Connect with us

EU kutak

EUROBAROMETAR Građani žele da ih EU zaštiti i djeluje jedinstveno

Objavljeno

/

Na slici je prikazana plava zastava Europske unije s dvanaest zlatnih zvjezdica koja vijori na vjetru. Oko nje su podignute zastave različitih europskih država na visokim jarbolima. Nebo je oblačno, a u donjem dijelu slike vidi se dio moderne zgrade. Zastave su raspoređene u krug, stvarajući dojam jedinstva i zajedništva.
Foto: EU/Laurie Dieffembacq

Zimsko istraživanje Eurobarometra, koje je proveo Europski parlament, pokazuje povijesne razine potpore članstvu u EU-u, prije svega zbog pitanja mira i sigurnosti

– Dvije trećine Europljana želi da EU ima veću ulogu u njihovoj zaštiti. To je jasan poziv na djelovanje na koji ćemo odgovoriti. Europa mora biti jača kako bi se naši građani osjećali sigurnije. Europski parlament osigurat će da svaki izneseni prijedlog bude dovoljno hrabar i ambiciozan te prikladan za ozbiljnost prijetnje s kojom se Europa suočava. Europa danas mora napraviti iskorak, u protivnome riskira da sutra ostane po strani – izjavila je predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola.

Čak 66% europskih građana želi da EU preuzme važniju ulogu u njihovoj zaštiti od globalnih kriza i sigurnosnih rizika. To je stajalište posebno izraženo među mlađim ispitanicima. Na nacionalnoj razini rezultati za snažniju ulogu EU-a kreću se od 87% u Švedskoj do 47% u Rumunjskoj i 44% u Poljskoj.

Gotovo tri četvrtine (74%) građana u EU-u vjeruje da njihova zemlja ima koristi od europskog članstva. Riječ je o najvećem rezultatu ikad zabilježenom u istraživanju Eurobarometra o tom pitanju otkad je ono prvi put postavljeno 1983. godine. Uzimajući u obzir trenutačni kontekst, ispitanici navode doprinos EU-a održavanju mira i jačanju sigurnosti (35%) kao glavne razloge zbog kojih se članstvo smatra korisnim.

U Hrvatskoj je broj građana koji vidi koristi od EU članstva još veći od EU prosjeka te iznosi 84%. Najzastupljenije je mišljenje da EU donosi nove mogućnosti zapošljavanja (51%), a nakon toga da doprinosi miru i sigurnosti (34%).

Na razini EU-a  građani se općenito slažu kako bi države članice trebale biti jedinstvenije u suočavanju s trenutačnim globalnim izazovima (89%) i da su Europskoj uniji potrebna veća sredstva za suočavanje s predstojećim izazovima (76%).

U Hrvatskoj je na pitanje bi li Europska unija trebala biti jedinstvenija pozitivno odgovorilo 90% građana, a 83% ispitanika smatra da bi Unija trebala imati na raspolaganju više sredstava.

Građani od EU-a očekuju jačanje sigurnosti i obrane te veću konkurentnost

U geopolitičkom okruženju koje se brzo mijenja obrana i sigurnost (36%) te konkurentnost, gospodarstvo i industrija (32%) izdvojeni su kao područja na koja bi se EU trebao najviše usredotočiti kako bi osnažio svoj položaj u svijetu. To su ujedno teme koje su bile važne na prošlotjednom sastanku Europskog vijeća na kojem je predsjednica Parlamenta pozvala na brže djelovanje i odvažnije ambicije.

Dok su rezultati za obranu i sigurnost ostali stabilni u usporedbi s veljačom/ožujkom 2024., oni za konkurentnost, gospodarstvo i industriju povećali su se za pet postotnih bodova. Nakon tih dvaju područja slijede energetska neovisnost (27%), sigurnost opskrbe hranom i poljoprivreda (25%) te obrazovanje i istraživanje (23%).

Gospodarska i sigurnosna pitanja također su u prvom planu kad je riječ o temama za koje građani žele da budu prioritetne u radu Europskog parlamenta. Četiri od deset Europljana spominju inflaciju, rast cijena i troškove života (43%), a slijede obrana i sigurnost EU-a (31%), borba protiv siromaštva i socijalne isključenosti (31%) te potpora gospodarstvu i otvaranje novih radnih mjesta (29%). Inflacija, rastuće cijene i troškovi života glavni su prioritet u svim dobnim skupinama, a najveći su rezultati zabilježeni u Portugalu (57%), Francuskoj (56%), Slovačkoj (56%), Hrvatskoj (54%) i Estoniji (54%).

Ispitanici u Hrvatskoj smatraju da se Europska unija u jačanju svoje uloge na svjetskoj pozornici mora prvenstveno usmjeriti na sigurnost hrane i poljoprivredu (35%) te na konkurentnost, gospodarstvo i industriju (31%). Slijede energetska neovisnost (29%), demografija, migracije i starenje stanovništva (28%) te obrana i sigurnost (24%).

Kao prioritete u radu Europskog parlamenta, uz već spomenuti problem inflacije, rasta cijena i troškova života (54%), ispitanici su izdvojili potporu gospodarstvu i novim radnim mjestima (38%) te borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti (34%).

Kao što je pokazalo prethodno istraživanje Europskog parlamenta, inflacija i troškovi života već su imali važnu ulogu kao pokretačka snaga na posljednjim europskim izborima, a gospodarska situacija i dalje je glavni razlog zabrinutosti mnogih Europljana.

Trećina ispitanika (33%) očekuje da će se njihov životni standard biti lošiji u sljedećih pet godina, što je sedam postotnih bodova više nego u razdoblju od lipnja do srpnja 2024. U tome prednjače ispitanici u Francuskoj s 53% (+8 postotnih bodova) te u Njemačkoj s 47% (+15 postotnih bodova). U Hrvatskoj 29% građana očekuje pad životnog standarda, što je porast od 12 postotnih bodova u odnosu na posljednje istraživanje.

Mir i demokracija i dalje su temeljne vrijednosti EU-a

Kad je riječ o vrijednostima koje bi Europljani željeli da Europski parlament brani, na prvom su mjestu mir (45%), demokracija (32%) i zaštita ljudskih prava u EU-u i svijetu (22%). Rezultati za to pitanje ostali su stabilni, što naglašava nepokolebljivu potporu građana temeljnim vrijednostima i načelima EU-a.

Dvije trećine građana podržava snažniju ulogu Europskog parlamenta

Kao što pokazuju povijesni trendovi, u trenucima krize građani od EU-a traže odlučne mjere i rješenja. Kada EU ostavlja dojam zajedništva i ostvarenih rezultata, pokazatelji potpore su visoki, što je i trenutačno slučaj. 50% ispitanika tako ima pozitivnu predodžbu o EU-u.

U posljednjem desetljeću ta je pozitivna percepcija samo jednom bila viša (52%), na proljeće 2022., nakon ruske invazije na Ukrajinu. Pozitivna slika Europskog parlamenta je na stabilno visokoj razini (41%). Nekoliko mjeseci od početka novog saziva, više od šest od deset (62%) građana željelo bi da Parlament ima važniju ulogu. To je povećanje od šest postotnih bodova u odnosu na veljaču i ožujak 2024., odnosno na razdoblje uoči europskih izbora u lipnju 2024.

U Hrvatskoj pozitivnu predodžbu o EU-u ima 56% ispitanika, a o Europskom parlamentu 44%. Kao i na EU razini, 62% građana voljelo bi da Parlament ima važniju ulogu.

Izvor: Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

EU kutak

BORZAN Trećina djece koristi internet bez ikakve kontrole

Objavljeno

/

Napisao/la:

Zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan stoji za govornicom tijekom konferencije za medije o sigurnosti djece na internetu. Iza nje je tamna prezentacija s natpisom „Djeca na internetu“ i slikom zabrinutog djeteta. Na govornici su postavljeni mikrofoni s logotipima medija HRT i N1. Događaj se održava u Zagrebu u lipnju 2025. godine.
Foto: biljanaborzan.eu

Hrvatska zastupnica u Europskom parlamentu Biljana Borzan jučer je u Zagrebu održala konferenciju za medije gdje je predstavila rezultate istraživanja javnog mnijenja o djeci na internetu

Skoro 95 posto građana smatra da djeca provode previše vremena na društvenim mrežama te da one mogu izazvati ovisnost, a 91 posto smatra da EU mora napraviti više kako bi se zaštitilo djecu.

– Većina ispitanika koja ima djecu kaže kako koriste Internet do tri sata dnevno, to je nešto manje od EU prosjeka od četiri sata. Većina djece ima mobitel, od čega 11 posto predškolske djece. Svaki peti roditelj koristi opcije za ograničenje sadržaja, a 66 posto roditelja osobno kontrolira sadržaj koji djeca gledaju – kaže Borzan.

Njeno istraživanje je pokazalo kako 74,2 posto ispitanika smatra kako su ekrani krivi za rekordan broj djece koja ne ostvaruju upis u prvi razred. Stručnjaci ističu psihofizičku nepremnost, nerazvijenu grafomotoriku ili izostank jezičnih predvještina kao glavne razloge odgađanja upisa.

– U prošlom mandatu smo Aktom o digitalnim uslugama zabranili praćenje maloljetnika na društvenim mrežama u cilju oglašavanja i stavili veću odgovornost na internetske divove za provjeru dobi i štetne sadržaje za maloljetnike. Komisija je na osnovi tog zakona otvorila niz istraga protiv Meta, Tik Toka i drugih mreža, međutim mi u Europskom parlamentu mislimo da treba ići dalje – kaže Borzan.

Europski parlament je, naime, pokrenuo vlastito izvješće kojim želi smanjiti ovisnost o internetu zabranom odrđenih vrsta dizajna kao što su beskonačno scrollanje, autoplay, kazne za neaktivnost. Žele se zabraniti i isticanje opcija odabira koje korisniku nisu u interesu te dizajn video igrica koji izaziva ovisnost.

– Istraživanja su pokazala i da 40 posto djece do 12 godina ne prepoznaje sadržaj tzv. infleencera kao oglašavanje. Internet mora postati sigurnije i transparentnije mjesto za djecu – kaže Borzan.

Nastavite čitati

EU kutak

Europski parlament na KVART festivalu u Varaždinu

Objavljeno

/

Napisao/la:

Grafički vizual s logotipom Europskog parlamenta i natpisom "Europski parlament – Ured u Hrvatskoj" na bijeloj podlozi. Ispod se nalazi veliki crni natpis "KVART" s bijelim slovima, dok je pozadina šarena s dijagonalnim prugama u plavoj, ružičastoj i zelenoj boji te s elementima žutih zvijezda.
Foto: Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj

KVART festival u Varaždinu i ove godine uz bogati glazbeni program nudi dodatni sadržaj i radionice koje promiču nezavisnu kulturu te otvaraju teme važne za djelovanje i razvoj mladih

Upravo zato Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj podupire ovaj open-air festival čije će se sedmo izdanje od 5. do 7. lipnja u organizaciji centra P4 održati u industrijskom kompleksu Varteksa u Varaždinu.

Središnja aktivnost Ureda je ‘Parlaonica’ na temu priuštivog stanovanja za mlade koja je na rasporedu u petak 6. lipnja od 17 sati. Učenici Prve gimnazije Varaždin, Gospodarske škole Varaždin te Gimnazije Čakovec s europarlamentarcem Markom Vešligajem (SDP, S&D) raspravljat će o izazovima s kojima se susreću mladi u Hrvatskoj kada se žele odseliti iz roditeljskog doma, rastućim cijenama nekretnina i nedostatku stanova za najam.

Među ostalim, govorit će i o tome je li stanovanje temeljno ljudsko pravo, bi li države ili gradovi trebali imati obvezu osigurati socijalne i javne stanove za mlađu populaciju, odnosno poticati zakonska ograničenja rasta najamnina te što po pitanju rješavanja stambene krize predlaže Europska unija.

Glazba za sve generacije

Na ovogodišnjem izdanju KVART festivala sviraju neka od najzvučnijih imena hrvatske pop i trap scene poput Hiljsona Mandele i Miach. Za dobru zabavu pobrinut će se i ET, Svemirko, Djeca!, Electric Purge, te niz mladih izvođača, prema odabiru publike.

Prvi dan festivala, u četvrtak 5. lipnja navečer, KVART sve Varaždince i goste časti Plesnjakom za sve generacije.

Tijekom tri dana, u popratnom programu sudionici će imati priliku okušati se u graffiti radionicama, breakdanceu, različitim natjecanjima, Eurodesk karaokama…

Dodatne informacije i detaljan program KVART festivala dostupni su na službenoj stranici organizatora P4.

Izvor: Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj

Nastavite čitati

EU kutak

REVIZORSKI SUD Eurozastupnici podržali hrvatsku kandidatkinju Ivanu Maletić

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na slici je prikazana unutrašnjost Europskog parlamenta s velikom količinom zastupnika koji sjede za svojim stolovima raspoređenim u polukružnim redovima. U sredini se nalazi govornica, a iznad nje zastava Europske unije. Sala je moderna i prostrana, a atmosfera je formalna.
Foto: EU/Fred Marvaux

Parlament je u četvrtak podržao Ivanu Maletić kao hrvatsku članicu Europskog revizorskog suda u njezinu drugom mandatu

Ivana Maletić, čije je imenovanje Odbor za proračunski nadzor potvrdio 14. svibnja 2025., članica je Europskog revizorskog suda od 2019. Prije toga bila je zastupnica u Europskom parlamentu od 2013. do 2019. godine, nakon službe u Ministarstvu financija Republike Hrvatske.

Ivana Maletić magistrirala je računovodstvo, reviziju i financije na Sveučilištu u Zagrebu, a trenutno radi na doktoratu na Sveučilištu u Rijeci.

Zastupnici su podržali njezino imenovanje tajnim glasanjem, s 460 glasova za, 72 protiv i 59 suzdržanih.

Konačnu odluku donijet će države članice EU-a u Vijeću.

U skladu s Ugovorom o EU-u svaka država članica predlaže jednog kandidata za člana Europskog revizorskog suda. Vijeće EU-a, nakon savjetovanja s Europskim parlamentom, usvaja popis članova na mandat of šest godina.

Izvor: Ured Europskog parlamenta u Hrvatskoj

Nastavite čitati

U trendu