Poveži se s nama

in MREŽA

IZ PROIZVODNIH POGONA Kišobrani i čokolade

Objavljeno

/

Radnik u plavim rukavicama izlijeva rastopljenu čokoladu u veliki metalni stroj u tvornici čokolade.
Foto: Hedona/Hrvatski kišobran

Svi imamo različite potrebe koje treba poštivati, ali i različite sposobnosti, pa zato na razne načine možemo pridonijeti nekom kolektivu

– Nismo htjeli raditi poseban odjel gdje bi osobe s invaliditetom bile izolirane, nama je cilj integracija. Htjeli smo da osobe s invaliditetom budu neizostavni dio proizvodnje – ako netko fali, da se osjeti da fali. To je onda prava integracija – govori tako Marin Rogić, direktor tvrtke Hrvatski kišobran iz Zaprešića.

Kišobrani pod tim nazivom autorici ovog teksta zapeli su za oko prvenstveno zbog kvalitete – nisu se lomili i savijali na prvi jači vjetar. Kad je otkrila da tvrtka zapošljava i osobe s invaliditetom, oduševljenje se dodatno povećalo pa je uključiti ih u seriju tekstova o zapošljavanju osoba s invaliditetom bilo neizostavno.

Hrvatski kišobran ima status integrativne radionice od 2022. kad su zaposlili prvih šest osoba s invaliditetom. Danas ih je 12, od ukupno šezdesetak radnika. Primarno se radi o osobama s mentalnim bolestima ili psihičkim smetnjama, koje su procijenjene kao trajno nezaposlive. Međutim, ova tvrtka nije ih željela odbaciti, nego pokazati da će brzo postati važne karike u proizvodnji.

Stroj na kojem su postavljeni ružičasti kišobrani pakirani u plastične omote, spremni za daljnju obradu.

– Da bi se postigla potpuna integracija, moramo imati dobrog šefa proizvodnje i dobro organiziranu proizvodnju. Ona treba biti organizirana na način da se osobama s invaliditetom daju operacije koje mogu raditi. Kišobrani su prikladni za takvu organizaciju proizvodnje jer se rade u jako puno faza – šezdesetak operacija koje se većinom rade ručno. Onda dio radnika umjesto pet faza radi tri, a osobe s invaliditetom rade jednu ili dvije faze koje mogu raditi, na primjer, neki šivaju ‘pikice’, neki spajaju klobuke, neki deklariraju… – govori Rogić.

S vremenom se pokazuju pozitivni rezultati.

– Jednom radniku doktor je rekao da je više napredovao u dvije godine kod nas više nego u 18 godina prije – kaže Rogić.

Direktor Hrvatskog kišobrana objašnjava da je izazov uspješnog poslovanja s ovakvom organizacijom proizvodnje velik, te da postoji neka podrška od strane države u obliku subvencija prema postotku učinkovitosti radnika, ali da smisao zapošljavanja osoba s invaliditetom nije uzimanje subvencija, nego integracija.

Radnik sjedi na stolici i drži veliki crni kišobran dok ga pregledava u tvornici.

– Benefiti postoje, ali nisu sastavni dio cijele priče. Kad zaposlite osobu s invaliditetom, kompletna firma počinje drugačije disati, stvara se novi, bolji kolektiv. Puno poslodavaca misli – skupo je, teško je, ali i u školi, recimo, u jednom razredu imate jednu osobu koja je anksiozna, jednu koja je depresivna, jednu koja je sretna – to je život. Ako želite samo Ronalde ili Modriće, nećete uspjeti. Ako postavite firmu kakav je i život, te napravite neki balans, mislim da je to recept za jedno dobro poduzeće. Ako se gleda kratkoročno, onda je zapošljavanje osoba s invaliditetom tlaka, ako se gleda dugoročno – to je blagoslov – zaključuje Rogić.

Takav stav i način poslovanja prepoznaju i kupci, od kojih su neki i poznati veliki modni brendovi, što tvrtki donosi nove dugoročne poslove i nove mogućnosti.

Budući da se kišobrani većinom proizvode ručno, a automatizacija još nije na razini na kojoj bi mogla biti primijenjena u proizvodnji i na taj način olakšati rad, primarni zadatak ove tvrtke i dalje će biti ulaganje u poboljšanje vještina svakog pojedinca. Planiraju zapošljavati još osoba s invaliditetom, uz pomno razmišljanje kako svakoj od njih naći odgovarajući posao i osigurati im potpunu integraciju.

Druga firma koja nam je zapela za oko je Društveno poduzeće Hedona, koje se bavi proizvodnjom čokolade od 2013. godine. Nešto kasnije, godine 2018. postala je integrativna radionica, a danas Hedona ima 49 zaposlenih, od kojih je 26 osoba s invaliditetom.

One imaju različite teškoće.

– Osim jedne djevojke koja je u kolicima, svi su pokretni. Imamo gluhe i nagluhe osobe, osobe s epilepsijom, multiplom, cerebralnom paralizom, mišićnom distrofijom te s raznim oblicima poremećaja koncentracije. Mnogi su završili školu po prilagođenom programu i stoga dobili status osoba s invaliditetom – govori nam Alemka Lončar, direktorica poduzeća, koja je i sama osoba s tjelesnim oštećenjem.

Osim nje, u upravljačkim stukturama ima još osoba s invaliditetom – voditeljica komercijale također ima tjelesno oštećenje, kolega u prodaji ima epilepsiju, a voditeljica finalizacije multiplu sklerozu. Ovakvi primjeri pokazuju da invaliditet nije i ne smije biti prepreka za ispunjavanje bilo kojih naših ciljeva.

Hedona je proizvodnju započela s čokoladama i pralinama, a s vremenom se proširila na čokoladne dražeje, sladoled, premium namaze i od nedavno torte. Uz čokolateriju, paralelno se razvijala tiskara i šivaona, gdje proizvode svu ambalažu za njihove proizvode i uslužno tiskaju promo materijal.

Skupina zaposlenika u pogonu za proizvodnju hrane, svi odjeveni u crvene pregače i mrežice za kosu, poziraju i mašu za fotografiju.

– Prostor pogona od početka je zamišljen kao pristupačan, a dodatno se prilagođava radnicima – govori nam direktorica Hedone.

– U pakiranju nam je kolegica u kolicima kojoj smo dali izraditi inox stol s kotačima koji ona primakne iznad kolica i na njemu može raditi svoj posao. U proizvodnji slastica, pravila su najstroža zbog higijenskih standarda koje moramo ispoštovati, ali čini se da to nikome ne predstavlja problem. Svi su jako uhodani i složno odrađuju svoj dio posla. U cijelom kolektivu je na visokoj razini razumijevanje prema potrebama osoba s invaliditetom, tako voditelji ne prave problem ako netko treba malo izaći van, izvan pauze, a i u slučaju raznih posjeta liječniku izlazi se u susret.

Također, za olakšavanje rada koriste se i strojevi.

– U tiskari imamo primjer pneumatske termo preše koja automatski transferira otisak s folije na platno (majice ili torbe). To se inače radilo ručno i potrebna je velika snaga pa nisu svi mogli raditi taj posao. Sada kompresor odrađuje teži dio, a radnikovo je da sve dobro centrira – govori Lončar.

Što se mogućnosti i podrške od lokalne i nacionalne vlasti tiče, Lončar kaže da trenutno imaju mogućnost sklapanja ugovora o zamjenskoj kvoti na čemu se njihovo poslovanje većim dijelom bazira te da Hrvatski zavod za zapošljavanje (HZZ) daje ograničene potpore za zapošljavanje, a Zavod za vještačenje profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (ZOSI) donekle subvencionira rad osoba s invaliditetom. Ona smatra da bi uz navedeno ‘dobro došla stručna potpora u organizaciji izvoza, kao i povlačenju odgovarajućih sredstava iz EU’.

Također, kaže da bi drugi poslodavci trebali imati sluha za osmišljavanje radnih mjesta na kojima mogu raditi osobe s invaliditetom i imati razumijevanja da je nekada potrebno malo više vremena za edukaciju. Zato u budućnosti tvrtka planira širiti poslovanje, jer smatraju da je još puno područja gdje bi se osobe s invaliditetom pokazale odličnima kad bi im se dala prilika.

Kao što smo spomenuli gore u tekstu, nisu svi ljudi savršeni, velika većina nije, i svatko ima neki svoj ‘nedostatak’. Nisu ni strojevi da mogu raditi osam ili više sati dnevno uz malu pauzu, k tome jednakim intenzitetom svaki dan. Svi imamo različite potrebe koje treba poštivati, ali i različite sposobnosti, pa zato na razne načine možemo pridonijeti nekom kolektivu. Bitno je da se sposobnosti svake osobe prepoznaju, njeguju i bruse u uvjetima koji toj osobi odgovaraju. Tada će nam radni i privatni životi biti smisleniji i ispunjeniji, a kolektivi u kojima se krećemo potpuniji.

Ana Vragolović

Članak je napisan uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije temeljem Programa ugovaranja novinarskih radova u elektroničkim publikacijama.

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Osobe s invaliditetom

HZJZ objavio Izvješće o ženama s invaliditetom u Hrvatskoj

Objavljeno

/

Na fotografiji je osoba koja sjedi u invalidskim kolicima. Osoba nosi sivi sako, bijelu majicu i crne hlače. Na stolu ispred osobe nalaze se otvorena knjiga i još nekoliko knjiga. U pozadini se vidi velika zelena biljka. Osoba ima dugu kosu i nosi naočale.
Foto: Pexels

Izvješće predstavlja važan korak u razumijevanju položaja žena s invaliditetom u Hrvatskoj, uz naglasak na potrebu daljnjeg istraživanja i prilagodbe politika koje će unaprijediti njihov položaj u društvu

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) objavio je Izvješće o ženama s invaliditetom za 2024. godinu koje pruža pregled sociodemografskih podataka, vrste oštećenja, funkcionalnih sposobnosti i pomagala koja koriste žene s invaliditetom. Podaci su prikazani za cijelu Republiku Hrvatsku i za svaku županiju zasebno.

Izvješće se temelji na podacima prikupljenim do 19. studenog 2024. godine i prilagođeno je novom sustavu vještačenja. Zbog izmjena u prikupljanju podataka, analize prema kategorijama poput razine obrazovanja i životnih uvjeta nisu provedive jer Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom te informacije ne prikuplja kao obavezne. Podaci o vrstama pomagala preuzeti su od Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje.

Broj žena s invaliditetom u Hrvatskoj iznosi 295.295, što čini 44,6 posto svih osoba s invaliditetom i 14,9 posto ukupnog ženskog stanovništva.

Najveći broj žena s invaliditetom, njih 152.836 (52 posto), pripada dobnoj skupini 65+ godina, dok je 110.503 (37 posto) žena u radno-aktivnoj dobi od 20 do 64 godine.

Najviše žena s invaliditetom živi u Gradu Zagrebu i Splitsko-dalmatinskoj županiji, koje zajedno čine 31,6 posto ukupnog broja žena s invaliditetom u Hrvatskoj.

Najveći udio žena s invaliditetom u ukupnom ženskom stanovništvu županije zabilježen je u Šibensko-kninskoj županiji.

Najviša prevalencija u dječjoj dobi je u Sisačko-moslavačkoj županiji, u radno-aktivnoj dobi u Požeško-slavonskoj županiji, a u dobi iznad 65 godina u Šibensko-kninskoj županiji.

Ovo izvješće predstavlja važan korak u razumijevanju položaja žena s invaliditetom u Hrvatskoj, uz naglasak na potrebu daljnjeg istraživanja i prilagodbe politika koje će unaprijediti njihov položaj u društvu.

Više podataka iz izvješća dostupno je ovdje.

Nastavi čitati

in MREŽA

POREČ Osobe s invaliditetom postaju body bilderi   

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje čovjeka bez noge u teretani kako diže uteg na benču. Čovjek ima ruke u zraku i digao je uteg visoko.
Fotografija: Pexels

Teretana prilagođena osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju nastala je s ciljem da djeca s teškoćama kao i osobe s invaliditetom steknu zdravu naviku bavljenja fizičkom aktivnošću

Porečki Body building klub ‘Veli Jože’ još 2019. godine otvorio je prvu teretanu prilagođenu osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju.

Poreč je prvi grad koji je dobio teretanu prilagođenu osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju, a ova hvalevrijedna priča omogućena je putem projekta BBK ‘Veli Jože’, Društva invalida Poreča i Grada Poreča.

Teretana prilagođena osobama s invaliditetom i djeci s teškoćama u razvoju nastala je s ciljem da djeca s teškoćama kao i osobe s invaliditetom steknu zdravu naviku bavljenja fizičkom aktivnošću.

S obzirom na to da je projekt naišao na plodno tlo, isti se nastavlja i ove godine pod nazivom ‘Ja mogu trenirati 4’. Prijavitelj je Body building klub ‘Veli Jože’, a partner u projektu je Društvo invalida Poreč.

Projekt je financiran iz proračuna Grada Poreča. Provođenjem spomenutog projekta želi se stvoriti jednake mogućnosti te socijalizirati osobe s invliditetom kroz sportske aktivnosti i zdrav način života.   

Specifični cilj projekta je poboljšati pristup i sudjelovanje osoba s invaliditetom i djece s teškoćama u razvoju u sportskim aktivnostima, a sve s ciljem bolje socijalne uključenosti osoba s invaliditetom na području Grada Poreča.

Treninzi u spomentoj teretani održavaju se dva puta tjedno, po dva sata, a sve pod budnim okom stručnog trenera i jednog fizioterapeuta. Uz trening, osobe s invaliditetom i djecu s teškoćama u razvoju pokušava se uklopiti u rad s ostalim članovima Body bilding kluba ‘Veli Jože’ ali i infiltrirati ih u druge sportske klubove.

Grad Poreč godinama investira u infrastrukturu kako bi kretanje gradom osobama s invaliditetom bilo lakše.  Uloženo je u povećanje broja označenih parkirnih mjesta s pravom pristupačnosti, pješačke prijelaze, obilazak Eufrazijeve bazilike prilagođen osobama s oštećenjem vida, plaža prilagođenih osobama s invaliditetom i ostalog što dodatno olakšava život osobama s invaliditetom u Poreču.

Svi hrvatski gradovi trebali bi se ugledati na Poreč i poraditi na tome da Hrvatska bude pristupačnije i ljepše mjesto za život osoba s invaliditetom.

Nastavi čitati

in MREŽA

Završena humanitarna akcija ‘Igračkom do osmijeha’

Objavljeno

/

Na fotografiji je skupina šestero ljudi koji stoje u prostoriji ukrašenoj za božićne blagdane. U pozadini se vidi božićno drvce okićeno kuglicama i svjetlima, smješteno ispred prozora. Osobe na slici su nasmiješene, a dvije osobe nose ukrase za glavu u obliku sobovih rogova, što dodatno doprinosi blagdanskom ugođaju. Na stolu ispred njih nalazi se veliki broj darova i igračaka, većinom zapakiranih u prozirne vrećice. Na desnoj strani fotografije primjećuju se plišane igračke, uključujući velikog smeđeg medvjeda. Prostorija djeluje kao ured ili skladište, s policama na kojima se nalaze razni predmeti. Fotografija zrači toplinom, radošću i humanitarnim duhom, što sugerira da je snimljena tijekom ili nakon akcije prikupljanja igračaka za djecu.
Foto: Udruga slijepih Karlovačke županije

Humanitarna akcija ‘Igračkom do osmijeha’ započela je zahvaljujući ideji dvanaestogodišnjeg Filipa Špaca, učenika O.Š. Dragojle Jarnević

Udruga slijepih Karlovačke županije, u suradnji s Udrugom za oboljele od ME, disautonomije i fibromialgije, uspješno je provela akciju prikupljanja igračaka pod nazivom ‘Igračkom do osmijeha’. Akcija se održala u razdoblju od 15. do 30. studenoga.

Vrijedne djelatnice Udruge slijepih Karlovačke županije protekli su tjedan dostavljale igračke na dogovorene lokacije kako bi one bile spremne za darivanje povodom blagdana sv. Nikole. Posjetile su i razveselile mališane na pedijatrijskom odjelu Opće bolnice Karlovac, u domovima zdravlja Karlovačke županije – Slunj, Duga Resa, Ogulin i Vojnić – te u Domu za djecu ‘Vladimir Nazor’.

Zbog velikog odaziva suradničkih organizacija, dio igračaka doniran je i Crkvi Presvetog Trojstva u Karlovcu i Slunju, kao i Poliklinici za rehabilitaciju Suvag. Akcija se proširila i na grad Zagreb, gdje su igračke stigle do mališana na pedijatrijskom odjelu KBC-a Sestre Milosrdnice.

Posebno su dirljivi trenuci kada su djeca sa svojim roditeljima donosila igračke u udrugu, odvajajući se od svojih omiljenih stvari kako bi razveselila drugu djecu. Najljepše je, kažu organizatori, kada dijete daruje dijete. Uz igračke, mališani su napisali i ohrabrujuće poruke poput: ‘Budi hrabar’, ‘Da se ne bojiš ničega i brzo ozdraviš’, ‘Slušaj doktore i pij lijekove’.

Poruke, napisane krivudavim rukopisima, upakirane su s igračkama koje su djeca namijenila svojim vršnjacima u pedijatrijskim odjelima, ustanovama i udrugama.

Humanitarna akcija ‘Igračkom do osmijeha’ započela je zahvaljujući ideji dvanaestogodišnjeg Filipa Špaca, učenika O.Š. Dragojle Jarnević. Na početku je plan bio uključiti samo njegove prijatelje iz razreda kako bi razveselili djecu na pedijatrijskom odjelu Opće bolnice Karlovac i štićenike Doma ‘Vladimir Nazor’. Međutim, kako su igračke počele pristizati, popis ustanova za donacije značajno se proširio.

Popis suradničkih organizacija: DV ‘Pčelica’, Žakanje, O.Š. ‘Generalski Stol’, O.Š. ‘Vojnić’, D.V. ‘Četiri rijeke’, Karlovac, O.Š. ‘Vladimira Nazora’, Duga Resa, Društvo multiple skleroze Karlovačke županije, Udruga invalida rada i ostalih osoba s invaliditetom grada Duge Rese, D.V. Duga Resa, O.Š. ‘Barilović’, D.V. ‘Potočić’, Belajske Poljice.

Ova hvalevrijedna inicijativa dokaz je kako zajedništvo i empatija mogu unijeti radost i osmijeh u srca mnogih mališana.

Nastavi čitati

U trendu