Poveži se s nama

Vremeplov

Hrvatski zavod za javno zdravstvo najavio Svjetski tjedan dojenja

Objavljeno

/

Crno-bijela (sepia) fotografija novorođenčeta koje doji, naslonjeno na majčina prsa, dok majka drži bebu i nježno ju dodiruje po glavi.
Foto: Pixabay

Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) najavio je Svjetski tjedan dojenja, koji se obilježava od 1. do 7. kolovoza svake godine, podsjećajući na važnost dojenja za zdravlje majki i djece diljem svijeta

Tema ovogodišnjeg Svjetskog tjedna dojenja je ‘Smanjenje razlika: Podrška dojenju za sve’.

Fokus ovogodišnje kampanje sa zajedničkom kraticom #WBW2024 bit će na preživljavanju, zdravlju i dobrobiti, s posebnim naglaskom na unapređenje podrške dojenju kako bismo smanjili nejednakosti koje postoje u našem društvu, posebno u vrijeme hitnih situacija i kriza.

Upravo dojenje može djelovati kao moćan alat u izjednačavanju brojnih društvenih nejednakosti. Kroz pružanje podrške dojenju, možemo smanjiti nejednakosti i osigurati da sve majke, posebno pripadnice ranjivih skupina, imaju pristup potrebnim resursima i mogućnostima za dojenje. Ovo je ključno kako bi se osiguralo da niti jedna majka ni dijete nisu zapostavljeni, a pogotovo oni kojima je potrebna dodatna podrška. Za postizanje ovih ciljeva, još je jednom važno uključiti različite dionike, članove ‘toplog lanca podrške dojenju’, odnosno civilne organizacije, vlade i kreatore politika, zdravstvene sustave, radna mjesta, zajednice i roditelje.

U svrhu obilježavanja Svjetskog tjedna dojenja, diljem svijeta provode se brojne aktivnosti osvještavanja važnosti dojenja. Najavljen je webinar Globalne kolektivne inicijative za dojenje, u utorak, 6. kolovoza 2024., s početkom u 8 sati, pod nazivom ‘Snaga u brojevima – kako praćenje dojenja potiče odgovornost i promjenu’. Ovaj webinar o važnosti praćenja, kako bi se stvorilo okruženje koje omogućava dojenje, ima za cilj osvijestiti činjenicu da se iza svake statistike o dojenju nalazi majka. Više o webinaru nalazi se ovdje.

– Priključite se webinaru i poslušajte iskustva majki, predavanja stručnjaka o korištenju praćenja kao alata za stvaranje odgovornosti te dobijte nove ideje iz različitih zemalja u kojima je praćenje iskorišteno kao pokretač promjena – pozivaju iz HZJZ-a.

U Hrvatskoj se posebna pažnja posvećuje promicanju dojenja kroz razne inicijative i programe koji potiču zdravlje majki i djece. Nacionalni program ‘Živjeti zdravo’ uključuje niz aktivnosti usmjerenih na stvaranje podržavajućeg okruženja za dojenje. Među njima su opremanje parkova i hodačkih staza klupama za dojenje, što dodatno potiče majke da svoju djecu doje u ugodnim i prilagođenim okruženjima.

Hrvatska također ima dugogodišnju tradiciju provođenja Nacionalnih programa za zaštitu i promicanje dojenja. Ove godine, usvojen je novi Nacionalni program za zaštitu i promicanje dojenja za razdoblje 2024. – 2027. godine. Ovaj program nastoji osigurati kontinuiranu podršku majkama kroz edukaciju, provedbu revidiranog programa ‘Rodilište prijatelj djece’ i programa ‘Rodilište prijatelj djece za odjele neonatologije’, rad Banke humanog mlijeka, savjetovanje, infrastrukturne prilagodbe te praćenje, čime se unapređuje kvaliteta života i zdravlje najmlađih članova društva.

Promicanje dojenja naglašeno je i u Akcijskom planu za prevenciju debljine za razdoblje 2024. – 2027., koji prepoznaje važnost dojenja kao ključnog faktora u prevenciji debljine i promicanju zdravih prehrambenih navika od najranije dobi.

Uz to, u okviru inicijative Europske komisije ‘EU Jamstvo za svako dijete’ posebno se potiče dojenje kao temeljni aspekt pravilne prehrane i razvoja djece. Cilj ove inicijative je osigurati da najranjivija djeca u Europskoj uniji imaju pristup zdravstvenoj zaštiti, obrazovanju, uslugama skrbi za djecu, adekvatnim uvjetima stanovanja i kvalitetnoj prehrani, čime se doprinosi ostvarivanju dječjih prava u Europi.

– Podsjećamo i da se u Hrvatskoj svake godine, u prvom tjednu listopada, obilježava Nacionalni tjedan dojenja. Ovaj tjedan pruža priliku za podizanje svijesti o važnosti dojenja, razmjenu informacija i podršku majkama koje doje. Pozivamo sve da se pridruže ovom važnom obilježavanju i podrže napore za promicanje dojenja i zdravlja majki i djece – kažu iz HZJZ-a.

Izvor: HZJZ

Vremeplov

Smanjimo društvenu osudu prema oboljelima od AIDS-a

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje nekoliko epruveta s plavim čepovima, od kojih jedna ima naljepnicu s natpisom "HIV-Test". Epruvete su napunjene tekućinom tamne boje. Ova slika je zanimljiva i relevantna jer prikazuje medicinske uzorke koji se koriste za testiranje na HIV, što je važno za dijagnosticiranje i praćenje ove bolesti.
Foto: Pexels

Edukacija i podizanje svijesti ključni su za smanjenje predrasuda i pružanje podrške oboljelima. Solidarnost, razumijevanje i informiranost mogu značajno poboljšati kvalitetu života osoba koje žive s HIV-om

Svjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježava se svake godine 1. prosinca kako bi se podigla svijest o HIV/AIDS-u, potaknula prevencija, rano testiranje i pružila podrška oboljelima.

Ovaj dan pruža priliku za edukaciju o važnosti zaštite, smanjenje stigme i diskriminacije te naglašavanje napretka u istraživanju i liječenju.

AIDS (sindrom stečenog nedostatka imuniteta) predstavlja posljednji stadij infekcije HIV-om (humanim imunodeficijencijskim virusom). HIV postupno uništava imunološki sustav, čineći tijelo osjetljivim na različite infekcije i bolesti koje zdravi organizam može lako savladati.

U posljednjih pet godina u Hrvatskoj je prosječno dijagnosticirano 93 nova slučaja HIV/AIDS-a godišnje, što je stopa od 2,9 na 100.000 stanovnika. Time se Hrvatska svrstava među zemlje s niskom učestalošću HIV infekcije u Europi. Stabilan trend niske pojavnosti broja oboljelih i umrlih od AIDS-a posljedica je dostupnosti antiretrovirusne terapije, koja uspješno usporava napredovanje bolesti.

Podaci pokazuju da se većina oboljelih (89 posto) zarazila nezaštićenim spolnim odnosom, dok je prijenos putem injektiranja droga zabilježen u oko 4 posto slučajeva.

Simptomi HIV-a često su neprimjetni u početnim fazama. U ranoj fazi infekcije osoba može osjetiti simptome nalik gripi, uključujući povišenu temperaturu, umor, bolove u mišićima i osip. Nakon toga može uslijediti dugotrajno razdoblje bez vidljivih simptoma, dok virus i dalje oštećuje imunološki sustav. U kasnijim fazama, kada HIV napreduje do AIDS-a, tijelo postaje podložno teškim infekcijama poput upale pluća, tuberkuloze i određenih vrsta karcinoma.

HIV se prenosi putem tjelesnih tekućina zaražene osobe, uključujući krv, sjemenu tekućinu, vaginalni sekret i majčino mlijeko. Transfuzija zaražene krvi danas je iznimno rijetka zahvaljujući rigoroznim testiranjima. HIV se ne prenosi svakodnevnim kontaktom, poput rukovanja, dijeljenja hrane, korištenja istog pribora za jelo ili ubodima insekata.

Iako za HIV ne postoji lijek, antiretrovirusna terapija (ART) omogućuje oboljelima dug i kvalitetan život. ART smanjuje količinu virusa u tijelu na gotovo neotkrivenu razinu, čime se značajno smanjuje rizik prijenosa i očuva imunološki sustav.

Jedan od ključnih izazova u borbi protiv HIV/AIDS-a je stigma. Osobe koje žive s HIV-om često su izložene diskriminaciji i društvenoj osudi. Edukacija i podizanje svijesti ključni su za smanjenje predrasuda i pružanje podrške oboljelima. Solidarnost, razumijevanje i informiranost mogu značajno poboljšati kvalitetu života osoba koje žive s HIV-om.

Nastavi čitati

Vremeplov

Održana panel rasprava povodom Svjetskog tjedna fibrilacije atrija

Objavljeno

/

Foto: Ministarstvo zdravstva

Preventivne mjere, poput kontrole tjelesne težine, smanjenja unosa alkohola, kofeina i masnoća, ključne su za sprečavanje bolesti. Pravovremenim pregledima mogu se izbjeći teške posljedice poput moždanog udara, srčanog zatajenja i demencije

Svjetski tjedan fibrilacije atrija (AF Aware Week) tradicionalno se obilježava krajem studenog kako bi se podigla svijest o fibrilaciji atrija, najčešćoj vrsti srčane aritmije. Ovo stanje značajno povećava rizik od moždanog udara, zatajenja srca i drugih ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.

U povodu ovog tjedna, Hrvatsko kardiološko društvo organiziralo je panel raspravu na kojoj su predstavljeni uspjesi domaće kardiologije u ranom otkrivanju i učinkovitom liječenju fibrilacije atrija. Sudionici su iznijeli najnovije rezultate i raspravili europske smjernice za liječenje.

Događaj je podržala i v.d. ministrica zdravstva Irena Hrstić, koja je istaknula važnost suradnje između zdravstvenih ustanova, Ministarstva i lokalne zajednice. Naglasila je ključnu ulogu edukacije i zdravstvene pismenosti te podsjetila na nacionalne preventivne preglede kao alat za smanjenje rizika od fibrilacije atrija.

Preventivne mjere, poput kontrole tjelesne težine, smanjenja unosa alkohola, kofeina i masnoća, ključne su za sprečavanje bolesti. Pravovremenim pregledima mogu se izbjeći teške posljedice poput moždanog udara, srčanog zatajenja i demencije.

Kod mnogih ljudi fibrilacije atrija nema simptoma i otkriva se samo fizikalnim pregledom ili elektrokardiogramom (EKG). Drugi mogu iskusiti jedan ili više sljedećih simptoma kao što su opći umor, brz i nepravilan rad srca, lebdenje ili ‘lupanje’ u prsima, vrtoglavica, kratkoća daha i tjeskoba, slabost, zbunjenost umor pri vježbanju.

Tijekom panela posebno je istaknut projekt ‘Telecordis’, koji osigurava telemedicinske usluge poput EKG holtera i spirometrije na 40 lokacija diljem Hrvatske. Time se smanjuju liste čekanja i pacijentima omogućuje specijalistička skrb u blizini njihovih domova, a planira se i daljnje širenje projekta.

Fibrilacija atrija se dijagnosticira jednostavnom provjerom pulsa. Postoje uređaji (EKG) koji se nose na tijelu kako bi pratili rad srca i tako mogu otkriti nepravilnosti. Samoprovjera ili nosivi uređaj pružit će vam dobar pokazatelj imate li možda fibrilaciju atrija i o čemu biste trebali razgovarati sa svojim liječnikom.

Nastavi čitati

Vremeplov

Djeca zaslužuju sretno, sigurno i zdravo djetinjstvo

Objavljeno

/

Na fotografiji su tri djeteta koja se igraju u pješčaniku na otvorenom. Djeca koriste razne igračke, uključujući kamione i kantice. U pozadini se vidi drvena penjalica i drveće, što sugerira da se nalaze u parku ili šumskom okruženju. Fotografija prikazuje djecu u igri na svježem zraku, što je važno za njihov razvoj i socijalizaciju.
Foto: Pixabay

Na ovogodišnji Svjetski dan djece slušajmo djecu i uključimo njihove ideje za bolju budućnost. Razgovarajte s djecom o njihovim pravima, pridružite se inicijativama u svojoj zajednici i podržite globalne napore za bolje sutra. Svijet je ljepše mjesto kada djeca imaju priliku biti saslušana i zaštićena

Svjetski dan djeteta obilježava se svake godine 20. studenog kako bi se promovirala prava djece i podigla svijest o njihovim potrebama. Ovaj poseban dan, koji je UNICEF uveo 1954. godine, simbolizira globalnu posvećenost dobrobiti djece.

Datum ima posebno značenje jer su 20. studenoga Ujedinjeni narodi usvojili dva ključna dokumenta: Deklaraciju o pravima djeteta 1959. godine i Konvenciju o pravima djeteta 1989. godine. Ta Konvencija, ratificirana u gotovo svim zemljama svijeta, osigurava temelje za zaštitu dječjih prava poput prava na obrazovanje, zdravlje, sigurnost i slobodu izražavanja.

Tema Svjetskog dana djeteta 2024. usredotočena je na inkluziju, ravnopravnost i prava sve djece, bez obzira na njihovo podrijetlo. Posebna pažnja ove godine posvećuje se digitalnim pravima djece – pristupu tehnologijama, sigurnosti na internetu i jednakim mogućnostima u digitalnom obrazovanju. U svijetu koji se brzo mijenja, ključno je osigurati djeci alate za budućnost i zaštititi ih od prijetnji poput cyber nasilja i dezinformacija.

Ovaj dan podsjeća nas da djeca zaslužuju sretno, sigurno i zdravo djetinjstvo, bez obzira na okolnosti. Brze promjene u svijetu – klimatski izazovi, tehnološki napredak i demografske promjene – donose i prilike i rizike za djecu. Upravo zbog toga trebamo ostati vjerni obećanju danom prije 35 godina – osigurati djeci sigurnu i održivu budućnost.

Prava djece su ljudska prava – univerzalna i neotuđiva. Nažalost, u mnogim dijelovima svijeta ta prava se i dalje zanemaruju ili krše. Poštivanje prava djece naš je putokaz prema boljem svijetu za sve.

Na ovogodišnji Svjetski dan djece slušajmo djecu i uključimo njihove ideje za bolju budućnost. Razgovarajte s djecom o njihovim pravima, pridružite se inicijativama u svojoj zajednici i podržite globalne napore za bolje sutra. Svijet je ljepše mjesto kada djeca imaju priliku biti saslušana i zaštićena.

Nastavi čitati

U trendu