Connect with us

Vijesti

ZDRAVSTVO U PROBLEMU Velika iseljavanja liječnika, najviše zbog lošeg sustava

Published

on

Foto: Pixabay

Bez ulaganja u obrazovanje i usavršavanje, a potom i zadržavanje liječničkog kadra, izlažemo se riziku potencijalnog urušavanja standarda usluga liječenja zbog nedostatka stručnjaka

U posljednjih desetak godina iz Hrvatske je iselilo 1214 liječnika, a na to ih je naviše natjeralo loše upravljanje i organizacija sustava zdravstva, pokazalo je istraživanje hrvatskih sociologa objavljeno u časopisu Migracijske i etničke teme.

Sociolozi Ljiljana Pintarić s Filozofskog fakulteta u Osijeku i Drago Župarić-Iljić s Filozofskog fakulteta u Zagrebu proveli su istraživanje intervjuima s 18 liječnika koji su već iselili iz Hrvatske, kako bi stekli relativno dublje uvide u ključne motive za njihovo iseljavanje iz Hrvatske, kaže se.

Dodaju da je to jedno od prvih obuhvatnijih istraživanja koje je pomoću kvalitativne metodologije nastojalo analizirati i razumjeti motive odlaska i premostiti jaz u postojećim istraživanjima.

Iseljavanje liječnika iz Hrvatske oblikuju brojni međupovezani čimbenici i ono je potaknuto nizom organizacijskih problema javnog zdravstvenog sustava, ponajprije teškim uvjetima rada, te visokom razinom percepcije korupcije, kako u javnom zdravstvenom sustavu, tako i u cijeloj državi.

Prvo loša organizacija, drugo aspiracije liječnika

Loše upravljanje i organizacija sustava nametnulo se kao primarni razlog odlaska, čak prije profesionalnih aspiracija liječnika, koji su drugi motiv odlaska.

Širi društveni i politički kontekst samo je opći okvir u kojem se događaju različite negativne institucionalne prakse, poput klijentelizma i korupcije, koje ulaze u jednadžbu sveopćeg nezadovoljstva sugovornika radnim okruženjem i radnim uvjetima, kaže se.

Veliki dio iseljenih liječnika i liječnica govorio je istraživačima o lošim međuljudskim odnosima kao jednom od najvažnijih razloga za iseljenje, a ta je tema u njihovim iskazima često povezana i s pretjeranom politizacijom struke, te formiranjem suprotstavljenih grupacija, tzv naših i njihovih.

U kontekstu međuljudskih odnosa spominjali su pojavu mobbinga, u većini slučajeva u odnosima nadređenih prema podređenima, ali ponekad i među kolegama na istoj hijerarhijskoj razini.

Pojavljuju se dvije vrste mobbinga, pojedinačni slučajevi iskorištavanja pozicije moći, koji je na neki način ugrađen u sustav, osobito prema mlađim liječnicima, napose specijalistima. Također, primjetan je poseban tip sustavnog mobbinga u vidu rodno diskriminativnoga zlostavljačkog ponašanja i korištenja pozicija moći za uznemirujuće prakse nadređenih spram podređenih radnika i radnica, kaže se.

Neizbježna je i tema nepotizma budući da pogodovanje pojedinim kolegama (“našima”) nauštrb drugih, odnosno, izostanak meritokratskih principa, obilježava odnose u radnim kolektivima u kojima postoje podjele na “naše” i “njihove”.

Na taj se aspekt naslanja i pojava visokog stupnja kompetitivnosti kod napredovanja u karijeri, naročito u kliničkim bolnicama u kojima postoji i aspekt bavljenja znanošću i nastavom na fakultetima.

Potrebne izmjene politike koje će pomoći u zadržavanju liječnika 

Sveukupna slika upućuje na organizacijsku klimu koja tolerira, pa i potiče, a najviše prešućuje probleme u funkcioniranju, ne adresira ih, niti se njima bavi, te ne postoje adekvatni mehanizmi sankcioniranja neprihvatljivih ponašanja.

Autori ističu kako je važno preko mjera javnih zdravstvenih i obrazovnih politika pokušati ublažiti posljedice slabljenja profesionalnih institucija i cijeloga zdravstvenog sustava. Nedvojbeno je da Hrvatska iseljavanjem liječnika gubi vrijedne resurse, materijalne i ljudske, koji su bili uloženi u njihovo obrazovanje i u usavršavanje.

Od 2013. do 2024. iz Hrvatske je odselilo 1214 liječnika čija je prosječna dob 36 godine, s prosječno osam godina radnog iskustva, među kojima je 57 posto liječnica. Najviše ih je otišlo 2023., njih 158.

Suočavamo se s problemom održivosti zdravstvenog sustava i mogućnosti da nastavi osiguravati primjerenu zdravstvenu skrb i liječenje. Bez ulaganja u obrazovanje i usavršavanje, a potom i zadržavanje liječničkog kadra, izlažemo se riziku potencijalnog urušavanja standarda usluga liječenja zbog nedostatka stručnjaka, zaključuju sociolozi Ljiljana Pintarić i Drago Župarić-Iljić.

Hina

In-Portal vlasništvo je svih onih kojima je bolji život svih osoba s invaliditetom, kako u Hrvatskoj tako i u svijetu, primarna briga.

Vijesti

Pregled stanja tržišta rada u 2024. godini

Published

on

Ilustracija prikazuje troje ljudi u poslovnom okruženju ispred velikog papira na klipsi, na kojem se nalaze obojeni kvadrati i grafikon s crvenom strelicom koja pokazuje rast. Lijevo se nalazi muškarac u zelenoj košulji, pokazujući rukom prema papiru. Desno od njega su muškarac u žutoj majici i žena u crvenoj majici s plavom suknjom, koji promatraju papir. Ispod su zlatnici i kalkulator, a okruženje je minimalistički dizajnirano s bijelom pozadinom i simbolima poput znaka za dolar i kvačice.
Foto: Pixabay

Rast broja ugovora ‘za stalno’, najtraženiji radnici u Hrvatskoj i dalje prodavači, konobari te skladištari

Analiza tržišta rada u Hrvatskoj, koju je provela Alma Career Croatia, međunarodna tvrtka koja upravlja portalom MojPosao, otkriva kako je tijekom 2024. godine objavljeno više od 324.000 oglasa za posao. Iako na prvi pogled to predstavlja blagi pad od 1,5% u odnosu na prethodnu godinu, stvarna slika tržišta rada znatno je dinamičnija.

Ako pogledamo jedinstvene oglase, odnosno natječaje za posao koji su objavljeni na više platformi, ali se u statističkoj analizi računaju kao jedna jedinica, dolazimo do podatka da je tijekom 2024. godine objavljeno 251.000 jedinstvenih oglasa, što je 0,2% manje u odnosu na 2023. godinu.

Međutim, da bismo stekli cjelovitu sliku, potrebno je uzeti u obzir ključan faktor – nastavak rasta zapošljavanja stranih radnika, koji se sve češće odvija putem alternativnih kanala, a ne isključivo kroz standardne oglase za posao.

U tom kontekstu, agencije za uvoz, zapošljavanje i smještaj stranih radnika odigrale su značajnu ulogu u popunjavanju potreba poslodavaca, što znači da službene brojke možda ne odražavaju puni intenzitet potražnje za radnom snagom.

Kada se uzmu u obzir svi navedeni čimbenici i tržišni trendovi, dolazimo do zaključka kako je stvarna potražnja za radnicima veća nego što statistički podaci sugeriraju, te bi potencijalno mogla biti veća od 1,7% u odnosu na prošlu godinu.

Rast potražnje za pravnicima i bankarima

Kada govorimo o natječajima za posao koji su objavljeni na portalu MojPosao, primjećujemo značajan rast broja oglasa u određenim kategorijama. Najveći porast evidentan je u sektorima: Pravo (+41% u odnosu na 2023. godinu), Bankarstvo (+25%), Ljudski potencijali (+25%), Arhitektura (+16%) te Farmaceutika i biotehnologija (+15%).

Zanimljivo je da su kategorije Ljudski potencijali i Arhitektura u 2023. godini bile među onima s najvećim padom potražnje za radnom snagom, što jasno ukazuje na njihov oporavak u proteklih godinu dana.

S druge strane, evidentan je pad potražnje za radnom snagom u nekoliko ključnih sektora. Najveći pad bilježe kategorije: IT i telekomunikacije (-17%), Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo (-13%), Briga o ljepoti i sport (-12%) te Sigurnost i zaštita (-12%).

Osim toga, pad broja objavljenih natječaja za posao prisutan je i u sektoru Turizma i ugostiteljstva (-5%), kao i u sektoru Graditeljstva, geodezije i geologije (-10%). Unatoč tome, u kategoriji Prodaja, koja je među najbrojnijima prema ukupnom broju oglasa, zabilježen je blagi rast potražnje za radnicima (+1,5%).

Ovi podaci ukazuju na dinamiku tržišta rada u Hrvatskoj, s određenim sektorima koji doživljavaju oporavak i rast, dok se u drugim sektorima bilježi pad interesa i zapošljavanja.

Najtraženiji trgovci, konobari i skladištari

Među najtraženijim zanimanjima i dalje su prisutna zanimanja iz područja prodaje, proizvodnje te turizma i ugostiteljstva.

Najtraženija zanimanja u 2024. godini: Trgovac/prodavač, Konobar/barmen, Skladištar, Kuhar, Radnik u proizvodnji i Vozač.

Najveća ponuda, odnosno ukupan broj objavljenih natječaja za posao, zabilježena je u sljedećim kategorijama zanimanja: Turizam i ugostiteljstvo; Prodaja (Trgovina); Proizvodnja i zanatske usluge.

Najviše oglasa odnosi se na Zagreb

Nešto više od polovice svih objavljenih oglasa za posao (53%) odnosilo se na zapošljavanje u Zagrebu i Zagrebačkoj županiji. Sljedeće po broju objavljenih natječaja su obalne županije, pri čemu Splitsko-dalmatinska županija zauzima 15%, Primorsko-goranska županija 13%, a Istarska županija 10%. Osim toga, 2,7% oglasa odnosilo se na radna mjesta u inozemstvu, što također odražava tendenciju internacionalizacije tržišta rada.

U 2024. godini, značajan trend rasta zabilježen je u vezi sa stalnim zaposlenjem, jer je čak 81% objavljenih radnih pozicija bilo vezano uz stalni radni odnos/ugovore na neodređeno. Prošle godine poslodavci su u 79% ugovora nudili stalni posao.

S druge strane, 45% oglasa nudilo je radna mjesta na određeno, dok je 5% oglasa bilo usmjereno na sezonske radnike. U svega 2% oglasa nudili su se studentski poslovi, što pokazuje da je potražnja za radnom snagom u ovoj kategoriji bila umjerena.

Poslodavci su u većini oglasa postavljali srednju stručnu spremu kao ključni uvjet za uspješnu prijavu, budući da je u 55% natječaja naglašeno da je srednja stručna sprema nužna za poziciju.

Ovi podaci jasno prikazuju trenutne smjernice na tržištu rada, gdje i dalje dominira potražnja za stalnim zaposlenjem, a određen broj radnih pozicija zahtijeva srednje obrazovanje kao osnovni uvjet za prijavu.

Izvor: MojPosao

Continue Reading

Vijesti

Edukacija o horizontalnom načelu jednakih mogućnosti i nediskriminacije

Published

on

Poseban naglasak stavljen je na ključne direktive i regulative te na praktičnu primjenu ovog načela u EU projektima

Poslušaj članak

Razvojna agencija Zagreb organizirala je edukaciju o horizontalnom načelu jednakih mogućnosti i nediskriminacije vezanu za EU projekte koju je vodila Iva Šušak iz Ustanove za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom URIHO.

Edukacija je održana u srijedu, 13. ožujka, a sudionici su imali priliku upoznati se s pravnim i strateškim okvirom Europske unije koji osigurava jednake mogućnosti za sve. Poseban naglasak stavljen je na ključne direktive i regulative te na praktičnu primjenu ovog načela u EU projektima. Također, raspravljalo se o važnosti pristupačnosti i inkluzije, kao i o konkretnim mjerama koje se mogu poduzeti kako bi se osigurala jednakost u različitim segmentima društva.

Na predavanju je bilo riječi o izjednačavanju mogućnosti i nediskriminacije. Horizontalna načela trebalu biti ugrađena u svaku projektnu prijavu, a ona uključuju spolnu ravnopravnst, pristupačnost za osobe s invaliditetom, smanjivanje diskrimacije prema dobi i slično, rekla nam je Šušak iz ustanove URIHO.

Ova edukacija dio je kontinuiranih aktivnosti Razvojne agencije Zagreb usmjerenih na jačanju kapaciteta kako svojih zaposlenika tako i zaposlenika gradskih ureda, službi i ustanova Grada Zagreba.

Continue Reading

Vijesti

Grad Osijek uvodi besplatni taksi prijevoz za onkološke pacijente

Published

on

Muškarac u tamnosivom odijelu srdačno se rukuje i razgovara s dvije žene, jednom u zelenom sakou i drugom u bijelom sakou s crnim detaljima. Oboje se smiješe dok razmjenjuju riječi. U pozadini se vidi moderan bijeli interijer s ekranom na kojem piše "Konferencija za predstavljanje projekta za onkološke pacijente", dok nekoliko osoba, uključujući novinare s kamerama i mikrofonima, prati događaj. Atmosfera je formalna i profesionalna.
Foto: Grad Osijek

Grad Osijek od 24. ožujka uvodi besplatni taksi prijevoz za onkološke pacijente s gradskog područja, od njihove kućne adrese do Klinike za onkologiju osječkog Kliničkog bolničkog centra (KBC), izvijestila je u utorak osječka Gradska uprava

Gradonačelnik Ivan Radić rekao je na konferenciji za novinare kako na ovaj način Gradska uprava želi pokazati onkološkim pacijentima da nisu sami u borbi protiv te bolesti, koja je iscrpljujuća fizički, ali često i financijski.

Onkološki bolesnici ne ostvaruju pravo na sanitetski prijevoz, a zbog specifičnosti i težine bolesti te invazivnih terapija i njihovih posljedica uočili smo potrebu za organiziranjem besplatnog taksi prijevoza za ovu skupinu pacijenata, dodao je Radić.

Najavio je kako besplatni taksi prijevoz počinje 24. ožujka, od kućne adrese, do ulaza na Kliniku za onkologiju KBC-a Osijek i natrag, a  po potrebi bit će osiguran i prijevoz za pratnju onkoloških pacijenata.

Prema podacima osječkog KBC-a, samo u jednom danu kroz onkološke ambulante prođe 200 pacijenata, a u ovoj mjeri, osim grada Osijeka, sudjeluje i tvrtka ‘Osječki taxi’, koja je izabrana u postupku javne nabave, pojasnio je gradonačelnik.

Podsjeća kako je prošle godine kupljeno novo kombi vozilo za besplatan prijevoz osoba s invaliditetom na području Osijeka, a grad financira aktivnosti organizacija civilnog društva, koje imaju za cilj promovirati značaj preventivnih pregleda u očuvanju zdravlja.

Pročelnica gradskog Upravnog odjela za socijalnu zaštitu, umirovljenike i zdravstvo Romana Kovačević kazala je kako će besplatni taksi prijevoz prevoziti onkološke bolesnike svaki radni dan, od ponedjeljka do petka, od 7 do 21 sat, subotom i nedjeljom od 13 do 20 sati, a blagdanima i neradnim danima prema potrebi i prema dogovoru.

Ukoliko onkološki bolesnik treba pratnju, financirat će se i prijevoz pratnje. Prijevoz s kućne adrese do Klinike za onkologiju osječkog KBC-a naručuje se preko ovog Upravnog odjela, prijevoz je potrebno najaviti dan ranije, a za povratak pacijent ili njegova pratnja izravno nazivaju tvrtku ‘Osječki taxi’, pojasnila je Kovačević.

Continue Reading

U trendu