Poveži se s nama

in MREŽA

DI-MARC Program obuke osoba s invaliditetom u području digitalnog marketinga

Objavljeno

/

Slika prikazuje promotivni plakat za projekt pod nazivom "DI-MARK", koji je usmjeren na osnaživanje osoba s tjelesnim invaliditetom za rad na daljinu kroz unapređenje digitalnih marketing kompetencija. U gornjem dijelu slike nalaze se logotipi projekta i informacija da je projekt sufinanciran od strane Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske. Na desnoj strani slike prikazan je laptop s megafonom, dok se oko laptopa nalaze ikone s palčevima gore, što simbolizira društvene mreže i digitalni marketing.
Foto: posi.hr

Projektni partneri koji provode projekt DI-MARC organizirali su 11. rujna 2024. godine okrugli stol tijekom kojeg su predstavljeni edukacijski programi koji imaju za cilj razvoj digitalnih kompetencija osoba s invaliditetom

Okrugli stol održan je u Beogradu, a putem online platforme pratio ga je i Mario Burek, savjetnik iz Područnog ureda Pravobranitelja za osobe s invaliditetom u Osijeku.

Projekt DI-MARC provode Institut ekonomskih nauka Beograd (Srbija) kao voditelj projekta te devet projektnih partnera iz Srbije, Hrvatske i Crne Gore: Regionalna agencija za razvoj i europske integracije, Beograd (Srbija), Udruženje osoba sa invaliditetom Beograd (Srbija), Jaglac – udruženje osoba sa intelektualnim teškoćama, Orahovica (Hrvatska), Centar za poduzetništvo, Osijek (Hrvatska), Poduzetničko-razvojni centar Općine Erdut (Hrvatska), Općina Erdut (Hrvatska), MAMM, Nikšić (Crna Gora), Udruženje mladih sa hendikepom Crne Gore, Podgorica (Crna Gora) i Općina Kotor (Crna Gora).

Projekt se provodi se od 1. listopada 2023. do 30. rujna 2025. godine, a odobren je kao jedan od najbolje ocijenjenih projekata u području zapošljavanje i socijalne inovacije okviru visoko konkurentnog natječaja 2022 SOC-INNOV Europskog socijalnog fonda plus, koji je otvoren i zemljama kandidatkinjama za članstvo u Europskoj uniji.

Projekt DI-MARC usmjeren je na korištenje digitalnih tehnologija za poboljšanje uključenosti, odnosno poboljšanje digitalnih marketinških kompetencija i vještina osoba s tjelesnim invaliditetom za rad na daljinu (remote work).

Rad na daljinu nudi izniman potencijal za zapošljavanje osoba s invaliditetom za koje i dalje postoje brojni izazovi na tržištu rada, između ostalog i nedostatak digitalnih vještina potrebnih za zapošljavanje, kako na tradicionalnom tržištu rada tako i na udaljenim digitalnim radnim platformama (Upwork, Freelancer, Fiverr). Stoga, cilj projekta je unaprijediti kompetencije osoba s invaliditetom provodeći prije svega procjenu razine njihovih postojećih vještina i kompetencija te slijedom rezultata inicijalne procjene izradom i provedbom programa obuke za izgradnju i poboljšanje vještina i kompetencija potrebnih za rad.

Područje digitalnog marketinga odabrano je kao primarno zbog značajnog povećanja potražnje za poslovima u ovom području na udaljenim radnim platformama te činjenice da su mogućnosti zapošljavanja osoba s tjelesnim invaliditetom iznimno velike upravo u području digitalnog marketinga.

Okrugli stol održan 11. rujna 2024. godine okupio je projektne partnere, predstavnike organizacija osoba s invaliditetom, donositelje odluka i stručnjake iz različitih institucija te freelancere koji se bave digitalnim marketingom. Tijekom okruglog stola predstavljen je edukacijski program za područje digitalnog marketinga, uključujući strategiju, marketing na društvenim mrežama i marketing sadržaja. Program je izrađen na temelju detaljne analize trenutnih kapaciteta, interesa i potreba osoba s invaliditetom koje su sudjelovale u istraživanju (gotovo 400 sudionika iz tri države) te bi njegova uporaba budućim polaznicima trebala omogućiti stjecanje potrebnih vještina i znanja za uspješan rad u digitalnom okruženju.

Uz predstavljanje programa i dosadašnjih rezultata projekta, sudionici okruglog stola su raspravljali o izazovima i mogućnostima koje osobe s invaliditetom imaju u području digitalnog marketinga, kako u sklopu samog projekta, tako i nakon njegovog završetka, u odnosu na planirane rezultate.

Pravobranitelj za osobe s invaliditetom pruža aktivnu podršku u provedbi pojedinih projektnih aktivnosti te prati rezultate projekta koji će omogućiti ravnopravno sudjelovanje osoba s invaliditetom u digitalnom okruženju te im pružiti priliku za profesionalni razvoj i uspješnije uključivanje na tržište rada.

Izvor: posi.hr

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

in MREŽA

Održan Hrvatski simpozij oboljelih od multiple skleroze

Objavljeno

/

Slika prikazuje veliku publiku u zatvorenom prostoru. Većinom stariji ljudi sjede u redovima, pažljivo slušajući ili promatrajući događaj ispred njih. U prednjem planu nalaze se osobe koje koriste hodalicu, a atmosfera je ozbiljna i fokusirana.
Foto: posi.hr

U Tuheljskim Toplicama, od 4. do 6. listopada 2024., održan je XIV. Hrvatski simpozij oboljelih od multiple skleroze, kojim je ujedno obilježena 45. godišnjica rada Saveza društava multiple skleroze Hrvatske

Ovaj značajni događaj okupio je stručnjake, pacijente i članove njihovih obitelji, a prisustvovao je i predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović, koji je naglasio važnost solidarnosti i zajedništva u borbi protiv ove hirovite bolesti.

Tijekom svečanosti, predsjednik Saveza, Željko Pudić, istaknuo je kako je misija Saveza osigurati da nitko tko se bori s multiplom sklerozom ne bude prepušten sam sebi. Savez djeluje kao podrška oboljelima, omogućujući im pristup neophodnoj terapiji i integraciju u društvo, a cilj im je osnivanje multifunkcionalnog centra za oboljele, gdje bi sve potrebne usluge bile dostupne na jednom mjestu.

Predsjednik Milanović pohvalio je rad Saveza, posebno istaknuvši njihovu predanost osiguravanju prava oboljelih na adekvatno liječenje, naglasivši kako je njihov trud doveo do značajnih promjena u zdravstvenom sustavu.

Osim predsjednika, svečanosti su prisustvovali brojni istaknuti predstavnici iz svijeta medicine i politike, uključujući pomoćnika ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Tomislava Benjaka, pravobranitelja za osobe s invaliditetom Darija Jurišića, voditeljicu Službe za zaštitu osoba s invaliditetom i skrbništvo Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Mariju Borovec, Ljubicu Lukačić, izaslanicu predsjednika Hrvatskog sabora, te župana Krapinsko-zagorske županije Željka Kolara.

Ovaj događaj označio je važan trenutak za Savez društava multiple skleroze Hrvatske, organizaciju koja već 45 godina nesebično pomaže oboljelima i zalaže se za poboljšanje njihovih prava i kvalitete života.

Nastavi čitati

in MREŽA

INKLUNZIVNI DODATAK Predavanje u okviru projekta ‘Zdravi i sigurni non-stop’

Objavljeno

/

Slika prikazuje unutarnje okupljanje s ljudima koji su sjedili okrenuti prema prezentaciji. Govornik stoji na prednjem dijelu blizu projekcijskog zaslona na kojem je prikazana grafika ili ilustracija.
Foto: arhiva

Ovo događanje je dio većeg projekta ‘Zdravi i sigurni non-stop’, koji organizira Udruga invalida rada Zagreba (UIR Zagreba), a koji se provodi već pet godina s ciljem poboljšanja kvalitete života osoba s invaliditetom u Velikoj Gorici i okolici

Dana 7. listopada 2024. godine, u 16 sati, u Gradskoj vijećnici Velike Gorice održat će se predavanje ‘Inkluzivni dodatak’.

Predavačica Ivana Unger, magistra prava i savjetnica UIR Zagreba, podijelit će s prisutnima ključne informacije o pravnim pravima osoba s invaliditetom, te o načinima na koje se putem ovog projekta osigurava njihova veća uključenost u društvo. Predavanje je usmjereno na osvješćivanje važnosti inkluzivnih inicijativa, a uz to će se prezentirati i praktične mogućnosti sudjelovanja u projektima kao što su besplatno rekreacijsko plivanje i individualna pravna savjetovanja za osobe s invaliditetom.

Projekt ‘Zdravi i sigurni non-stop’, koji traje od 1. svibnja do 31. prosinca 2024., sastoji se od tri glavne aktivnosti: promidžbenih aktivnosti, besplatnog rekreacijskog plivanja, te individualnih pravnih savjetovanja. Rekreacijsko plivanje za osobe s invaliditetom održava se svakog tjedna na Gradskom bazenu Velike Gorice, a pravna savjetovanja pružaju se u prostorijama UIR Zagreba. Sve aktivnosti su besplatne za korisnike uz prethodnu prijavu.

– Veliko nam je zadovoljstvo da već petu godinu zaredom provodimo projekt ‘Zdravi i sigurni’ na području grada Velike Gorice. To pokazuje koliko su ovakve aktivnosti važne za našu zajednicu i koliko uspješno utječemo na poboljšanje kvalitete života osoba s invaliditetom – izjavila je predsjednica UIR Zagreba Nada Vorkapić.

Statistički podaci Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo pokazuju da osobe s invaliditetom čine 17% stanovništva Hrvatske, dok u Zagrebačkoj županiji živi njih 44.313, od čega značajan broj u Velikoj Gorici​.

Više informacija i prijave možete pronaći putem kontakt informacija UIR Zagreba ili na stranicama Pučkog otvorenog učilišta Velika Gorica.

Nastavi čitati

in MREŽA

SVJETSKI DAN CEREBRALNE PARALIZE Podignite svijest i pridružite se pokretu

Objavljeno

/

Na slici je mlada djevojka s cerebralnom paralizom koja se smiješi i pozira s odraslom ženom (vjerojatno članicom obitelji). Oboje se nalaze u kuhinji, a žena drži pleh s kolačićima. Iznad njih je tekst "Što te čini jedinstvenim?" i logotip kampanje "#UniquelyCP". U lijevom dijelu slike je natpis: "Svjetski dan cerebralne paralize, 6. listopada."
Foto: Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize

Svjetski dan cerebralne paralize obilježava se 6. listopada i okuplja osobe s cerebralnom paralizom, njihove obitelji, podržavatelje i organizacije diljem svijeta

Ovaj globalni dan pruža priliku da se podigne svijest o cerebralnoj paralizi (CP) i da se prepoznaju izazovi s kojima se susreću osobe pogođene ovim stanjem. Osmišljen je s ciljem povezivanja svih koji dijele zajednički cilj ili iskustvo kako bi zajedničkim snagama radili na osiguravanju prava i jednakih prilika za sve.

Cerebralna paraliza je neurološki poremećaj koji utječe na motoričke funkcije i koordinaciju, a Svjetski dan cerebralne paralize služi kao platforma za zagovaranje prava i poboljšanje kvalitete života osoba s CP-om. Ovaj je dan također prilika da se potakne aktivizam i educira šira javnost o važnosti jednakog pristupa obrazovanju, zdravstvenoj skrbi i socijalnim uslugama za osobe s cerebralnom paralizom.

Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize (HSUCDP) i ove se godine pridružuje organizacijama diljem svijeta u obilježavanju Svjetskog dana cerebralne paralize 6. listopada. Kao što slogan kampanje kaže – pokaži svijetu po čemu si jedinstven za proslavu Svjetskog dana CP i prepoznavanje postignuća ljudi s CP, obitelji i profesionalaca koji ih podržavaju.

I ove godine, obilježavanje Svjetskog dana CP-a usredotočuje se na razbijanje mitova o cerebralnoj paralizi. U globalnoj kampanji koju podržava više od 75 organizacija diljem svijeta; HSUCDP je partner i predstavnik Hrvatske s ciljem educiranja  šire javnosti, suzbijanje stereotipa, promicanje inkluzije i stvaranje značajnih promjena za našu CP zajednicu.

Kampanja #UniquelyCP se fokusira na individualnosti i raznolikosti zajednice CP osnažujući ljude s cerebralnom paralizom, članove obitelji i podupiratelje da podijele priče o svojim postignućima i strastima – kako CP čini svakoga od nas jedinstvenim.

Kako se uključiti?

Svjetski dan cerebralne paralize nudi različite načine za sudjelovanje i podizanje svijesti, uključujući organiziranje kampanja, potpisivanje peticija i dijeljenje priča iz stvarnog života ljudi koji se svakodnevno suočavaju s izazovima cerebralne paralize. Ključno je aktivno uključiti obitelj, prijatelje i širu zajednicu, te zajedno raditi na postizanju konkretnih promjena.

Organizatori pozivaju ljude da se angažiraju u borbi za prava osoba s cerebralnom paralizom i da se pridruže globalnom pokretu koji zagovara bolji pristup zdravstvenim uslugama, obrazovanju i infrastrukturi koja podržava osobe s invaliditetom.

Od svog osnutka 2012. godine, Svjetski dan cerebralne paralize narastao je u globalni pokret koji uključuje više od 100 zemalja i milijune sudionika. Ovaj dan je važna prilika da se istakne potreba za promjenama i da se pruži podrška osobama s cerebralnom paralizom u borbi za jednakost i dostojanstvo.

Kako izgraditi kampanju?

Za one koji žele pokrenuti vlastite kampanje, ključno je započeti istraživanjem i identificiranjem problema koji se tiču osoba s CP-om. Nakon toga, važno je izgraditi bazu podržavatelja, educirati širu javnost i pretvoriti aktivizam u konkretne akcije. Uključivanje zajednice i medija, te korištenje digitalnih alata poput društvenih mreža, može značajno doprinijeti uspjehu kampanje.

Svi zainteresirani mogu započeti s jednostavnim koracima poput razgovora s obitelji i prijateljima, dijeljenjem informacija na društvenim mrežama, ili pokretanjem peticija kako bi potaknuli lokalne vlasti i relevantne institucije na djelovanje.

Podržite osobe s cerebralnom paralizom i pridružite se globalnom pokretu koji zagovara bolju budućnost za sve.

Obilježavanju Svjetskog dana CP možete sudjelovati jednostavno pomoću oznake @worldcpday ili hashtagova #hsucdp, #UniquelyCP, #JedinstveniCP, #WorldCerebralPalsyDay, #Svjetskidancerebralneparalize.

Izvor: Hrvatski savez udruga cerebralne i dječje paralize

Nastavi čitati

U trendu