Ove godine, pod sloganom preuzetim od krovne europske organizacije Autism Europe, ‘Not Invisible – Nismo nevidljivi’, i Udruga za autizam – Zagreb obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Znajući da jedan dan nije dovoljan, UAZ će imati program kroz veći dio travnja
Poslušaj ovaj članak
Udruga za autizam – Zagreb i ove 2024. godine 2. travnja obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Svake godine to čine na drukčiji način: javnim okupljanjima, prigodnim programima edukacijskog ili zabavnog sadržaja, zagovorom socijalnih i ekonomskih mjera…
Uvijek nastoje da govor o poremećaju iz spektra autizma (PSA) bude što razumljiviji, ali i čujniji, ne samo u izravno zainteresiranoj nego i općoj populaciji. Pritom upozoravaju na nedostatke sustavne skrbi za osobe s PSA svih uzrasta u Republici Hrvatskoj.
Osobe s PSA u pravilu trebaju cjeloživotnu skrb, ali i stručne i sustavne programe koji ne samo zadovoljavaju njihove potrebe, nego i podižu njihove sposobnosti na funkcionalnu razinu, kako bi njihov doprinos zajednici bio odgovarajući na obostrano zadovoljstvo.
Ove godine, pod sloganom preuzetim od krovne europske organizacije Autism Europe, ‘Not Invisible – Nismo nevidljivi’, i Udruga za autizam – Zagreb obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu. No, znajući da za promicanje svijesti o autizmu, ali i zagovaranje prava osoba s njim nije dovoljan samo jedan dan, odlučili su program proširiti na veći dio travnja.
– Izuzetno nam je zadovoljstvo pozvati vas najprije u utorak, 2. travnja 2024. u 10 sati, u Kulturno informativni centar, Preradovićeva 5, 10000 Zagreb na promotivnu akciju Udruge za autizam – Zagreb. Izložba fotografija pod nazivom ‘Naš pogled kroz objektiv’ sve prisutne uvest će u svijet interesa odraslih osoba s PSA. Izloženi autorski radovi nastali su u sklopu UAZ-ovog programa poludnevnog boravka za odrasle osobe s PSA, koji se svakodnevno odvija u sjedištu udruge zahvaljujući financijskoj podršci Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike te Grada Zagreba, Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom. Tijekom nezaobilaznog druženja roditelja, članova udruge, osoba s PSA i građana svi posjetitelji KIC-a sudjelovat će u senzorički prilagođenoj atmosferi koja odgovara osobama s PSA u smislu smanjenih akustičkih, vizualnih i ostalih podražaja. Kontinuirano prikazivanje dokumentarnog filma ‘Od snova do krova’ u kinodvorani KIC-a samo je uvertira u aktivnosti koje slijede – kažu iz udruge.
Dva tjedna kasnije, 16. travnja 2024. s početkom u 10 sati, u istom prostoru Udruga za autizam – Zagreb predstavit će knjigu ‘365 puzli, jedna godina kroz labirint autizma’ članice udruge i majke dječaka s PSA Ksenije Graonić. Riječ je o intimnim zapisima koji dokumentiraju životni ritam jedne obitelji, koja i jest i nije obična, i u njoj odrastanje dječaka s PSA, ali ne zanemaruju ni okruženje: od prijatelja i rodbine, poznanika, radnih uvjeta roditelja djece s teškoćama, kao i sustav koji uvijek odgađa, čeka, ne reagira ili čak i odbija.
S početkom u 11:15 bit će ponovljena projekcija dokumentarnog filma akademskog snimatelja Mirana Krčadinca naslova ‘Od snova do krova’. Film prati razvoj projekta ‘Naš plavi svijet – osnivanje treće životne zajednice osoba iz spektra autizma’ (sufinancirala Europska unija iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., broj ugovora: KK.08.1.3.04.0011), koji je nastavak dosljednog, u domaćim okvirima i dalje jedinstvenog, rada udruge na inkluzivnoj deinstitucionalizaciji odraslih osoba s poremećajem iz spektra autizma.
Slijedi panel na temu ‘Život odraslih osoba s poremećajem iz spektra autizma’, u kojem će sudjelovati roditelji osoba s PSA, članovi Udruge za autizam – Zagreb te stručnjaci s iskustvom rada s tom populacijom. Svi zainteresirani, javnost i mediji, imat će priliku više saznati o potrebi deinstitucionalizacije, ali i potrebi poboljšanja institucijske i izvaninstitucijske cjeloživotne skrbi za odrasle osobe s PSA te stvaranje uvjeta za njihovu punu prihvaćenost u društvu.
U četvrtak, 18. travnja 2024., Udruga za autizam – Zagreb u suradnji s Gradskim kazalištem Zorin dom iz Karlovca i Gradskim satiričkim kazalištem Kerempuh iz Zagreba, u dvorani Vidra, Draškovićeva ulica 80, 10000 Zagreb, s početkom u 12 sati organizira, za učenike od 1. do 3. razreda svih gimnazija u Vidri nedalekoj Križanićevoj ulici, gostovanje predstave ‘Semafor’ autorice Petre Cicvarić u režiji Peđe Gvozdića. Nastala u suradnji s karlovačkom Udrugom Frendofon koja se bavi inkluzijom djece i mladih s teškoćama u razvoju, predstava iz očišta sestre osobe s PSA govori o odrastanju i prihvaćanju, kako unutar obitelji tako i izvan nje. Pored informativne i edukativne kvalitete koju nesumnjivo ima, ova produkcija potvrđena je i umjetnički: Petra Cicvarić osvojila je Nagradu Marul na nacionalnom festivalu Marulićevi dani za najbolji dramski tekst, a Andro Damiš Nagradu hrvatskoga glumišta za najbolje glumačko ostvarenje.
Nakon predstave održat će se tribina s temom ‘Odrastanje uz autizam’, sa sudjelovanjem autorskog tima, članova udruge i, naravno, srednjoškolske publike. Cilj tribine je razbiti predrasude i eventualne neugodnosti koje donosi obiteljska povezanost s različitim vrstama ‘drukčijosti’ te kroz razmjenu iskustava osnažiti one na rubu zrelosti za empatičnu i odgovornu punoljetnost.
Tijekom mjeseca travnja organizirat će se i predavanje za roditelje djece s PSA, a informacije o temi, mjestu i vremenu održavanja bit će objavljene na Facebook stranici udruge.
Preventivne mjere, poput kontrole tjelesne težine, smanjenja unosa alkohola, kofeina i masnoća, ključne su za sprečavanje bolesti. Pravovremenim pregledima mogu se izbjeći teške posljedice poput moždanog udara, srčanog zatajenja i demencije
Svjetski tjedan fibrilacije atrija (AF Aware Week) tradicionalno se obilježava krajem studenog kako bi se podigla svijest o fibrilaciji atrija, najčešćoj vrsti srčane aritmije. Ovo stanje značajno povećava rizik od moždanog udara, zatajenja srca i drugih ozbiljnih zdravstvenih komplikacija.
U povodu ovog tjedna, Hrvatsko kardiološko društvo organiziralo je panel raspravu na kojoj su predstavljeni uspjesi domaće kardiologije u ranom otkrivanju i učinkovitom liječenju fibrilacije atrija. Sudionici su iznijeli najnovije rezultate i raspravili europske smjernice za liječenje.
Događaj je podržala i v.d. ministrica zdravstva Irena Hrstić, koja je istaknula važnost suradnje između zdravstvenih ustanova, Ministarstva i lokalne zajednice. Naglasila je ključnu ulogu edukacije i zdravstvene pismenosti te podsjetila na nacionalne preventivne preglede kao alat za smanjenje rizika od fibrilacije atrija.
Preventivne mjere, poput kontrole tjelesne težine, smanjenja unosa alkohola, kofeina i masnoća, ključne su za sprečavanje bolesti. Pravovremenim pregledima mogu se izbjeći teške posljedice poput moždanog udara, srčanog zatajenja i demencije.
Kod mnogih ljudi fibrilacije atrija nema simptoma i otkriva se samo fizikalnim pregledom ili elektrokardiogramom (EKG). Drugi mogu iskusiti jedan ili više sljedećih simptoma kao što su opći umor, brz i nepravilan rad srca, lebdenje ili ‘lupanje’ u prsima, vrtoglavica, kratkoća daha i tjeskoba, slabost, zbunjenost umor pri vježbanju.
Tijekom panela posebno je istaknut projekt ‘Telecordis’, koji osigurava telemedicinske usluge poput EKG holtera i spirometrije na 40 lokacija diljem Hrvatske. Time se smanjuju liste čekanja i pacijentima omogućuje specijalistička skrb u blizini njihovih domova, a planira se i daljnje širenje projekta.
Fibrilacija atrija se dijagnosticira jednostavnom provjerom pulsa. Postoje uređaji (EKG) koji se nose na tijelu kako bi pratili rad srca i tako mogu otkriti nepravilnosti. Samoprovjera ili nosivi uređaj pružit će vam dobar pokazatelj imate li možda fibrilaciju atrija i o čemu biste trebali razgovarati sa svojim liječnikom.
Na ovogodišnji Svjetski dan djece slušajmo djecu i uključimo njihove ideje za bolju budućnost. Razgovarajte s djecom o njihovim pravima, pridružite se inicijativama u svojoj zajednici i podržite globalne napore za bolje sutra. Svijet je ljepše mjesto kada djeca imaju priliku biti saslušana i zaštićena
Svjetski dan djeteta obilježava se svake godine 20. studenog kako bi se promovirala prava djece i podigla svijest o njihovim potrebama. Ovaj poseban dan, koji je UNICEF uveo 1954. godine, simbolizira globalnu posvećenost dobrobiti djece.
Datum ima posebno značenje jer su 20. studenoga Ujedinjeni narodi usvojili dva ključna dokumenta: Deklaraciju o pravima djeteta 1959. godine i Konvenciju o pravima djeteta 1989. godine. Ta Konvencija, ratificirana u gotovo svim zemljama svijeta, osigurava temelje za zaštitu dječjih prava poput prava na obrazovanje, zdravlje, sigurnost i slobodu izražavanja.
Tema Svjetskog dana djeteta 2024. usredotočena je na inkluziju, ravnopravnost i prava sve djece, bez obzira na njihovo podrijetlo. Posebna pažnja ove godine posvećuje se digitalnim pravima djece – pristupu tehnologijama, sigurnosti na internetu i jednakim mogućnostima u digitalnom obrazovanju. U svijetu koji se brzo mijenja, ključno je osigurati djeci alate za budućnost i zaštititi ih od prijetnji poput cyber nasilja i dezinformacija.
Ovaj dan podsjeća nas da djeca zaslužuju sretno, sigurno i zdravo djetinjstvo, bez obzira na okolnosti. Brze promjene u svijetu – klimatski izazovi, tehnološki napredak i demografske promjene – donose i prilike i rizike za djecu. Upravo zbog toga trebamo ostati vjerni obećanju danom prije 35 godina – osigurati djeci sigurnu i održivu budućnost.
Prava djece su ljudska prava – univerzalna i neotuđiva. Nažalost, u mnogim dijelovima svijeta ta prava se i dalje zanemaruju ili krše. Poštivanje prava djece naš je putokaz prema boljem svijetu za sve.
Na ovogodišnji Svjetski dan djece slušajmo djecu i uključimo njihove ideje za bolju budućnost. Razgovarajte s djecom o njihovim pravima, pridružite se inicijativama u svojoj zajednici i podržite globalne napore za bolje sutra. Svijet je ljepše mjesto kada djeca imaju priliku biti saslušana i zaštićena.
Glavni uzroci KOPB-a su dugotrajno pušenje i izloženost štetnim tvarima poput prašine, kemikalija ili zagađenog zraka. Simptomi uključuju otežano disanje, kronični kašalj i osjećaj pritiska u prsima. Liječenje obično uključuje inhalacijske bronhodilatatore, lijekove za smanjenje upala, terapije kisikom i promjene životnog stila, posebno prestanak pušenja
Kronična opstruktivna plućna bolest (KOPB) je dugotrajna plućna bolest koja uzrokuje otežano disanje zbog suženih dišnih puteva i smanjenog protoka zraka u plućima. KOPB obuhvaća dvije glavne bolesti:
kronični bronhitis – dugotrajna upala bronha (dišnih puteva) koja dovodi do nakupljanja sluzi i kroničnog kašlja;
emfizem – oštećenje plućnih mjehurića (alveola) koje smanjuje elastičnost pluća i otežava disanje.
Glavni uzroci KOPB-a su dugotrajno pušenje te izloženost štetnim tvarima poput prašine, kemikalija i zagađenog zraka. Simptomi uključuju otežano disanje, kronični kašalj i osjećaj pritiska u prsima. Liječenje obično podrazumijeva inhalacijske bronhodilatatore, lijekove za smanjenje upale, terapije kisikom i promjenu životnog stila, s naglaskom na prestanak pušenja.
KOPB je treći najčešći uzrok bolesti i smrtnosti u svijetu, a u povodu Svjetskog dana kronične opstruktivne plućne bolesti, koji se obilježava 16. studenog 2024. godine, održat će se javnozdravstvena akcija ‘Zelena pluća’ u šest hrvatskih gradova: Zagrebu, Osijeku, Slavonskom Brodu, Splitu, Rijeci i Zadru. Organizatori – Hrvatsko torakalno društvo, Udruga pacijenata ‘Udah života’ i Zaklada ‘Hrvatska kuća disanja’ – pozivaju građane da se pridruže akciji od 10 do 13 sati na različitim lokacijama.
Građanima će biti ponuđeni besplatni spirometrijski pregledi, neinvazivna metoda za rano otkrivanje plućnih problema. Također, akcija uključuje sadnju stabala u urbanim prostorima, naglašavajući važnost očuvanja zdravlja pluća i okoliša.
Raspored lokacija po gradovima:
Zagreb: Glavni ulaz u Park Maksimir (sadnja stabala, spirometrija i ostale aktivnosti)
Osijek: Dom zdravlja Osječko-baranjske županije, Park kralja Petra Krešimira IV/6 (sadnja stabala, spirometrija i ostale aktivnosti)
Slavonski Brod: Trg žrtava rata (sadnja stabala)
Split: Glavna tržnica – Pazar (sadnja stabala, spirometrija i ostale aktivnosti)
Rijeka: Klinički bolnički centar Rijeka, lokalitet Sušak, Ul. Tome Strižića 3 (sadnja stabala, spirometrija i ostale aktivnosti)
Zadar: Perivoj kraljice Jelene Madijevke (sadnja stabla) i Trg 5 bunara (spirometrija i ostale aktivnosti)
Organizatori ističu kako je KOPB ozbiljan zdravstveni problem koji često ostaje neprepoznat sve do kasnih stadija bolesti.
– Rano otkrivanje KOPB-a ključno je za bolje ishode liječenja, a preventivni pregledi poput spirometrije mogu značajno pomoći u tome – poručuju iz organizacije. Osim važnosti preventivnih pregleda, apelira se na ekološku osviještenost jer kvaliteta zraka izravno utječe na zdravlje pluća.
Pozivaju se građani svih navedenih gradova da se pridruže akciji, obave preventivne preglede i pridonesu stvaranju čišćeg i zdravijeg okoliša.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.