Connect with us

Boccia

DOM SPORTOVA Prvo zlato za Hrvatsku na World Boccia Challengeru

Objavljeno

/

Na slici je ceremonija dodjele medalja u sportskoj dvorani. Tri osobe u invalidskim kolicima su na podiju označenom brojevima 1, 2 i 3. Osoba koja je osvojila prvo mjesto nosi crvenu majicu i drži zastavu na koljenima, a osoba koja dodjeljuje nagrade nosi plavo odijelo. Na ekranu u pozadini prikazane su informacije o natjecatelju.
Foto: Borna Ferdo Vukojević

Prvi dio natjecanja je gotov, sada slijedi drugi, onaj u parovima i timovima

Poslušaj ovaj članak

U zagrebačkom Domu sportova, posljednjeg dana pojedinačnog natjecanja na World Boccia Challengeru Zagreb 2024. odigrale su se preostale utakmice, odnosno, četvrtfinalni, polufinalni, te finalni mečevi.

Što se tiče Hrvatskih natjecatelja, možemo reći da smo dobili ono što smo i očekivali.

Dora Bašić odigrala je odličan polufinalni susret u kojem je Španjolku Dessire Segarru dobila rezultatom 7:0, te tako već tada najavila da je zrela za osvajanje zlata na ovom natjecanju, što se kasnije potvrdilo točnim. Naime, Dora se u finalu također sastala sa Španjolkom, Amagaiom Ariettom, te ju je, uz malo muke, savladala s 3:2, osvojivši tako prvu zlatnu medalju za Hrvatsku na ovom natjecanju.

– Dojmovi su pozitivni, ovo je rezultat rada unazad godinu i tri mjeseca s trenerom Goranom Vukovićem. Iako još čekam pozivnicu za Pariz, ovo mi puno znači za rejting na Paraolimpijskim igrama u Parizu – istaknula je Bašić.

Ranije istoga dana, Davor Komar izborio je polufinale svladavši Ukrajinca Andriia Okolova s 8:1, da bi nakon toga u napetom polufinalu pobijedio Britanca Luisa Saundersa s 5:4.

U finalnom susretu Komar se sastao s odličnim Britancem Stephenom McGuireom, ali mu je u tom susretu ponestalo koncentracije i sportske sreće. Naime, Britanac je ipak bio za nijansu bolji od Davora te se, pobijedivši s 9:2, okitio zlatnom medaljom.

Poslije pobjede Stephen nije skrivao zadovoljstvo.

– Igrao sam vrlo dobro, da budem iskren. Ovo je natjecanje na koje volim doći. Okruženje je super. I osjećam da sam ovaj put zaslužio pobjedu, od početka do kraja meča, tako da sam jako sretan.

– U parovima će biti jako dobro natjecanje. Igram sa svojom mladom kolegicom Sophie, koja je upravo osvojila zlato na svom prvom natjecanju. Stoga se stvarno veselim zajedničkoj igri i nadam se da ćemo dobiti još jednu medalju – kazao je McGuire.

Svoj komentar nakon izgubljenog finala dao je i Davor Komar.

– Osvojio sam drugo mjesto. Stephen McGuire je iskusan igrač, danas je bio bolji. U parovima očekujem medalju, u suprotnom nećemo biti zadovoljni.

Anamaria Arambašić nije uspjela proći u finale BC4 kategorije. U polufinalu zaustavila ju je Kristina Vozarova, pobijedivši je u tie-breaku. U utakmici za treće mjesto Anamaria je igrala protiv Natallie Konenko koja ju je svladala s 4:3, te tako našu paraolimpijku ostavila bez medalje u pojedinačnoj konkurenciji.

– Zadnja boća je bila blizu da odemo u tie-break, ali što je tu je, sutra je novi dan. Vjerujem da Davor i ja u parovima možemo osvojiti ono što smo i prošle godine osvojili – kazala je Arambašić.

U BC2 kategoriji Luka Wagner je pokušao doći do iznenađenja turnira. Naime, Luka je u četvrtfinalu ‘naletio’ na top 10 igrača svijeta, Roberta Mezika koji ga je uvjerljivo svladao s 8:1.

– Mezik je danas bio bolji protivnik, sve u svemu ja sam zadovoljan pojedinačnim turnirom. Slijede nam parovi, idemo se boriti pa ćemo vidjeti – rekao je Luka.

Njegov trener Dean Klarić kazao je kako je cilj bio proći grupu što su i ostvarili, te kako je plan pokušati izboriti Paraolimpijske igre u Los Angelesu za četiri godine.

Što se tiče muške BC1 kategorije, zlato je pripalo Davidu Smithu koji je u finalu s 5:1 bio bolji od Nizozemca Daniela Pereza. U BC2 kategoriji za muškarce zlatom se okitio Jan Hatak, dok je u istoj kategoriji za žene to pošlo za rukom Nizozemki Chantal van Engelen.

U BC3 kategoriji muških najbolji je bio i zlato osvojio Talijan Gabriele Zendron, dok je kod žena u toj kategoriji zlato otišlo u ruke Portugalke Ane Sofie Coste.

BC4 kategorija žena također je ponudila dosta uzbuđenja, a zlato u toj kategoriji osvojila je britanska predstavnica Sophie Newnham.

Prvi dio natjecanja je gotov, sada slijedi drugi, onaj u parovima i timovima.

Hrvatsku će u BC4 paru predstavljati Davor Komar i Anamaria Arambašić, u BC3 paru Dora Lovrić i Toni Tomić, dok će u BC1/BC2 timu naše boje braniti Marko Turković, Luka Wagner i Dora Bašić.

Nakon završenog prvog dijela natjecanja predsjednik Juren je kazao:

– Uspješno smo odradili prvi dio natjecanja, odigrano je više od sto utakmica. Što se tiče rezultata, zadovoljni smo, imamo jedno zlato i jedno srebro, a u parovima u BC4 kategoriji očekujemo barem još jedno – naglasio je Juren.

Svoj komentar nakon odigranog pojedinačnog djela natjecanja, dao je i predsjednik HPO-a Ratko Kovačić.

– Jako sam zadovoljan, super organizacija i lijepa atmosfera. Čestitam našoj Dori Bašić na osvojenom zlatu i Davoru Komaru na osvojenom srebru.

– Poručujem svim osobama s invaliditetom da se uključe u sport, boćanje je jedan atraktivan sport za igranje i gledanje, ovo natjecanje može biti poticaj svim osobama s invaliditetom da se uključe u sport – zaključio je Kovačić.

Našim predstavnicima želimo puno sreće u drugom djelu natjecanja u parovima, odnosno timovima.

Boccia

Hrvatski boćari osvojili četiri medalje na Emil Openu u Brnu

Objavljeno

/

Napisao/la:

Na fotografiji je zabilježen zajednički trenutak sudionika međunarodnog sportskog događaja Emil Open 2026, održanog u sportskoj dvorani. U središtu fotografije okupljeni su sportaši, treneri, volonteri i članovi organizacije koji poziraju nakon natjecanja. Mnogi sudionici podižu ruke i osmjehuju se, čime se ističe vesela i svečana atmosfera. U prvom planu nalazi se skupina hrvatskih sudionika koji ponosno drže hrvatsku zastavu, a oko njih su sportaši u invalidskim kolicima i ostali članovi reprezentacija. Većina sudionika nosi službene majice različitih boja, akreditacije i medalje oko vrata, što upućuje na završetak natjecanja ili ceremoniju proglašenja. U pozadini se nalazi veliki digitalni ekran s logotipom Emil Open 2026, dok ispod njega stoji natpis dobrodošlice. Dvorana je ukrašena zastavama više europskih zemalja, što dodatno naglašava međunarodni karakter događaja. Fotografija odiše zajedništvom, sportskim duhom i slavljem uspjeha te prikazuje inkluzivnost i prijateljsku atmosferu koja je obilježila natjecanje.
Foto: Invalidski odbojkaški klub Zagreb

Ovakvi rezultati najbolja su potvrda da sport osobama s invaliditetom pruža priliku za osobni razvoj, međunarodna prijateljstva i ostvarivanje vrhunskih sportskih uspjeha

Poslušaj članak

Hrvatski mladi reprezentativci u bocci ostvarili su odličan uspjeh na međunarodnom turniru Emil Open, koji je od 1. do 3. srpnja održan u češkom Brnu. Na jednom od najvećih europskih natjecanja za mlade sportaše s invaliditetom osvojili su ukupno četiri medalje – jedno zlato, jedno srebro i dvije bronce.

Najsjajnije odličje osvojio je Sven Surla, koji je tijekom cijelog turnira bio nepobjediv. Nakon odličnih nastupa u skupini, plasirao se u polufinale gdje je svladao Dariju Šulekić, a zatim je u finalu rezultatom 5:2 pobijedio Mariju Belas i zasluženo stigao do zlatne medalje.

Marija Belas također je odigrala vrlo uspješan turnir. Sigurnim igrama izborila je finale te na kraju osvojila srebrno odličje. Darija Šulekić natjecanje je završila brončanom medaljom nakon pobjede u susretu za treće mjesto protiv Josipa Karivana. Karivan je do polufinala stigao kao pobjednik svoje skupine, no nakon dva poraza ostao je nadomak postolja i završio na četvrtom mjestu.

Još jedno odličje za Hrvatsku stiglo je u kategoriji BC3, gdje je Dorian Matić osvojio broncu. U konkurenciji četvorice natjecatelja upisao je jednu pobjedu, što mu je bilo dovoljno za treće mjesto i novo odličje za hrvatsku reprezentaciju.

Posebno vrijedi istaknuti nastupe hrvatskih predstavnika u kategoriji BC2, u kojoj su osvojene čak tri medalje. Takav rezultat potvrđuje kvalitetan rad sportaša i njihovih trenera, ali i kontinuirani napredak hrvatske boccie na međunarodnoj sceni.

Iz Invalidskog odbojkaškog kluba Zagreb ističu kako su iznimno ponosni na svoje mlade sportaše koji predanim radom i redovitim treninzima ostvaruju sve bolje rezultate. Osim sportskih aktivnosti, klub svojim članovima kroz treninge, korištenje teretane u DSR ‘Centar za sport i rekreaciju Zagreb’ te različite edukativne programe pruža priliku za razvoj samostalnosti, stjecanje novih znanja i iskustava te aktivnije uključivanje u društveni život.

U klubu vjeruju kako sport ima važnu ulogu u razvoju mladih osoba s invaliditetom te ih potiče na ostvarivanje vlastitih ciljeva i sudjelovanje na velikim međunarodnim natjecanjima. Zato pozivaju sve zainteresirane mlade osobe s invaliditetom da se uključe u njihove programe i okušaju se u sportu, bez obzira na prethodno iskustvo.

Četiri osvojene medalje u Brnu još su jedna potvrda da hrvatski bocciaši pripadaju samom europskom vrhu, a ostvareni rezultati predstavljaju odličnu najavu novih izazova i natjecanja koja ih očekuju u nastavku sezone.

Nastavite čitati

Boccia

Odigrano drugo kolo Pojedinačnog Prvenstva Hrvatske

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje tri sportaša u kolicima s medaljama oko vrata, dok je ispred njih redni broj mjesta kojeg su osvojili.
Foto: Dean Klarić/Facebook

S obzirom na to da su osvajači medalja gotovo isti kao i na prošlom turniru, to pokazuje predanost i kvalitetu hrvatskih boccia igrača

Poslušaj članak

Proteklog vikenda u Sv. Filipu i Jakovu je održan je 2. Pojedinačni turnir Prvenstva Hrvatske u bocci. Na natjecanju je sudjelovalo 55 natjecatelja koji su bili podijeljeni u pet skupina – BC1, BC2 M, BC2 Ž, BC3 i BC4

Na ovom turniru odigrano je čak 97 utakmica, a publika je i ovog puta mogla uživati u napetim utakmicama koje su ponudile visoku razinu preciznosti i jako kvalitetno boćanje u svim kategorijama.    

U BC1 kategoriji već dugo svjedočimo dobrim partijama, a neizvjesno je bilo i ovog puta. Najbolja hrvatska paraboćarka Dora Bašić podigla je svoju formu te odnijela pobjedu na ovom turniru.

Brođanka je u finalu svladala Martina Frkovića iz PBK DDZ ‘Željko Klepač’ – URIHO Zagreb, dok je treće mjesto zauzeo član BKOSIŽ ‘Istrijana’ Zoran Peruško.

Što se tiče BC2 kategorije žena, svoju kvalitetu ponovo je pokazala Nataša Župarić. Varaždinka u dresu kluba BKOSI ‘Sveti Duje Split’, drugi turnir za redom pokazala je odličnu formu i donijela novo zlato splitskom klubu.

Nataša je kroz cijeli turnir pružala jako dobre partije, da bi u velikom finalu svladala boćarku BK Zagreb Dariju Šulekić te tako osvojila svoje drugo zlato na drugom uzastopnom turniru. Bronca je pripala Nikolini Mitar iz kluba BKOSI ‘Sveti Duje Split’.

To je dokaz da se u splitskom klubu jako trenira, te da će biti zeznuto svakome tko se ove sezone nađe nasuprot njihovih boćara.

Da mu nema ravnog u BC2 kategoriji muških još je jednom pokazao Luka Wagner. Mladi Viškovljanin odigrao je još jedan maestralan turnir. Kroz cijelo natjecanje Luka je igrao jako dobro da bi na kraju stigao do finala u kojem je bio bolji od Josipa Grabovca iz BK ‘Knin’ te osigurao svoje prvo zlato u ovoj sezoni. Na trećoj poziciji završio je član PBK ‘Nada’ Matej Pernar.

U BC3 kategoriji je Danijela Matajia i na ovom turniru pokazala dobru igru. Ona je zajedno sa svojom asistenticom na rampi Antonijom Frlan potukla konkurenciju te izborila finale. U finalu su Danijelu i Antoniju dočekali Pavao Ružić i njegov asistent na rampi Mate Grčić iz BKOSI ‘Sv. Duje’ Split.

Matajia je pokazala mirnoću i preciznost te se, pobijedivši Ružića, okitila zlatom drugi turnir zaredom. Broncu su uzeli Mihajlo Kovačić i njegov asistent na rampi Mišo Lazar iz BKOSI ‘Osječki osmijeh’.

Zanimljivo je bilo i u kategoriji BC4 gdje je konkurencija bila izrazito jaka. Bez obzira na jaku konkurenciju, članica PBK DDZ ‘Željko Klepač’ – URIHO Zagreb, Katarina Strunjak, kroz svaku utakmicu pokazivala je zavidnu razinu igre. Strunjak je u finalu bila bolja od iskusnog Miroslava Matića iz PBK ‘Rijeka’ osvojivši drugo zlato ove sezone.

Brončano odličje pripalo je hrvatskom reprezentativcu Antoniu Šaršanskom iz BKOSI ‘Sv. Duje’, Split.

S obzirom na to da su osvajači medalja gotovo isti kao i na prošlom turniru, to pokazuje predanost i kvalitetu hrvatskih boccia igrača

Nastavite čitati

Boccia

Održan prvi pojedinačni turnir Prvenstva Hrvatske

Objavljeno

/

Fotografija prikazuje troje ljudi u invalidskim kolicima koji imaju medalje oko vrata, a ispred njih je broj mjesta kojeg su osvojili.
Foto: PBK DDZ 'Željko Klepač' - URIHO /Facebook

Na ovom su turniru igrači nastojali ostvariti što bolji rezultat te tako s dobrom formom ući u novu sezonu Prvenstva Hrvatske

Poslušaj članak

Proteklog vikenda u Osijeku je održan 1. pojedinačni turnir Prvenstva Hrvatske u bocci. Turnir je održan u organizaciji BK OSI Osječki osmijeh, a na natjecanju je sudjelovalo 49 boccia igrača koji su bili podijeljeni u pet kategorija – BC1, BC2M, BC2Ž, BC3, BC4.

Na prvom ovosezonskom turniru odigrano je 87 uzbudljivih utakmica gdje su gledatelji mogli svjedočiti vrhunskoj preciznosti i mirnoći ruke igrača.

Što se tiče BC1 kategorije, tu se uvijek igraju otvorene utakmice neizvjesne do samog kraja. Pobjednik prvog ovogodišnjeg turnira u ovoj kategoriji je Martin Frković iz PBK DDZ ‘Željko Klepač’ – URIHO Zagreb.

Frković je u finalu bio bolji od najbolje hrvatske BC1 igračice Dore Bašić uzevši tako zlato na otvaranju sezone. Treće mjesto osvojio je član BK ‘Varaždin’, Niko Kajkić.

U BC2 kategoriji žena najbolja je bila i pobjedu odnijela Nataša Župarić koja od ove sezone brani boje kluba BKOSI ‘Sveti Duje Split’. Nataša je u velikom finalu svladala Eminu Rožajac Ivić iz PBK ‘Rijeka’ te uzela svoje prvo zlato pod otkriljem novoga kluba.

Bronca je pripala domaćoj igračici Mireli Varaždinac.

Neke su stvari u boccia sportu u Hrvatskoj postale konstanta, a jedna od njih su i kvalitetni mečevi u BC2 kategoriji.

Marko Turković očekivano je prošao u finale, a tamo ga je dočekao mladi, ali već sad iskusni Luka Wagner koji je finale izborio bez izgubljenog punta.

U finalu je Turković bio bolji, te svladavši Wagnera uzeo prvo zlato ove sezone. Brončano odličje pripalo je Mateju Pernaru iz PBK ‘Nada’, Požega.

Dobru formu iz prošle sezone, na ovu je prenijela Danijela Matalija iz PBK ‘Rijeka’. Aktualna prvakinja Hrvatske u BC3 kategoriji na prvom turniru ove sezone osvojila je zlato uz svoju asistenticu na rampi Antoniju Frlan.

Danijela je bila koncentrirana i precizna te u meču za zlato bila bolja od Tonija Tomića i njegove asistentice Angele Tomić i osvojila zlato. Treće mjesto pripalo je Danielu Nakiću uz asistenticu na rampi Katju Nakić.

Uvijek zanimljiva BC4 kategorija i na ovom turniru ponudila je interesantne mečeve.

Katarina Strunjak iz PBK DDZ ‘Željko Klepač’ – URIHO Zagreb pokazala je izvanrednu mirnoću i preciznost kroz cijeli turnir, te u finalu nadigrala domaćeg igrača Nenada Radmanića, uzevši tako prvo zlato ove sezone.

Treće mjesto zauzeo je i brončano odličje osvojio iskusni hrvatski paraboćar Miroslav Matić iz PBK ‘Rijeka’.

Bio je ovo zanimljiv turnir u kojem su natjcatelji ispitivali svoju formu, nastojeći ostvariti što bolji rezultat na početku nove sezone pojedinačnog prvenstva Hrvatske u bocci.

Nastavite čitati

Tko su Purger i Purgerica?

Purger i Purgerica

U trendu