla izvode glazbenici odavno potvrđeni na prestižnim svjetskim pozornicama.

Festival se održava od 2016. godine, a među umjetnicima i ljubiteljima glazbe uživa kultni status kojeg potvrđuje i ovogodišnjim izdanjem.
 
– Manifestacija Zagreb Classic je postala neizostavan dio kulturne ponude Zagreba tijekom ljeta i simbol je susreta građana s vrhunskom glazbom na otvorenom. I ove godine, Tomislavac će postati glazbena pozornica pod zvijezdama, a prostor ispred Umjetničkog paviljona ponovno će oživjeti uz zvuke najljepših djela klasične glazbe, zahvaljujući brojnim domaćim i međunarodnim umjetnicima – rekao je gradonačelnik Tomašević pozvavši sve da posjete besplatan Zagreb Classic namijenjen svim generacijama.
 
– Festival Zagreb Classic i ove godine donosi vrhunski open-air program, a otvara se 19. lipnja nastupom opernih zvijezda Francesca Melija i Serene Gamberoni uz Zagrebačku filharmoniju. Kroz naredne dane, u programu sudjeluju Simfonijski i Jazz orkestar HRT-a, ansambl ZGK Komedija, Zagrebačka filharmonija s glazbenom bajkom Petar i vuk Sergeja Prokofjeva, a posebna poslastica bit će nastupi maestra Juliana Rachlina kao dirigenta i solista – izjavila je Martina Bienenfeld, direktorica TZGZ-a.
 
– U okviru festivala obilježavamo i 200. obljetnicu rođenja „kralja valcera“ – Johanna Straussa mlađeg pa, tako, u suradnji s Austrijskim kulturnim forumom, 27. lipnja prikazujemo filmsku verziju njegove operete Cervantes, u produkciji Theater an der Wien. Posebno bih izdvojila praizvedbu oratorija Anno Domini 925. Kralj Tomislav autora Mateja Meštrovića, povodom 1100. obljetnice Hrvatskoga Kraljevstva. Djelo će 2. srpnja izvesti orkestar i zbor HNK-a Zagreb te zbor iz SAD-a pod ravnanjem američkog maestra Jonathana Griffitha, čime će festival simbolično završiti spojem nacionalne baštine i međunarodne glazbene suradnje, a nastupit će ukupno 233 glazbenika iz SAD-a i Hrvatske – kazala je Bienenfeld.
 
Ističemo, svi koncertnih programi počinju u 21 sat, dok će program Bečkog glazbeno-filmskog festivala početi u 20:30 sati. Uz izvođače iz Hrvatske, nastupit će i glazbenici iz Italije, Litve i SAD-a, a cjelokupni program dostupan je na: https://www.infozagreb.hr/zagreb-classic, kao i u programskim knjižicama u Centrima za posjetitelje.

U slučaju nepovoljnih vremenski uvjeta, programi se, sukladno mogućnostima, prebacuju na drugi dan ili otkazuju.

Izvor: Grad Zagreb

Nastavite čitati

U trendu