Connect with us

EU kutak

María Corina Machado i Edmundo González Urrutia osvojili Nagradu Saharov za 2024.

Objavljeno

/

Predsjednica Europskog parlamenta stoji za govornicom u glavnoj dvorani Europskog parlamenta, okružena zastupnicima i članovima osoblja. Ispred nje, na stolu, nalaze se oznake Europskog parlamenta i plavi logotipi s europskom zastavom. Iza nje se nalazi velika plava zastava Europske unije s krugom od dvanaest zlatnih zvijezda. S lijeve strane je zastava Latvije, a s desne zastava Litve. Atmosfera je službena, a sudionici sjednice pažljivo prate događaj.
Foto: EU/Mathieu Cugnot

Čelnica demokratskih snaga Venezuele i oporbeni kandidat na srpanjskim predsjedničkim izborima dobit će Nagradu Saharov za slobodu mišljenja 2024.

­Predsjednica Parlamenta Roberta Metsola objavila je u četvrtak imena dobitnika Nagrade Saharov za slobodu mišljenja za 2024., nakon sjednice Konferencije predsjednika na kojoj je donesena odluka.

– Nagrada Saharov za slobodu mišljenja 2024. dodjeljuje se Maríji Corini Machado i novoizabranom predsjedniku Edmundu Gonzálezu Urrutiji za njihovu hrabru borbu za ponovnu uspostavu slobode i demokracije u Venezueli. U svojoj potrazi za pravednom, slobodnom i mirnom tranzicijom vlasti, neustrašivo su podupirali vrijednosti koje su tako drage milijunima Venezuelaca i Europskom parlamentu: pravdu, demokraciju i vladavinu prava. Europski parlament stoji uz narod Venezuele te uz Maríju Corinu Machado i novoizabranog predsjednika Edmunda Gonzáleza Urrutiju u njihovoj borbi za demokratsku budućnost njihove zemlje. Ova je nagrada namijenjena njima – Metsola je izjavila.

María Corina Machado izabrana je 2023. za predsjedničku kandidatkinju venezuelske oporbe u ime ‘Jedinstvene demokratske platforme’, ali ju je Nacionalno izborno vijeće pod kontrolom režima kasnije diskvalificiralo.

Edmundo González Urrutia, diplomat i političar koji ju je naslijedio na mjestu kandidata ‘Jedinstvene demokratske platforme’, osudio je venezuelsku vladu jer nije objavila službene rezultate predsjedničkih izbora te je osporio proglašenu pobjedu Nicolása Madura. González Urrutia napustio je zemlju u rujnu, nakon što je izdan nalog za njegovo uhićenje.

U rezoluciji usvojenoj 19. rujna 2024. zastupnici su naglasili da su međunarodne misije za promatranje izbora jasno rekle da predsjednički izbori u Venezueli nisu bili u skladu s međunarodnim standardima izbornog integriteta. Priznali su Edmunda Gonzáleza Urrutiju kao legitimnog i demokratski izabranog predsjednika zemlje, a Maríju Corinu Machado kao čelnicu demokratskih snaga. Parlament je osudio ‘izbornu prijevaru’ te teška i sustavna kršenja ljudskih prava počinjena protiv demokratske oporbe, venezuelskog naroda i civilnog društva.

Prema podacima venezuelske vlade, tijekom prosvjeda koji su uslijedili nakon izbora uhićeno je 2400 osoba, a nevladine organizacije izvijestile su da su umrle 24 osobe. María Corina Machado i dalje se skriva, dok je Edmundo González Urrutia pobjegao u Španjolsku, koja mu je 7. rujna odobrila politički azil.

U rezoluciji iz rujna 2024. Parlament je pozvao EU da produlji postojeće i primijeni ciljane sankcije protiv Nicolása Madura i njegovih najbližih suradnika, u okviru globalnog mehanizma sankcija EU-a u području ljudskih prava. Prije izbora, Europski parlament je pozvao države članice da zadrže sankcije nametnute Madurovu režimu te je kritizirao neustavnu odluku koja je onemogućila kandidaturu istaknutim političkim oporbenim liderima, kao što je María Corina Machado.

Svečanost dodjele Nagrade Saharov za slobodu mišljenja održat će se 18. prosinca u Strasbourgu tijekom plenarne sjednice Parlamenta.

Nagrada Saharov za slobodu mišljenja, koja je dobila ime po sovjetskom fizičaru i političkom disidentu Andreju Saharovu, najviša je nagrada EU-a za ljudska prava. Utemeljena je 1988., a Parlament je svake godine dodjeljuje pojedincima ili organizacijama kao priznanje za njihov rad u jednom od sljedećih područja: obrana ljudskih prava i temeljnih prava, sloboda izražavanja, zaštita prava manjina, poštovanje međunarodnog prava, razvoj demokracije i obrana vladavine prava.

Izvor: Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

EU kutak

EU suočena s novim sigurnosnim izazovima

Objavljeno

/

Napisao/la:

Zastava Europske unije vijori se na vjetru. Plava tkanina s dvanaest zlatnih zvijezda u krugu vidljiva je iz blizine, s blagim naborima. Nebo u pozadini je svijetloplavo i bez oblaka.
Foto: Pixabay

Europska unija suočava se s dosad neviđenim sigurnosnim izazovima, zbog čega je Europski parlament u dvije rezolucije usvojene u srijedu istaknuo potrebu za snažnijom podrškom Ukrajini i istovremenim jačanjem vlastite obrane

Zastupnici upozoravaju da EU ne može nastaviti funkcionirati ‘po starom’ te da su hitne promjene nužne kako bi se osigurala dugoročna stabilnost i sigurnost kontinenta.

EU kao ključni saveznik Ukrajine

U prvoj rezoluciji Parlament naglašava da je EU sada glavni strateški saveznik Ukrajine te da mora pomoći toj zemlji u očuvanju prava na samoobranu. Zastupnici pozdravljaju prijedlog o 30-dnevnom prekidu vatre postignut 11. ožujka, ali i očekuju da ga Rusija prihvati, uz obustavu svih napada na ukrajinske civile i infrastrukturu.

S obzirom na promjenu stajališta Sjedinjenih Američkih Država prema ruskoj agresiji – što uključuje otvoreno okrivljavanje Ukrajine za trenutačni rat – EU i njegove države članice moraju preuzeti ulogu najvećeg donatora i povećati vojnu i humanitarnu pomoć Ukrajini. Parlament upozorava da se ne smiju donositi kompromisni mirovni sporazumi koji bi dugoročno oslabili sigurnost Ukrajine i Europe te se protivi svim pokušajima prisile ukrajinskog vodstva na kapitulaciju.

Osim toga, zastupnici ističu važnost ubrzanja pristupnih pregovora Ukrajine s EU-om i pozivaju na uvođenje strožih sankcija protiv Rusije, uključujući zapljenu zamrznute ruske imovine koja bi se upotrijebila za obnovu ratom razorene zemlje.

Jačanje europske sigurnosti – kraj iluzije o stabilnosti

U drugoj rezoluciji Parlament upozorava da je Europa suočena s najvećom vojnom prijetnjom od Hladnog rata te da EU mora poduzeti odlučne korake kako bi osigurao vlastitu sigurnost. Upozorava se na sve veću prijetnju koju predstavlja Rusija, zajedno s njezinim saveznicima – Bjelarusom, Kinom, Sjevernom Korejom i Iranom. Osim toga, istaknuta je i zabrinutost zbog nepredvidivih poteza SAD-a, posebice s obzirom na nedavne izjave administracije bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa.

Parlament poziva na ukidanje svih ograničenja u korištenju zapadnih oružanih sustava koje je Ukrajina dobila, uključujući mogućnost napada na vojne ciljeve unutar Rusije. Zastupnici također naglašavaju potrebu za razvojem europskog obrambenog stupa unutar NATO-a koji bi mogao samostalno djelovati u kriznim situacijama.

Kako bi se osigurala otpornost Unije na sigurnosne prijetnje, zastupnici podržavaju osnivanje Vijeća ministara obrane EU-a te prelazak s jednoglasnog odlučivanja na kvalificiranu većinu u pitanjima obrane. Također, naglašavaju hitnu potrebu za financiranjem velikih vojnih ulaganja kroz europske obrambene obveznice, jer ‘hitne potrebe ne mogu čekati sljedeći višegodišnji financijski okvir’.

Europska unija pred ključnim odlukama

Usvajanjem ovih dviju rezolucija, Europski parlament šalje jasan signal da EU mora preuzeti aktivniju ulogu u globalnoj sigurnosti. Dok se Ukrajina nastavlja boriti za svoj teritorijalni integritet, EU ne smije ostati pasivan promatrač – već istinski jamac sigurnosti, kako za Ukrajinu, tako i za vlastite građane. Hoće li države članice pratiti ove ambiciozne planove i osigurati konkretne akcije, ostaje ključno pitanje za budućnost europske sigurnosti.

Nastavite čitati

EU kutak

DOŽIVI EUROPU Novi multimedijski centar otvara vrata javnosti

Objavljeno

/

Napisao/la:

Dvije osobe u zimskim jaknama, jedna u žutoj, druga u crnoj s ruksakom, stoje u interaktivnoj izložbi s temom Europske unije. Zid je prekriven velikim fotografijama europskih pejzaža, uključujući more, stijene i planine, s natpisima na hrvatskom i engleskom: "Europa u svakodnevnom životu / Europe in daily life" te "EU u realnom vremenu / EU in real time". U zid su ugrađeni ekrani koji prikazuju reflektirane slike posjetitelja i digitalne sadržaje.
Foto: Europski parlament/Marko Lopac

Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj poziva na otvorenje multimedijskog centra Doživi Europu, u subotu 8. ožujka od 11 sati, u Bakačevoj ulici 3 u Zagrebu

Novi izložbeni prostor posjetiteljima nudi specijalizirani sadržaj o Europskoj uniji na vizualno atraktivan, dinamičan i zabavan način: kroz iskustvo virtualne stvarnosti, priče o europskim politikama u svakodnevici, digitalnu interaktivnu tehnologiju.

Organizirane grupe mogu kroz tzv. igru uloga sudjelovati u simulaciji rada zastupnika u Europskom parlamentu te se tako pobliže upoznati s procesom donošenja zakona u EU-u.

Cilj je približiti Europsku uniju građanima i pokazati da odluke koje se donose na europskoj razini vrlo konkretno utječu na živote svih nas. Sadržaj je prilagođen svim generacijama, onima koji žele bolje razumjeti europske procese te doznati više o aktualnim temama koje oblikuju Europu.

Povodom otvorenja, uz obilazak centra građanima će ponuditi i prigodan edukativni i zabavan program na nekoliko lokacija u centru Zagreba, od 11 do 14 sati.

Otvorenjem centra Doživi Europu, Zagreb se pridružuje ostalim europskim prijestolnicama u kojima su ovakvi prostori već dostupni građanima. Prvi je otvoren u Berlinu 2016. godine, a međuvremenu su s radom započeli i centri u Ljubljani, Helsinkiju, Strasbourgu, Kopenhagenu, Tallinnu, Parizu, Rimu, Stockholmu, Beču, Varšavi, Pragu, Luksemburgu te Dublinu. U ovoj su godini planirana otvorenja multimedijskih prostora u Ateni i Budimpešti.

Centar u Zagrebu radit će sedam dana u tjednu, ulaz će biti besplatan, a sadržaj dostupan na 24 službena jezika Europske unije.

Izvor: Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj

Nastavite čitati

EU kutak

Otvoren 2. Europski festival novinarstva i medijske pismenosti ‘Voices’

Objavljeno

/

Napisao/la:

Muškarac u tamnom odijelu stoji za govornicom s mikrofonom i obraća se publici na pozornici osvijetljenoj velikim crvenim ekranima. Na ekranu iza njega piše "Introducing Voices", a u donjem kutu je logo Europske komisije. Dva manja ekrana sa strane prikazuju isti vizual s natpisom "VOICES".
Foto: Grad Zagreb

U Muzeju suvremene umjetnosti svečano je otvoren 2. Europski festival novinarstva i medijske pismenosti ‘Voices’, koji okuplja novinare, akademske stručnjake i medijske profesionalce iz cijele Europe

Voices festival otvoren je pred brojnom publikom u Muzeju suvremene umjetnosti, a na otvaranju festivala bili su prisutni i ministrica kulture i medija Nina Obuljen Koržinek i gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević.

– Novinarstvo današnjice izazvano je naglom digitalnom transformacijom i umjetnom inteligencijom, slažu se i organizatori, zbog čega je važno pronaći odgovarajući zakonodavni model zaštite medija kao stupa demokratskog društva – istaknula je Obuljen Koržinek, koja je najavila usklađivanje hrvatskog zakonodavstva s Europskim aktom o slobodi medija do jeseni ove godine te rad vlade na potpori za distribuciju tiskanih medija.

– Novinarstvo s pravom nosi naziv sedme sile jer ima moć oblikovati društvo, usmjeravati javno mnijenje i otkrivati istinu. U vremenu sveprisutnih dezinformacija, jačanje medijske pismenosti naša je zajednička odgovornost – rekao je gradonačelnik Tomašević, dodavši kako mu je posebno drago što se ovo značajno događanje održava upravo u Zagrebu, gradu koji je prošle godine od Europske komisije proglašen europskom predstavnicom raznolikosti i socijalne inkluzije.

Predsjednica EFJ-a i organizacijska koordinatorica festivala Maja Sever istaknula je kako su osim ekonomskog rizika, novinari izloženi i sigurnosnom, stoga je ovo platforma i za povezivanje novinara.

– Dok smo se mi potrudili organizirati ovaj festival, u Ukrajini u okrugu Buči u ruskom napadu ubijena je naša kolegica Tatjana Kulik, članica sindikata novinara Ukrajine. U ruskoj invaziji na Ukrajinu poginulo više od 100 novinara – kazala je Sever i pozdravila u publici glavnu tajnicu sindikata novinara Ukrajine Linu Kušč, ukrajinske novinare i kolege iz Bjelorusije u egzilu.

Zrinka Ujević, voditeljica Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj pod čijim se pokroviteljstvom održava festival Voices, rekla je da su medijske slobode temelj vrijednosti Europske unije.

– Europa je prva u svijetu koja uređuje ovo područje i da služi kao uzor drugim zemljama – kazala je Ujević.

Nakon prvog uspješnog izdanja u Firenci, ovogodišnji festival održava se u Zagrebu od 27. veljače do 1. ožujka, donoseći bogat i aktualan program. Ključne teme festivala uključuju ulogu umjetne inteligencije u novinarstvu, borbu protiv dezinformacija, sigurnost novinara, izazove medijskih ekonomskih modela, medijsku pismenost, integritet izbora, europsko zakonodavstvo o medijima i digitalno okruženje.

Sudionici festivala imat će priliku sudjelovati u panelima, raspravama, izložbama, interaktivnim radionicama, kazališnoj predstavi te mrežnim događanjima. Ulaz na festival je besplatan.

Festival Voices organizira konzorcij europskih strukovnih i akademskih organizacija, uz pokroviteljstvo Europske komisije, partnerstvo s Europskom federacijom novinara i Sindikatom novinara Hrvatske te uz podršku Grada Zagreba.

Nastavite čitati

U trendu