Poveži se s nama

Ostali sportovi

AUSTRIJA Održan Euro kup u 3×3 košarke u kolicima

Objavljeno

/

Na slici se nalaze košarkaši u kolicima usred utakmice. Jedan nosi crveno bijeli dres, dok dvojica koji ga blokiraju pri dodavanju lopte nose crveni.
Fotografija: IWBF

Natjecanja i u muškoj i u ženskoj konkurenciji  ponudila su uzbudljive utakmice u kojima su igrači i igračice u kolicima pokazali svoje košarkaško umijeće

U Austrijskoj Vieni od 22. do 25. kolovoza održao se 3×3 Europski kup košarke u kolicima za muškarce i za žene. Košarkaši su bili smješteni u dvije skupine dok je od ženskih reprezentacija sastavljena jedna grupa. Na muškom turniru natjecala se i reprezentacija Hrvatske.

 Natjecanja i u muškoj i u ženskoj konkrenciji  ponudila su uzbudljive utakmice u kojima su igrači i igračice u kolicima pokazali svoje košarkaško umijeće.

Na muškom turniru grupu A činile su reprezentacije Španjolske, Poljske, Portugla, Češke i domaćina Austrije, dok su u grupi B bile smještene Hrvatska, Nizozemska, Njemačka, Švicarska i Bugarska.

Bilo je ovo dugo košarkaško natjecanje u samo tri tjedna. Podsjetimo, u Sarajevu se nedavno odražlo Europsko prvenstvo košarke u kolicima Divizije B kojeg je osvojila reprezentacija Švicarske.

I na ovom prvenstvu Hrvatsku je zapala jaka skupina te iako su pružili dobre partije nisu uspjeli proći skupinu. Od Hrvatske je u prvoj utakmici grupne faze bila bolja Švicarska s 11:7, da bi naše momke potom tukla i Nizozemka 13 : 11. Iako su naši momci nakon toga dobili Bugarsku s 17:6 i Njemačku s 13: 8, u drugu fazu natjecanja iz skupine B prošla je Švicarska i Nizozemska, dok su u grupi A polufinale izborili domaćin Austrija i odlična Poljska.

Austrija je do polufinala stigla s tri pobjede i jednim porazom. Od domaćina je najprije nastradala Češka s 21:9, a potom su u teškoj utakmici savladali i Poljsku s 17:16. Njihovu nepobjedivost prekinula je Španjolska dobivši ih s 9:6.

Poljska je do polufinala tukla prvo Španjolce 12:7, a potom su padali Portugal s 20:6 te Češka 18:8. Iako su u utakmici protiv domaćina tijesno izgubili ipak su prošli među četiri najbolje ekipe.

Austrija je u polufinalu dočekala jaku Švicarsku, dok se Poljska za finale morala ‘potući’ s Nizozemskom. Utakmica između domaćina Austeije i aktualnog europskog prvaka Švicarske ponudila je vrhunsku košarku. U napetoj utakmici Austrijski košarkaši bili su za niansu bolji od Švicarskih te su u finale prošli pobijedivši 14:13.

U drugoj polufinalnoj utakmici Poljska je nadigrala opasnu Nizozemsku s 17:12 te tako izborila finale protiv Austrije.

Finale je ponudilo dobru igru obiju momčadi. Na vrućem Austrijskom betonu u užarenoj domaćinskoj atmosferi gotovo cijelu utakmicu igralo se koš za koš. U takvom ritmu, više sportske sreće imo je domačin koji s 15:14 osvaja naslov prvaka.

Utakmica za treće mjesto uvijek je nešto posebno jer u njoj dolazi do izražaja karakter ekipe koja se uspijeva uzdići nakon bolnog poraza u polufinalu. Švicarska je pokazala da osim fizičke, posjeduje i ogromnu mentalnu snagu te osvojila broncu pobijedivši Nizozemsku s 14:8. Ova medalja je dokaz da Švicarska ima mentalitet pobjednika te da ćemo je još dugo gledati kako hara europskim terenima košarke u kolicima. Drugi je ovo uspjeh u nešto manje od tri tjedna za Švicarske košarkaše u kolicima koji su netom prije Euro kupa 3×3 osvojili naslov Europskog prvaka na Europskom prvenstvu divizije B odigranom u Sarajevu.

Što se tiče Euro kupa 3x u ženskoj konkurenciji, natjecale su se Njemačka, Švicarska, Nizozemska i Španjolska. Najbolja na turniru bila je reprezentacija Španjolske koja je fenomenalnom igrom, koju je pokazivala kroz cijeli turnir, stigla do zlata.

Ostali sportovi

NAŠI U PARIZU Mečić deseta na 100 leđno, kraj za Lučić

Objavljeno

/

Foto: Daniel Kasap

Nažalost, za parastolnotenisačicu Mirjanu Lučić Paraolimpijske igre su završile. Lučić je u susretu osmine finala kategorije WS 9 stojećih izgubila od Brazilke Danielle Rauen

Mlada hrvatska paraplivačica Emma Mečić osvojila je 10. mjesto u kvalifikacijama utrke na 100 leđno u kategoriji S9 na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Mečić je bila peta u svojoj skupini, te ukupno deseta s rezultatom 1:15.68.

Mlada 17-godišnja plivačica, kojoj su ovo prve paraolimpijske igre, je u travnju ove godine u ovoj disciplini osvojila broncu na EP-u u Funchalu na Madeiri s rezultatom 1:14.41.

Međutim, niti taj rezultat ne bi bio dovoljan za finale, naime, posljednje osmo mjesto je zauzela Amerikanka Lizzi Smith sa rezultatom 1:13.64. Najbrža je bila njezina sunarodnjakinja Christie Raleigh-Crossley koja je isplivala vrijeme 1:10.28.

Bio je to drugi Emmin nastup u Parizu nakon što je na 400 slobodno bila sedma. Ispred ove mlade djevojke koja živi i trenira u Losoneu u švicarskom kantonu Ticino, još su dvije utrke – 100 slobodno i 200 mješovito.

Nažalost, za parastolnotenisačicu Mirjanu Lučić paraolimpijske igre su završile. Lučić je u susretu osmine finala kategorije WS 9 stojećih izgubila od Brazilke Danielle Rauen sa 0-3 (8-11, 10-12, 6-9).

Sinoć se od Pariza oprostio i Borna Zohil koji je u susretu osmine finala MS8 stojećih nakon drame pet setova poražen od Šveđanina Emila Anderssona sa 2-3 (11-5, 11-4, 8-11, 8-11, 6-11).

Podsjetimo, Lučić i Zohil su u mješovitim parovima dogurali do četvrtfinala.

Od parastolnotenisačica u turniru su još Anđela Mužinić Vincetić i Helena Dretar Karić koje u srijedu očekuju četvrtfinalni susreti u kategoriji WS3 sjedećih.

Anđela će u četvrtfinalu igrati protiv Tajlanđanke Dararat Asayut, dok Helenu očekuje ogled protiv Talijanke Carlotta Ragazzini.

Hina

Nastavi čitati

Ostali sportovi

PARAOLIMPIJSKE IGRE Vučić osvojio šesto mjesto, Zohil ispao u osmini finala

Objavljeno

/

Foto: Danijel Kasap

Atmosfera je bila predivna, nakon 14 godina provedenih u ovom sportu ovo je prvi put da je bilo ovako. Sve je bilo lijepo osim rezultata, kazao je Vučić

Hrvatski paraolimpijac Miljenko Vučić (42) osvojio je šesto mjesto u bacanju kugle za slijepe i slabovidne (F11) na Paraolimpijskim igrama u Parizu.

Bio je to njegov treći nastup na paraolimpijskim igrama nakon što je u Rio de Janeiru bio, također šesti, a u Tokiju četvrti.

Na Stade de Francu je najdalje bacio u trećoj seriji, 12.33 što je 55 centimetara slabije od njegovog najboljeg rezultata sezone.

Zlato je osvojio Iranac Amirhossein Alipour Darbeid sa 14.78 metara što je novi azijski rekord. Mladi 22-godišnji Iranac je tako spojio paraolimpijski i svjetski naslov nakon što je u travnju pobijedio na SP-u u Kobeu.

Drugi je bio njegov sunarodnjak i branitelj zlata iz Tokija Mahdi Olad sa 13.89 m, dok je bronca pripala Španjolcu Alvaru del Amo Canu koji je bacio kuglu 13.38 m.

– Atmosfera je bila predivna, nakon 14 godina provedenih u ovom sportu ovo je prvi put da je bilo ovako. Sve je bilo lijepo osim rezultata. Ne može svaki put biti po očekivanjima. Rezultatski sam podbacio, ali večeras sam se osjećao kao sportaš kao kada gledaš na televiziji kako olimpijci nastupaju. Ovo je prvi put da je i kod sporta osoba s invaliditetom stadion lijepo popunjen – kazao je.

Vučić je ove godine bio peti na SP-u u Kobeu, ima i svjetsko srebro iz Dubaija 2019. godine. Najveći uspjeh na Europskim prvenstvima je osvojio 2021. u poljskom Bydgoszczu osvojivši zlato, tri godine ranije u Berlinu je bio treći, a ima i srebro iz Grosseta 2016.

– S Miljenkom sam prošao brojna natjecanja, no ovo je jedna od najljepših atmosfera – kazao je njegov trener Mihovil Rendulić.

“Što se tiče rezultata, uvijek može gore, ali može i bolje,,” dodao je.

Večeras je nastupio i mladi parastolnotenisač Borna Zohil.

U susretu osmine finala MS8 stojećih 17-godišnji mladić iz Pomera kraj Pule je nakon drame pet setova izgubio od Šveđanina Emila Anderssona sa 2-3 (11-5, 11-4, 8-11, 8-11, 6-11).

Borna, koji je najbolji junior svijeta, te 10. igrač seniorske ljestvice, je sjajno otvorio meč protiv 16 godina starijeg Šveđanina, bivšeg svjetskog prvaka iz 2017. godine. Poveo je 2-0 u setovima, no nažalost nije izdržao.

Brončani iz Londona, te srebrni iz Rio de Janeira u ekipnoj konkurenciji, je izjednačio, a potom u odlučujućem petom setu slavio sa 11-6 izborivši plasman u četvrtfinale.

Šveđanin je u prvom kolu bio slobodan, dok je Zohil na startu turnira pobijedio Nigerijca Victora Farinloyea sa 3-0 (11-7, 11-7, 11-7).

Za Zohila su tako prve paraolimpijske igre u karijeri završile.

U pojedinačnoj konkurenciji je stigao do osmine finala, dok je u paru s Mirjanom Lučić ispao u četvrtfinalu mješovitih parova kategorije XD17 stojećih.

Hina

Nastavi čitati

Ostali sportovi

ZA PAMĆENJE Uspjesi naših sportaša u novijoj povijesti paraolimpijskih igara

Objavljeno

/

Na slici su sportaši s invaliditetom, Neki od njih sjede u kolicima, neki stoje, a jedna je osoba na štakama. Sportaši oko vrata nose osvojene medalje, a obučeni su u crvene trenirke na kojima piše 'Hrvatski parolimpijski odbor'.
Fotografija: tportal

Prvi hrvatski paraolimpijski pobjednik bio je Darko Kralj. Do zlata je došao u bacanju kugle na Paraolimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine 

Počele su Paraolimpijske igre u Parizu. Na najvećem sportskom događaju za parasportaše sudjelovat će 4400 sportaša iz 186 zemalja. Hrvatsku će predstavljati 22 sportaša u šest sportova.

Hrvatska će u Parizu imati najviše predstavnika u atletici, čak deset to su redom – Deni Černi, Ivan Katanušić, Matija Sloup, Erik Fabian Kaurin, Luka Baković, Velimir Šandor, Miljenko Vučić, Marijan Presečan, Mikela Ristoski, Ivana Purkić, u para stolnom tenisu hrvatsku će predstavljati četvero sportaša – Anđela Mužinić Vincetić, Helena Dretar Karić, Mirjana Lučić, Borna Zohil, troje u paraplivanju – Dino Sinovčić, Emma Mečić, Paula Novina, a isto toliko i u bocci – Anamarija Arambašić, Dora Bašić i Davor Komar te jedan u paratriatlonu naš Antonio Franko i parataekwondu, a to je Ivan Mikulić.

Naša zemlja ima bogatu i veoma uspješnu sportsku povijest kada su u pitanju nastupi na Paraolimpijskim igrama. Vrijeme je da se prisjetimo zlatnih trenutaka hrvatskog parasporta.

Prvu paraolimpijsku medalju u hrvatskoj povijesti osvojila je Milka Milinković na Igrama održanim u Barceloni 1992. godine. Milinković je uzela broncu u konkurenciji bacanja koplja.  Osim prve povijesne medalje za Hrvatsku, Milinković ima još njih sedam s paraolimpijada na kojima je nastupila deset puta.

Prvi hrvatski paraolimpijski pobjednik bio je Darko Kralj. Do zlata je došao u bacanju kugle na Paraolimpijskim igrama u Pekingu 2008. godine.

Iako smo na prvu zlatnu medalju morali čekati sve do 2008. godine, Hrvatska je i prije toga bilježila sjajne razultate na paraolimpijskim borilištima.

Četiri godine prije povijesnog zlata Hrvatska je zablistala na najvećoj sportskoj pozornici u Ateni. Tada su naši paraolimpijci Mihovil Španja i Jelena Vuković kući donijeli čak četiri olimpijske bronce. Španja je u Ateni uzeo čak tri brončane medalje, dok je Vuković dodala svoju u bacanju diska.

Španja je svojoj paraolimpijskoj zbirici medalja dodao broncu 2012. godine kada je postavio i svoj osobni rekord (1:12.53), te s tim zaključio svoju olimpijsku priču. 

Hrvatska se s najvećim ponosom sijeća POI-a u Pekingu, kada se, uz Darka Kralja na pobjedničko postolje dva puta popela i Antonia Balek u disciplinama bacanja kugle i koplja. Osim njih medalju iz glavnog grada Kine donio je i Branimir Budetić. Branimir se u Pekingu okitio srebrnom medaljom.

Iako se naši paraolimpijci sa Igara u Londonu nisu vratili s nijednim zlatnim odličjem, ta je paraolimpijska smotra bila i više nego uspješna za naše sportaše. Hrvatski su se predstavnici iz Englenske vratili s pet medalja, od čega dvije srebne i tri brončane medalje.  Darko Kralj tada je osvojio srebro u bacanju kugle, a isto je napravio i Zvonimir Talić u skoku u dalj. Uz već spomenuti uspjeh Mihovila Španje, brončanim odličjem okitili su se Mikela Ristovski u skoku u dalj te Barnimir Budetić u bacanju koplja.

U bliskom sjećanju nam je i podvig hrvatskih sportaša s paraolimpijske smote u Rio de Janeiru, kada se hrvatska himna svirala dva puta jer su olimpijski pobjednici  postali Mikela Ristovski, u već spomenutom skoku u dalj te Sandra Paović u para stolnom tenisu. Uz njih, medaljama u Riu su se kitili Anđela Mužinić-Vincetić u paru s Helenom Dretar Karić sa srebrom, Zoran Talić također sa srebrom, te Velimir Šandor s broncom.

Po teškim uvjetima u pandemijskoj godini, naši su se predstavnici s Igara iz Tokia vratili sa sedam medalja. Ivan Mikulić osvojio je srebro u parataekwondou,  Ivan Katanušić je do istog uspjeha došao bacajući disk isto kao i Velimir Šandor, Deni Černi se priključio brončanim odličjem u bacanju kugle, dok je Dino Sinovčić doplivao do bronce doplivao u kategoriji 100 m leđno. Mikele Ristovski i onda je pokazala zavidnu kvalitetu te se kući donijela još jednu broncu, dok su se sjajne hrvatske parastolnotenisačice Anđela Mužinić-Vincetić i Helena Dretar Karić ekipno uzele broncu. 

Nastavi čitati

U trendu