Djeci će ovo natjecanje sigurno ostati u lijepom sjećanju jer su kroz igru, smijeh i nova poznanstva naučili puno toga novog, a uz to se i dobro zabavili
Poslušaj ovaj članak
U organizaciji Školskog sportskog saveza, u Poreču se od 18. do 20. ožujka 2024. godine održavalo Državno prvenstvo školskog sporta za djecu s intelektualnim teškoćama. Na natjecanju je sudjelovalo 359 mladih sportaša iz 58 škola iz svih krajeva Lijepe Naše.
Sudionici su se natjecali u stolnom tenisu, plivanju, atletici, pikadu te štafetnim igrama.
Iako se natjecanje službeno održavalo u Poreču, dio natjecanja odvijao se i u Rijeci.
Prvi dan, 18. ožujka, bio je predviđen za otvaranje natjecanja i druženje djece na pripremljenoj zabavi koju je za njih osigurao organizator.
Na otvaranju ovog lijepog sportskog događaja okupljenima se obratio glavni tajnik Školskog sportskog saveza Ivan Dujić.
– Vaš smijeh i veselje i ova pozitivna energija koju ste nam donijeli zasigurno će otjerati kišne oblake i omogućiti nam još jedno divno iskustvo u Poreču. Želim vam svima lijepe sportske dane na kojima ćete stvoriti divne uspomene i nova prijateljstva – kazao je okupljenim sportašima Dujić i otvorio još jedno Državno prvenstvo školskih sportova za djecu s intelektualnim teškoćama.
Učenici su se mogli prijaviti za natjecanje u jednom sportu te u dvije discipline sporta u kojem se natječu.
Drugi dan ovog hvalevrijednog sportskog događaja bio je predviđen za natjecanja u atletici, plivanju i stolnom tenisu.
Atletski dio natjecanja održao se na Atletskom stadionu ‘Veli Jože’ u Poreču. Sudionici su se okušali u tri atletske discipline, a to su trčanje, skok u dalj i bacanje kugle, loptice i vorteksa.
Na atletskim terenima, osim sportskom natjecanju, gledatelji su svjedočili i jednoj lijepoj gesti učenika OŠ Đurđevac. Naime, ova nadasve dobra djeca skupljala su boce s tribina i staze, a za svoj trud su nagrađeni Fair play kartonom od strane tehničke komisije natjecanja.
Najbolji u atletskom djelu natjecanja bili su sportaši ŠSD Lavići iz Čakovca, Kojot iz Varaždina te Učkarić iz Rijeke.
Sudionike koji su se natjecali u plivanju ugostio je Grad Rijeka. Plivačko natjecanje održano je na Bazenima Kantrida. Plivači su se natjecali u muškoj i ženskoj konkurenciji, u disciplinama 1,25 m slobodno, 2,25 m slobodno, 4,25 m slobodno, 6,25 m leđno, 9,25 m prsno, te 10,25 m prsno.
U plivanju su se najviše istaknuli sportaši ŠSD Kojot iz Varaždina.
I na plivačkom natjecanju gledatelji su mogli svjedočiti fair play gesti za koju je, na kraju krajeva, i dodijeljen Fair play karton. Njega je dobila Loris Banić iz Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju ‘Križevci’. Ona je neumorno navijala za svoga prijatelja, ali i za druge sudionike koji nisu dio njezinog tima.
Isti dan u poslijepodnevnim satima, u Dvorani ‘Intersport’ u Poreču, odigrao se turnir u stolnom tenisu. U dvorani se, osim zvuka teniskih loptica, moglo čuti i glasno navijanje mnogobrojne publike.
Turnir je osvojio Mario Kranjc, drugo mjesto pripalo je Karlu Jedinku, dok je treći bio Domagoj Sabo.
Nakon sportskog djela programa, za sve sudionike organizirana je mađioničarska predstava u kojoj su mogli uživati gledajući, ali i sudjelujući.
Zadnji dan natjecanja bio je rezerviran za pikado i štafetne igre, a natjecanje se održalo u Dvorani ‘Intersport’, u muškoj i ženskoj konkurenciji. U dobroj atmosferi i još boljem društvu, natjecatelji su se iskazali mirnoćom ruke i izvanrednom preciznošću.
Najprecizniji su bili članovi Centra za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju ‘Križevci’ koji su među sedam školskih sportskih društava osvojili prvo mjesto.
Što se tiče štafetnih igara, najbolji su bili i pobjedu odnijeli učenici Škole za odgoj i obrazovanje ‘Pula’.
Najuspješniji sportaši i sportašice za svoj uspjeh dobili su prigodna priznanja i medalje.
Djeci će ovo natjecanje sigurno ostati u lijepom sjećanju jer su kroz igru, smijeh i nova poznanstva naučili puno toga novog, a uz to se i dobro zabavili.
U dalekoj Nizozemskoj nedavno se održao EJU Venray Get Together. Bio je to posljednji turnir iz serije EJU Get Together Toura, natjecanja u judu za osobe s invaliditetom. Na turniru je nastupilo oko 200 natjecatelja iz svih krajeva svijeta
Hrvatsku delegaciju predstavljalo je 19 natjecatelja iz tri kluba. Boje naše zamlje branilo je devetero natjecatelja iz Judo kluba osoba s invaliditetom ISHI, osmero iz Judo kluba osoba s invaliditetom Fuji te dva natjecatelja iz Judo kluba Zrinski Čakovec.
EJU Venray Get Together natjecanje održalo se po sistemu poolova – tri do pet natjecatelja koji se bore međusobno, svak sa svakim. Posebnost ovog inkluzivnog spektakla je u tome što svaki natjecatelj koji sudjeluje dobije medalju.
EJU adapted judo turniri specifični su po tome što se za potrebe klasifikacija koristi funkcionalna klasifikacija natjecatelja. To znači da se sudionici raspoređuju po judo ability levelima, a potom i po poolovima u kojima se natječu.
Postoje dvije dobne skupine judaša, mlađi od 16 godina i oni od 16 pa na dalje, te uz to u obzir prilikom rasporeda po poolovima za borbu ulazi i kilaža svakog natjecatelja. Postoji pet levela, a većina hrvata nastupala je u 3., 4. i 5. levelu, osim jednog judaša koji je bio level 2.
Hrvatski natjecatelji na ovom turniru pokazali su zavidnu hvalitetu, ali i zajedništvo koji ih je vodilo kroz cijeli turnir, a kao razultat toga stigli su i odlični rezultati.
Predsjednica judo kluba osoba s invaliditetom Fuji Marina Drašković bila je zadovoljna nakon još jednog dobro odrađenog turnira naših predstavnika.
– Hrvatski natjecatelji pokazali su veliki napredak te vjerujem da će iz turnira u turnir napredovati još više. Pokazali su odličan timski duh, borili su se vrlo hrabro i ono najbitnije, svi su se vratili doma sretni i s medaljama – kazala je Drašković.
Hrvatski judaši i judašice ostvarili su sjajne rezultate, donijevši kući pregršt medalja. Najbolji među jednakima bio je član Judo kluba osoba s invaliditetom ISHI Luka Vranešić koji je ostvario četiri pobjede osvojivši zlatnu medalju.
Osim njega iz redova ISHI-ja zlatom su se okitili Melita Čižmešija i Jakov Šumiga savladavši protivnike po tri puta. Zlato su osvajali i judašice Fujija Dorotea Margetić i Gabrijela Briševac.
Bilo kako bilo, iza hrvatskih judaša još je jedan turnir za pamćenje.
Osim profesionalnih sportaša koji se bave ekstremnim sportovima, Rampa Podcast daje prostor i mladim sportašima da kroz platformu Rampa Podcasta ispričaju svoju priču
Ljubitelji ekstremnih sportova došli su na svoje. Naime, u hrvatskom medijskom prostoru podcast je sve popularnija forma. Upravo jedan takav osmišljen je prošle godine s ciljem promoviranja ekstremnih sportova te sportaša i trenera koji se bave ekstremnim sportovima u Hrvatskoj.
Riječ je o Rampa Podcastu koji ugošćuje i donosi priče sportaša koji su svoj život posvetili bavljenju nekim ekstremnim sportom. Na ovaj način ekipa koja stoji iza ovog hvalevrijednog projekta pokušala je na mala vrata uvesti temu ekstremnih sportova u hrvatski medijski prostor i tako probuditi zanimanje šire publike za ekstremne sportove.
Cilj Rampa Podcasta je omogućiti sportašima da ispričaju svoje još neotkrivene priče te tako inspiriraju druge.
Kroz razgovore s gostima, Rampa nastoji pokazati da ekstremni sportovi i dalje imaju ogroman potencijal, a publika dobiva uvid u načine na koje mogu sudjelovati i doprinijeti razvoju ekstremnih sportova u Hrvatskoj i regiji.
Za ovu zabvnu i nadasve zanimljivu priču oko Rampa Podcasta zadužno je nekoliko zaljubljenika u ekstremne sportove koji su svoju ljubav htjeli prenijeti i na druge.
Voditelji podcasta su Vid Barić, bivši snowboarder i novinar s iskustvom u Jutarnjem listu i Telegramu, te Matija Pogorilić, arhitekt koji je zaslužan za scenografiju i vođenje emisija. U drugoj sezoni timu se pridružio i Dan Ibrahimović, akademski kipar i skater, kao voditelj. Na čelu cijelog projekta nalazi se Nikolina Mišeta, diplomirana ekonomistica i snowboarderica, koja je idejna začetnica podcasta, odgovorna za prikupljanje financijskih sredstava te organizaciju i delegaciju poslova.
Prva epizoda podcasta emitirana je u rujnu prošle godine, a od onda u spomenutom podcastu gostuju brojna poznata imena sportaša koji su ostavili trag na domaćim, ali i stranim sportskim arenama.
Na krilima uspješne prve sezone, u rujnu ove godine počela je s emitiranjem druga sezona podcasta i to jako uspješno. Do sada su u novoj sezoni gostovali sportaši koji su Hrvatsku predstavljali na ovogodišnjim Olimpijskim igrama u Parizu, uključujući windsurfericu Palmu Čargo, BMX sportaša Marina Ranteša, kitesurfera Martina Dolenca, prvu hratsku olimpijku u snowboardanju Morenu Makar. U posljednjem Rampa Podcastu gostovao je i svoju insporativnu priču ispričao talentirani skuteraš i osnivač prvog scooteraškog crewa u Hrvatskoj Andrija Kelčec.
U narednim epizodama, gledatelje očekuje još puno zanimljivih gostiju te uzbudljivih sportskih priča, sportaša koji tek trebaju biti otkriveni hrvatskoj sportskoj javnosti.
Osim profesionalnih sportaša koji se bave ekstremnim sportovima, podcast daje prostor i mladim sportašima da kroz platformu Rampa Podcasta ispričaju svoju priču, te im na taj način nude priliku za promociju sebe, ali i sporta kojim se bave.
Izuzev toga što promoviraju ekstremne sportove i sportske uspjehe osoba koje se istima bave, ekipa Rampa Podcasta kroz svoje emisije ukazuje na probleme i izazove s kojima se susreću svi oni koji počinju svoj put u ekstremnim sportovima. Naime, u Hrvatskoj, ali i regiji ne postoji dovoljno aktivnih klubova u kojima bi zainteresirani mogli trenirati, a klubovi koji postoje bore se s neadekvatnim uvjetima za treniranje.
Upravo zbog toga, Rampa Podcast ukazuje na potrebu za financiranjem sportske infrastrukture od strane gradova i županija, čime bi se povećale sportske aktivnosti građana te potaknuo razvoj lokalne zajednice i turizma.
Vjerujemo kako će Rampa Podcast ispuniti svoju svrhu te uspjeti u svom naumu da populariziraju ekstremne sportove u Hrvatskoj i regiji, ali i pomognu mladim sportašima koji su tek na početku svog puta u bavljenju ekstremnim sportovima.
Sve episode Rampa Potcasta mogu se pogledati putem njihovog YouTube kanala.
Zagrebašima sada predstoji nastup na 18. Memorijalnom kupu Republike Hrvatske koji će se od 30. studenog do 1. prosinca 2024. održati u Zadru, u sportskoj dvorani Krešimira Ćosića. IOK Zagreb u Zadru brani naslov osvajača kupa
Invalidski odbojkaški klub Zagreb i ove sezone niže samo vrhunske rezultate. Od kad je počela sezona izabranici Vladimira Jolića igraju fantastično – u četiri odigrana kola Zagrebaši su zabilježili osam pobjeda u isto toliko odigranih utakmica.
U prvom kolu, na domaćem terenu, Zagrebaši su zabilježili dvije pobjede svladavši POK ‘Hrabri’ 3:0, a potom i ekipu OKI ‘Novska’ istim rezultatom. Ni u drugom kolu odigranom u Osijeku, IOK Zagreb nije imao prevelikih problema. Na gostovanju u Slavoniji Zagrebaši su bili nadmoćni upisavši nove dvije pobjede.
Prvo su u derbiju kola svladali POK Marsoniu s (3:1) da bi potom tukli i domaću ekipu ŠIOK HVIDRA OSIJEK (3:0) te tako zauzeli prvo mjesto na prvenstvenoj ljestvici.
Iako se POK Marsonia nadala da može pomrsiti račune aktualnom prvaku prve Hrvatske lige sjedeće odbojke, poraz koji im je ekipa Zagreba zadala u Osijeku poremetio im je planove i srušio snove o zauzimanju prvog mjesta i osvajanju naslova jesenskog prvaka.
IOK Zagreb bio je domaćin trećeg kola te na svom terenu ostvario nove dvije pobjede. Na domaćem terenu su najprije svaladali KSO Vukovar (3:1), a zatim i POK Zadar sa sigurnih 3:0 te tako učvrstili prvo mjesto na ljestvici.
U četvrtom, ujedno i posljednjem kolu jesenskog djela sezone kojem je domaćin bio POK Split, IOK Zagreb s dvije nove pobjede potvrdio je naslov jesenskog prvaka. Naime, Zagrebaši su u prvoj utakmici bili bolji od domaćina s rezultatom 3:0, da bi u drugoj nadigrali POK ‘Knin 95’ s istim rezultatom.
Odbojkaši Zagreba prohujali su jesenskim djelom sezone zauzevši prvo mjesto. U četiri odigrana kola igrači Zagrebačke momčadi imaju maksimalan učinak – 8 pobjeda u isto toliko odigranih utakmica, uz fantastičnu set razliku (24:2).
Zagrebašima sada predstoji nastup na 18. Memorijalnom kupu Republike Hrvatske koji će se od 30. studenog do 1. prosinca 2024. održati u Zadru, u sportskoj dvorani Krešimira Ćosića. IOK Zagreb u Zadru brani naslov osvajača kupa.
Na našoj web stranici koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najrelevantnije iskustvo pamćenjem vaših preferencija i ponovljenih posjeta. Klikom na “Prihvati sve” pristajete na korištenje SVIH kolačića. Međutim, možete posjetiti "Postavke kolačića" kako biste dali kontrolirani pristanak.
Ova web stranica koristi kolačiće za poboljšanje vašeg iskustva dok se krećete web stranicom. Među njima, kolačići koji su kategorizirani kao potrebni pohranjuju se u vaš preglednik jer su neophodni za rad osnovnih funkcija web stranice. Također koristimo kolačiće trećih strana koji nam pomažu analizirati i razumjeti kako koristite ovo web mjesto. Ovi kolačići će biti pohranjeni u vašem pregledniku samo uz vaš pristanak. Također imate mogućnost isključiti ove kolačiće. Ali isključivanje nekih od ovih kolačića može utjecati na vaše iskustvo pregledavanja.
Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija kao što je dijeljenje sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanje povratnih informacija i druge značajke trećih strana.
Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.
Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.
Neophodni kolačići apsolutno su neophodni za ispravno funkcioniranje web stranice. Ovi kolačići osiguravaju osnovne funkcionalnosti i sigurnosne značajke web stranice, anonimno.
Oglašavački kolačići koriste se kako bi se posjetiteljima pružili relevantni oglasi i marketinške kampanje. Ovi kolačići prate posjetitelje na web-mjestima i prikupljaju podatke za pružanje prilagođenih oglasa.